motivasyon filmleri

Motivasyon Filmleri: İzleyene Umut Aşılayacak 25 Motive Edici Film

Motivasyon Filmleri

1- One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) – IMDb Puanı: 8,7

guguk kuşu

Bir suçlu deliliğini öne sürerek kabul edildiği bir akıl hastanesinde, baskıcı hemşireye karşı isyan eder ve korkan hastalarla dayanışma yoluna gider. Kült filmin başrollerinde Jack Nicholson, Louise Fletcher, Will Sampson, Michael Berryman gibi oyuncular yer alıyor. 1962’de Ken Kesey tarafından yazılan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır.

2- The Green Mile (1999) – IMDb Puanı: 8,6

yeşil yol

Death Row’daki gardiyanların yaşamları, suçlamaların birinden etkilenir: çocuk cinayeti ve tecavüzle suçlanan, ancak gizemli bir armağanı olan siyah bir adam. Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin toplamda 5 ödülü ve 33 adaylığı vardır.

3- Whiplash (2014) – IMDb Puanı: 8,5

Whiplash

Gelecek vaat eden genç bir davulcu hayalleriyle birlikte, bir öğrencinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için hiçbir şeyden vazgeçmeyecek acımasız bir eğitmen tarafından rehberlik edildiği müzik konservatuarına kaydolur.

4- Le fabuleux destin d’AmÈlie Poulain (2001) – IMDb Puanı: 8,3

amelie

Amélie, Paris’te kendi adalet duygusu ile masum ve saf bir kızdır. Etrafındaki kişilere yardım etmeye karar verir ve yol boyunca sevgiyi keşfeder. Jean-Pierre Jeunet’nin Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Lorella Cravotta gibi oyunculardan oluşan, kült mertebesindeki mutluluk filmlerinden biri.

5- Tonari no Totoro (1988) – IMDb Puanı: 8,2

Tonari no Totoro

İki kız, hasta annelerine yakın olmak için şehre taşındığında, yakınlarda yaşayan harika orman ruhlarıyla maceralar yaşarlar. Miyazaki’nin en unutulmaz animasyonlarından biri.

6- The Princess Bride (1987) – IMDb Puanı: 8,1

the princess bride

Hasta yatağındaki genç bir çocuğa büyükbabası, gerçek aşkıyla yeniden bir araya gelme arayışında sayısız engel, düşman ve müttefikle karşılaşan bir korsanının hikayesini okumaya başlar. 20 yılı deviren eskimeyen eskilerden. Aynı zamanda psikologların da tavsiye ettiği kişisel gelişim filmlerinden biri.

7- Hacksaw Ridge (2016) – IMDb Puanı: 8,1

hacksaw ridge

Okinawa Çatışması’nda doktor olarak görev yapan Desmond T. Doss, yetiştirilişinden ötürü başka bir insan öldürmeyi reddetmiştir. Tek kurşun dökmeyerek Onur Madalyası’na sahip olan ilk ve tek asker olmuştur.

8- 12 Years a Slave (2013) – IMDb Puanı: 8,1

12 Years a Slave

İç Savaş‘tan önceki Amerika Birleşik Devletleri’nde, New York eyaletinden özgür bir siyah adam olan Solomon Northup kaçırılır ve köle olarak satılır.

9- Dead Poets Society (1989) – IMDb Puanı: 8,1

deadpoetssociety

Katı kuralları olan ve sadece üst düzey başarı yakalamış öğrencileri alan bir okuldaki İngilizce öğretmeni John Keating, öğrencilerine hiçbir derste ve hayatlarında görmedikleri rahatlığı sağlayarak onları şiire ve sanata aşık eder ve hayatlarını değiştirir.

10- Before Sunrise (1995) – IMDb Puanı: 8,1

before sunrise

Herkesi cezbedecek bir başlangıcı var hikayenin: güzel bir yabancıyla bir tren yolculuğu esnasında tanışmak. Keyifli bir sohbete dalmak. Sohbetin en iyisi yabancı biriyle yapılır. İçinde barındırdığı bilinmezlik ve özlem duyduğunuz ihtimaller her zaman çekicidir. Nasıl ilerleyeceğini bilemezsiniz ama umut insanı güzelleştiren bir duygudur. Cesaretle tamamlandığında: yani bir gecesi kalan adamın, kadına kendisiyle o geceyi dolaşarak geçirmesini teklif etmesi ve sonrasında kadının bu cesareti göstermesi bana göre umut yüzünden. Yaşanabilecek güzel şeylerin özlemi sizi trenden indiren şey. Bu güzel yazıyı yazan Alpiksel’in eleştirisi için tık.

11- Million Dollar Baby (2004) – IMDb Puanı: 8,1

milliondollarbaby

Boks antrenörü yaşlı Frankie (Clint Eastwood), işçi sınıfından dövüşmeye hevesli bir kadını eğitmek istememektedir. Ancak Maggie’nin ısrarlarına bir süreden sonra karşı gelemeyip kabul eder ve aralarındaki kurulan bağ onları sonsuza kadar değişecektir. Oscar Ödül Töreni’nden 4 ödülle evine geri dönen film, çıktığı yıl da en ses getiren filmlerden biri olmuştur.

12- Le scaphandre et le papillon (2007) – IMDb Puanı: 8

The Diving Bell and the Butterfly

Felç geçiren ve neredeyse tamamen felç olmuş bir bedenle yaşamak zorunda olan Elle editörü Jean-Dominique Bauby’nin gerçek hikayesi; sadece sol gözü felç olmaz.

13- Captain Fantastic (2016) – IMDb Puanı: 7,9

captain fantastic

Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, altı çocuğunu sıkı bir fiziksel ve entelektüel eğitim ile yetiştirmeye adamış bir baba, cenneti terk etmeye ve dünyaya girmeye zorlanır ve ebeveyn olmanın ne anlama geldiğine dair fikrine meydan okur.

14- Little Miss Sunshine (2006) – IMDb Puanı: 7,8

Little Miss Sunshine

Genç kızlarını bir güzellik yarışmasının finallerine sokmaya karar veren bir aile, Vosvos’larıyla birlikte şehirler arası bir geziye çıkar. İzleyebileceğiniz en iyi motivasyon filmlerinden biri.

15- Awakenings (1990) – IMDb Puanı: 7,8

Awakenings

Yıllar önce bir ensefalit (beyin iltihabı) salgınından beri katatonik olan kurbanlara, kendilerini canlandırma olasılığı sunan yeni bir ilaç umut ışığı olur.

16- Jane (2017) – IMDb Puanı: 7,8

jane

Tanınmış primatoloji bilimcisi Jane Goodall’ın hayatı ve çalışmaları, özellikle şempanzeler hakkındaki araştırmaları üzerine bir film.

17- Billy Elliot (2000) – IMDb Puanı: 7,7

billyelliot

Küçük ve yetenekli dansçı çocuk Billy Elliot, dansa olan aşkını bir dans okulunda devam ettirirken ailesinin bozulmasıyla kimi ve hayatındaki hangi önemli ögeyi seçeceğini bilemeyecektir.

18- Adaptation. (2002) – IMDb Puanı: 7,7

Adaptation

Terk edilmiş bir senarist, Susan Orlean’ın “Orkide Hırsızı” nı ekrana uyarlamaya çalışırken umutsuzluğa kapılır. Tilda Swinton hangi rolde sizce? Tabii ki Susan Orlean.

19- Love, Simon (2018) – IMDb Puanı: 7,6

Love, Simon

Simon Spier ailesinden, arkadaşlarından ve tüm sınıf arkadaşlarından büyük bir sır saklamaktadır: eşcinselliğini. Bu sır tehdit edildiğinde, Simon herkesle yüzleşmeli ve kimliğiyle barışmayı öğrenmelidir.

20- Lo imposible (2012) – IMDb Puanı: 7,6

the impossible

2004 Hint Okyanusu tsunami’sinin yıkımına ve kaotik sonuçlarına maruz kalan Tayland’da bir turist ailesinin hikayesi.

21- Sully (2016) – IMDb Puanı: 7,4

sully

2009 yılında yaşanan New York’ta Hudson Nehri‘ne acil iniş yaparak bütün yolcuların hayatını kurtaran pilot Sully‘nin gerçek hikayesini anlatmaktadır. Film daha çok olaydan önceki kişisel hayatı ve olaydan sonra bu hayatının hem olumlu hem de olumsuz etkilerine odaklanmıştır.

22- Reign Over Me (2007) – IMDb Puanı: 7,4

Reign Over Me

11 Eylül saldırısında ailesini kaybeden bir adam (Adam Sandler) üniversitedeki eski oda arkadaşı ile karşılaşır. Dostluğu yeniden canlandırmak, adamın kederinden kurtulmasına yardımcı olabilecek bir şeydir.

23- Big (1988) – IMDb Puanı: 7,3

big

Genç bir çocuk, büyük olmayı diledikten sonra ertesi günü kendini yetişkin bir bedende bulur. Başrollerde Tom Hanks, Elizabeth Perkins, Robert Loggia, John Heard yer alıyor.

24- Jerry Maguire (1996) – IMDb Puanı: 7,2

Jerry Maguire

Bir spor menajerinin ahlaki bir tezahürü olduğunda ve onu ifade ettiği için kovulduğunda, yeni felsefesini onunla ve eski sekreteriyle birlikte kalan tek sporcuyla bağımsız bir menajer olarak test etmeye karar verir.

25- Babe (1995) – IMDb Puanı: 6,7

babe

Çoban köpekleri tarafından yetiştirilen bir domuz olan Babe, Çiftçi Hoggett’ten biraz yardım alarak koyun sürüsünü gütmeyi öğrenir.

  1. Motivasyon anlayışınızı uzman birine kontrol ettirin ,yeşil yol gibi suçsuz birinin idam edildiği , ölü ozanlar derneği gibi erken yaşta intihar eden bir çocuğun olduğu , uyanışlar gibi insanların bir anlığına komadan çıkmış olmasına rağmen sonrasında komaya geri döndüğü filmlerden motive olacak kadar ne yaşadınız acaba , Forest Gumb olmaz mı be , 100 yaşında camdan atlayıp kaybolan adam olmaz mı , neyin motivasyonu , bu listede beni bir tek billy elliot motive eder , balet olacam deyip oluyor çünkü , diğerleri de fasa fiso ,

  2. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz Santanmania. Her listemiz tartışmaya açık tabii ki.
    Buradakiler de hayatla ilgili dersler veren, mutlaka bir sahnesinde iyi bir bakış açısı edinmeye ilham veren filmler.

  3. Güzel liste, motivasyon adıyla olmasa bile her kesin izlemesi gerektiğini ve hayat, yaşam, dünya ile ilgili insan zihninin farklı bakış açılarını görebileceklerini düşünüyorum. Film izlerken filmde sadece bir konu işlenmez insan zihninin algılayabildiği kadar küçük bir dünya işlenir. Bu yüzden bence filmleri konusu ile ilgili liste göre eleştirmemek gerekiyor ve kendi bakış açınla filmin yönetmeni ve senaristin bakış açısını eş zamanlı görüp farkında olarak kavramak geliştirici ve yenilikçidir insan için.

Yoruma kapalı.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.