infinity pool

Infinity Pool (2023) – İstanbul Film Festivali – Film İncelemesi 🌷

Infinity Pool

7-18 Nisan tarihleri arasında Atlas 1948, Fransız Kültür Merkezi, CineWAM Premium+ City’s, Kadıköy Sineması ve Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nde gerçekleşecek olan 42. İstanbul Film Festivali gösterimleri son sürat devam ediyor. Festival kapsamında Brandon Cronenberg imzalı Infinity Pool’u da izleme şansımız oldu.

Cennet mi Cehennem mi?

Infinity Pool, yönetmen Brandon Cronenberg’in üçüncü uzun metrajlı filmi. Film, James ve Em adlı bir çiftin lüks bir tatil köyünde geçirdikleri korkunç deneyimi anlatıyor. Bilim kurgu, gerilim ve kara mizah unsurlarını harmanlayarak izleyiciyi rahatsız etmeyi amaçlayan film, Toronto Uluslararası Film Festivali’nde prömiyerini yaptı ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı.

Filmde James rolünde Alexander Skarsgård, Em rolünde Cleopatra Coleman ve tatil köyünün gizemli diğer konuğu rolünde Mia Goth yer alıyor. Senaryosu da Cronenberg’e ait olan Infinity Pool’da, Cronenberg’in ilk filmi Antiviral’ın aksine daha renkli ve parlak bir görsel tarz kullanılıyor. Filmdeki tatil köyü, hem cennet gibi hem de cehennem gibi görünen bir mekan olarak dikkat çekiyor.

İnsan doğası, kapitalizm, teknoloji ve gerçeklik gibi temaları işleyen Infinity Pool’daki karakterler, tatil köyünün sunduğu lüks ve konforun arkasında yatan karanlık gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalıyorlar. İzleyiciye sürprizlerle dolu bir hikaye sunan film, eleştirmenler tarafından yönetmenin babası David Cronenberg’in filmlerine benzetildi. Cronenberg, babasının filmlerindeki body horror ve şiddet unsurlarını taşımasına rağmen kendi özgün vizyonunu da yansıtmayı oldukça iyi başarmış.

Brandon Cronenberg Kimdir?

Brandon Cronenberg, Kanadalı bir yönetmen ve senaristtir. 10 Ocak 1980’de Toronto’da doğmuştur. Babası ünlü yönetmen David Cronenberg, annesi ise yapımcı Carolyn Cronenberg’dir. Kız kardeşi Caitlin Cronenberg ise bir fotoğrafçıdır.

Brandon Cronenberg, bilim kurgu ve korku türlerindeki filmleriyle tanınmaktadır. İlk uzun metrajlı filmi Antiviral (2012), ünlülerin hastalıklarını yiyerek onlarla bağ kurmaya çalışan insanları anlatmaktadır. Film, Cannes Film Festivali’nde Un Certain Regard bölümünde gösterilmiş ve Toronto Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Kanadalı İlk Film Ödülü’nü kazanmıştır.

Cronenberg’in ikinci uzun metrajlı filmi Possessor (2020), insanların zihinlerine girerek onları suikast yapmaya zorlayan bir suikastçının hikayesini anlatmaktadır. Film, Sundance Film Festivali’nde prömiyerini yapmış ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar almıştır.

Cronenberg’in üçüncü uzun metrajlı filmi Infinity Pool (2023), lüks bir tatil köyünde geçirdikleri korkunç deneyimi anlatan bir çiftin hikayesini anlatmaktadır. Film, bilim kurgu, gerilim ve kara mizah unsurlarını harmanlamaktadır.

Cronenberg, aynı zamanda kısa filmler de yapmıştır. 2019 yılında Cannes Film Festivali’nde Uluslararası Eleştirmenler Haftası bölümünde gösterilen Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You (2019), bir hastanede deneylere tabi tutulan bir kadının hikayesini anlatmaktadır.

Cronenberg, babasının filmlerine benzetilse de, kendi özgün vizyonunu da yansıtmaktadır. Bilim kurgu ve korku türlerinin sınırlarını zorlayan cesur bir yönetmen olarak nitelendirilmektedir.


Sinopsis

Kanadalı bilimkurgu-beden korkusu yönetmeni Brandon Cronenberg’in 2020 tarihli Possessor’dan bu yana merakla beklenen yeni filmi Sundance’te prömiyerini yapan karanlık, tuhaf, huzursuz edici, çarpık bir bilimkurgu. Film, ücra bir adada tatil yapan James ile Em’i izliyor. Kumsal şahane, elemanlar kibar, hava mükemmel… Fakat tanıştıkları gizemli bir kadın ve amansız bir kaza sonrasında şiddet, sınırsız zevk ve sözlerin bittiği noktada dehşet etraflarını saracaktır: Ya idam edilecekler ya da (paraları yeterse) kendi ölümlerine şahit olacaklardır.

*Bu filmdeki cinsellik/şiddet içeren sahneler bazı izleyicileri rahatsız edebilir. Bu filmdeki ışık efektleri bazı izleyicileri rahatsız edebilir.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.