bosstown dynamics

”Boston Dynamics: New Robots Now Fight Back” İle Robot İsyanı 101 Öğreniyoruz

Boston Dynamics robotları isyan etseydi ne olurdu: Bosstown Dynamics!

Corridor Digital Kimdir?

Corridor Digital, 2010’dan bu yana pop-kültürle ilgili popüler kısa videolar oluşturan, Battlefield’dan ilham alan web dizisi Rush’ı ve YouTube Red dizisi Lifeline’ı üreten, Sam Gorski ve Niko Pueringer tarafından kurulmuş Los Angeles merkezli bir Amerikan yapım stüdyosu.

Boston Dynamics: New Robots Now Fight Back

YouTube kanallarından paylaştıkları son parodi filmleri Boston Dynamics: New Robots Now Fight Back, yaklaşık iki günde 3 milyon izlenmeye ulaşmış durumda. Çoğu kişi bu videonun parodi olduğundan habersiz paylaşım yaparken, doğru bilgiyi yaymak adına biz de sitemize konuk etmek istedik kendilerini.

Ekip harika bir iş çıkararak bilgisayar efekti olduğu anlaşılmayacak derecede titiz bir çalışma ile, Boston Dynamics‘in gelişmiş robotlarına yapılan deney çalışmalarıyla dalga çeken kısa bir film hazırlamış. Sonuna kadar izlerseniz işin perde arkasını da görme şansınız oluyor.

Boston Dynamics Kimdir?

Boston Dynamics, Marc Raibert ve ekip arkadaşlarının katkılarıyla 1992’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘ndeki çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. İlk defa hayvanlar gibi koşabilen ve manevralar yapabilen, dünyanın en gelişmiş engebeli arazi robotu BigDog‘un üreticisidir. Şirketin BigDog dışında LS3, PETMAN, Cheetah, SandFlea, RHex, RiSE ve LittleDog adında ürünleri de bulunmaktadır.

Üretimlerinin ne kadar dayanıklı ve azimli olduklarını göstermek adına paylaştıkları videolarda, robotları hep ezilen ve hırpalanan taraf olarak gösterilmektedir. Hatta o öyle ki, YouTube aramalarında bile Boston Dynamics diye yazdığınızda ”robot suistimali”, ”robot dövmek”, ”boston dynamics komik” gibi tamamlamalar çıkıyor karşınıza:

boston dynamics youtube

Güzel bir derleme için WIRED’ın videosuna da göz atabilirsiniz:

Boston Dynamics: New Robots Now Fight Back Kamera Arkası

Merak edenler için Bosstown Dynamics videosunun hareket yakalama tekniği (motion capture) ile nasıl çekildiğinin perde arkasını da yayınlamış Corridor yine kendi kanalından:

Videoda, çok sevdiğimiz Chappie filminde Sharlto Copley‘in giydiği ve Corridor ekibinin Transformers videosunu da çekmek için ödünç aldığı ”XN Suit”i ödünç aldıklarından bahsediyorlar. Bu sayede hareketler çok daha insansı ve pürüzsüz aktarılabiliyor.

chappie

Filmin özel efekt videosuna da ayrıca buradan bakabilirsiniz:

Boston Dynamics’in gri eski robotuna çok benzer bir robot tasarımı indirdikten sonra renklerini de iyice ona benzetiyorlar ve ellerinde artık Cinema 4D üzerinde hazır bir üç boyutlu robot şablonu oluyor. Sonrasında tek yapmaları gereken, ortam ışığını da optimum seviyeye getirdikten sonra, yakalanan insan hareketlerine bu robot şablonu adapte etmek.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.