ingiliz dizileri

İngiliz Dizileri: İzlenmesi Gereken Birbirinden Harika 44 İngiliz Dizisi

İngiliz Dizileri

Bol bol Ben Whishaw, Fiona Shaw, Olivia Colman, Jodie Whittaker ve Phoebe Waller-Bridge içeren mini serili ve uzun soluklu İngiliz dizileri önerilerimize hoş geldiniz 🙂 Sizin favoriniz hangisi?

1- Sherlock (2010) – IMDb Puanı: 9,1

sherlock

Conan Doyle karakterlerinin bu modernize edilmiş versiyonunda, Sherlock Holmes, 21. yüzyılın başlarında Londra’da yaşıyor ve müfettişi Lestrade’a karşı daha bilmiş davranıyor. Doktor Watson şimdi Afgan savaşının oldukça genç bir emeklisi, daha az büyüleyici ve daha aktif.
Fragman

2- Peaky Blinders (2013) – IMDb Puanı: 8,8

peaky blinders

1919 Birmingham. İngiltere’de geçen bir gangster ailesi destanı; şapkalarının tepesine ustura bıçakları diken bir çeteye ve azılı patronları Tommy Shelby’e odaklanıyor.
Fragman

3- Black Mirror (2011) – IMDb Puanı: 8,8

black-mirror

Birçoğunuzun artık Netflix orijinal yapımı olarak bildiği Black Mirror, aslında 2011’den beri var olan, bizi teknolojinin toplumsal kaygılarla harmanlanmış karanlık alternatiflerini sunan bir mini distopik seri. İlk sezon üçüncü bölümünün baş kahramanı da bildiğiniz eski demirli akbildir ayrıca.
Fragman

4- The Crown (2016) – IMDb Puanı: 8,7

The Crown

Bu drama dizisinde, Kraliçe II. Elizabeth’in hükümdarlığındaki siyasi rekabetler, aşk ve 20. yüzyılın ikinci yarısına şekil veren olaylar anlatılıyor. 2019’da 3. sezonu yayınlandı.
Fragman

5- Downton Abbey (2010) – IMDb Puanı: 8,7

Downton Abbey

İngiliz aristokrat Crawley ailesinin ve hizmetkârlarının yirminci yüzyılın başlarında hayatlarının kronolojik öyküsü.
Fragman

6- Skins (2007) – IMDb Puanı: 8,7

Skins

Şüpheli ebeveyn ve otorite figürlerinden ziyade arkadaş (ve sevgili) olmak isteyen öğretmenlere rağmen büyümeye ve sevgi ve mutluluk bulmaya çalışan bir grup İngiliz gencin hikayesi.
Fragman

7- Fleabag (2016) – IMDb Puanı: 8,7

fleabag

Yakın zamanda yaşanan bir trajedi ile uzlaşmaya çalışırken, Londra’daki yaşamla baş etmeye çalışan genç bir kadın hakkında ödüllü oyundan uyarlanan bir komedi dizisi. Phoebe Waller-Bridge, Sian Clifford, Olivia Colman, Jenny Rainsford başrollerde.
Fragman

8- The IT Crowd (2006) – IMDb Puanı: 8,5

The IT Crowd

Roy, Moss ve gözetmenleri Jen’in trajikomik talihsizliklerini izliyoruz. Chris O’Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson, Matt Berry başrollerde.
Fragman

9- Luther (2010) – IMDb Puanı: 8,5

Luther

Parlak aklı onu her zaman tutkularının tehlikeli şiddetinden kurtaramayan, dahiyane bir cinayet dedektifi başkomiser John Luther’in maceraları. Başrolde İdris Elba.
Fragman

10- Coupling (2000) – IMDb Puanı: 8,5

Coupling

Altı iyi arkadaş, gerçek aşkı bulmak için bitmeyen arayışlarında cinsiyetin ve ilişkilerin tüm yönleri hakkında konuşur. Daha sonra Amerikan versiyonu da çekilen, bir dönemin efsanelerinden.
Fragman

11- After Life (2019) – IMDb Puanı: 8,5

after life

Kusursuz bir hayatı olan Tony (Ricky Gervais), eşi Lisa’nın ölümünün ardından farklı bir karaktere bürünür. İntihar etmeyi bile düşünen Tony, sonunda olabildiğince uzun yaşamaya ve bundan böyle dünyayı cezalandırmak için canının istediği her şeyi söyleyip yapmaya karar verir. Tony kendine ve diğer insanlara önem vermemenin bir süper güç olduğunu düşünür. Ancak çevresindekiler, tanıdıkları iyi huylu eski Tony’yi kurtarma çabasına girişince işler sarpa sarar.

Dizide Gervais’e Tony’nin eşi Lisa rolünde Kerry Godliman (Derek), Tony’nin kayınbiraderi Matt rolünde Tom Basden (Plebs, David Brent: Life On The Road), Tony’nin en iyi arkadaşı Lenny rolünde Tony Way (Yarının Sınırında), Tony’nin babası rolünde David Bradley (Harry Potter serisi, Game of Thrones) ve Tony’nin babasının hemşiresi rolünde Ashley Jensen (Extras) eşlik ediyor.

Fragman

12- The Office (2001) – IMDb Puanı: 8,5

The Office

Şirket şubelerini küçültmeye karar verdiğinde kapanışla karşı karşıya olan bir ofisin hikayesi. Bir belgesel film ekibi, günlük hayatlarına devam ederken personeli ve yönetici David Brent’i takip eder. Sonrasında çekilen Amerikan versiyonu da dizinin kült olmasını sağlamıştır. 14 bölümlük bu versiyonda başrolde Ricky Gervais, Martin Freeman, Mackenzie Crook, Lucy Davis yer alıyor.
Fragman

13- Inside No. 9 (2014) – IMDb Puanı: 8,5

Inside No. 9

Kara mizahı suç, korku veya drama gibi türlerle karıştıran antoloji serisi. Gösteri, izleyicileri sıradan, olağanüstü ve ürkütücü bir şekilde çok farklı 9 numaralara davet ediyor. Az bilinen BBC hazinelerinden. Reece Shearsmith, Steve Pemberton, Rosie Cavaliero, Aimee-Ffion Edwards başrollerde. İngiliz yapımları sevenlerin hoşuna gidecektir.
Fragman

14- Outlander (2014) – IMDb Puanı: 8,4

Outlander

1945 yılından gelen bir İngiliz savaş hemşiresi, gizemli bir şekilde 1743 yılına geri süpürülür. Caitriona Balfe, Sam Heughan, Duncan Lacroix, Sophie Skelton başrollerde.
Fragman

15- Broadchurch (2013) – IMDb Puanı: 8,4

Broadchurch

Küçük bir sahil kasabasında genç bir çocuğun öldürülmesi, toplumu parçalamakla tehdit eden bir medya çılgınlığı getirir. David Tennant, Olivia Colman, Jodie Whittaker, Andrew Buchan başrollerde.
Fragman

16- My Mad Fat Diary (2013) – IMDb Puanı: 8,4

My Mad Fat Diary

Rae, zihinsel sağlık sorunları ile mücadele eden genç bir genç kızdır. Bir psikiyatri enstitüsünde zaman geçirdikten sonra dışarı çıkar ve arkadaşlarıyla ve ailesiyle bağlantı kurmaya çalışır. Ancak, arkadaşları hastanede kalışının farkında değildir ve hayat her zaman yoluna girmez. Killing Eve’den tanıyacağınız Jodie Comer başrolde.
Fragman

17- The Inbetweeners (2008) – IMDb Puanı: 8,4

The Inbetweeners

Okulun son yıllarındaki dört arkadaşı ve onların maskaralıklarını takip ediyoruz. Simon Bird, James Buckley, Blake Harrison, Joe Thomas başrollerde.
Fragman

18- Taboo (2017) – IMDb Puanı: 8,4

Taboo

Maceracı James Keziah Delaney 1812 Savaşı sırasında rahmetli babasının nakliye imparatorluğunu yeniden inşa etmek için Londra’ya döner. Bununla birlikte, hem hükümet hem de en büyük rakibi, mirasını herhangi bir maliyetle, hatta cinayetle istemektedir. Tom Hardy, David Hayman, Jonathan Pryce, Oona Chaplin başrollerde.
Fragman

19- Years and Years (2019) – IMDb Puanı: 8,4

years and years

BBC ve HBO’nun ortak yapımlarından biri olan dizide, 2019’da çok önemli bir gecede yoğun yaşamları birleşen Manchester’lı bir aileyi izliyoruz. Başrolde Emma Thompson var. Şimdilik 6 bölüm yayınlandı.
Fragman

20- Utopia (2013) – IMDb Puanı: 8,4

Utopia

Şu an burayı okuyorsanız hiç tereddüt etmeden siteden çıkıp izlemeye başlamanızı öneririz. O kadar mükemmel, az bilinen cevherlerden biri. Çevrimiçi olarak tanıştıktan bir araya gelen bir grup insan, gizemli cevaplar veren tuhaf bir grafik romanı keşfettikten sonra, kendilerini sadece ‘Ağ’ olarak bilinen acımasız bir kuruluş tarafından bir kedi fare oyunu içinde bulurlar. Adeel Akhtar, Paul Higgins, Neil Maskell, Fiona O’Shaughnessy başrollerde. ”Where is Jessica Hyde?”
Fragman

21- Killing Eve (2018) – IMDb Puanı: 8,3

killing eve

Aralarında garip bir bağ ve cinsel gerilim (~Femslash) olan bir dedektifin ve bir kiralık katilin hayatlarının sürekli birbirine dolanmasını izlediğimiz, aksiyonun ve yer yer komedinin ağır bastığı güzel bir kedi fare oyunu Killing Eve ve Luke Jennings’in 4 serilik Codename Villanelle adlı kısa hikayelerinden uyarlama.
Fragman

22- Sex Education (2019) – IMDb Puanı: 8,3

Sex Education

Bir seks terapisti annesi olan genç bir çocuk, okulda bir yeraltı seks terapi kliniği kurmak için lise sınıf arkadaşıyla bir araya gelir.
Fragman

23- Queer as Folk (2000) – IMDb Puanı: 8,3

Queer as Folk

Yine sonrasında uyarlanan Amerikan versiyonu daha çok ses getiren dizilerden biri daha. Buradaki versiyonumuz 10 bölümcük. Pittsburgh, Pennsylvania’da yaşayan bir grup eşcinsel arkadaşın hayatı ve aşkları üzerine bir dizi.
Fragman

24- Victoria (2016) – IMDb Puanı: 8,2

Victoria

Kraliçe Victoria’nın yükselişinden 18 yaşındaki tahtına, mahkemesine ve Prens Albert ile evliliğine kadar erken dönem hayatı üzerine bir dizi. Jenna Coleman, Adrian Schiller, Jordan Waller, Tommy Knight başrollerde.
Fragman

25- Doctor Who (2005) – IMDb Puanı: 8,2

Doctor Who

Doktor olarak bilinen yabancı maceracının zaman ve mekandaki Dünya gezegeninden arkadaşları ile olan maceraları. Jodie Whittaker, Peter Capaldi, Pearl Mackie, Matt Smith başrollerde.
Fragman

26- Misfits (2009) – IMDb Puanı: 8,2

misfits

Kamu hizmeti yapmakla cezalandırılan birkaç gence bir fırtına sırasında şimşek çakmıştır. Neler olduğunu anlamayan gençler yavaş yavaş süper güçlere sahip olduklarını keşfedeceklerdir.
Fragman

27- Bodyguard (2018) – IMDb Puanı: 8,1

Bodyguard

Londra Büyükşehir Polis Teşkilatı’nın Telif Hakkı ve Uzman Koruma Dalı’na odaklanan çağdaş bir gerilim mini serisi. Bu listedeki Tipping The Velvet’ten hatırlayacağınız Keeley Hawes’a Richard Madden, Sophie Rundle, Vincent Franklin, Ash Tandon eşlik ediyor.
Fragman

28- The Great British Bake Off (2010) – IMDb Puanı: 8,1

The Great British Baking Show

Fırıncılar, jüriyi bir sonraki tura geçecek kadar etkilemeye çalışırken her hafta üç meydan okumayı yerine getirmeye çalışıyor ve sonunda İngiltere’nin en iyi amatör fırıncısı olarak taçlandırılıyor.
Fragman

29- The End of the F***ing World (2017) – IMDb Puanı: 8,1

The End of the F___ing World

James ve Alyssa’nın yaptığı korkunç yolculuktan iki yıl sonra, öldürdükleri adama kafayı takmış olan bir kadın hapisten çıkıp intikam peşine düşer.
Fragman

30- The Night Manager (2016) – IMDb Puanı: 8,1

The Night Manager

Bir Kahire otelinin gece müdürü, bir silah satıcısının iç çevresine sızmak için işe alınır. Yine Utopia gibi hemen başlayabileceğiniz ve bir oturuşta bitireceğiniz mini bir İngiliz serisi. Hugh Laurie, Tom Hiddleston, Elizabeth Debicki, Olivia Colman başrollerde.
Fragman

31- The Hour (2011) – IMDb Puanı: 8

The Hour

Soğuk Savaş döneminde İngiltere’de bir gazeteciye, bir yapımcıya ve araştırmacıya odaklanan drama ve casusluk serisi. Romola Garai, Ben Whishaw, Dominic West, Anna Chancellor başrollerde.
Fragman

32- Shameless (2004) – IMDb Puanı: 8

Shameless

Bir grup kardeşin ve onların ayrılmış babaları Frank Gallagher’ın kaba bir Manchester arazisindeki yaşamı ve ilişkileri üzerine bir dizi. Dizinin hatta Bizim Hikaye adında Türk uyarlaması bile olmuştur.
Fragman

33- Humans (2015) – IMDb Puanı: 8

Humans

Herhangi bir meşgul aile için mutlaka sahip olunması gereken aletin bir ‘Synth’ olduğu paralel bir evrende, gerçek bir insana çok benzeyen, gelişmiş robotik hizmetçilerin yaşam tarzımızı dönüştürdüğü bir hikayedeyiz. Dizinin pazarlama kısmında Persona Synthetics reklamı çok iyi yapılmıştı.
Fragman

34- Merlin (2008) – IMDb Puanı: 7,9

MERLIN

CNBC-e‘nin unutulmazlarından Merlin’de, Kraliyet sarayında genç Prens Arthur’a hizmet eden Merlin’in, en iyi arkadaşlıktan, Arthur’u krala dönüştüren kişi oluşuna kadar olan maceralara şahit oluyoruz. John Hurt, Colin Morgan, Bradley James, Richard Wilson başrollerde.
Fragman

35- A Very English Scandal (2018) – IMDb Puanı: 7,7

A Very English Scandal

İngiliz Liberal Parti lideri Jeremy Thorpe, eski sevgilisini öldürmek için komplo kurmakla suçlanıyor ve 1979’da yargılanmak zorunda kalıyor. Hugh Grant, Ben Whishaw, Alex Jennings, Patricia Hodge başrollerde.
Fragman

36- The A Word (2016) – IMDb Puanı: 7,7

The A Word

Hughes ailesi, diğer tüm aileler gibi çalışır, sever ve savaşır. Sonra, en küçük oğullarına otizm teşhisi konur ve artık diğer aileler gibi hissetmezler. Max Vento, Lee Ingleby, Morven Christie, Christopher Eccleston başrollerde.
Fragman

37- Crashing (2016) – IMDb Puanı: 7,7

Crashing

Büyük, terkedilmiş bir hastanenin mülk koruyucusu olarak birlikte yaşayan, 20 ve 30’lu yaşlarındaki 6 insanın etrafında dönen olaylara dayanan bir komedi dizisi. Phoebe Waller-Bridge’in bir diğer eğlenceli işi.
Fragman

38- Tipping the Velvet (2002) – IMDb Puanı: 7,7

Tipping the Velvet

Sarah Waters’ın en çok satan ilk romanına dayanan 2002 yapımı üç bölümlük BBC televizyon dizisidir. All About Eve havası alacağınız yapımda başrollerde Rachael Stirling ve Bodyguard’dan tanıyacağınız Keeley Hawes yer alıyor.
Fragman

39- Sugar Rush (2005) – IMDb Puanı: 7,7

Sugar Rush

15 yaşındaki Kim, Brighton’a yeni taşınır ve yeni en iyi arkadaşı Sugar’a karşı dünyaları yırtan, hormon yeşerten bir aşk büyütür.
Fragman

40- Top of the Lake (2013) – IMDb Puanı: 7,5

Top of the Lake

Yeni Zelanda’da dondurucu bir gölün yakınında 12 yaşındaki hamile bir kızın ortadan kaybolmasıyla cesur bir dedektif, küçük kasaba sırlarına ve kendini dikkatlice koyda tutulan bir tarafına karşı bulacaktır. Daha sonrasında devam serisi de yayınlanan dizide Elisabeth Moss, David Wenham, Peter Mullan, Thomas M. Wright başrollerde.
Fragman

41- Vanity Fair (2018) – IMDb Puanı: 7,3

Vanity Fair

William Makepeace Thackeray tarafından yazılan 1848 romanının uyarlanması. Michael Palin, Olivia Cooke, Tom Bateman, Johnny Flynn başrollerde.
Fragman

42- The Miniaturist (2017) – IMDb Puanı: 7

The Miniaturist

Genç bir kadın 17. yüzyılda Amsterdam’a taşınır ve tüccar kocasından hediye olarak aldığı bebek evini döşemek için gizemli bir yerel minyatürcü işe alır, ancak gerçekçi minyatürler bir şekilde kaderini önceden haber vermeye başlar.
Fragman

43- Trust Me (2017) – IMDb Puanı: 7

Trust Me

Bilgi uçurma yüzünden işini kaybeden çalışkan bir hemşire, kızı için ciddi önlemler almak zorunda kalır. Jodie Whittaker (Doctor Who), Emun Elliott, Lois Chimimba, Summer Mason başrollerde.
Fragman

44- Collateral (2018) – IMDb Puanı: 6,7

Collateral

Bir pizza dağıtım görevlisinin görünüşte rastgele cinayetini araştıran Londra dedektifleri, İngiliz toplumunun bir kesiti arasında birbirine bağlı durumları kıvrak bir şekilde ortaya çıkarır. Carey Mulligan, Jeany Spark, Nicola Walker, Nathaniel Martello-White başrollerde.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.