hbo dizileri

HBO Dizileri: 2019 ve 2020 Yılının En İyi 26 HBO Dizisi

HBO Dizileri

Çoğunlukla 2019 ve 2020 yılından dizilerle derlemeye çalıştığımız listede gönül isterdi ki The Wire, The Sopranos, Six Feet Under gibi yapımlara da yer verelim ama o kadar eskiye uzanan bir liste değil. Oldukça güncel olan bu listemizde HBO mini dizilerine de yer vermeye çalıştık. Keyifli okumalar.

1- The Plot Against America (2020) – IMDb Puanı: 7,2

The Plot Against America

Karakterler, Franklin D. Roosevelt’in 1940 ABD başkanlık seçimlerinde Charles Lindbergh tarafından yenildiği alternatif bir tarihte yaşıyor. Başrollerde Winona Ryder, Zoe Kazan, Morgan Spector, Anthony Boyle yer alıyor. 16 Mart 2020’de yayınlanacak dizinin ilk sezonu 6 bölüm.

2- The Last of Us (-) – IMDb Puanı: –

the last of us

Joel ve Ellie, yaşadıkları dünyanın sertliği ile bağlantılı bir çift olarak, pandemi sonrası Amerika’da acımasız koşullara ve acımasız katillere katlanmak zorunda kalıyorlar. 2013’ün en meşhur ve en sevilen oyunlarından olan Naughty Dog yapımı The Last Of Us oyununun, Sony Pictures Television ve PlayStation Productions ortak yapımı dizi uyarlamasının kadrosu henüz belli değil. Senaryo ise Craig Mazin’e ve Neil Druckmann’a emanet.

3- The Undoing (2020) – IMDb Puanı: –

the undoing

New York’ta başarılı bir terapist için hayat, ilk kitabını yayınlama arifesinde çözülmeye başlar. Kadroda Edan Alexander, Ismael Cruz Cordova, Matilda De Angelis, Michael Devine, Nicole Kidman yer alıyor. Mayıs 2020’de yayınlanacak ilk sezonu 7 bölüm olarak gözüküyor.

4- Chernobyl (2019) – IMDb Puanı: 9,4

Chernobyl

Nisan 1986’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde Çernobil nükleer santralinde meydana gelen patlama, dünyanın en kötü insan yapımı felaketlerinden biri haline geldi. İşte bu da onun toplamda 330 dakikalık mini dizisi.

5- Game of Thrones (2011) – IMDb Puanı: 9,3

game of thrones

Eski bir düşman binlerce yıl uyuyakaldıktan sonra geri dönerken, dokuz asil aile, Westeros‘un efsanevi toprakları üzerinde mücadele için savaşır. George R. R. Martin’in epik fantezi serisi Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan uyarlanmış olan dizi, adını serinin ilk kitabından almaktadır. Toplamda 8 sezon.

6- True Detective (2014) – IMDb Puanı: 9

true-detective

Nic Pizzolatto‘nun HBO antolojisi serisi True Detective‘in son bölümünün yayınlamasının üstünden neredeyse iki buçuk sene geçmişken izleyiciler olarak endişedeydik. 3. sezonu ise 2019’da yayınlandı. Polis soruşturmalarının, hem hukukun içinde hem de dışında yer alan kişilerin kişisel ve profesyonel sırlarını ortaya çıkardığı bir dizi True Detective.

7- Westworld (2016) – IMDb Puanı: 8,7

westworld

Michael Crichton tarafından çekilen 1973 yapımı filminde, Westworld, Delos Corporation tarafından işletilen eğlence parklarından sadece birisiydi. Bunun dışında ziyaretçiler Roma Dünyası, Ortaçağ Dünyası, Gelecek Dünya gibi farklı eğlence parklarını da ziyaret edebiliyorlardı. Şimdiye kadar toplamda 20 bölüm ve 2 sezonluk haliyle tanıdığımız dizi olan Westworld’de ise başka dünyaları da görme şansına sahip olduk. Bakalım bizi daha neler bekliyor? 3. sezonu Mart 2020’de.

8- Curb Your Enthusiasm (2000) – IMDb Puanı: 8,7

curb your enthusiasm

Tam 20 senedir devam eden, Seinfeld’in yazarı ve yaratıcılarından biri olan Larry David’in kendisini oynadığı HBO yapımı komedi dizisi. 1999 yapımı bir saatlik mockumentary Larry David: Curb Your Enthusiasm’a dayanır.

9- The Outsider (2020) – IMDb Puanı: 8,6

the outsider

İşlenen açıklanamaz bir suç yüzünden müfettişlerin kafası oldukça karışmış durumdadır. Yapımcı Richard Price ve başrollerde Ben Mendelsohn, Yul Vazquez, Jeremy Bobb gibi isimler yer alıyor. True Detective ve Dark sevenler bunu da sevecektir. Stephen King’in romanına dayanan dizinin ilk sezonu 10 bölüm olarak planlandı.

10- Big Little Lies (2017) – IMDb Puanı: 8,5

big little lies

Üst sınıf annelerin prestijli bir ilkokulda görünüşte mükemmel yaşamları, tek bir anne şirin Kaliforniya sahil kasabasına taşındığında cinayet noktasına kadar çözülüyor. Başrollerde Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Zoë Kravitz var. Toplamda 14 bölüm. 2. sezonda Meryl Streep bile var.

11- Silicon Valley (2014) – IMDb Puanı: 8,5

silicon valley

Pied Piper adında kendi şirketini kurmaya çalışan bir Silikon Vadisi mühendisi olan Richard Hendricks’in mücadelesini takip ediyoruz. Kadroda Thomas Middleditch, T.J. Miller, Josh Brener, Martin Starr gibi isimler yer alıyor. Toplamda 53 bölüm ve her bölüm yaklaşık yarım saat sürüyor.

12- Succession (2018) – IMDb Puanı: 8,4

succession

Succession, işlevsiz bir Amerikan küresel medya ailesini takip ediyor. Hiam Abbass, Nicholas Braun, Brian Cox, Kieran Culkin gibi oyuncuların yer aldığı BAFTA, Emmy ve Altın Küre ödüllü dizinin henüz toplamda 20 bölümlük 2 sezonu yayınlandı.

13- Euphoria (2019) – IMDb Puanı: 8,4

euphoria

Bir grup lise öğrencisinin uyuşturucu, cinsiyet ve şiddet konularıyla uğraşırken hayata bakış açısını izlediğimiz dizide Zendaya, Maude Apatow, Angus Cloud gibi oyuncular yer alıyor. 2019’da 9 bölüm olarak yayınlandı.

14- Years and Years (2019) – IMDb Puanı: 8,4

years and years

BBC ve HBO’nun ortak yapımlarından biri olan dizide, 2019’da çok önemli bir gecede yoğun yaşamları birleşen Manchester’lı bir aileyi izliyoruz. Başrolde Emma Thompson var. Şimdilik 6 bölüm yayınlandı.

15- The Leftovers (2014) – IMDb Puanı: 8,3

the leftovers

Küresel nüfusun yüzde ikisinin ortadan kaybolmasından üç yıl sonra, küçük bir New York topluluğundaki bir grup insan, olayın açıklanamayan doğasının trajedisiyle başa çıkarken hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Başrollerde Justin Theroux, Amy Brenneman, Christopher Eccleston, Liv Tyler yer alıyor. Toplamda 28 bölüm ve her bölüm 1 saat.

16- Veep (2012) – IMDb Puanı: 8,3

veep

Eski Senatör Selina Meyer, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı olmanın umduğu gibi bir şey olmadığını ve insanların uyardığı her şeyin gerçekleştiğini görür. Kadroda Julia Louis-Dreyfus, Tony Hale, Anna Chlumsky, Reid Scott gibi isimler yer alıyor.

17- The New Pope (2019) – IMDb Puanı: 8,2

the new pope

İki Papa. Sadece bir Vatikan. Kutsal bir savaş bizleri bekliyor. Başrollerde Jude Law, John Malkovich, Silvio Orlando, Cécile de France yer alıyor. Paolo Sorrentino tarafından Sky Atlantic, HBO ve Canal + için oluşturulan dizinin 2020’de henüz 9 bölümü yayınlandı. Her bir bölüm yaklaşık yarım saat ve dizi toplamda 65 bölüm.

18- Sharp Objects (2018) – IMDb Puanı: 8,2

sharp objects

HBO’nun mini dizilerinden biri olan Sharp Objects, Amy Adams, Patricia Clarkson, Chris Messina, Eliza Scanlen gibi isimlerle efsane bir kadroya sahip. Bir muhabir, şiddetli bir cinayeti karşılamak için memleketine döndüğünde geçmişinden gelen psikolojik şeytanlarla yüzleşir.

19- Gentleman Jack (2019) – IMDb Puanı: 8,2

gentleman jack

Yine bir BBC ve HBO ortak yapımlarından. Yorkshire’da 1832 yılında kurulan otel, toprak sahibi ve sanayici Anne Lister’ın hayatına tanık olduğumuz LGBTQ+ dizisi, Suranne Jones, Sophie Rundle, Rosie Cavaliero, Albane Courtois gibi isimleri kadrosuna alıyor. İlk sezonu 2019’da yayınlandı ve toplamda 8 bölüm.

20- Watchmen (2019) – IMDb Puanı: 8,1

watchmen

Maskeli ihtiyatlı kişilerin haydut muamelesi gördüğü alternatif bir tarihe sahip olan Watchmen, aynı adı taşıyan orijinal çığır açan grafik romanın nostaljisini kucaklarken, kendi başına yeni bir çığır açmaya çalışıyor. HBO yapımı dizi Alan Moore ve Dave Gibbons tarafından yaratılan 1987 DC Comics çizgi serisine dayanıyor. Şimdilik sadece mini dizi olarak 9 bölüm yayınlandı.

21- The Deuce (2017) – IMDb Puanı: 8,1

deuce

James Franco, Maggie Gyllenhaal, Lawrence Gilliard Jr., Margarita Levieva gibi isimlerden oluşan kadrosuyla Deuce, Manhattan’da porno ve fuhuşun yaygın olduğu 1970’lerde ve 80’lerde New York’taki hayata bir bakış açısı sunuyor. 3 sezon ve toplamda 25 bölüm.

22- His Dark Materials (2019) – IMDb Puanı: 8

His Dark Materials

Genç bir kız, dünyasını, insanların sihirle bağlarını ve iblisleri olarak bilinen hayvan ruhlarını bastıran Magisterium’un elinden kurtarmaya mahkumdur. Vedasının ardından ”yeni bir GOT mu doğuyor?” sorularıyla merak uyandıran HBO yapımı dizide Narnia ve Harry Potter tadı alınacağa benziyor. Başrollerde Dafne Keen, Kit Connor, Amir Wilson, Andrew Scott var. 2019’da 8 bölümü yayınlanan dizinin devamı bu sene gelebilir.

23- Crashing (2017) – IMDb Puanı: 7,5

crashing

New York’lu bir komedyen, karısı onu terk ettikten sonra kendisi için yeni bir başlangıç yapmaya zorlanır. Pete Holmes’un yönettiği ve kendini oynadığı dizide George Basil, Jamie Lee de yer alıyor. Toplamda 24 bölüm.

24- Mrs. Fletcher (2019) – IMDb Puanı: 7

mrs fletcher

Oğlu üniversiteye taşınmış bekar bir anne kendi başına yeni bir hayata başlamaya çalışıyor. Kathryn Hahn, Jackson White, Owen Teague, Jen Richards gibi isimlerin yer aldığı dizide başrolde Our Idiot Brother, Girls, The Newsroom, The Secret Life of Walter Mitty ve Parks and Recreation’ın Jennifer Barkley’si olarak tanıdığımız Kathryn Hahn var. Dizi şimdilik 7 bölümlük bir sezondan oluşuyor.

25- Here and Now (2018) – IMDb Puanı: 6,8

here and now

Kocası, karısı, Liberya, Vietnam ve Kolombiya’dan evlat edinilmiş üç çocuk ve 2018 Amerika’da akıl sağlığını test eden ve değerlerini zorlayan bir biyolojik kızdan oluşan ilerici bir Portland ailesi hakkında komedi unsurları da barındıran, karanlık bir fantastik dram. Tim Robbins, Holly Hunter, Daniel Zovatto, Jerrika Hinton gibi kaliteli oyunculardan oluşan bir kadrosu var. Toplamda 10 bölüm.

26- Catherine the Great (2019) – IMDb Puanı: 6,1

catherine the great

En büyük Czarina, Büyük Catherine (Dame Helen Mirren) ve Ermitaj’ın hikayesi. Toplamda 4 bölümlük tarihi bir belgesel tadında mini dizi. Kadrosunda Helen Mirren, Jason Clarke, Gina McKee yer alıyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.