en iyi dans filmleri

Dans Filmleri: Dans Tutkunlarının İzlemesi Gereken En İyi 31 Dans Filmi

İzlenmesi Gereken Dans Filmleri

1- And Then We Danced (2019) – IMDB Puanı: 9,1

and then we danced

Merab, dans partneri Mary ile birlikte Gürcü Topluluğu’nda genç yaştan itibaren eğitim görmektedir. Kaygısız bir Irakli geldiğinde dünyası altüst olur ve en büyük rakibi ve arzusu haline gelir. Bu sene Cannes Film Festivali‘nde Queer Palm kategorisinde yarışan Levan Akin filmi, festivalin en çok ses getiren ve alkışlananlarından biri oldu. Merakla bekliyoruz.

2- Singin in the Rain (1952) – IMDB Puanı: 8,3

singinintherain

Sessiz filmler üreten bir yapım şirketi, teknolojinin gelişmesiyle beraber sesli filmlere zorlu da olsa bir geçiş yapacaktır. Gene Kelly‘nin başrolünü oynayıp yönetmenliği yaptığı müzikal, hala En İyi Müzikaller listelerini süslemektedir. Bizim de en sevdiğimiz dans filmleri ya da müzikallerden olmakla kalmayıp en sevdiğimiz filmlerden biridir. (Ne kadar A Clockwork Orange yüzünden o ünlü şarkı akıllarımıza farklı bir sebeple kazınmış olsa da…)

3- The Red Shoes (1948) – IMDB Puanı: 8,3

theredshoes

Genç bir balerin, hayatının en zor anlarından birinde daha zor bir soruya cevap vermek zorundadır: Bale becerisini ilerletip baş dansçı olmak mı yoksa aşık olduğu adamla ilişkisini yürütmek mi?

4- Black Swan (2010) – IMDB Puanı: 8

black swan

Tchaikovsky‘nin “Kuğu Gölü” gösterisinde başrol olmak isteyen Nina, rolü kaptıktan sonra daha önemli bir şeyi kaybettiğini fark eder: Akli dengesini. Darren Aronofsky‘nin yönettiği filmle Natalie Portman ilk ve tek Oscar ödülüne ulaşmıştır.

5- La La Land (2016) – IMDB Puanı: 8

la la land

Los Angeles’ta piyanist olarak iş bulmaya çalışan bir adam ve oyuncularla dolu bir şehirde aktris birbirine aşık olur ve sevdikleri işi yaparken hayatta kalmaya çalışırlar. Oscar ödül töreninde En İyi Film dahil her ödülü alması beklenen film, 14 adaylık alarak rekoru eşitlemiştir. Ancak hatırladığımız üzere Moonlight – La La Land karışıklığı sebebiyle En İyi Film ödülünden olmuş, bunun dışında eve 6 ödül götürmüştür.

6- Top Hat (1935) – IMDB Puanı: 7,8

tophat

Fred Astaire ve Ginger Rogers gibi zamanın en ünlü oyuncularının oynadığı bu müzikalde Amerikan bir dansçı İngiltere’ye gelerek daha önce sinir olduğu bir modele aşık olur. En İyi Film dahil 4 dalda Oscar ödülüne aday olmuştur.

7- Billy Elliot (2000) – IMDB Puanı: 7,7

billyelliot

Küçük ve yetenekli dansçı çocuk Billy Elliot, dansa olan aşkını bir dans okulunda devam ettirirken ailesinin bozulmasıyla kimi ve hayatındaki hangi önemli ögeyi seçeceğini bilemeyecektir.

8- Pina (2011) – IMDB Puanı: 7,7

pina

Aslında efsanevi koreograf Pina Bausch‘un yaratıcı dünyasını yakalamak ve onurlandırmak için 3D olarak çekilmiş, dans yoluyla bir keşif yolculuğu. Pina’nın Tanztheater Wuppertal topluluğunun dansçılarını tiyatrodan, ev dediği Wuppertal kentine kadar takip ediyoruz.

9- Swing Time (1936) – IMDB Puanı: 7,6

swingtime

New York’a gidip kumar oynayarak nişanlısıyla evlenmesini sağlayacak 25.000 doları bulmaya çalışan Lucky (Fred Astaire), orada tanıştığı güzel ve yetenekli dansçı Penny’i (Ginger Rogers) gördükten bütün planlarını ve hayatının gidişatını değiştirmesi gerektiğini anlar.

10- Moulin Rouge (2001) – IMDB Puanı: 7,6

moulinrouge

1899’da Paris’te genç İngiliz bir adam Moulin Rouge sahnesinde Satine adlı bir şarkıcıyla tanışır. Bir anda birbirine aşık olan ve evlenmeye karar çiftin hayatı, Satine’in herkesten sakladığı bir sırrın ortaya çıkmasıyla değişecektir.

11- West Side Story (1961) – IMDB Puanı: 7,6

westsidestory

Birbirine karşıt iki çeteden bir adam ve kadın birbirlerine aşık olur. Kendi aşkları devam ederken aileleri arasındaki gerginlik daha çok büyüyecektir.

12- Mad Hot Ballroom (2005) – IMDB Puanı: 7,5

madhotballroom

New York’ta birkaç farklı ilkokuldan öğrenciler balo dansını öğrenip ülke kapsamında düzenlenen bir dans yarışmasına katılacaktır.

13- Seven Brides for Seven Brothers (1954) – IMDB Puanı: 7,4

sevenbridesforsevenbrothers

1850 yılında Oregon’da eve sürpriz bir şekilde eşini getirerek evlendiğini söyleyen adamın diğer 6 kardeşi de bir karar verir: Onlar da evlenecektir. Pontipee ailesinin 7 erkeğinin 7 farklı gelin bulmasını anlatan müzikal, En İyi Müzik dalında Oscar ödülüne layık görülmüştür.

14- Frances Ha (2012) – IMDB Puanı: 7,4

francesha

Yalnız New York’ta yaşayan bir kadın, iyi dans edemese de (ve bunu bilse de) bir dans topluluğunda çalışmakta ve dansçı olma hayallerini yaşatmaya çalışmaktadır.

15- Stormy Weather (1943) – IMDB Puanı: 7,3

stormyweather

1900’lerin ilk yarısında siyahi dansçı ve şarkıcıların hayatını gözler önüne seren filmin başrolünde dönemin ünlü siyahi şarkıcısı Bill ‘Bojangles’ Robinson yer almıştır.

16- Grease (1978) – IMDB Puanı: 7,2

grease

Danny ve Sandy birbirine aşık olmuştur. Ancak liselerinde daha büyük bir aşk boy göstermektedir: Dans ve müzik.

17- Chicago (2002) – IMDB Puanı: 7,2

chicago

Kocasını öldürerek idam cezasına çarptırılarak hapse düşen Velma ve yaptığı kötülükler yüzünden aynı cezaya çarptırılan Roxie, karizmatik bir avukatın ilgisini, halkın dikkatini ve hapiste ve dünyada ün kazanmak için müzik ve dans eşliğinde savaşmaya başlar. En İyi Film Oscar ödülüne layık görülmüştür.

18- Five Dances (2013) – IMDB Puanı: 7,2

fivedances

Eğlenceli müzikaller yerine daha çok dram ve romantizm temalarını işleyen bu filmde New York’a gelip hayallerini yaşamak için her şeyi yapabilecek olan genç bir dansçının öyküsü anlatılmaktadır.

19- An American in Paris (1951) – IMDB Puanı: 7,2

americaninparis

İki Amerikan adam Paris’e geldiklerinde iş bulmakta zorlanırlar. İşler, ikisi de aynı kadına aşık olduktan sonra sadece daha da zor olacaktır.

20- Climax (2018) – IMDB Puanı: 7,2

climax

90’lı yılların ortalarında, 20 modern dansçı, ormanın kalbinde yer alan kapalı bir yatılı okulda, üç günlük prova amacıyla bir araya gelir. Daha sonra büyük bir sangria kasesinin etrafında son bir parti yaparlar. Olaylar gelişir ve garip bir çılgınlık bütün gece onları ele geçirir. Uyuşturuldukları açıkça görülse de, ne kim tarafından olduğunu ne de neden olduğunu kimse bilmez.

21- Strictly Ballroom (1992) – IMDB Puanı: 7,2

strictlyballroom

Alışılmışın dışında bir dans rutini sergileyerek, sahnede dans edeceği partneri konusunda çok seçici olan korkusuz bir dansçının öyküsünü anlatan film, ünlü yönetmen Baz Luhrmann‘ın ilk uzun metraj filmi olmuştur.

22- Sweet Charity (1969) – IMDB Puanı: 7

sweetcharity

Kiralık dansçı olarak çalışan Charity, hayatı ne kadar zor olsa da insanlara karşı olan umudunu kesmemiştir. Hayalini kurduğu erkekle de tanışıp aile kurmak isteyen Charity’nin karşısına çıkan Oscar onun için hayatı mükemmel hale getirecektir… ta ki her şey tekrardan kötü olana kadar.

23- Dirty Dancing (1987) – IMDB Puanı: 6,9

dirtydancing

Yazı ailesiyle beraber bir tatil yerinde geçiren Frances, oradaki dans eğitmenine aşık olur ve ‘hayatının en güzel zamanlarını’ yaşamaya başlar.

24- Suspiria (2018) – IMDB Puanı: 6,8

Suspiria film

Luca Guadagnino‘nun, yeniden uyarlaması Suspiria’da, dünyaca ünlü bir dans şirketinin merkezinde, sanat yönetmeni, iddialı genç bir dansçı ve yas tutan bir psikoterapistin etrafında geçen karanlık karanlık olaylar anlatılıyor. Kadroda Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth, Dark‘tan tanıyacağınız Angela Winkler, Chloë Grace Moretz gibi isimler yer alıyor.

25- Saturday Night Fever (1977) – IMDB Puanı: 6,8

saturdaynightfever

Liseden sonra ne yapacağı konusunda endişeleri olan 19 yaşındaki İtalyan-Amerikan genç, ailesinin zulmünü ve hayatın acı gerçeklerini Brooklyn’deki bir diskoda dans pistinde atmayı tercih eder. Bu filmle John Travolta, Hollywood’da parlamış ve oyunculuk kariyerini başlatmıştır.

26- Center Stage (2000) – IMDB Puanı: 6,7

centerstage

Film, farklı geçmişlerden ve yerlerden New York’taki Amerikan Bale Akademisi’ne gelen 12 gencin, bale dansçısı olma uğraşlarında karşılaştıkları sıkıntılar, antrenman stresi ve birbirleriyle ilişkilerini anlatmaktadır.

27- Step Up (2006) – IMDB Puanı: 6,6

stepup

Serseri Tyler, şans eseri dans okulunda kendine bir burs kazanır. Oraya girdikten sonra kendi yaptığı break-dance haricinde de danslar öğrenmeye başlayacak ve aynı anda kendisi gibi yeni başlayan Nora adında bir dansçıya da aşık olmaya başlayacaktı.

28- Fame (1980) – IMDB Puanı: 6,6

fame

Güzel sanatlarda yetenekli olan öğrencilerin girdiği New York’taki bir lisede, gençlerin günden güne hayatları anlatılmıştır. En İyi Özgün Şarkı ve En İyi Beste Oscar ödüllerini alan filmi Midnight Express gibi filmlerden tanıdığımız ünlü yönetmen Alan Parker yönetmiştir.

29- Footloose (1982) – IMDB Puanı: 6,5

footloose

Şehirli bir genç, rock müziği ve dansı yasaklayan küçük bir kasabaya taşınmıştır. Kanı kaynayan genç asi ruhuyla da beraber kuralları yıkmaya uğraşacaktır.

30- Flashdance (1983) – IMDB Puanı: 6,2

flashdance

Pittsburgh’lu bir kadın (Jennifer Beals) aynı anda iki işte çalışırken bu sırada bale okuluna girmek için de hazırlanıyordur. Filmiyle aynı ismi taşıyan şarkısıyla da Billboard Top 100 listelerine girmiştir.

31- Magic Mike (2012) – IMDB Puanı: 6,1

magicmike

Tecrübeli bir erkek striptizci, kulübe yeni gelen acemi bir striptizciye insanları nasıl eğlendireceğini, nasıl gerçek para kazanabileceğini ve kadınlarla nasıl konuşulacağını gösterecektir.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.