YouTube kanalımız açıldı! Yepyeni videolar için hemen takip edin.
en iyi kore dizileri

Kore Dizileri: İzlenmesi Gereken Gelmiş Geçmiş En İyi 50 Kore Dizisi 🇰🇷🇰🇷 [Güncellendi]

2017 yılındakiler dahil en iyi Kore dizileri, hatta tüm zamanların en iyi Kore dizileri karşınızda*

*Dram ve romantik komedi ağırlıklı kore dizilerini içeriyor genel olarak. Fantastik ve okul temalı öneriler, ayrı listeler olarak ayrıca eklenecektir

1- Running Man (Leonning maen) (2010-)

Komedi – Reality Show

running-man

2010 yılında başlamış. 9 sezon ve 396 bölümden oluşuyor. Hala devam ediyor. Oyuncu kadrosunun Güney Kore’nin sembolü haline gelmiş herhangi bir yere gideceği ve orada oyun oynayacağı bir çeşit gösteri dizisi (reality show) denilebilir. Gidilen yer içinde oynanacak birkaç oyun var ve bunlardan en az birinin o mekanla ve koşma ile ilgisi olması gerekiyor, adı üstünde ”Running Man”.

2- Empress Ki (Ki Hwanghoo) (2013-)

Duygusal – Tarih – Romantik

empress-ki

Empress Ki, Hye-Rin Han, Ji-won Ha ve Jin-mo Ju’nin rol aldığı bir TV dizisidir. İmparatoriçe olmak ve aşkını korumak için mücadele eden bir kadının hikayesini anlatır. Tek sezondan oluşuyor ama o da 51 bölüm üzerinize afiyet. Bu listedeki en uzun Kore dizilerinden biri olabilir.

3- The Great Jang-Geum (Dae Jang-geum) (2003-2004)

Biyografi – Duygusal – Tarih

The Great Jang-Geum

Gerçek bir hikayeye dayanan Kore dizilerinden biri. Ülkemizde de 10 sene önce TRT’de her öğlen ”Saraydaki Mücevher” adıyla yayınlanmaktaydı. TRT 1’de sürekli yayınlanan imparatorlu dizi olarak da bilinir. Kore’nin ilk kadın doktoru, ilk sezaryen ameliyatı yapan cangemanın maceralarını işlerler ve aynı zamanda töreleri gereği kadın tarafından tedavi edilmemesi gereken Han’ı da tedavi ederek kahraman olan bir kadındır bu cangema. Türklere kore dizilerini sevdiren kaliteli yapımların başında gelir. 54 bölümcüktür ama izlenmesi gereken Kore dizilerinin başında geliyor.

4- City Hunter (Siti hyunteo) (2011)

Aksiyon – Romantik – Gerilim

Siti hyunteo

City Hunter, Min-Ho Lee, Min-Young Park ve Lucal C. Wesker’in oynadığı bir TV dizisidir. Lee Yun-seong, babasının birimindeki herkesi öldürdüğü için hükümetten intikam almak üzere, babasının en iyi arkadaşı tarafından eğitilir. Dizi toplamda 20 bölüm.

5- The 1st Shop of Coffee Prince (Keopi peurinseu 1-hojeom) (2007)

Komedi – Duygusal – Romantik

Keopi peurinseu 1-hojeom

Bir delikanlıyla karıştırılan genç bir kadın, istihdam uğruna aldatmacasını sürdürmek zorunda kalır. Erkek patronu bu “oğlan” için hisler geliştirmeye başladığında durum karmaşıklaşır. 17 bölümden oluşuyor.

6- It’s Okay, It’s Love (Gwaenchanhah, Sarangiya) (2014)

Komedi – Duygusal – Romantik

Gwaenchanhah, Sarangiya

Ji Hae Soo adında bir psikiyatrist ve Jang Jae Yeol adında şizofreni olan bir yazar arasındaki aşk hikayesi. Toplamda 16 bölüm.

7- Reply 1997 (Eung-dab-ha-ra 1997) (2012-2013)

Komedi – Dram – Romantik

Eung-dab-ha-ra 1997

Bu dizi, 1990’larda idol grupların doğuşu ve K-pop’un çiçek açmasıyla ortaya çıkan aşırı fan kültürüne odaklanıyor. Toplamda 16 bölüm. Belgesel niyetine tüketiniz K-pop’çular. İlginizi çekerse Netflix’in kısa kısa anlatılardan oluşan Explained belgeselindeki ilgili K-pop bölümünü de izleyebilirsiniz.

8- Good Doctor (Gut dakteo) (2013)

Duygusal – Romantik

Gut dakteo

Otistik bozukluğu olan ve 10 yaşındaki bir zihniyete sahip bir adam hakkındaki medikal bir drama. Toplamda 20 bölüm.

9- My Lovely Sam-Soon (Nae ireumeun Kim Sam-soon) (2005)

Komedi – Duygusal – Romantik

Nae ireumeun Kim Sam-soon

Tutkulu ve inatçı, neredeyse otuz yıllık pasta şefi olan Kim Sam-Soon’un talihsiz maceralarını ve romantik çıkmazlarını izliyoruz. 16 bölümünüz var.

10- Boys Over Flowers (Kkotboda namja) (2009)

Komedi – Duygusal – Romantik

Kkotboda namja Boys Over Flowers, Hye-Sun Ku, Min-Ho Lee ve Hyun-joong Kim’in oynadığı bir TV dizisidir. Zavallı kız elit okul Shin Hwa Lisesi’ne katılır ve F4’ün (en zengin dört erkek) ekip üyeleri tarafından zorbalığa maruz kalır. Zorba görünümlü erkeklerden biri kızdan hoşlanmaya ama kızın gönlü adamın arkadaşındadır. Alın size bir baş belası bir konu daha. 25 bölümlük bir Dallas.

11- Winter Sonata (Gyeoul yeonga) (2002)

Romantik

 Gyeoul yeonga

Fantastik unsur içermemesine rağmen konu olarak bu listedeki en fantastik Kore dizilerinden biri bu sanıyoruz. Jun-Sang, ülkedeki küçük bir kasabaya taşınır ve lisede Yoo-Jin ile tanışır. Aşık olurlar takdir edersiniz ki, ama Jun-Sang korkunç bir trajediyle karşı karşıya kalarak araba kazasında hayatını kaybeder. On yıl sonra Yoo-Jin, Jun-Sang gibi görünen turuncu meçli biriyle tanışır. Yoo-Jin, şimdiki erkek arkadaşı ve onu ölü aşkını hatırlatan bir kişi arasında seçim yapmak zorundadır. Yirmi bölüm boyunca bunu izliyoruz. Black Mirror‘da da buna benzer bir bölüm vardı. Bakalım hatırlayabilecek misiniz? Ayrıca benzer konuda film arıyorsanız da Womb‘u öneririz.

https://www.youtube.com/watch?v=3tdnHMYThfE

12- A Gentleman’s Dignity (Shinsa-Ui Poomgyuk) (2012)

Komedi – Duygusal – Romantik

Shinsa-Ui Poomgyuk

21 bölümden oluşan bu dizide de yine romantik severleri tatmin edici unsurlar mevcut. K-pop gibi dizinin de formülünü bulup aynen devam etmişler. Şehirli beyaz yakalıların kariyerleri ve aşk hayatı hakkında bir drama A Gentleman’s Dignity. Kırk yaşlarında dört erkeğin aşk, ayrılık, başarı ve başarısızlıktan geçiş hikayelerini izleyeceksiniz.

13- Descendants of the Sun (Tae-yang-eui hoo-ye) (2016)

Romantik

Tae-yang-eui hoo-ye

Seul’deki Haesung Hastanesinde Cerrah olarak çalışan Doktor Kang Mo Yeon ve Güney Koreli Özel Kuvvetler’den Kaptan Yoo Shi Jin arasındaki aşk hikayesi.

14- Shut Up Flower Boy Band (Dak-chi-go kkot-min-nam baen-deu) (2012)

Müzik – Duygusal – Romantik

Dak-chi-go kkot-min-nam baen-deu

Bu Korelilerin olayı dozunda bırakmasını sevdik biz. Siz ne dersiniz? Bütün dizileri ortalama 20-30 bölümde bitirmişler. Bu da 16 bölüm mesela. Biraz daha müzik ön planda bir dizi. Shut Up Flower Boy Band, Jun Sung, Ui-chul Jung ve Bo-ah Jo’nun oynadığı bir TV dizisidir. Aslında cesur bir ”galip gelmesi beklenmeyen takım” hikayesi de denilebilir. Grubun adı Eye Candy, bir lise rock grubu. Daha kalburüstü bir liseye transfer olduklarında, müzik dünyasındaki yerlerini bulmak için bir yolculuğa çıkıyorlar. Eye Candy’i acaba neler bekliyor?

15- Crazy Love (2013)

Duygusal

crazy love

Bir yetimhanedeki mütevazı başlangıcına rağmen, Yoon, Mi-So (Park, Sun-Young), zengin bir ailenin oğlu olan Lee, Min-Jae (Heo, Tae-Hee) ile evlenir, sonrasında ihanete uğrar ve sonunda da terk edilir. Bir ömür boyu terk edilme ve ihanete uğradıktan sonra, tekrar aşkı bulmaya çalışır. Tam bir çilekeşlik dizisi değil de ne? Ayrıca dizinin Korece adını bulamadık. Bilenler yeşillendirsin. Fotoğraftan bile belli adamın aldatacağı. Kaç kızım kurtar kendini.

16- Full House (Pool ha-woo-seu) (2004)

Romantik – Komedi

full house

Yine 16 bölümle dozunda bırakılmış bir romantik komedi. Çocukluğunun evini yeniden kazanmak için, özgür ruhlu, işsiz, genç bir kadın, bencil ve ürkütücü bir aktörle sahte bir evliliği kabul eder. Günlük yaşamlarında üst üste gelen aşk üçgenleri ve komik talihsizlikler yüzünden işler çığrından çıkma noktasına gelir. Ruhuna sağlık Ruhsar’cığım ölmemiş.

17- Fated to Love You (Un-myeong-cheol-eom neol sa-rang-hae) (2014)

Romantik – Komedi

Un-myeong-cheol-eom neol sa-rang-hae

20 bölümlük bir bir romantik komedi yine. Kore’de fantastik ve romantik komediden bolu yok. En beklenmedik bir şekilde mutluluk, dostluk ve sevgiyi bulan bir kız hakkında komedi ile dolu bir Kore draması! Aman da aman!

18- Passionate Love (2013)

Romantik

Passionate Love

Hem yakışıklı hem de zengin Kang Moo-yeol, hayatının sevgilisi olan Han Yoo-rim ölünceye kadar her şeye sahiptir. Yoo-rim’in küçük kız kardeşi Han Yoo-jung da, aynı kayıpla mücadele etmekte ve bir tomboy olarak yetişmektedir. Kader ağlarını örer, bu ikisi buluşur ve Yoo-rim’in kaybından daha fazlasıyla bağlantılı olduklarını bulurlar.

https://www.youtube.com/watch?v=X5RA0UEEwuo

19- The Innocent Man (Sesang Eodiedo Eobneun Chakhan Namja) (2012)

Duygusal

the innocent man

20 bölümlük duygusal dizilerden devam. Hepsi Türkçeye uyarlanmak için bir nimet aynı zamanda. Hangileri şimdiye kadar Türkçeye uyarlandı, bilenleriniz varsa yorumlara bekleriz. Kang Ma-Ru, işlemediği bir suçu üstlenene kadar geleceği parlak gözüken bir tıp öğrencisidir. İntikam için bir fırsat bulduğunda, bunu Seo Eun-Gi’yi kullanarak alır. Ma-Ru çok geçmeden, bazı şeylerin intikamdan daha önemli olduğunu keşfeder. Aşk gibi mi yoksa?

20- The King 2 Hearts (2012)

Aksiyon – Duygusal – Romantik

The King 2 Hearts

Adeta bir crazy_boy_88 gibi bir MSN nicki adında dizi. Bilin bakalım bu kaç bölüm? 20!
Kuzey Kore saç kesimiydi, füzeydi diye uğraşırken bunlar da işte prens, aşk meşk falan. Güney Kore’nin veliaht prensi, kadın bir Kuzey Kore askeri subayının yanında çalışmak zorunda kalır. Siyasi ve duygusal komplikasyonlar huzursuz bir evliliğe yol açar.

21- Autumn in My Heart (Gaeul donghwa) (2000)

Duygusal – Romantik

Autumn in My Heart

Gerçekten kardeş olmadıkları keşfedildikten sonra ayrılan iki kişinin yürek burkan dramını izleyeceksiniz. Ayrılık, bir anda ayrı kalma derken aşkları daha da büyümeye devam eden bu iki kişi, on yıl sonra yeniden bir araya gelir, ancak farklı koşullar nedeniyle ayrı tutulurlar.

https://www.youtube.com/watch?v=gfTqiaDBBzI

22- The Greatest Love (Choegoui Sarang) (2011)

Komedi – Duygusal – Romantik

The-Greatest-Love

İdol olma yolunda ilerleyen Goo Ae Jung, ünlü aktör Dokko Jin ile şans eseri tanışır. Kötü bir başlangıçla, bir dizi söylenti, birbirlerinin kariyerlerine karışmalarına neden olur ve Ae Jung’un popülaritesini bir çöpçatanlık programına katılmaya yetecek kadar artırır. Tabii ki yine 16 bölümcük.

23- You Are Beautiful (Minami Shineyo) (2009)

Komedi – Duygusal – Müzik

Minami Shineyo

Rahibe olmak üzere bir kız olan Mi-Nyu’dan, K-pop idolu olma eşiğine gelmiş olan, hasta ikiz kardeşi Mi-Nam’ın yerine geçmesi istenir. Bunu yapmak için kendini bir erkek olarak gizler ve gerçekten popüler bir ergen grubu olan A.N.Jell’e katılır. Hiç şaşmayan 16 bölüm sizlerle.

24- That Winter, the Wind Blows (2013)

Duygusal

That Winter, the Wind Blows

Tanınmış bir kumarbaz olan Oh Soo’nun ve büyük bir şirketin kör varisi olan Oh Young’un hikayesi. Oh Soo, bir borcu geri ödemek için yeterli para kazanmak üzere Oh Young’ın kayıp kardeşini taklit etmeye karar verir. Ancak, hikaye ilerledikçe, para ilgisi aşka dönüşür. Bilin bakalım kaç bölüm?

25- Sungkyunkwan Scandal (2013)

Komedi – Duygusal – Tarih

Sungkyunkwan Scandal

Kore’lilerin cinsiyet değiştirme, hastalık, kör talih gibi konulara takıntılı olduğuna bir kez daha karar vermemize vesile olan Sungkyunkwan Scandal’da, Joseon döneminde, Kim Yoon-hee bir kitap çeviricisi olarak yaşamını devam ettirebilmek için erkek kılığında dolaşmaktadır. Ailesinin korkunç koşulları ve soylu bir oğlanın cesaretlendirmesi ile kadınlara yasak olan Sungkyukwan Üniversitesi’ne katılmaya karar verir.

26- My Girl (Mai geol) (2005-2006)

Komedi – Duygusal – Romantik

Mai geol

2005 yılında sanırım dizilerin 16 bölüm olursa tam kıvamında olacağına dair bir teori ortaya atılmış ve o günden beri Kore dizileri ortalama 16 bölüm olarak çekilmeye başlanmış herhalde. My Girl’de borçlu bir babaya sahip olan Joo Yoo Rin, zor durumlardan kurtulmak için kırk takla atmaya alışmış bir kadındır. Bir gün bir şirketin zengin bir varisi olan Seol Gong Chan tarafından, kuzenini taklit etmek suretiyle işe alınır ve olaylar gelişir.

27- Princess Hours (Goong) (2006)

Komedi, Duygusal

Goong

Sevgi, gelenek ve siyaset, ilham veren genç bir sanat öğrencisi Güney Kore’nin prensine nişanlandığında çarpışmaya başlar. 24 bölüm. Hayret değil mi?

28- Dream High (Deurim hai) (2011)

Komedi – Duygusal – Müzik

Deurim hai

32 bölümlük bir ezberbozan! Dream High, Kirin Sanat Lisesi’nde, Kore müzik endüstrisinde müzik yıldızı olma hayallerini gerçekleştirmek için çalışan altı öğrencinin hikayesini anlatıyor. Git Hye Mi, klasik müzik çalan, ancak babasının borcunu ödemek için Kirin Sanat Lisesine girerek hayalini bırakması gereken bir öğrencidir. Ancak, okuldaki kaydını tutabilmesi için iki öğrenci daha kayıt ettirmelidir. Hep bir zorluk, hep bir çile bu Kore’lilerde.

29- Love Rain (Sarangbi) (2012)

Komedi, Duygusal, Romantik

Sarangbi

Aşk Yağmuru, iki zaman diliminde gerçekleşen bir hikaye, ilki 1970’lerde iki üniversite öğrencisi Seo In-ha ve Kim Yoon-Hee’nin aşk hikayesini anlatıyor. Bir dizi olaydan sonra çift ayrılır. Daha sonra zaman, hikayenin, Kim Yoon-Hee’nin kızı Ha Ha ve Jung Ha Na’nın oğlu Seo Joon’un etrafında döndüğü 2012’ye doğru ilerler. Joon ve Ha Na sonra aşık olurlar ama In-Ha hala çocuklarının aşık olduğunu bilmeden Kim Yoon-Hee’ye âşıktır. Ha sonra da Kim Yoon-Hee’yi otuz yıl içinde ilk kez izlemeye karar verir.

30- The Suspicious Housekeeper (Soosanghan Gajungboo) (2013)

Gizem, Duygusal

Soosanghan Gajungboo

Annesini kaybeden bir aileye çalışmak için işe alınan Park Bok Nyeo’nun hikayesi. Ama Nyeo’da bir gariplik vardır. Ev işlerinde harikayken, iş duygularını göstermeye ve gülümsemeye gelince, Nyeo, geçmişinden dolayı hislerini gizlemeyi tercih eder. Bok Nyeo aileye iyileşme sürecine yardımcı olacak ve aile bağlarını yeniden inşa edecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=PQeQp5J_oyQ

31- Sassy Girl, Chun-hyang (Kwaegeol Chun-hyang) (2005)

Komedi, Duygusal, Romantik

Kwaegeol Chun-hyang

Chun-hyang akıllı ve iyi görünümlü Mong-ryong ile bir şeyler yaşamaya başlar. Derken ilk aşkı Chae-rin de resme girer. Yaşlı bir adam, Hak-do, da onu takip etmektedir. Birbirlerine dönüş yolunu bulacaklar mıdır? Ya da bulsunlar mı?

32- Missing You (Bogoshipda) (2012-2013)

Duygusal, Romantik

Missing-You

Dizi, 15 yaşındayken yaşadıkları aşka, acılı bir şekilde son vermek zorunda kalan ve saklambaç oynayarak yetişkin olarak tekrar karşılaşan bir erkek ve bir kızın etrafında döner. Han Jung Woo, 2 yıldır bir cinayet dedektifi olarak çalışmaktadır ve çocukluk aşkı Lee Se Yeon’u aramaktadır. Lee So Yeon da bir moda tasarımcısı olmuştur ve genellikle onu arayan Han Jung Woo’yu hayal etmektedir.

33- Cunning Single Lady (Angkeumhan Dolshingnyeo) (2014)

Komedi, Duygusal

Angkeumhan Dolshingnyeo

Na Ae-ra (Lee Min-jung) ve Cha Jung-woo (Joo Sang-wook) genç yaşta evlenen bir çifttir. Ae-ra istikrarlı bir hayata sahip olmak isterken, Jung-woo’nun işi onları çok fazla borç ve sıkı çalışmaya götürür ve böylece evlilikleri sekteye uğrar. Birkaç yıl sonra, Ae-ra, Jung-woo’nun işinin başarılı olduğunu ve kadın hala evlilikleri sırasından kalan borçları öderken adamın milyoner olduğunu öğrenir. Ae-ra intikam için geri döner ama Jung-woo, Ae-ra’nın bu zenginlik nedeniyle onu geri istediğini düşünür.

34- Heirs (Sangsogjadeul) (2013)

Komedi, Duygusal, Romantik

Sangsogjadeul

Heirs yani Mirasçılar, ailelerinin iş imparatorluklarını devretmek için baktıkları bir grup ayrıcalıklı sosyetik lise öğrencisinin etrafında geçen olayları işliyor. 20 bölüm.

35- Personal Taste (Gae-in-eui chwi-hyang) (2010)

Komedi, Duygusal

personal taste2010’un sürprizlerinden biri olan Personal Taste (Kişisel Tercihler), gerçek aşkın en olası yerlerde bulunmadığını kanıtlayan bir komedide, oldukça iyi eleştirilerle büyük bir hayran kitlesi topladı. Derinleşen bir arkadaşlık hikayesini yine 16 bölüm izlemek isteyenler buraya.

36- Emergency Couple (Eunggeubnamnyeo) (2014)

Komedi, Duygusal, Romantik

EunggeubnamnyeoJin-Hee ve Chang-Min çok gençken evlenirler, ancak kısa bir süre sonra boşanırlar. Yıllar sonra bir hastanede stajyer olarak tekrar bir araya gelirler. Burada zorlu bir işle başa çıkmaları gerekirken bir yandan da hala taze olan duygularıyla uğraşmak zorundadırlar.

37- Chief Kim (Kim Gwajang) (2017)

Komedi

 Kim Gwajang

Şef Kim, yeraltında çalışan ve Kore’deki en ünlü şirketlerden biri tarafından istihdam edilene kadar yurtdışına seyahat etmek için yeterli para biriktirmeye çalışan, eksantrik, gösterişli bir muhasebeci dahidir. En büyük şirketten para almayı, ahlaki ikilemlere karşı çıkmayı ve iş hayatına bağlı olmaya başlamayı planlamaktadır. 20 bölüm.

38- Jang Ok-jung, Living by Love (Jang Ok-jung, Sarang-e Salda) (2013)

Tarih, Duygusal, Romantik

Jang Ok-jung, Sarang-e Salda

Daha sonra Jang Hee Bin olarak bilinen, iktidardaki açlığıyla tanınan Joseon Hanedanlığı’nın en meşhur metreslerinden biri olan Jang Ok Jung’un hayatı.

39- You Are the Best! (Choegoda Lee Soon-shin) (2013)

Komedi, Duygusal, Romantik

Choegoda Lee Soon-shinLee Soon Shin, babasının ölümünden sonra sıkıntılar yaşamaktadır. Soon Shin’in yaşadıkları, bir yandan etrafındaki herkesi etkilerken için bir yandan da mutluluğu bulmak için mücadele eder. Aşk hikayesi de hayatının inişli çıkışlı yollarında kendine bir yer bulmaya çalışır.

40- To the Beautiful You (2012)

Komedi, Romantik

To the Beautiful You

K-Pop dizisi gibi görünse de, altın madalyalı bir uzun atlamacıdan esinlenen bir liseli kız, okuluna kaydolarak onu motive etmek için bir plan tasarlar. Bilin bakalım kaç bölüm?

41- You’ve Fallen for Me (Neon Naege Banhaesseo) (2011)

Duygusal, Romantik, Müzik

Neon Naege Banhaesseo

Dizinin hikayesi, ”The Stupid” grubuyla meşhur olmuş bir lise öğrencisi Lee Sin ve aynı okuldan, Kore müziğine aşık bir kız olan Lee Gyo Won arasındaki ilişki üzerine kurulu.

42- Flower Boy Next Door (2013)

Komedi, Duygusal

Flower-Boy-Next-Door

Utangaç ve tatlı Dok Mi, hayatını karşı apartmanda yaşayan doktoru dikizleyerek ve insanlarla temastan kaçınarak geçirmektedir. Onun bu yalnız mevcudiyeti, mahalleye yeni taşınan hoş bir çocuk tarafından çok geçmeden bozulur. Güzel çocuk, Dok Mi’yi kabuğundan çıkarmak ve gerçek dünyaya getirmek için çalışır.

43- Mischievous Kiss (2010)

Komedi, Duygusal

Mischievous-Kiss

Kader, birbirine ve her şeye karşı bir grup öğrenciyi bir çatı altında yaşamaya mahkum ederken romantizm mümkün olacak mıdır?

44- When a Man Loves (2013)

Romantik

When a Man Loves

Han Tae-Sang, soğukkanlı bir kararlılığa ve inanılmaz bir karizmaya sahip başarılı bir iş adamıdır. Daha sonra Seo Mi-Do adında genç bir kadınla tanışır. Han Tae-Sang hayatında ilk kez aşkı hissetmeye başlar. Seo Mi-Do hırs dolu ve aynı zamanda güzeldir. Lee Jae-Hee adında bir adam, daha sonra Han Tae-Sang’u Seo Mi-Do’yla karşı karşıya getirir.

45- Flower Boy Ramyun Shop (Kkotminam Ramyeongage) (2011)

Komedi, Romantik

Kkotminam Ramyeongage

Yang Eun Bi, Kore’deki bir gıda şirketinin kibirli oğlu olan Cha Chi Soo ile yanlışlıkla karşılaşır. Sonrasında bir şekilde tekrar buluşurlar ve her ikisi de güzel erkekler (flower boys) tarafından görevlendirilen bir ramen dükkanında çalışmaya başlar.

46- Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo (Dalui Yeonin – Bobogyungsim Ryeo) (2016)

Duygusal, Romantik

moon lovers

Çin draması Scarlet Heart’ın Kore uyarlaması. Bir araba kazası, bir kadını “Dördüncü Prens” ile unutulmaz bir romantizm yaşattığı rüya gibi geçmişin içine sokar ve sonra kadın modern dünyadaki hayatına geri döner.


47- The Prime Minister and I (Chongriwa Na) (2013)

Duygusal, Romantik

 Chongriwa Na

Kwon Yool (Lee Beom Soo), 42 yaşındayken Güney Kore’nin en genç başbakanıdır. Üstün dürüstlüğünün ününe ek olarak, aynı zamanda üç çocuğunu tek başına yetiştiren bir duldur. Fakat halkın bilmediği şey, mükemmel imajına rağmen, Başbakan Kwon’un aslında en temel ebeveynlik becerilerinden yoksun, zayıf bir baba olmasıdır. Nam Da Jung (Yoona), çaresiz babasına destek olmak için gazetede çöpçatan yazılar yazmayı planlayan bir gazetecidir, ancak Başbakan Kwon’u karlı bir iş için kovalarken, pazarlık ettiğinden çok daha fazlasını kapar. 17 bölümcük.

48- Mary Stayed Out All Night (Maelineun oebagjung) (2010)

Duygusal, Komedi, Müzik

Mary-Stayed-Out-All-Night

Wi Mae Ri, babasının kredilerinden kaçmak için sürekli hareket halinde büyümüş, başarısız bir işadamının neşeli, pragmatik kızıdır. Özgür ruhlu indie şarkıcı Kang Moo Kyul’la hızlı bir arkadaş olur-. Bu arada, babası Wi Dae Han, Japon eğlence endüstrisinde önemli başarılardan geri dönen eski arkadaşı Jung Suk tarafından borçlularından kurtarılır. Jung Suk, Mae Ri’nin oğlu Jung In ile evlenmesini sağlamak için Dae Han ile bir anlaşma yapar. Bu sıkıntıdan kurtulmak isteyen umutsuz Mae Ri, Moo Kyul’a kocası olarak poz vermesi için yalvarır ve babasının zamanını Moo Kyul ile Jung In arasında eşit bir zamana bölmek zorunda kaldığı 100 günlük bir dönem önerdiğinde, kendini daha da belaya sokar. Bundan sonra kimin evleneceğine karar vermek zorundadır.

49- Her Legend (Geunyeoui shinhwa) (2013)

Duygusal, Romantik

Geunyeoui shinhwa

Kaderleri birlikte örülü ve hayatın gerçekliğini ve kıymetini bulmaya çalışan her şeye sahip olan iki kadın hakkında bir Kore draması. Lüks çanta endüstrisinde yoluna devam eden Eun Jung Soo’nun, en büyük moda grubunun akıllı ve yakışıklı bir mirasçısı olan Do Jin Hoo’nun ve onun gerçek kimliğini gizlemesi gereken Eun Kyung Hee’nin aşk ve başarı öyküsünü izliyoruz.

50- Bridal Mask (Gaksital) (2012)

Aksiyon, Tarih, Romantik

Gaksital

Aynı adı taşıyan hit manhwa serisine dayanan Bridal Mask, Japon emperyalizminin yükseldiği 1930’lu yıllara götürüyor izleyiciyi. Lee Kang To (Baker King Kim Tak Goo’nun Joo Won’u) Japon sömürgeciler tarafından tutulan hırslı bir Koreli subaydır. Annesinin çalışmalarının onaylanmamasına ve kardeşinin Japonlarla uzlaşmaz bir geçmişe sahip olmasına rağmen, Kang To, başarılı olmak ve ailesini yoksulluktan kurtarmak için kolonistlerin kurallarına göre oynamaya devam eder. Bununla birlikte, geleneksel bir Gelin Maskesi takan gizemli bir figür hep Kang To’nun yolunda görünmektedir. Gelin Maskesi, insanları Japon sömürgelerinin baskısından ve gücün kötüye kullanılmasından koruyan Zorro benzeri bir figür olarak karşımıza çıkıyor.

Bu listede olmayan ya da sizin sevdiğiniz en iyi Kore dizisi hangisi? Güney Kore dizileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir de yeni başlayanlar için Kore dizileriyle ilgili pratik bilgiler hazırladık:

 1. Genel olarak Kore dizileri Kore draması olarak bilinir. Genelde hepsi 1 sezon sürer ve 15-30 bölümden oluşur. 16-24 bölüm olması idealdir.
 2. Kadın baş karakter genelde erkekten büyüktür
 3. Başlıca Kore dizileri çeşitleri: Rom-Com/Romance (trajik elementler içeren melodram), Melodrama (komik bölümler de içerebilen melodramlar), Makjang (ekstrem pembe dizi), Sageuk (tarih dizisi)/Fusion Sageuk (modern elementler ya da fantastik öğelerle yüklü tarih dizisi). Misaeng: iş yerinde geçen diziler
 4. Ayrıca Kore dizilerinde kadınlar çok az tenlerini gösterirler hatta tenlerini gösterirlerse ölecek hastalığına yakalanmış gibidirler. Erkekler kadınlardan daha fazla erotik anlam yüklüdür
 5. Genelde Koreli dışında kadroda başka çekik olmaz
 6. Pek öpüşme sahnesi olmaz. En fazla dudak dokundurulur. Çok fazla sansür vardır
 7. Genelde karakterlerden biri öksüz ya da yetimdir
 8. Hastane ya da hastalıkla ilgili bir konuda anlam aranmaz, aranmamalıdır
 9. İzlerken Ramen’inizi hazır bulundurmanız tavsiye edilir
 10. Birincil ve ikincil erkek/kadın baş karakterler olur. İkincil karakterleri bıçaklamak isteyebilirsiniz
 11. Aile çok önemlidir
 12. Para ve fiziksel güzellik çok büyük anlamlar taşır
 13. Kadroda bir idol mutlaka olur ve bu idol ya müzisyen ya da şarkıcıdır
 14. Ana karakterlerle ilgili çok uzun bir ayrılık ve ayrı kalma dönemi ya da zamanda sıçrama olur genelde konuda

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.