371 kısa film

371 (2020) – Kısa Film

371 (2020)

Ekibimizden Tan Ağırkaya‘nın yönetmenliğinde, Filmyager Production‘ın son kısa filmi 371 karşınızda! Radiohead – No Surprises ile açılan film, bir üniversite öğrencisinin derse geç kalmasıyla başlayan sinema kabuslarıyla, farklı yönetmenlerin oturma odalarında ağırlamaya devam ediyor izleyiciyi. Sinefiller için bulması zor olmayan eğlenceli göndermeleriyle dolu bu yapımda başrollerde ise Tuna Tüzün ve Selenge Tümtürk yer alıyor.

Siyah beyazdan renkliye geçişte Pleasantville (1998), dersliğin değişen numarasında Room 237 (2012) ve The Shining (1980), bir bölümünde bariz bir şekilde Charlie Chaplin, filmin kendisinin de dediği gibi ”artistik Fransız filmleri” ile Fransız Yeni Dalgası, Jean-Luc Godard ve François Truffaut (o sahnedeki altyazı fontu emeğini de ayrı tebrik ediyorum), The Science of Sleep (2006), ortalarına doğru Gaspar Noé ve özellikle Enter the Void (2009) ile Climax (2018), devamında Eyes Wide Shut (1999), Pulp Fiction (1994) ve son olarak çanta/kutu göndermesiyle biraz Se7en (1995) ve daha çok Pulp Fiction esintileri taşıyor.

Bu arada Pulp Fiction’daki çantada Marcellus Wallace’ın ruhu olduğu rivayet edilmiştir hep. Siz ne düşünüyorsunuz? Burada yazılanlar dışında filmde başka gördüğünüz göndermeler de var mı? Ayrıca ”rüyaların bütçesi olsaydı ve bu bütçe bir şekilde herkese farklı biçilseydi ne olurdu?” diye de düşündürmüyor değil gerçekten. Neyse ki o kısımda herkes kendi yaratıcılığına bağlı en azından şimdilik.

Genel olarak diğer yönetmenler ve filmler arasında Tan’ın Stanley Kubrick’i kayırdığını söylemek mümkün. 🙂 Hatta bu filmi izledikten sonra devasa kaliteli Kubrick makalesini de okumanızı tavsiye ederiz. Okumaya üşenenler için girişinde mini bir zaman tüneli de sizleri bekliyor olacak.

Hayal edin. Filmlere bayılıyorsunuz. Üniversitede derstesiniz. Uyuyakalıyorsunuz. Rüyanızda ise kendinizi bu bayıldığınız filmlerin içinde buluyorsunuz. Kabusa dönüşebilecek bu rüyanın içinde mi kalmayı seçersiniz yoksa tekrardan bu rüyaya dönmek isteyeceğiniz sıkıcı hayatınıza dönmeyi mi?

Filmi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. Beğendiyseniz beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın 🙂 Belki devamı gelir.

Oyuncular:
Tuna Tüzün
Selenge Tümtürk

Yazan ve Yöneten: Tan Ağırkaya
Kurgu ve Ses: Vural Oğuzhan Öztürk
Post-Prodüksiyon: Yorrentoe
Görüntü Yönetmeni: Hamza Yangil
Kamera: Uğur Kalyoncu
Ses: Vural Oğuzhan Öztürk
Asistan Yönetmen: Çağla Çiçek

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.