başka sinema ayvalık film festivali 2019

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali 2019, 4-9 Ekim 2019’da Ayvalık ve Cunda Adası’nda!

#BSAFF19’da da birbirinden heyecanlı filmler sinemaseverleri Ayvalık’ta bekliyor

2013 yılından beri yerli ve uluslararası yapımların gösterimi için mekân ve imkân sağlayan Başka Sinema altıncı yılında, bağımsız ve uzun soluklu olması umuduyla temellerini attığı Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin ikincisini sinemaseverlere sunuyor.

Festivalin direktörü Azize Tan, “Geçen yıl festivalin gördüğü büyük ilgi, hem sinema ortamının hem de seyircilerin büyük coşkusu bu yıl için daha şevkle çalışmamızı sağladı. Bölgede kalıcı olduğumuzu göstermek için bu yıl ağustos ayında açıkhavada film gösterimleri düzenledik ve yaklaşık 2500 izleyiciyi ağırladık. Ekim ayı artık Ayvalık’ta film festivaliyle anılıyor. Yerli ve yabancı pek çok konuğu festival boyunca Ayvalık’ta ağırlayacağız.

Sinemanın meselelerine dair ilginç olduğunu düşündüğümüz bir panel programı hazırladık. “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler” başlıklı panellerimizde değişen seyir biçimlerinin sinefillik kavramını hem izleyiciler hem de film üretenler açısından nasıl etkilediğini tartışacağız. Üniversitelerle sürdürdüğümüz işbirliği büyüyerek devam ediyor, İzmir’deki üç üniversiteye Gaziantep, Diyarbakır ve İstanbul’dan üniversiteler de eklendi bu yıl. Festival boyunca Ayvalık’ın çeşitli mahallerinde yapacağımız açıkhava gösterimleri devam edecek. Festival her yıl çocuklar için de bir film gösterimi yapıp atölyeler düzenliyor. Bu yıldan itibaren bu bölümü geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden gazeteci ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan anısına düzenliyoruz. Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Fonu’nun da bu vesileyle daha çok duyulur olacağını umuyoruz,” dedi.

Festival bu yıl Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı, Amerikan Konsolosluğu, Ma’adra Şarapları, Özgün Zeytincilik, Koop, mO Mimarlık Ofisi, AIMA ve Penti’nin değerli katkılarıyla gerçekleşecek. Ayvalık Belediyesi de festivale büyük destek veriyor.

Ödüllü Filmler Ayvalık’ta

Programda bu yıl başlıca festivallerde ödüller almış, enine boyuna tartışılmış, dünya çapında merak uyandırmış yirmi iki ülkeden, kırkı aşkın film yer alıyor. Çoğu Türkiye’de henüz gösterime girmemiş bu filmlerin yönetmenleri, oyuncuları ve ekiplerinin büyük bölümü festival için Ayvalık’a gelip izleyicilerle buluşacak. Uzun ve kısa metrajlı filmlerin yanı sıra belgesel seçkisi de programın ilgi uyandıran bölümlerinden.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali filmleri ve etkinlikleri beş farklı mekânda izleyicilerle buluşacak. Bu mekânlar; festival için sinema olarak düzenlenen ve panel ve söyleşilere de ev sahipliği yapacak Ma’adra Binası, Ayvalık’ın tek bağımsız sinema salonu Vural Sineması, Ayvalık’ta pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Sanat Fabrikası, mO Mimarlık Ofisi binası ve Belediye Amfitiyatrosu.

Festival süresince ayrıca her akşam Ayvalık ve Cunda’nın çeşitli mahallelerinde açık havada kurulacak seyyar sahnede ücretsiz film gösterimleri yapılacak. Gösterimler Armutçuk Düğün Alanı, Eski Köylü Pazarı, Yenimahalle Düğün Alanı, Nüfus Müdürlüğü Otoparkı (Eski Kız Meslek Lisesi) ve Cunda Pazar Meydanı’nda düzenlenecek.

KAV Ödülü bu yıl ikinci kez verilecek

Kültür ve sanat alanındaki faaliyetleriyle toplumsal gelişime katkıda bulunmayı amaçlayan Kariyo & Ababay Vakfı (KAV); sinema alanında yaratıcılığı, öncü ve örnek olmayı, ilham vericiliği, üretkenliği ve ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı onurlandırmak amacıyla “Yılın Yönetmeni Ödülü”nü geçen yıl ilk kez verdi. KAV’ın belirlediği danışma kurulu tarafından seçilen yönetmenler arasından geçen yıl Nuri Bilge Ceylan ödüle layık görüldü. Bu yıl seçilen yönetmene 100.000 TL değerindeki ödülü ve ödül heykelciği 4 Ekim akşamı Ayvalık Amfitiyatro’da yapılacak Başka Sinema Ayvalık Film Festivali açılış töreninde sunulacak.

Türkiye-Yunanistan ortak bölümü

Ayvalık, karşı komşusu Midilli adası ile hem tarihsel hem de güncel bağlara sahip. Midillililer özellikle pazarın kurulduğu günlerde Ayvalık’ı sık sık ziyaret ediyor, Midilli’yse her yıl Türkiye’den giden binlerce turisti ağırlıyor. Bu alışveriş son on yılda kültürel alanda da ivme kazandı, kültür-sanat ağırlıklı ortak projelerin sayısı giderek artıyor. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu ilişkiye katkıda bulunmak üzere, Ege’deki ortak geçmişin izinde iki ülkenin ortak geleceği üzerine düşünmeye davet eden bir özel bölüm aracılığıyla tarih ve sanatın yanı sıra ekolojiye de odaklanıyor.

Şövalye

Bu bölümde yer alan filmler arasında Yorgos Lanthimos’un yakın çalışma arkadaşı Athina Rachel Tsangari’nin prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapan, erkekler arası rekabeti ele alan filmi Şövalye (Chevalier)

Sargasso Denizi Mucizesi

Yönetmen Syllas Tzoumerkas’ın küçük bir kasabada yalnız yaşayan iki kadının, kasabayı altüst eden bir cinayetin ardından yakınlaşmasını anlatan Sargasso Denizi Mucizesi (To thávma tis thálassas ton Sargassón)

Kadının İşi

Nikos Labôt’un hayatında ilk kez bir alışveriş merkezinde temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan Panagiota’nın para kazanarak özgürleşirken, neoliberal düzende giderek köleleşmesinin hikâyesini anlatan ilk uzun metrajlı filmi Kadının İşi (I douleia tis) bulunuyor.

Ayrıca geçtiğimiz yıl festivalde açıkhavada gösterilen Zorba’nın yönetmeni Michael Cacoyannis’in Carmen yorumu, başrolünde efsanevi oyuncu Melina Mercouri’nin oynadığı Stella bu bölümdeki diğer filmlerden.

Türkiye’den filmler

Dünyanın önde gelen festivallerinde prömiyerini yapmış, yeni yerli yapımlar da Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak.

Kız Kardeşler

Emin Alper’in senaryosunu yazıp yönettiği üçüncü uzun metrajlı film Kız Kardeşler Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü aldı. Ayrıca geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil beş ödül kazandı. Köyde ağır koşullarda babalarıyla yaşayan üç kız kardeşin daha varlıklı ailelerin yanına besleme verilmesini anlatan filmde kız kardeşler kararlarını kendileri vermese de hayatlarının iplerini ellerinden bırakmıyor.

Yuva & Sel Yatağı

Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan filmi Yuva, ailesine ait arazide münzevi bir hayat sürdürmeye çalışan Veysel’in arazinin bir şirkete satılma kararıyla altüst olan dünyasını ve kardeşiyle hesaplaşmasını anlatıyor. Yönetmen ilk filmi Körfez’de sergilediği atmosfer yaratma becerisini bu filmde de sürdürüyor. Emre Yeksan ve film ekibi de festival konukları arasında. Yuva filminden ilham alınarak çekilen Sel Yatağı adlı VR film de festivalde gösterilecek ve yönetmen Deniz Tortum da festivale katılacak.

Görülmüştür

Ankara ve İstanbul film festivallerinden En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu dahil altı ödülle dönen Görülmüştür, hapishanedeki mahkûmlara gelen mektupları sansürlemekle görevli Zakir’in bir yandan da yazar olma çabasını işliyor. Filmin oyuncuları Füsun DemirelBerkay Ateş ve Saadet Işıl Aksoy, yönetmen Serhat Karaaslan ile birlikte festivale katılacak.

Peri

Can Evrenol’un Cem Özüduru’nun Perihan isimli çizgi romanından uyarladığı Peri: Ağzı Olmayan Kız, çevresel felaket nedeniyle bedenlerinin bazı kısımları eksik doğan çocuklardan ağzı olmayan Peri’nin büyüme hikâyesini anlatıyor. Yönetmen Can Evrenol festival konukları arasında.

Siyah Güneş

Gösterilecek kısa metrajlı filmlerden Siyah Güneş geçtiğimiz ay Locarno Film Festivali’nde Yarının Leoparları başlıklı bölümde en iyi uluslararası yapım seçilerek Küçük Altın Leopar Ödülü’nü aldı. Yönetmen Arda Çiltepe’nin ikinci kısa metrajlı filmi babasının cenazesine yetişmeye çalışan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Gürcan Keltek, Burak Çevik gibi yönetmenlere yapımcılık da yapan Arda Çiltepe de festivale katılacak konuklardan.

Şehir

Merlyn Solakhan’ın İstanbul’a dair 1982 tarihli deneme belgesel-kurmaca filmi Şehir dönemin İstanbul’una dair az rastlanır bir kent portresi sunuyor.

Baştan Başa & Kraliçe Lear

Festivalde gösterilecek Türkiye yapımı belgesellerden Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in Türkiye-İsrail arasında peruk yapımında kullanılan koşer saç ticaretini anlatan Baştan Başa ve Pelin Esmer’in merakla beklenen, Mersin’in ücra köylerinden Arslanköy’ün tiyatrocu kadınlarının açık havada sahnelediği tragedyayı konu edinen Kraliçe Lear da yer alıyor. Her iki belgeselin yönetmenleri de festivale katılacak.

Küçük Şeyler

Yönetmenliğini Kıvanç Sezer’in yaptığı Küçük Şeyler, işinden kovulduktan sonra hem kişisel yaşamında hem de evliliğinde kriz yaşayan Onur’un hikâyesini absürd bir mizahla anlatıyor. Filmin başrol oyuncusu Alican Yücesyoy ve yapımcısı Tolga Karaçelik de yönetmen Kıvanç Sezer’le festivalin konuğu olacaklar.

Aden

Barış Atay’ın ikinci filmi Aden büyük bir sır saklayan suç ortağı iki kardeşin dünyalarına giren iki yolcunun hikâyesini konu ediyor. Barış Atay da festivale katılacak konuklar arasında.

Bizim İçin Şampiyon

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu yıl kapanışı Cunda’da açık havada gösterilecek hipodromun unutulmaz ikilisi Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ın hikâyesini anlatan Bizim İçin Şampiyon ile yapıyor. Ekin KoçFarah Zeynep AbdullahFikret Kuşkan ve filmin yönetmeni Ahmet Katıksız da kapanışta izleyicilerle buluşacak.

Dünya Festivallerinden Ayvalık’a

Acı ve Zafer

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu yıl Venedik Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer (Dolor y Gloria) filmiyle açılacak. Antonio Banderas ve Penélope Cruz’un başrolleri paylaştığı film, yönetmenin deyimiyle bir kurmaca otobiyografi. Film, Almodóvar tiryakileri kadar yönetmenin sinemasına aşina olmayanları da onun kendine has dünyasına yaklaştıracak.

Parazit

Güney Koreli usta yönetmen Bong Joon-ho’nun senaryosunu Jin Won Han’la yazıp yönettiği Parazit (Gisaengchung) bu yılın en çok ilgi uyandıran yapımları arasında. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan film toplumun en zengin ve en yoksul ucunda yer alan Park ve Kim ailelerinin yollarının kesişmesiyle değişen hayatlarını mizahtan gerilime uzanan bir çizgide anlatıyor.

Ve Sonra Dans Ettik

Tiflis’te hayatını halk danslarına adamış genç Mehrab’ın kendini keşfetme ve büyüme hikâyesini anlatan Ve Sonra Dans Ettik (And Then we Danced) Gürcistan’daki genel kabulleri sorgularken gelenek ve özgürlükler arasında denge kurmaya çabalayan gençlerin dünyasını anlatıyor. Odesa’dan büyük ödülün yanı sıra En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’yle dönen ve Cannes’da Kuir Palmiye için yarışan filmin Gürcü-İsveçli yönetmeni Levan Akin ve başrol oyuncusu Levan Gelbakhiani de Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde gösterilecek filmlerin tamamına websitelerinden ulaşabilirsiniz.

Festival Biletleri

Festival biletleri Biletix üzerinden ve Sanat Fabrikası gişelerinden satılacak. Biletlerin ön satışı Biletix’ten 21 Eylül-3 Ekim, Sanat Fabrikası gişesinden 28 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Bilet fiyatları ön satışlar sırasında 12 TL ve 6 TLfestival sırasındaysa 15 TL ve 7,5 TL olacak. Hafta içi gündüz seansları öğrenciler ve 65 yaş üstü izleyiciler için 6 TL.

Açık hava gösterimleri ve paneller ücretsiz olacak.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.