bollywood filmleri

Hint Filmleri: Son 3 Yılda Çekilmiş En İyi 35 Bollywood Filmi 🇮🇳

Son yılların en iyi Bollywood filmlerine bir bakış

1- Uri: The Surgical Strike (2019) – IMDB Puanı: 9,2

- Uri: The Surgical Strike (2019)

Hindistan Ordusu, ülkede gerçekleştirilen bir terörist saldırısına cevap vermek zorundadır. Böylece askeri tarihinde gerçekleştirilmiş en kapsamlı ve ölümcül nokta operasyonlarından birini uygular. Film 2016’da yaşanmış gerçek olaylara dayanmaktadır.

2- Ratsasan (2018) – IMDB Puanı: 8,9

Ratsasan

Hayatında karşısına çıkan hiçbir fırsatta yüzü gülmeyen filmci Arun, ailesinin baskısından da kurtulmak için hayalini bırakarak bir polis memuru olmaya karar verir.

3- 96 (2018) – IMDB Puanı: 8,9

96 movie

Lisede sevgili olan çift, 22 sene sonra tekrardan görüştüklerinde geçmişi hatırlayıp belirli bir gecede yaşananlara geri döneceklerdir.

4- Vada Chennai (2018) – IMDB Puanı: 8,8

Vada Chennai

Özellikle Güney Asya’da popüler olan masa oyunu ‘carrom’ oyununun genç ve başarılı oyuncularından biri çatışma içinde olan iki gangsterin arasına düşer. İşin içine polisler, hapishane riski ve oyun kabiliyeti de girecektir.

5- Vikram Vedha (2017) – IMDB Puanı: 8,8

Vikram Vedha

Vikram, bazen sert de olsa işini başarıyla yapan bir polistir. Ortağı Simon ile beraber Vedha adındaki bir kaçakçının peşine düşecektir. Vedha’nın azılı bir katil olduğunu öğrendikten sonra bu kovalamaca çok tehlikeli bir kedi-fare oyununa dönüşecektir.

6- K.G.F: Chapter 1 (2018) – IMDB Puanı: 8,8

K.G.F: Chapter 1

1980lerin başında geçen film, Kolar Altın Madenleri’nin kapatılmasına engel olmak için her şeye yapacak bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Devam filmlerinin de yakın zamanda açıklanması beklenmektedir.

7- Aruvi (2016) – IMDB Puanı: 8,8

Aruvi

Doğuştan beri herkese karşı sessiz ve sakin olan Aruvi, artık çevresindekilerin ona davrandığı şekle tahammül edemez hale gelmiştir. O da hayatının geri kalanını istediği gibi geçirecekse bir karar alması gerektiğini görür: Herkese ona nasıl davranırlarsa onlara da öyle davranacaktır.

8- Andhadhun (2018) – IMDB Puanı: 8,7

Andhadhun

Kör olmasına rağmen kariyeri başarılı bir şekilde devam eden bir piyanistin hayatı, şahit olamayacağı cinayetler gerçekleşince değişecektir.

9- Mahanati (2018) – IMDB Puanı: 8,7

Mahanati

Güney Hindistan’da 1950 ve ’60larda sinema sektörüne damga vuran Savitri’nin hayat hikayesi anlatılmaktadır. Bu 3 saatlik film, 2018’de Hindistan’da en çok hasılat yapan filmlerden biri olmuştur.

10- Rangasthalam (2018) – IMDB Puanı: 8,6

Rangasthalam

Masum ve sağır Chitti, abisiyle bir araya gelerek köyünü 30 yıldır zalimce yöneten başkanı tahtından indirmeye çalışacaktır.

11- Arjun Reddy (2017) – IMDB Puanı: 8,5

Arjun Reddy

Kız arkadaşı başka biriyle evlenmeye zorlanınca kendi hayatını alkol ve uyuşturucularla mahvetmeye karar alan bir cerrahın hikayesini anlatmaktadır.

12- Dangal (2016) – IMDB Puanı: 8,5

dangal

Emekliye ayrılmış güreşçi Mahavir Singh Phogat, iki güreşçi kızını da İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları için eğitmektedir. Ancak toplumsal baskılardan kaçamayacak ve ailesini etkilemesine izin verecektir. Aamir Khan‘ın başrolünde oynadığı bu neredeyse 3 saatlik film, Phogat’ın gerçek hikayesinden alınmıştır. Film ülkemizde de vizyona girip başarılı bir gişeye imza atmış, ayrıca Çin‘de gelmiş geçmiş en büyük hasılatlardan birine sahip olmuştur.

13- Thani Oruvan (2015) – IMDB Puanı: 8,5

Thani Oruvan

Siddharth Abimanyu, alanının önde gelen bilim adamlarından biridir. Fakat yeteneğini ve sahip olduğu ekipmanları yasal olmayan tıp uygulamaları için kullanır. Polis memuru Mithran ise onu durduracak ve sırlarını bütün ülkeye yayacaktır.

14- Dhuruvangal Pathinaaru (2016) – IMDB Puanı: 8,5

Dhuruvangal Pathinaaru

Bir soruşturma sırasında gerçekleşen bir kaza sonucu bir bacağını kaybeden polis memuru Deepak, emekliye ayrıldığında bütün bu olayların bir daha yüz üstüne çıkmayacağını ummaktadır. Ancak arkadaşının oğlunun başına kendi yaşadığı tecrübelere benzer olaylar gelince, eski defterleri açmak zorunda olduğunu görecektir.

15- Tumbbad (2018) – IMDB Puanı: 8,4

Tumbbad

Bütün evreni yaratan Tanrıça, Dünya’ya gelerek ilk çocuğunu doğurur. Yarattığı insanlar da çocuk için bir tapınak inşa etmeye başlarlar… ve bu mitolojik olay herkesin hayatı değişecektir.

16- Sairat (2016) – IMDB Puanı: 8,4

Sairat

Maharashtra’nın kırsal kesimlerinde bir balıkçının oğluyla bir siyasetçinin kızı birbirine aşık olur. Farklı tabakalardan oldukları için çevresinde kimse bu aşkı onaylamayacaktır. Birbirini bırakamayan çift, bu olayın üstesinden gelebilmek için gereken tek şeyin sadece aşkın gücü olduğunu görecektir.

17- Theeran Adhigaaram Ondru (2017) – IMDB Puanı: 8,3

Theeran Adhigaaram Ondru

Polis memuru Theeran, kurbanları aynı şekilde ve aynı düzende öldüren bir seri katili bulmaya ve olayların gizemini çözmeye çalışır.

18- Drishyam (2015) – IMDB Puanı: 8,3

Drishyam

Eşi ve çocukları beklenmedik bir şekilde ve istemeden bir suç gerçekleştirdikten sonra Vijay, bu olayın duyulmaması için elinden gelen her şeyi yapacak, yeri geldiğinde ailesini korumak için güvenlik güçleriyle bile çatışacaktır.

19- Premam (2015) – IMDB Puanı: 8,3

Premam

Genç bir adam hayatının aşkını bulmak amacıyla bir arayışa çıkar. Önünde üç farklı insan ve üç farklı karar gören adam doğru kararı verip hayatının aşkıyla yaşamının sonuna kadar mutlu mesut bir hayat yaşayabilecek mi?

20- Baahubali 2: The Conclusion (2017) – IMDB Puanı: 8,3

Baahubali 2

Baahubali serisinin ikinci filmi olan The Conclusion, Baahubali’nin oğlu Shiva’nın hikayesine odaklanmaktadır. Mahishmati Krallığı’ndaki gerçek yerini ve geçmişini öğrenen Shiva, aradığı cevapları bulmak için her şeyi yapacaktır.

21- Pink (2016) – IMDB Puanı: 8,2

pink

Hayatlarının sonuna kadar hapiste olacak kadar ciddi bir suç işleyen üç genç kadın, emekli bir avukatın olaya el atmasıyla kurtulacaktır. Fakat bu avukatın tek bir şartı vardır: O ne derse kadınlar yapmak zorundadır.

22- Talvar (2015) – IMDB Puanı: 8,2

talvar

Tecrübeli dedektif Ashwin, zalimce katledilen iki kurbanın katilini bulmak için elindeki her teoriyi araştıracak ve her şüpheliyi gözden geçirecektir.

23- Masaan (2015) – IMDB Puanı: 8,1

masaan

Hindistan’ın Ganges bölgesindeki dört kişinin hayatı garip yollarla kesişecektir: fakir ama sırılsıklam aşık bir çocuk, yaşadığı ve çevresindekilere yaşattığı travmatik anıları kafasından atamayan bir kız, hayata karşı umudunu yavaş yavaş kesen bir adam ve hayatı boyunca hiç sahip olamadığı bir aileye kavuşmaya çalışan küçük bir çocuk.

24- Baby (2015) – IMDB Puanı: 8,1

baby

Hindistan’ın en iyi istihbarat ekibi zamana karşı yarışmaktadır. Bir terörist lideri tarafından kurgulanan detaylı plan gerçekleştirilmeden terör örgütünün dünyadaki her kolu çökertilmelidir. Yoksa Hindistan’ın kalbinde, en kalabalık bölgesinde eşi benzeri görülmemiş bir saldırı gerçekleşecektir.

25- Airlift (2016) – IMDB Puanı: 8,1

airlift

1990’da Irak’ın, Kuveyt’i işgali sırasında karada kalan 170.000 askerin sözcüsü olarak Hintli bir iş adamı sorumluluğu ele alır.

26- Badhaai Ho (2018) – IMDB Puanı: 8,1

Badhaai Ho

Artık orta yaş krizine yakalanacak yaşta olan bir adam, annesinin hamile kaldığını öğrendikten sonra çevresindeki herkesin alay konusu olur. Badhaai Ho, filmin başrolü Ayushmann Khurrana’nın 2018 yılında vizyona giren ikinci film olmuştur.

27- Secret Superstar (2017) – IMDB Puanı: 8

Secret Superstar

Vadodara’lı 14 yaşındaki genç kız Insia, şarkıcı olma hayalini gerçekleştirmek için yarışmalara katılacak ve yeteneğini sergileyecektir. Ancak Aamir Khan’ın canlandırdığı ilginç Shakti ile tanıştıktan sonra hayatının farklı bir yöne doğru çekildiğini hissedecektir.

28- Bajrangi Bhaijaan (2015) – IMDB Puanı: 8

Bajrangi Bhaijaan

Tanıştığı Pakistanlı dilsiz bir kadını kendi ülkesine götürmek için her şeyi yapabilecek olan bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Bajrangi Bhaijaan, Türkiye’de 2018 yılının Ağustos ayında vizyona girmiştir.

29- Manjhi: The Mountain Man (2015) – IMDB Puanı: 8

Manjhi: The Mountain Man

Elinde sadece bir çekiçle bir dağın içinden yol kazmaya çalışan bir adamın öyküsünü anlatmaktadır. Dashrath Manjhi’nin 22 yılını verip tam olarak 110 metre uzunluğunda açmayı başardığı yolun gerçek hikayesi sinema perdesine aktarılmıştır.

30- Padman (2018) – IMDB Puanı: 8

padman

Hindistan’ın fakir kesimlerinin kadınları için düşük bütçeli ve hijyenik pedler üretmeye karar veren bir iş adamının öyküsü anlatılmaktadır. Film tamamen gerçeklere dayanmasa da 2014 yılında Time dergisinin Dünyada En Çok Etki Yaratan 100 İnsan listesinde de yer alan Arunachalam Muruganantham’ın hikayesinden esinlenilmiştir.

31- Stree (2018) – IMDB Puanı: 7,9

stree

Chanteri kasabasında bulunan erkekler korku içindedir. ‘Stree’ adındaki bir kötü ruh geceleri erkekleri kaçırmaktadır. En kötü yanı ise bu kötü ruh erkekleri tuzağına düşürmek için genç bir kadın şekline bürünmektedir.

32- Raazi (2018) – IMDB Puanı: 7,8

raazi

1971 yılında yaşanan Hindistan-Pakistan savaşlarında, Pakistan’ın gizli bilgilerini toplamak amacıyla Pakistanlı bir ordu müfettişiyle evlenen Hintli bir ajanın hikayesini anlatmaktadır.

33- Hindi Medium (2017) – IMDB Puanı: 7,8

Hindi Medium

Küçük bir kasaba olan Chandni Chowk’tan gelen aile, kızlarının lüks bir Delhi okuluna girebilmesi için her türlü numaraya başvuracaktır. Adını Hollywood’da da duyurmuş ve 29 Nisan 2020’de aramızdan ayrılan Irrfan Khan başrollerden birinde oynamaktadır.

34- Udta Punjab (2016) – IMDB Puanı: 7,8

Udta Punjab

Hindistan’ın Punjab şehrinde uyuşturucuya bulaşmış gençlerin yaşamını anlatan film, şehrin tenha sokaklarının gerçek yüzünü ve Hindistan’daki uyuşturucu bağımlılığını göstermektedir.

35- Newton (2017) – IMDB Puanı: 7,7

newton

Sıradan bir vatandaş olan Newton Kumar, katıldığı seçimlerin özgür ve adil olabilmesi için elinden geleni yapar. Ancak onu durdurmak isteyen hükümet yetkililer, asiler ve güvenlik güçleri Newton’ın peşini bırakmayacaktır.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.