licorice pizza

PTA’nın İlk Aşk Hikayesi ”Licorice Pizza” (2021) Hakkında 16 İlginç Bilgi

Licorice Pizza

Paul Thomas Anderson‘ın, 1970’li yılların Los Angeles’ında geçen (Boogie Nights [1997] ve Inherent Vice’ın [2014] ardından 1970’lerin Los Angeles’ında geçen üçüncü filmi.) bir büyüme hikayesini mercek altına aldığı ilk aşk masalı Licorice Pizza sonunda gösterime girdi. Adını şu anda Los Angeles’taki bir plak dükkanından alan filmin kadrosunda Philip Seymour Hoffman‘ın oğlu Cooper Hoffman ile beraber HAIM grubu üyelerinden Alana Haim, Bradley Cooper, Sean Penn, Tom Waits, John C. Reilly, Maya Rudolph ve Benny Safdie gibi değerli isimler yer alıyor.

Filmin Adı Nereden Geliyor?

“Licorice Pizza” terimi, vinil plak (özellikle LP’ler için) için kullanılan bir argo kelimedir. Ayrıca plak, meyan kökü şekerinin rengi gibi siyahtır ve şekerin şekli pizza gibi düz ve yuvarlaktır.

Kadro İle İlgili Detaylar

Cooper Hoffman (Gary), Paul Thomas Anderson ile sık sık birlikte çalışan Philip Seymour Hoffman‘ın oğludur. (Film kendisinin aynı zamanda ilk oyunculuk denemesi.) Gary’nin karakteri Gary Goetzman‘a dayanıyor ve filmde meydana gelen olayların çoğu doğrudan Goetzman’ın Paul Thomas Anderson’a anlattığı hikayelerden meydana geliyor. Paul Thomas Anderson, Cooper Hoffman’ın babası Philip Seymour Hoffman ile 5 filmde çalışmıştır: Hard Eight (1996), Boogie Nights (1997), Magnolia (1999), Punch-Drunk Love (2002) ve The Master (2012).

Filmde Gary’ye su yatağı satan adamı Leonardo DiCaprio‘nun babası George DiCaprio canlandırıyor. George DiCaprio, filmde tasvir edilen dönemde Güney Kaliforniya yeraltı sanat dünyasında tanınmış bir figürdü.

Alana Kane’in babasını Alana Haim‘in gerçek hayattaki babası Moti Haim canlandırıyor. Yönetmen Paul Thomas Anderson’a göre, Moti Haim’in tüm replikleri doğaçlamaydı. Alana’nın eve geldiği ve Moti’nin “Bu ne lan?” diye haykırdığı sahne, tek seferde çekildi.

Genç oyunculardan hiçbiri, Bradley Cooper‘ın kendini tanıttığı (John Peters) ve sorumlunun kim olduğunu sorduğu sahneye kadar filmde kendisinin yer aldığını bilmiyordu. Jon Peters’ın kendini tanıttığı sahne, Cooper Hoffman veya Alana Haim’in onu ilk gördüğü andı.

Bradley Cooper, gösterilen dönemde Barbra Streisand’ın erkek arkadaşı olan gerçek hayattaki Hollywood yapımcısı Jon Peters‘ı oynuyor. Peters, Streisand’ın oynadığı A Star Is Born‘un (1976) yapımcılığını üstlenirken, Cooper Lady Gaga ile birlikte A Star Is Born (2018) filminde yapımcılık, ortak yazarlık, yönetmenlik ve başrol görevlerini üstlendi.

Kamyon kullanma sahnelerinin hepsi Alana Haim tarafından oynandı. Dublör ya da kamera hilesi kullanılmadı.

Alana’nın ailesi, gerçek hayattaki aile üyeleri tarafından oynanmıştır. Kendisi ve kız kardeşleri, Grammy adayı bir rock grubu olan Haim’in üyeleridir. Paul Thomas Anderson daha önce Haim için bir dizi müzik videosu yönetti ve çocukken ilkokul sanat okulu öğretmeni, kızların annesi Donna Haim‘di. Bu film, kısmen, öğrencisiyken ona olan aşkından esinlenmiştir.

Oyuncu kadrosunda üç oyuncu/yönetmen yer alıyor: Benny Safdie (Good Time (2017)), Sean Penn (Into the Wild (2007)) ve Bradley Cooper (A Star Is Born (2018)).

Jerry Frick’in eşlerini içeren sahneler, Paul Thomas Anderson’ın kayınvalidesi Kimiko Rudolph‘un genç bir kadın olarak karşılaştığı sıradan ırkçılıkla ilgili olarak anlattığı hikayelerden ilham aldı. Frick’in ikinci karısı Kimiko ile aynı adı paylaşıyor ve gerçek hayattaki Kimiko, Jack Holden restoran sahnesinde, kocası Richard Rudolph ve torunlarının birçoğuyla birlikte görünüyor.

Gerçekte, Joel Wachs kampanyasının televizyon reklamları, Jonathan Demme adlı, o zamanlar bilinmeyen bir yönetmen tarafından yönetildi. Demme, birçok projede Gary Goetzman (Gary Valentine’in gerçek hayattan ilham kaynağı) ile çalışarak 20. yüzyılın en başarılı film yapımcılarından biri olmaya devam edecekti. Demme, Paul Thomas Anderson’ın bir genç olarak idolü, genç bir film yapımcısı olarak akıl hocası ve bir yetişkin olarak arkadaşıydı. Anderson’ın önceki filmi Phantom Thread, 2017’deki ölümünden sonra Demme’ye ithaf edilmişti.

Arşiv Desteği

Carol Burnett, kızı Jody Hamilton ile birlikte, bu filmde kullanılmak üzere The Carol Burnett Show’dan (1967) kişisel olarak klipler sağladı. Paul Thomas Anderson’ın babası Ernie Anderson, 8. sezondan itibaren programın spikeriydi.

Langırt Yasağı

Filmde bahsedildiği gibi, langırt (pinball), yasal olarak bir kumar türü olduğu gerekçesiyle 1939’dan 1973’e kadar Los Angeles’ta yasaklandı.

Nostaljik İlham Kaynağı

Filmin ana konusu için ilham, Paul Thomas Anderson’a film vizyona girmeden yaklaşık 20 yıl önce geldi. Tarzana mahallesindeki bir ortaokulun önünden geçerken genç bir çocuğun bir kadın personelle flört etmeye çalıştığını gördü. Genç bir çocuk, kendisinden yaşça büyük bir kadına blöf yapıp gelmesini sağlamak için çıkma teklif ederse ne olacağını düşünmek Anderson’ı güldürdü.

Filmin esinlendiği filmler: American Graffiti (1973) ve Fast Times at Ridgemont High (1982). Fast Times da San Fernando Vadisi’nde geçmektedir ve gerçek bir Licorice Pizza plak mağazasında geçen bir sahneye sahiptir.

Motosikletli sahne, Paul Thomas Anderson’ın bir çocuk olarak, Evel Knievel’daki bir barın dışında motosikletiyle birkaç aracın üstünden atlamaya çalıştığı, ancak atlama yapmak yerine sarhoş bir şekilde çarptığı bir hikayeden ilham aldı.

Filmin orijinal müziklerini buradan dinleyebiliriz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.