ayvalık film festivali 2023

Ayvalık Uluslararası Film Festivali 2023: Sinemanın En İyileri Bir Arada

Açılış Filmi ‘May December’ ile Zaman ve Aşkın Sınırları

Ayvalık Uluslararası Film Festivali 14-19 Eylül tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak. Azize Tan’ın direktörlüğünü, Fatih Özgüven’in danışmanlığını yaptığı festival, Seyir Derneği tarafından organize ediliyor. Festivalin programı ve açılış filmi de duyuruldu. Film gösterimlerinin yanında söyleşi ve panellerin de yer alacağı festivalde biletler 8 Eylül’den itibaren Biletix ve Küçük Han’dan alınabilecek.

Festivalin açılış filmi olarak seçilen May December, 2023 Cannes Film Festivali’nde ana yarışmada gösterilmişti. Todd Haynes’in yönettiği film, Natalie Portman ve Julianne Moore’un başrolde olduğu bir oyunculuk draması. Film, yirmi yıl önce yaşanan bir skandalın, bir film projesi nedeniyle yeniden gündeme gelmesini anlatıyor. Julianne Moore skandalın asıl kahramanı Gracie’yi, Natalie Portman ise Gracie’nin hayatını beyazperdeye taşıyacak Elizabeth’i canlandırıyor.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin uluslararası programında bu yıl Cannes, Berlin, Karlovy Vary, Selanik gibi dünyanın önemli festivallerinde gösterilen ve Toronto Film Festivali’nden sonra Türkiye’de ilk defa Ayvalık’ta izlenebilecek filmler var.

Ayvalık Film Festivali İlk Açıklanan Filmlere Genel Bakış

2023 Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nü kazanan ve Altın Palmiye için yarışan Aki Kaurismäki’nin son filmi Sararmış Yapraklar / Fallen Leaves, Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek. Finli yönetmenin kendine has mizahını yansıtan film, süpermarkette işini kaybeden Ansa ile alkol bağımlısı inşaat işçisi Holappa’nın karaoke barında tanışmasını ve aralarında gelişen umut dolu aşkı anlatıyor. Film, Uluslararası Eleştirmenler Birliği’nin (FIPRESCI) 2023 Büyük Ödülü’nü de aldı.

Canavar / Monster, 2023 Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve Kuir Palmiye ödüllerine layık görülen ve Karlovy Vary Film Festivali’nde de gösterilen Hirokazu Kore-eda’nın yeni filmi. Kore-eda, Arakçılar, Kimse Farketmiyor, Bebek Servisi ve Benim Babam, Benim Oğlum gibi filmlerden sonra bu sefer eşini yitirmiş bir anne oğulun dramını farklı karakterlerin bakış açılarıyla anlatarak gerçekliği sorguluyor. Film, Toronto Film Festivali’nden sonra Türkiye’de ilk kez Ayvalık’ta izlenebilecek.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin programında yer alan bir diğer film ise Trần Anh Hùng’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandığı Şeflerin Aşkı / The Pot au feu. Yeşil Papayanın Kokusu ve Bisikletçi gibi filmlerle tanınan Vietnam asıllı Fransız yönetmen, yeni filminde yemek yapma ve yeme sahnelerinin hakim olduğu bir kadrajda kadınların toplumdaki rolünü ve sınıf mücadelesini ele alıyor. Filmde aynı zamanda dokunaklı bir aşk hikâyesi de var.

Rodrigo Moreno’nun Yeni Şaheseri: Kabahatliler

Cannes 2023’te büyük beğeni toplayan Rodrigo Moreno’nun ‘Kabahatliler’ adlı eseri, banka soygunu üzerinden Moran ve Roman’ın hayatını ele alıyor.

Ken Loach’un Son Filmi: Umudunu Kaybetme

Ken Loach, belki de son eseri “Umudunu Kaybetme” ile Kuzey İngiltere’nin madenci kasabalarını ve oradaki Suriyeli göçmenlerle kurulan ilişkileri işliyor.

Ürdün Sinemasının Cannes Başarısı: İnşallah Erkek Olur

Ürdün sinemasının önemli bir temsilcisi olan Amjad Al Rasheed ise “İnşallah Erkek Olur” adlı filmiyle Cannes’dan sonra Ayvalık’ta. Film, Nawal’ın kocasının ölümünden sonra miras konusunda yaşadığı hukuki çıkmazı ve toplumsal cinsiyet sorunlarını ele alıyor.

Duyguların ve Trajedinin Örtüşümü: İlker Çatak’ın Yeni Filmi

Türk yönetmen İlker Çatak, festivalin öne çıkan yıldızlarından biri. Yeni filmiyle izleyicinin duygusal ve entelektüel sınırlarını zorluyor. İlker Çatak’ın, ilk gösterimi 2023 Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde gerçekleşen bol ödüllü yeni filmi Öğretmenler Odası / The Teacher’s Lounge festivalde seyirciyle buluşacak filmlerden bir diğeri. Almanya’nın bu yılki Oscar adayı olarak seçilen Öğretmenler Odası / The Teacher’s Lounge, yaklaşan ödül sezonunda öne çıkması ve ses getirmesi beklenen filmlerden.

Golden Eye Ödüllü ‘Dört Kız Kardeş’ ile Kaouther Ben Hania Cannes’dan Ayvalık’a

Tunuslu yönetmen Kaouther Ben Hania, Cannes’dan ‘Golden Eye’ ödülüyle dönüyor. “Dört Kız Kardeş”, bir ailenin IŞİD’le hesaplaşmasını konu alıyor. Molly Manning Walker’ın “Nasıl Seks Yapacağız?”, Cannes’da ‘Belirli Bir Bakış’ ödülüne layık görüldü ve genç kadınların yaşadığı zorbalık ve cinsellik konularını ele alıyor.

Derin Denizin Esrarı: Martijn de Jong’un ‘Vurgun Yemek’

Martijn de Jong’un “Vurgun Yemek” adlı eseri, derin deniz dalgıcının ailesi üzerinde bıraktığı izleri ve kayıp duygusunu sorguluyor. Festivalin yıldızları arasında Nanni Moretti ve Michel Gondry gibi isimler de var. Zach Braff’ın “Yeniden Başla” adlı filmi ise, Florence Pugh ve Morgan Freeman’ın başrollerde olduğu, kaza sonrası duygusal yıkımı ele alıyor.

Bu heyecan verici etkinlik, Ayvalık Belediyesi ve diğer yerel ve uluslararası iş birlikçilerin katkılarıyla düzenleniyor. 14 Eylül’de açılışı yapılacak festival, 17 Eylül’de çocuklara özel bir etkinlikle tamamlanacak. Ancak bu sadece bir başlangıç; festivalin tam programı yakında açıklanacak.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.