Oscar Ödülleri 2018 Tahminleri

308
Görüntülenme
2018 oscar tahminleri

4 Mart 2018’de gerçekleşecek 90. Akademi Ödülleri gecesinde ödül alması muhtemel filmler ve kişiler karşınızda

The Hollywood Reporter’ın ödül yazarı Scott Feinberg‘e göre Oscar Ödülleri bugün dağıtılsa sonuçlar aşağıdakinden farksız olurmuş.

Liste şunlardan faydalanılarak hazırlanmış:

Ön gösterimlerden gelen içgüdü ve tahminler; gösterim tarihi, tür, fragman vb. halka açık bilgiler, daha önceki ödül törenlerinde benzer filmlerin yaşadıkları ve çeşitli uzman görüşleri.

OSCAR 2018 – EN İYİ FİLM TAHMİNLERİ

mark rylance dunkirk
Dunkirk

Başı çekenler

Dunkirk (Warner Bros.)
The Shape of Water (Fox Searchlight)
Get Out (Universal)
The Florida Project (A24)
Darkest Hour (Focus Features)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)
Lady Bird (A24)
Call Me By Your Name (Sony Classics)
The Big Sick (Amazon)
Molly’s Game (STX)

Daha önceki gönderilerimizden birinde Oscar Ödülleri 2018 | En İyi Film Tahminleri‘nden bahsetmiştik ve minik bir test eklemiştik yazının sonuna. O zamandan bu zamana 213 kez oylandı ve Logan ile Dunkirk ilk sıralarda yer alıyor seyircinin seçiminde:

Olası tehditler

Downsizing (Paramount)
Battle of the Sexes (Fox Searchlight)
I, Tonya (Neon)
Mudbound (Netflix)
Wonderstruck (Amazon)
Wonder Woman (Warner Bros.)
War for the Planet of the Apes (Fox)

Bir ihtimaller

Beauty and the Beast (Disney)
Detroit (Annapurna)
Breathe (Bleecker Street)
Victoria & Abdul (Focus Features)
Good Time (A24)
Stronger (Roadside Attractions)
Mother! (Paramount)

Uzak ihtimaller

Wonder Wheel (Amazon)
Okja (Netflix)
First They Killed My Father (Netflix)
Wind River (The Weinstein Co.)
Baby Driver (Sony)
Hostiles (Entertainment Studios)
The Meyerowitz Stories (New and Selected) (Netflix)

Henüz gelmeyenler

All the Money in the World (Sony)
The Greatest Showman (Fox)
Phantom Thread (Focus Features)
The Post (Fox)
Star Wars: The Last Jedi (Disney)

OSCAR 2018 – EN İYİ YÖNETMEN TAHMİNLERİ

the shape of water
The Shape of Water

Başı çekenler

Christopher Nolan (Dunkirk)
Guillermo del Toro (The Shape of Water)
Jordan Peele (Get Out)
Joe Wright (Darkest Hour)
Sean Baker (The Florida Project)

Daha önceki gönderilerimizden birinde Oscar Ödülleri 2018 | En İyi Yönetmen Tahminleri‘nden bahsetmiştik ve minik bir test eklemiştik yazının sonuna. O zamandan bu zamana 350 kez oylandı ve yine Logan ile Dunkirk yönetmenleri ilk sıralarda yer alıyor seyircinin seçiminde:

Olası tehditler

Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Luca Guadagnino (Call Me By Your Name)
Aaron Sorkin (Molly’s Game)
Alexander Payne (Downsizing)
Kathryn Bigelow (Detroit)
Dee Rees (Mudbound)
Todd Haynes (Wonderstruck)

Bir ihtimaller

Patty Jenkins (Wonder Woman)
Matt Reeves (War for the Planet of the Apes)
Bong-joon Ho (Okja)
Craig Gillespie (I, Tonya)
Valerie Faris and Jonathan Dayton (Battle of the Sexes)
Angelina Jolie (First They Killed My Father)
Darren Aronofksy (Mother!)

Uzak ihtimaller

Woody Allen (Wonder Wheel)
Michael Showalter (The Big Sick)
Taylor Sheridan (Wind River)
Stephen Frears (Victoria & Abdul)
Noah Baumbach (The Meyerowitz Stories (New and Selected))
Edgar Wright (Baby Driver)
Scott Cooper (Hostiles)

Henüz gelmeyenler

Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
Michael Gracey (The Greatest Showman)
Rian Johnson (Star Wars: The Last Jedi)
Ridley Scott (All the Money in the World)
Steven Spielberg (The Post)

OSCAR 2018 – EN İYİ ERKEK OYUNCU TAHMİNLERİ

call my by your name
Call Me By Your Name

Başı çekenler

Gary Oldman (Darkest Hour)
Timothee Chalamet (Call Me By Your Name)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)
Jake Gyllenhaal (Stronger)
Robert Pattinson (Good Time)

Olası tehditler

James Franco (Disaster Artist)
Andrew Garfield (Breathe)
Jeremy Renner (Wind River)
Christian Bale (Hostiles)
Matt Damon (Downsizing)

Sizce en iyi erkek oyuncu Oscar’ını hangisi alır?

Bir ihtimaller

Richard Gere (Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer)
Harry Dean Stanton (Lucky)
Kumail Nanjiani (The Big Sick)
Adam Sandler (The Meyerowitz Stories)
Andy Serkis (War for the Planet of the Apes)

Uzak ihtimaller

Donald Sutherland (The Leisure Seeker)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Chadwick Boseman (Marshall)
Sam Elliot (The Hero)
James McAvoy (Split)
Jamie Bell (Film Stars Don’t Die in Liverpool)

Henüz gelmeyenler

Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
Tom Hanks (The Post)
Hugh Jackman (The Greatest Showman)

OSCAR 2018 – EN İYİ KADIN OYUNCU TAHMİNLERİ

battle of sexes
Emma Stone (Battle of the Sexes)

Başı çekenler

Sally Hawkins (The Shape of Water)
Jessica Chastain (Molly’s Game)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Margot Robbie (I, Tonya)

Sizce hangisi alır?

Olası tehditler

Judi Dench (Victoria & Abdul)
Kate Winslet (Wonder Wheel)
Brooklynn Prince (The Florida Project)
Emma Stone (Battle of the Sexes)
Diane Kruger (In the Fade)
Jennifer Lawrence (Mother!)

Bir ihtimaller

Annette Bening (Film Stars Don’t Die in Liverpool)
Gal Gadot (Wonder Woman)
Salma Hayek (Beatriz at Dinner)
Rachel Weisz (My Cousin Rachel)
Carey Mulligan (Mudbound)

Uzak ihtimaller

Sally Hawkins (Maudie)
Daniela Vega (A Fantastic Woman)
Helen Mirren (The Leisure Seeker)
Nicole Kidman (The Beguiled)
Lily Collins (To the Bone)

Henüz gelmeyenler

Vicky Krieps (Phantom Thread)
Meryl Streep (The Post)
Michelle Williams (All the Money in the World)

OSCAR 2018 – EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU TAHMİNLERİ

Three Billboards Outside Ebbing
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Başı çekenler

Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Willem Dafoe (The Florida Project)
Armie Hammer (Call Me By Your Name)
Michael Stuhlbarg (Call Me By Your Name)
Mark Rylance (Dunkirk)

Sizce hangisi alır?

Olası tehditler

Steve Carell (Battle of the Sexes)
Ray Romano (The Big Sick)
Sebastian Stan (I, Tonya)
Jim Belushi (Wonder Wheel)
Richard Jenkins (The Shape of Water)
Michael Shannon (The Shape of Water)

Bir ihtimaller

Dustin Hoffman (The Meyerowitz Stories (New and Selected))
Patrick Stewart (Logan)
Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Ben Mendelsohn (Darkest Hour)
John Boyega (Detroit)
Will Poulter (Detroit)

Uzak ihtimaller

Tracy Letts (Lady Bird)
Idris Elba (Molly’s Game)
Kevin Costner (Molly’s Game)
Jason Mitchell (Mudbound)
Ethan Hawke (Maudie)
Jake Gyllenhaal (Okja)

Henüz gelmeyenler

Bob Odenkirk (The Post)
Kevin Spacey (All the Money in the World)

OSCAR 2018 – EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU TAHMİNLERİ

wonderstruck
Julianne Moore (Wonderstruck)

Başı çekenler

Allison Janney (I, Tonya)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Holly Hunter (The Big Sick)
Bria Vinaite (The Florida Project)
Julianne Moore (Wonderstruck)

Sizce hangisi alır?

Olası tehditler

Melissa Leo (Novitiate)
Lois Smith (Marjorie Prime)
Claire Foy (Breathe)
Mary J. Blige (Mudbound)

Bir ihtimaller

Hong Chau (Downsizing)
Andrea Riseborough (Battle of the Sexes)
Tatiana Maslany (Stronger)
Kristin Scott Thomas (Darkest Hour)

Uzak ihtimaller

Octavia Spencer (The Shape of Water)
Millicent Simmonds (Wonderstruck)
Tiffany Haddish (Girls Trip)

Henüz gelmeyenler

Carrie Fisher (Star Wars: The Last Jedi)
Lesley Manville (Phantom Thread)

OSCAR 2018 – EN İYİ UYARLAMA SENARYO TAHMİNLERİ

mudbound
Mudbound

Başı çekenler

Molly’s Game (Aaron Sorkin)
Call Me By Your Name (James Ivory)
Mudbound (Dee Rees & Virgil Williams)
The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)
Wonder Woman (Jason Fuchs, Allan Heinberg & Zack Snyder)

Sizce hangisi alır?

Olası tehditler

Wonderstruck (Brian Selznick)
Victoria & Abdul (Lee Hall)
First They Killed My Father (Angelina Jolie & Loung Ung)
War for the Planet of the Apes (Mark Bomback & Matt Reeves)

Bir ihtimaller

Beauty and the Beast (Stephen Chbosky & Evan Spiliotopoulos)
The Beguiled (Sofia Coppola)
Last Flag Flying (Richard Linklater & Darryl Ponicsan)
My Cousin Rachel (Roger Michell)

Uzak ihtimaller

Film Stars Don’t Die in Liverpool (Matt Greenhalgh)
Rebel in the Rye (Danny Strong)
Thank You for Your Service (Jason Hall)
Logan (Scott Frank, Michael Green & James Mangold)

Henüz gelmeyenler

All the Money in the World (David Scarpa)
Star Wars: The Last Jedi (Rian Johnson)

OSCAR 2018 – EN İYİ ORİJİNAL SENARYO TAHMİNLERİ

get out
Get Out

Başı çekenler

Get Out (Jordan Peele)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)
The Shape of Water (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)
Lady Bird (Greta Gerwig)
The Florida Project (Sean Baker & Chris Bergoch)

Sizce hangisi alır?

Olası tehditler

The Big Sick (Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)
Darkest Hour (Anthony McCarten)
Dunkirk (Christopher Nolan)
I, Tonya (Steven Rogers)
Downsizing (Alexander Payne & Jim Taylor)
Detroit (Mark Boal)

Bir ihtimaller

Wonder Wheel (Woody Allen)
Battle of the Sexes (Simon Beaufoy)
Wind River (Taylor Sheridan)
Okja (Joon-ho Bong & Jon Ronson)
Novitiate (Margaret Betts)
Happy End (Michael Haneke)

Uzak ihtimaller

Mother! (Darren Aronofsky)
The Meyerowitz Stories (New and Selected) (Noah Baumbach)
Hostiles (Scott Cooper & Donald E. Stewart)
Breathe (William Nicholson)
The Square (Ruben Ostlund)
Marshall (Jacob Koskoff & Michael Koskoff)

Henüz gelmeyenler

Coco (Matthew Aldrich, Adrian Molina & Lee Unkrich)
The Greatest Showman (Jenny Bicks & Bill Condon)
Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
The Post (Liz Hannah & Josh Singer)

OSCAR 2018 – EN İYİ ANİMASYON TAHMİNLERİ

the lego batman movie
the lego batman movie

Başı çekenler

Coco (Pixar)
The Breadwinner (GKIDS)
Loving Vincent (Good Deed Entertainment)
Birdboy: The Forgotten Children (GKIDS)
Cars 3 (Pixar)

Sizce hangisi alır?

Olası tehditler

The Lego Batman Movie (Warner Bros.)
The Lego Ninjago Movie (Warner Bros.)
Captain Underpants (Fox)
The Boss Baby (Fox)
Despicable Me 3 (Universal)

Bir ihtimaller

Leap! (The Weinstein Co.)
Blazing Samurai (Open Road)
My Entire High School Sinking Into the Sea (GKIDS)
The Star (Sony)

Uzak ihtimaller

The Nut Job 2: Nutty by Nature (Open Road)
The Emoji Movie (Sony)
Smurfs: The Lost Village (Sony)
My Little Pony: The Movie (Lionsgate)
Spark (Open Road)

OSCAR 2018 – EN İYİ BELGESEL TAHMİNLERİ

kedi
Kedi

Başı çekenler

Icarus (Netflix)
Risk (Neon)
Step (Fox Searchlight)
Jane (Abramorama)
City of Ghosts (Amazon)

Sizce hangisi alır?

Olası tehditler

The Final Year (Magnolia)
Kedi (Oscilloscope)
Let It Fall: Los Angeles 1982-1992 (Lincoln Square)
Cries from Syria (HBO)
Dina (The Orchard)
Ex-Libris: New York Public Library (Zipporah)
Chasing Coral (Netflix)
Human Flow (Amazon)
Voyeur (Netflix)
Strong Island (Netflix)

Bir ihtimaller

One of Us (Netflix)
Oklahoma City (American Experience Films)
An Inconvenient Sequel (Paramount)
Long Strange Trip (Abramorama)
Joan Didion: The Center Will Not Hold (Netflix)
Abacus: Small Enough to Jail (PBS)
Faces Places (Cohen Media Group)
The Force (Kino Lorber)
The B-Side: Elsa Dorfman’s Portrait Photography (Neon)
The Death and Life of Marsha P. Johnson (Netflix)
Arthur Miller: Writer (HBO)
LA 92 (National Geographic)
The Work (The Orchard)
Whose Streets? (Magnolia)
Last Men in Aleppo (Grasshopper Film)
Hell on Earth: The Fall of Syria and the Rise of ISIS (National Geographic)

Uzak ihtimaller

I Called Him Morgan (Submarine Deluxe)
Get Me Roger Stone (Netflix)
Trophy (The Orchard)
Whitney, Can I Be Me? (Showtime)
Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives (Abramorama)
I Am Another You (FilmRise)
Cuba and the Cameraman (Netflix)
Finding Oscar (FilmRise)
Citizen Jane: Battle for the City (Sundance Selects)
Bang: The Bert Berns Story (Abramorama)
Served Like a Girl (Entertainment Studios)
Jim & Andy: The Great Beyond – With a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton (Netflix)
California Typewriter (Gravitas Ventures)
Gaga: Five Foot Two (Netflix)
Al Di Qua (TBD) NEW
God Knows Where I Am (BOND360)
A Gray State (First Run Features)

OSCAR 2018 – EN İYİ YABANCI FİLM TAHMİNLERİ

the square
the square

Başı çekenler

France (120 BPM – 120 Beats Per Minute)
Israel (Foxtrot)
Germany (In the Fade)
Russia (Loveless)
Sweden (The Square)

Sizce hangi ülke alır?

Olası tehditler

Chile (Fantastic Woman)
Cambodia (First They Killed My Father)
Austria (Happy End)
Poland (Spoor)
Lebanon (The Insult)

Bir ihtimaller

Italy (A Ciambra)
Switzerland (The Divine Order)
Thailand (By the Time It Gets Dark)
Nepal (White Sun)

Uzak ihtimaller

Finland (Tom of Finland)
Hong Kong (Mad World)
Hungary (On Body and Soul)
South Korea (A Taxi Driver)
Ukraine (Black Level)

OSCAR 2018 – EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI  TAHMİNLERİ

blade runner 2049 ryan gosling
Blade Runner 2049

Başı çekenler

Dunkirk (Warner Bros.)
The Shape of Water (Fox Searchlight)
Blade Runner 2049 (Warner Bros.)
Downsizing (Paramount)
Beauty and the Beast (Disney)

Sizce hangisi alır?

Olası tehditler

Wonderstruck (Amazon)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)
Darkest Hour (Focus Features)
Get Out (Universal)
Wonder Woman (Warner Bros.)

Bir ihtimaller

Okja (Netflix)
Baby Driver (Sony)
Battle of the Sexes (Fox Searchlight)
Wonder Wheel (Amazon)
Mother! (Paramount)
Breathe (Bleecker Street)

Uzak ihtimaller

Mudbound (Netflix)
War for the Planet of the Apes (Fox)
Stronger (Roadside Attractions)
Call Me By Your Name (Sony Classics)
First They Killed My Father (Netflix)

Henüz gelmeyenler

All the Money in the World (Sony)
The Greatest Showman (Fox)
Phantom Thread (Focus Features)
The Post (Fox)
Star Wars: The Last Jedi (Disney)

OSCAR 2018 – EN İYİ SİNEMATOGRAFİ TAHMİNLERİ

the darkest hour
The Darkest Hour

Başı çekenler

Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
Blade Runner 2049 (Roger Deakins)
The Shape of Water (Dan Laustsen)
Wonderstruck (Ed Lachman)
Darkest Hour (Bruno Delbonnel)

Olası tehditler

Detroit (Barry Ackroyd)
Lady Bird (Sam Levy)
The Florida Project (Alexis Zabe)
Mother! (Matthew Libatique)
Call Me By Your Name (Sayombhu Mukdeeprom)
Downsizing (Phedon Papamichael)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Ben Davis)

Bir ihtimaller

Wonder Wheel (Vittorio Storaro)
Okja (Darius Khondji)
Wonder Woman (Matthew Jensen)
War for the Planet of the Apes (Michael Seresin)
Baby Driver (Bill Pope)
Beauty and the Beast (Tobias A. Schliessler)

Uzak ihtimaller

Hostiles (Masanobu Takayanagi)
Atomic Blonde (Jonathan Sela)
First They Killed My Father (Anthony Dod Mantle)
Battle of the Sexes (Linus Sandgren)
Mudbound (Rachel Morrison)
I, Tonya (Nicolas Karakatsanis)

Henüz gelmeyenler

All the Money in the World (Dariusz Wolski)
The Greatest Showman (Seamus McGarvey)
Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
The Post (Janusz Kaminski)
Star Wars: The Last Jedi (Steve Yedlin)

OSCAR 2018 – EN İYİ FİLM MÜZİĞİ TAHMİNLERİ

Victoria-and-Abdul
Victoria & Abdul

Başı çekenler

Dunkirk (Hans Zimmer)
Darkest Hour (Dario Marianelli)
The Shape of Water (Alexandre Desplat)
Detroit (James Newton Howard)
Wonderstruck (Carter Burwell)

Olası tehditler

Blade Runner 2049 (Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer)
Wonder Woman (Rupert Gregson-Williams)
Victoria & Abdul (Thomas Newman)
Battle of the Sexes (Nicholas Britell)
War for the Planet of the Apes (Michael Giacchino)

Bir ihtimaller

Okja (Jaeil Jung)
Mudbound (Tamar-kali)
Molly’s Game (Daniel Pemberton)
Breathe (Nitin Sawhney)

Uzak ihtimaller

Jane (Philip Glass)
Good Time (Daniel Lopatin)
The Breadwinner (Jeff Danna & Mychael Danna)
Wonder (Marcelo Zarvos)

Henüz gelmeyenler

All the Money in the World (Daniel Pemberton)
The Greatest Showman (John Debney, Benj Pasek & Justin Paul)
Phantom Thread (Jonny Greenwood)
The Post (John Williams)
Star Wars: The Last Jedi (John Williams)

OSCAR 2018 – EN İYİ ORİJİNAL ŞARKI TAHMİNLERİ

wonder-woman-no-mans-land
Wonder Woman

Başı çekenler

“Stand Up for Something” — performed by Common & Andra Day; written by Diane Warren (Marshall)
“Evermore” — performed by Dan Stevens; written by Alan Menken & Tim Rice (Beauty and the Beast)
“I Don’t Wanna Live Forever” — performed by Taylor Swift & Zayn Malik; written by Jack Antonoff, Sam Drew & Taylor Swift (Fifty Shades Darker)
“Truth to Power” — performed by One Republic; written by Ryan Tedder & T-Bone Burnett (An Inconvenient Sequel)
“It Ain’t Fair” — performed by The Roots, ft. Bilal; written by The Roots (Detroit)

Olası tehditler

“Prayers for This World” — performed by Cher; written by Diane Warren (Cries from Syria)
“Come Alive” — performed by Hugh Jackman; written by Benj Pasek & Justin Paul (The Greatest Showman)
“Jump” — performed by Cynthia Erivo; written by Raphael Saadiq, Taura Stinson, & Laura Karpman (Step)
“This Is Me” — performed by Keala Settle; written by Benj Pasek & Justin Paul (The Greatest Showman)
“There’s Something Special” — performed by Pharrell Williams; written by Pharrell Williams (Despicable Me 3)
“To Be Human” — performed by Sia; written by Florence Welch & Rick Nowels (Wonder Woman)
“The Promise” — performed by Chris Cornell; written by Chris Cornell (The Promise)
“Dancing Through the Wreckage” — performed by Pat Benatar; written by Pat Benatar, Neil Giraldo & Linda Perry (Served Like a Girl)
“How Does a Moment Last Forever” — performed by Emma Watson; written by Alan Menken & Tim Rice (Beauty and the Beast)
“Days in the Sun” — performed by Emma Watson, Audra McDonald, et al; written by Alan Menken & Tim Rice (Beauty and the Beast)

Bir ihtimaller

“If I Dare” performed by Sara Bareilles; written by Sara Bareilles & Nicholas Britell (Battle of the Sexes)
“You Shouldn’t Look at Me That Way” — performed by Elvis Costello; written by Elvis Mitchell (Film Stars Don’t Die in Liverpool)
“The Star” — performed by Mariah Carey; written by Mariah Carey & Marc Shaiman (The Star)
“Home” — performed by Nick Jonas; written by Nick Jonas, Nick Monson & Justin Tranter (Ferdinand)
“Hold the Light” — performed by Dierks Bentley; written by Sean Carey, Dierks Bentley, Jon Randall & Joseph Trapanese (Only the Brave)
“The Mystery of Love” — performed by Sufjan Stevens; written by Sufjan Stevens (Call Me By Your Name)
“Visions of Gideon” — performed by Sufjan Stevens; written by Sufjan Stevens (Call Me By Your Name)
“Mighty River” — performed by Mary J. Blige; written by Mary J. Blige, Raphael Saadiq & Taura Stinson (Mudbound)
“Tell Me How Long” — performed by Kristen Bell; written by Dan Romer & Terry Geiger (Chasing Coral)

KAYNAKHollywood Reporter
Kısa film, Tumblr, MUBI, ekşisözlük deneyimlerinden sonra ivedi bir kararla Haziran 2017'de oBiçimSinema'yı kurdum. Filmlerle doldurdum sessizliği. Festivalleri kodladım. Makas-ellerin çocukluğunu bilirim. Film afişlerinden arkadaşlarım oldu, hala da var. Primer'i anlamadım. H.A.L. 9000'i de. (Yapay zekalar daha bulunmamış gibi davranıyorlardı.) Yalnız Matrix'le içli dışlı oldum. (Kim olmamıştır ki?)

Yanıt Bırak

Yorumunuzu girin
İsminizi girin