hırsızlık üzerine belgeseller

Kalpazanların Hayatına Odaklanan 9 Belgesel

Sahteciliği İfşa Eden Belgeseller

Sanat sahteciliğinden, farklı konulardaki umut tacirliğine kadar uzanan 9 farklı örnek ile kalpazanların hayatına odaklanan belgeseller karşınızda.

1- F for Fake (1973) – IMDb Puanı: 7,8

F for Fake (1973)

Orson Welles, 1973’te F For Fake adlı filmini tamamladı. Bu yarı belgesel ve yarı kurgusal film, Welles’in hala yeteneğini kaybetmediğini gösterdi. Çok akıllıca ve kurnazca bir şekilde filmi kurgulayan Welles, sihir ve illüzyona olan ilgisini bu filmle gösterdi. Bu filmden sonra ilk kez ‘video essay’ terimi kullanılmaya başlandı. Film, illüzyon ve hırsızlık sanatlarına ithafen yaptığı bu film, çoğu ‘gelmiş geçmiş en iyi belgeseller’ arasında yerini almaktadır. En iyi belgesellerden biri olduğu gibi sinema tarihinin en önemli belgesellerinden de biridir.
Fragman

2- Forbidden Lie$ (2007) – IMDb Puanı: 7,7

Forbidden Lie$ (2007)

“Yasak Aşk” yazarı Norma Khouri’nin bir Hıristiyanla çıktığı için öldürülen Müslüman bir arkadaşının biyografik öyküsünü uydurduğuna dair suçlamaları inceleyen dramatize bir belgesel.
Fragman

3- An Honest Liar (2014) – IMDb Puanı: 7,5

An Honest Liar (2014)

Doğaüstü olaylara karşı bilimsel bir şüpheciye dönüşen ünlü sahne sihirbazı James Randi’nin hayatı ve kariyeri üzerin bir belgesel.
Fragman

4- The Imposter (2012) – IMDb Puanı: 7,5

The Imposter (2012)

İspanya’da yas tutan bir Teksas ailesine, 3 yıldan beri kayıp olan 16 yaşındaki oğlu olduğunu iddia eden genç bir adam üzerine yazılmış bir belgesel.
Fragman

5- Czech Dream (2004) – IMDb Puanı: 7,3

Czech Dream (2004)

Çek Film Akademisi’nden iki öğrenci, Czech Dream adlı yeni bir süpermarketin açılması için büyük bir kampanya düzenlemek üzere önde gelen bir reklam ajansını görevlendirir. Ancak süpermarket yoktur ve olması amaçlanmamıştır. Reklam kampanyasında radyo ve televizyon reklamları, posterler, sahte Çek Rüyası ürünlerinin fotoğraflarını içeren el ilanları, bir tanıtım şarkısı, bir internet sitesi ve gazete ve dergilerdeki reklamlar yer alır. İnsanlar buna inanacak ve büyük açılış için gelecek midir?
Fragman

6- Fyre (2019) – IMDb Puanı: 7,2

Fyre (2019)

FYRE: The Greatest Party That Never Happened, Netflix yapımı, gerçek bir hikayeye dayanan bir belgesel. Olayın özeti şu, Çiftlik Bank gibi düşünün aslında temelini; adamın teki ”Escobar’ın eski adasında dünyaca ünlü modellerin ve jet sosyetenin olduğu bir festival yapacağım ve hepimiz harika zaman geçireceğiz, sizi özel jetle getirteceğim, hazine avı oyunları bile olacak” gibi ilgi çekici vaatlerle reklamını yapıyor ve bu festival özelinde inanılmaz bir merak oluşturuyor. Öyle ki, tüm biletler aylar öncesinden satılıyor.

Bunun haberini yapan VICE gibi dergilerin editörleri ve tanıtım reklamı için çağırılan ünlü mankenler bile gerçekten böyle bir etkinliğin, bahsedildiği şekilde gerçekleştirileceğine inanıyorlar (hatta onlara da sosyal medya paylaşımları karşılığında festivalin en değerli köşesinde villada ücretsiz konaklama imkanı sunuluyor). Gelin görün ki işin aslı öyle olmuyor tabii ve Battle Royale (Batoru rowaiaru) gibi, Sineklerin Tanrısı gibi bir kurguda yaşam mücadelesi vermeye başlıyor gelenler. Sonrasında bu etkinliğin fikir babası ve umut taciri adamımıza Federal Mahkeme’den sayısız dava açılıyor ve olaylar gelişiyor

Fragman

7- Sour Grapes (2016) – IMDb Puanı: 7,2

Sour Grapes (2016)

Zengin ve güçlülerle arkadaş olan ve en iyi müzayede evlerinde milyonlarca dolarlık sahte şarap satan bir kalpazanın etrafında dönen kaliteli ve nadir şarap müzayedesi pazarı hakkında belgesel. Netflix üzerinden izlenebilir.
Fragman

8- The Yes Men Fix the World (2009) – IMDb Puanı: 7,2

The Yes Men Fix the World (2009)

Sorun çıkaran ikili Andy Bichlbaum ve Mike Bonanno, çalışkan alter-egoları olarak poz verirken, Katrina Kasırgasından kâr eden insanları, Bhopal’daki çevre felaketinin arkasındaki yüzleri ve diğer şok edici olayları ortaya çıkarıyor.
Fragman

9- Art and Craft (2014) – IMDb Puanı: 7,1

Art and Craft (2014)

ABD tarihindeki en üretken sanat sahtekarlarından biri nihayet ortaya çıktığında, 30 yıllık dolandırıcılığının mirasıyla yüzleşmek zorundadır.
Fragman

Bunları sevdiyseniz Three Identical Strangers, The Staircase, The Great Hack, Wild Wild Country, Unbelievable gibi yapımlar da ilginizi çekebilir.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.