Filmekimi 2018 Programı | Festivalde Gösterilecek Filmlerin Tam Listesi

126
Görüntülenme
filmekimi 2018

5 – 14 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Filmekimi 2018 programı belli olmaya başlıyor

Filmekimi 2017‘de birbirinden şahane filmlere adeta doymuştuk. Bilet kalırsa bu sonbaharda da Filmekimi’nde buluşmaya hazır mısınız? İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘nın (İKSV) Facebook ve Twitter sayfalarından şimdilik 6 filmi açıklanan Filmekimi programı netleştikçe bu sayfa üzerinden güncel film listesini takip edebilirsiniz.

1- The Image Book / Le livre d’image

Le livre d'imageDüşüncelerimizi ne kadar zaman önce ve nasıl geliştirdiğimizi hala hatırlıyor musunuz? Çoğu zaman bir rüyadan başlarız. Böyle bir renk yoğunluğunun, tamamen karanlıktayken içimizden nasıl ortaya çıkabileceğini merak ettik. Yumuşak, düşük sesle. Harika şeyler söyleyerek. Şaşırtıcı, derin ve doğru konular. Görüntü ve kelimeler. Fırtınalı bir gecede yazılmış kötü bir rüya gibi. Batı gözlerinin altında. Kayıp cennetler. Savaş burada.

Cannes 2018‘in ilginç macerası, Jean-Luc Godard ‘ın The Image Book‘u bir ilke imza atarak Cannes tarihindeki ilk “Special Palme d’Or” ödülünü aldı. Bu ödül dışında, yine yarışma dışı olan ve ömrü boyunca Palme d’Or alamamış alanların gönlünü okşamak adına verilen Honorary Palme d’Or ödülü de mevcut ve 2002’den beri sadece 7 kere verilmişti. Artık belirli bir yaşa da gelen ünlü fularlı Fransız üstat Godard için bir zahmet yeni bir ödül altında Altın Palmiye versinlerdi yani değil mi? Le livre d’image, Filmekimi 2018’de yer alacağı açıklanan ilk film oldu.

2- Burning / Beoning

boening
Yarı zamanlı bir işçi olan Jong-su, dağıtım yaparken, eskiden aynı mahallede yaşadığı Hae-mi’ye rastlar. Hae-mi, Afrika’ya giderken Jong-su’dan kedisine bakmasını ister. Hae-mi geri döndüğünde, Afrika’da tanıştığı gizemli bir adam olan Ben’i, Jong-su ile tanıştırır. Bir gün Ben, Hae-mi ile birlikte Jong-su’yu ziyaret eder ve gizli hobisini itiraf eder.

Cannes 2018’de olay yaratan ve eleştirmenlerin ağızlarının suyunu, dünyanın su ihtiyacını 50 sene karşılayacak kadar akıtan FIPRESCI ödüllü Burning, Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarlanmış ve iyi ki de uyarlanmış. Lee Chang-dong’un sekiz yıl aradan sonra çektiği ilk film olma özelliğini de taşıyan Burning’de Yoo Ah-in, Steven Yeun ve Jeon Jong-seo’nun devleşmesini izleyeceğiz. Festivalin en merak ettiğimiz filmlerinden biri kesinlikle.

3- KNIFE+HEART / Un couteau dans le coeur

knife + heartParis,1979 yazı. Anne, çok ucuza gay pornosu üreten bir yapımcıdır. Hem editörü hem de can yoldaşı Loïs onu terkettiğinde, gösterişli Archibald’la daha iddialı bir film çevirerek onu geri kazanmaya çalışır.

1998–2012 yılları arasında Johnny Depp ile evli kalmayı başaran, Atomic Blonde saçlı Vanessa Paradis‘i başrolünde gördüğümüz KNIFE+HEART, Filmekimi 2018’de gösterileceği açıklanan ve merakla beklediğimiz 3. filmYann Gonzalez’in yönettiği film, Cannes’da hem Altın Palmiye hem de Queer Palm için yarıştı. Prix Jean Vigo ödüllü KNIFE+HEART’ta Paradis’in oyunculuğuna ve kuir slasher erotizme doyacaksınız.

4- Sorry Angel / Plaire, aimer et courir vite

sorry angelJacques, Paris’ten eski bir yazardır. Arthur Rennes’de genç bir öğrencidir. Anında aşık olurlar. Fakat aşklarını bu şekilde tutmak için reddetme ve hastalıklarla yüzleşmek zorunda kalacaklardır.

Yönetmen koltuğunda Christophe Honoré‘u gördüğümüz Sorry Angel da Cannes 2018’de hem Altın Palmiye hem de Queer Palm için yarışmıştı. Filmekimi 2018’in açıklanan 4.’ü filmi aynı zamanda. Başrollerde ise Vincent Lacoste, Pierre Deladonchamps ve  Denis Podalydès yer alıyor.

5- Mandy

mandy
Courtesy of Sundance Institute

Mandy, 1983’ün vahşi doğasında, eşi tuhaf bir tarikat tarafından katledilen Red’in intikam arayışını anlatıyor. Red Miller, ormanda gözlerden uzak bir kulübede yaşayan bir oduncudur. Sanatçı kız arkadaşı Mandy, günlerini fantazi kitapları okuyarak geçirmektedir. Sonra bir gün, kendisini kaçırmak için bir grup motosiklete binen şeytanı başına üşüştüren çılgın bir tarikat liderinin gözüne batar. Bir testere ve diğer silahlarla donanmış olan Red, onun peşinden gitmek için hiçbir şeyden vazgeçmez.


Borçlarını ödeyebilmek için saçma sapan filmlerde oynamak zorunda olduğunu öğrendiğimiz Nicholas Cage, bu sefer de yönetmen Panos Cosmatos ile ekranlarımıza konuk oluyor. Hem de testereli!

6- Happy as Lazzaro / Lazzaro felice

happy as lazzaroBu, çoğu zaman ahmaklıkla iyilik arasındaki ince çizgide gidip gelen genç bir köylü olan Lazzaro ile, hayal gücü tarafından lanetlenmiş genç bir soylu olan Tancredi arasındaki bir buluşma hikayesidir. İzole pastoral köyü Inviolata’daki yaşam, sigara kraliçesi olan Marchesa Alfonsina de Luna tarafından işgal edilmiştir. Tancredi Lazzaro’dan kendisinin kaçırılmasına yardım etmesini istediğinde aralarında garip bir bağ oluşur. Bu garip ve imkansız ittifak Lazzaro için bir vahiy niteliğindedir. Lazzaro, zaman içinde seyahat edecek ve Tancredi’yi bulmak için elinden geleni yapacaktır. Lazzaro, adeta modern dünyada kaybolan geçmişin bir parçası gibidir.

Federico Fellini’nin gözünden çıkmışcasına bir Alice Rohrwacher filmi Lazzaro. Aynı zamanda Cannes 2018’in Palme d’Or adaylarındandı ama en iyi senaryo ödülünü aldı. Meraklardayız. Başrolde Adriano Tardiolo Lazzaro olarak yer alıyor. Super16 filmle çekilen havayı fragmandan almaya başlayabilirsiniz.

7- Under the Silver Lake

under the silver lake

Zeki ama amaçsız bir genç olan Sam, bir gece apartmanındaki havuzda gizemli bir kadın bulur. Ertesi sabah kadın ortadan kaybolur. Sam onu bulmak için Los Angeles’a doğru yola çıkar ve komplo olduğundan şüphelendiği işler daha da tuhaf hale gelmeye başlar.

Birkaç senedir adını şahane filmlerle duyurmaya devam eden A24‘ün, Cannes’da dünya prömiyerini yapan filmlerinden biri olan Under the Silver Lake ile Filmekimi’nde yine gerilime ve estetiğe doyacağız. Yönetmen koltuğunda ise It Follows ile tanıdığımız David Robert Mitchell var.

8- Girl

girl

Lukas Dhont’un Cannes 2018’de Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan filmi Girl, bir erkek bedeninde dünyaya gelen 15 yaşındaki genç kız Anna’nın balerin olma hayallerini anlatan bir hikaye.

Yeni filmler açıklandıkça bu listeyi güncelleyeceğiz. Bizi takipte kalın!

“O Biçim Sinemalar Türk sinema tarihinde ‘yitik ya da karanlık yıllar’ olarak adlandırılan 1974 ile 1978 yılları arasında ortaya çıkan sinema salonlarına verilen ad.” (oBiçimSinema editör hesabı)

Yanıt Bırak

Yorumunuzu girin
İsminizi girin