Cannes 2021 ödülleri

74. Cannes Film Festivali Ödülleri Açıklandı

74. Cannes Film Festivali Kazananları

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında fiziksel olarak düzenlenenen ve gözlerde bir damla yaş bırakan (belki takip edenler hatırlar, ilk ve tek Cannes maceramız 2019’da COVID’den önceki son festivaldi) planlanan 74. Cannes Film Festivali’nin kazananları Temmuz ayında açıklandı ama biz siteden yeni duyurabiliyoruz. Olsun geç olsun da güç olmasın.

Spike Lee‘nin Altın Palmiye jüri başkanlığını yaptığı ve heyecanlanarak Altın Palmiye kazanan Titane’i diğer tüm ödüllerden önden açıkladığı bol gaflı kapanış töreninden Asghar Farhadi (Hero), Leos Carax (Annette), Paul Verhoeven (Benedetta), Wes Anderson (The French Dispatch) dolu müthiş bir program geçti. Öte yandan COVID pozitif olduğu için festivale fiziksel olarak katılamayan Lea Seydoux ise dört filmiyle göz doldurmuşa benziyor yine de. Jane Campion’un 1993’te ”The Piano” filmiyle kazanmasından sonra, Altın Palmiye’yi kazanan ikinci kadın yönetmen de Titane ile Julia Ducournau oldu.

Ana Yarışma

Altın Palmiye: Titane – Julia Ducournau

Yüzü morarmış genç bir adam bir havaalanında bulunur. Adının, on yıl önce kaybolan bir çocuk olan Adrien Legrand olduğunu iddia etmektedir. Sonunda babasıyla tekrar bir araya geldiğinde, bölgede korkunç cinayetler vuku bulmaya başlar. Film bu sene Filmekimi ve MUBI’de gösterime girecek!

Grand Prix: A Hero – Asghar Farhadi & Compartment No.6 – Juho Kuosmanen

Compartment No.6: Bir tren kutup dairesine doğru ilerlerken, iki yabancı hayata bakış açılarını değiştirecek bir yolculuğu paylaşırlar.

A Hero: Rahim ödeyemediği bir borç yüzünden hapistedir. İki günlük bir izin sırasında, alacaklısını, toplamın bir kısmının ödenmesine karşı şikayetini geri çekmeye ikna etmeye çalışır. Ancak işler planlandığı gibi gitmez.

En İyi Yönetmen: Leos Carax — Annette

Bir stand-up komedyeni ve opera sanatçısı eşinin sürpriz bir hediyeye sahip 2 yaşında bir kızı vardır. Film bu sene Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde gösterildi.

En İyi Erkek Oyuncu: Caleb Landry Jones – Nitram

Vahşetin neden ve nasıl meydana geldiğini anlamak amacıyla Tazmanya’daki 1996 Port Arthur katliamına yol açan olayları izliyoruz.

En İyi Kadın Oyuncu: Renate Reinsve – The Worst Person in the World (Verdens verste menneske)

Aşk hayatının sıkıntılı sularında gezinen ve kariyer yolunu bulmak için mücadele eden ve onu gerçekte kim olduğuna gerçekçi bir şekilde bakmaya yönlendiren genç bir kadın olan Julie’nin hayatındaki dört yılı anlatıyor.

Jüri Özel Ödülü: Memoria – Apichatpong Weerasethakul & Ahed’s Knee – Nadav Lapid

Memoria: İskoçya’dan bir kadın (tabii ki Tilda Swinton) Kolombiya’da seyahat ederken garip sesler duymaya başlar. Zamanla görünüşleri hakkında düşünmeye başlar. Tilda’nın askerleriyiz!

Ahed’s Knee: İsrailli bir film yapımcısı kendini, başarısızlığa mahkûm iki savaşın ortasına atar: biri özgürlüğün ölümüne, diğeri bir annenin ölümüne karşı.

En İyi Senaryo: Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi

Nishijima Hidetoshi, oyun yazarı karısıyla mutlu bir evliliği olan bir tiyatro oyuncusu ve yönetmenidir. Sonra bir gün ortadan kaybolur.

Diğer Ödüller

Altın Kamera Ödülü: Murina – Antoneta Alamat Kusijanovic

Kısa Film Dalında Altın Palmiye: All the Crows in the World – Tang Yi

Kısa Film Özel Mansiyon: August Sky (Ceu de Agosto) – Jasmin Tenucci

FIPRESCI

Ana Yarışma: Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi

Belirli Bir Bakış: Playground (Un monde) – Laura Wandel

Yönetmenlerin 15 Günü: Feathers – Omar El Zohairy

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.