A Topiary

Shane Carruth, ”A Topiary”nin Konsept Fragmanını Yayınladı

A Topiary: Olmayan Bir Filmin Fragmanı

Birçok bilimkurgu hayranı veya bağımsız film sever, düşük bütçeli zaman yolculuğu filmi Primer (2004) ile ilk uzun metrajını yayınlayan ve Sundance‘de Büyük Jüri Ödülü kazanan yazar / yönetmen / besteci / aktör Shane Carruth‘un çalışmalarını hatırlayacaktır. Filmin karmaşık hikaye anlatımı ve gerçekçiliği, Carruth’u bağımsız bilimkurgu sinemasının en iyilerinden biri yapmıştı. Yıllar sonra sessiz, karmaşık Upstream Color gelmişti peşinden.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir röportajında yönetmenliği bıraktığını ve genç yetenekleri destekleyeciğini açıklayan Carruth, gerçekleştirilmemiş destanı A Topiary için bir konsept fragmanı ile tekrar ortaya çıktı.

Aslında Carruth, Primer’den hemen sonra A Topiary’i yazmıştı, ancak fikir o kadar büyüktü ve o kadar çok görsel efekt içeriyordu ki çekmek çok pahalıydı. Yine bahsettiğimiz röportajda Hollywood siyasetindeki hayal kırıklıkları ve projelerin nasıl yapıldığına dair fikirlerini belirten yönetmen, her iki nedenden dolayı yönetmenliği neden bıraktığını açıkça dile getirdi.

Ancak bu hafta ani bir kararla Carruth, dokuz senelik bir konsept fragmanını Vimeo’da halka açtı. E.T.The Black Stallion, Close Encounters, and Jurassic Park gibi filmlerden alıntılar barından fragman, A Topiary’nin ne olabileceğini ima ediyor sadece.  Çeşitli bilim kurgu klasiklerinden ve öykülerinden görüntüleri birleştirirken, bir yandan da organik görünümlü robot yaratıklar hakkında da bazı taslak görseller de içeriyor. Bir çocuğun seslendirmesiyle takip ettiğimiz olaylar silsilesinde, gençlerin daha önce keşfedilmemiş bir teknoloji bulduklarını düşünüyoruz.

IndieWira’a verdiği röportajda “Önümde son bir proje var,” diye belirten yönetmen, “Bu konuda hiçbir şey söylememeliyim. Hala sınırları çizmekle meşgulüm. Ama bu benim için. Bir proje yaptığımı söylemeyeceğim ve sonra Paramount’un bana bir anlaşma yaptığını ya da her neyse artık yapmıyorum.”

Böylesine yetenekli ve eşi benzeri olmayan işlere imza atan bir yönetmenin sinemayı bırakması biz sevenleri için oldukça üzücü bir durum. Ama Hollywood’a küsen yönetmen için belki yeni ve ummadığı kapıları aralamaya yardımcı olur belki hiç gerçekleşme fırsatı bulamamış A Topiary.

Fragmana aşağıdan göz atabilirsiniz:

Sizin en sevdiğiniz Shane Carruth filmi hangisi?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.