dead to me netflix

”Dead to Me”yi İzlemeden Önce İki Kere Düşünmenizi Tavsiye Ettiğimiz 5 Neden

”Dead to Me” Kısa İnceleme (spoiler içerebilir)

1- Fragmanın tam bir Queerbaiting (kuir tuzağı) olması

Queerbaiting: Bir LGBT fan tabanını, yanlış ipuçlarıyla veya klişeleşmiş, gerekli olmayan LGBT karakterleriyle destekleme girişimi. Resmen kuir tuzağı yani. Fragmanı izledikten sonra 4-5 bölüm daha izlerseniz ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Çoğu kişi bu durumun daha iyi olduğu, diğer türlü çıksaydı klasik bir Netflix yapımından öteye gidememiş olacağı konusunda hemfikir. Biz ise tam tersini düşünüyoruz. Tuzak değilmiş gibi sunulması ama öyle çıkması tam bir hayal kırıklığı.

2- Fragmanında olduğu gibi IMDB açıklamasında da ”powerful friendship” diye bahsi geçen dostluğun yine tam bir kuir tuzağı olması

dead to me imdb

Yas tutan iki kadın karakterin (Christina Applegate & Linda Cardellini) yas tutma grubunda tanışmasıyla başlayan süreç, başlarda umut verici gözükse de, tamamen erkek karakterlerin etrafında geçen bir yapıma dönüşüyor sonrasında.

3- Erkek karakter demişken, dizinin maalesef Bechdel Testi’ni geçiyor gibi yapıp geçememesi (geçen bölüm varsa bildirin)

Bechdel Testi Nedir?

i. Filmde en az iki kadın karakter olmalı (bu tamam)
ii. Bu iki kadın karakter birbiriyle konuşmalı (bu da tamam)
iii. Ve konuştukları şey bir erkek haricinde olmalı (bu değil maalesef…)

4- Rizzoli & Isles’ta, hatta Killing Eve’de de olduğu gibi, kuir fotoğraf çekimleri yapılması ama dizinin bunlarla alakası olmaması. Hatta Grace and Frankie’nin daha genç versiyonu gibi olması.

Şu fotoğraflara bakın… Rizzoli & Isles’ı da hatırlayalım:

5- Bu gibi reklamlardan ve bölüm sürelerinden dolayı maalesef umut kaybettirmeden ilk sezonu sonuna kadar izletmesi

dead to me bolumleri

Yarımşar saatlik bölümler halinde yüklemişler bir de. Şimdi o kuir tuzağı fos çıkacak diye bekleye bekleye sezonu bitiriyorsunuz maalesef. Bir de utanmadan ikinci sezon onayı almışlar. Takdiri size bırakıyoruz. Dizinin yaratıcısı, Liz Feldman (Hot in Cleveland, 2 Broke Girls, Ellen DeGeneres Show) ikinci sezonla ilgili:

Benim yapmak istediğim, birlikte zorlandıkları bir durum yaratmaktı ve şimdi birbirlerine, ilk sezon başında yaptıklarından çok daha fazla bir şekilde ihtiyaçları var.

demiş bu potansiyel platonik partnerlerimiz ile ilgili. Ayrıca kendisi de bir kuir olan Feldman, bir röportajında yıllardır LGBT projelerde çalıştığından dolayı aslında biraz farklı bir şey yapmak istediğini ama yazar ekibin başındaki sağ kolu Abe Sylvia‘nın da gey olduğundan hatta ilk iki bölümün yönetmenlerinin de lezbiyen olduğundan bahsetmiş. Hal böyle olunca kuir tuzağı gibi gözükmesi de kaçınılmaz oluyor sanıyoruz.

Killing Eve‘de yapmaya çalıştıkları gibi, iki kadını birbirinden hoşlanıyor gibi yansıtarak bir fan tabanı yaratıp, sonraki sezon onayı alınca kafalarına göre takılacaklar gibi duruyor. Umarız haksız çıkarız.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.