savaş dizileri

Savaş Dizileri: Tüm Zamanların En İyi 17 Savaş Dizisi

Savaş Dizileri

Schindler’s List’ten, Son of Saul’a, İkinci Dünya Savaşı hakkında izlenmesi gereken en iyi 30 filmi derlediğimiz savaş filmleri listesinden sonra gelmiş geçmiş en iyi 17 diziyi derlediğimiz yazımız karşınızda.

1- Game of Thrones (2011) – IMDb Puanı: 9,3

game of thrones

Dokuz soylu aile Westeros topraklarının kontrolü için savaşmaktadır. Bu sırada eski bir düşman binlerce yıllık uykusundan uyanır. Son sezonuyla herkesi hayal kırıklığına uğratan dizi, en azından ilk yedi sezonunun akıllıca yazılmış senaryosu, hikâye akışı ve muhteşem performanslarıyla akıllara kazınmıştır.
Fragman

2- The World at War (1973) – IMDb Puanı: 9,2

the-world-at-war

Efsanevi aktör Laurence Olivier’ın sesinden tarihin en ölümcül çatışması olan II.Dünya Savaşı hakkında çığır açan 26 bölümlük bir belgesel dizisi.

Çok ses getiren bir belgesel mini dizi olan “Dünya Savaşta”, savaşın nedenlerinden, 1950’lerde Soğuk Savaş’ın sonrasına kadar II. Dünya Savaşı tarihinin tamamını kapsıyor. Almanya ve Japonya’da, Hitler’e karşı direniş, diktatörlük rejimi altında genel olarak yaşam gibi olayların kapsamlı şekilde incelendiği ve Yahudi Soykırımı üzerine odaklanılan birçok iç hikayeden de oluşuyor.

Fragman

3- Rome (2005) – IMDb Puanı: 8,7

rome

Roma İmparatorluğu’nun son günlerini anlatan dizi, bunu hem günlük hayatlarını idame ettirmeye çalışan vatandaşların hem de savaş veren askerlerin bakış açısından incelemiştir.
Fragman

4- Vikings (2013) – IMDb Puanı: 8,5

Vikings

Vikings, bizleri okyanustaki uzak kıyıları keşfe çıkan bir Viking savaşçısı olan Ragnar Lothbrok’un dünyasıyla tanıştırıyor. Ragnar, ailesi ve yanındaki savaşçı dostlarıyla birlikte acımasız ve gizemli yerlerde hayatta kalmaya çalışıyor.
Fragman

5- Spartacus: Blood and Sand (2010) – IMDb Puanı: 8,5

Spartacus

Romalılar’a bir müttefik olduğu dönemden Romalılar’a ihanet edişi ve bir gladyatör oluşuna, bir köle olarak önderlik ettiği isyandan, isyan sonucunda yaşadıklarına kadar Spartacus’ün hayatı anlatılmıştır. Diziye adını veren karakteri oynayan Andy Whitfield, Non-Hodgkin Lenfoma hastalığına yenik düşerek 13 bölüm oynayarak hayatını kaybetmiştir. Rolü Liam McIntyre devralmıştır.
Fragman

6- M*A*S*H (1972) – IMDb Puanı: 8,4

M*A*S*H

Kore Savaşı döneminde bir askeri hastanenin personeli, insanları güldürmenin ve kendileri de kahkaha atmalarının savaşla en iyi şekilde başa çıkma yolu olarak görmektedir.
Fragman

7- Foyle’s War (2002) – IMDb Puanı: 8,4

Foyle's War

İkinci Dünya Savaşı şiddetlenirken, DCS Foyle da kendi savaşını başka bir cephede vermektedir. İngiltere’nin güney kıyısında işlenen suçları araştırıp suçlularını yakalamakla görevlendirilir. 13 sezon süren dizinin sonraki sezonlarında ise Foyle’ı savaş sonrasında MI5 ajanı olarak çalışan emekli bir dedektif olarak izliyoruz.
Fragman

8- Vatanim Sensin (2016) – IMDb Puanı: 8,2

Vatanim Sensin

Bir zamanlar Türk ordusunda general olan Cevdet, Yunan ordusuna katılır. İnsanlar onun bir hain olduğunu düşünür ancak görevi bir Türk ajanı olarak Yunan ordusuna sızmaktır. Taylan Kardeşler’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu dizi, Halit Ergenç ve Bergüzar Korel’i de tekrardan buluşturmuştur.
Fragman

9- The Tudors (2007) – IMDb Puanı: 8,1

The Tudors

İngiltere Kralı VIII. Henry’nin hükümdarlığı ve hüküm sürdüğü sırada farklı eşleriyle olan ilişkisinin anlatıldığı dram dizisi, Henry Cavill gibi aktörleri de ün ile tanıştırmıştır.
Fragman

10- Manhattan (2014) – IMDb Puanı: 7,8

Manhattan

1943’te New Mexico eyaletinde, hükümet tarafından görevlendirilen bir grup bilim insanı, Naziler’den önce bir atom bombası üretebilmek için “Manhattan Projesi” üzerinde çalışmaktadır. Aileleriyle bu üsse taşınan bilim insanları, hem atom bombasını üretmekle hem de aileleriyle böyle bir tesiste yaşamaya çalışmakla uğraşacaktır.
Fragman

11- Our Girl (2013) – IMDb Puanı: 7,7

Our Girl

Our Girl’ün ilk sezonu, Afganistan’daki İngiliz ordusunda doktor olarak görev yapan Molly’nin hikâyesini anlatmaktadır. Dizinin devamında ise Doğu Afrika taraflarında görevlendirilen arkadaşı Georgie’ye odaklanmaktadır.
Fragman

12- The Brave (2017) – IMDb Puanı: 7,6

v

Dizi, savaş bölgelerinde ve çatışma alanlarında en büyük fedakârlıkları yapan cesur askerlerin, karışık dünyalarını anlatmaktadır.
Fragman

13- SEAL Team (2017) – IMDb Puanı: 7,5

SEAL Team

Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nın kara, deniz ve hava ekiplerinin üstlendikleri en tehlikeli görevleri anlatmaktadır.
Fragman

14- The Last Ship (2014) – IMDb Puanı: 7,5

The Last Ship

Bir deniz muhribinin mürettebatı, bir pandeminin dünya nüfusunun çoğunun ölümüne sebep olması gerçeğiyle yüzleşir. Kendileri okyanusta kalıp yaşamaya devam mı etmeliler yoksa karaya çıkıp tehlikeyle mi yüzleşmek zorundalar? Yapımcıları arasında Michael Bay de olan dizi, aksiyonu dorukta bir şekilde 4 sezon geçirmiştir.
Fragman

15- Six (2017) – IMDb Puanı: 7,3

Six

Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nın kara, deniz ve hava ekipleri, Afganistan’da yer alan Taliban liderini yok etme görevini üstlenir. Ancak Amerika’da bir vatandaşın terörist örgütüyle çalıştığını keşfettikten sonra görevleri tehlikeye girer.
Fragman

16- Catherine the Great (2019) – IMDb Puanı: 6,1

catherine the great

Rus İmparatorluğu’nu yeniden şekillendiren Büyük Katerina’nın hayatını anlatan dizide, Katerina’ya Helen Mirren hayat vermiştir.
Fragman

17- Troy: Fall of a City (2018) – IMDb Puanı: 3,8

Troy- Fall of a City

MÖ 12. yüzyılda gerçekleştirilen ve on yıl boyunca süren hem Truvalıları hem de Spartalıları etkileyen kuşatmanın hikâyesini anlatan dizi, istediği başarıyı yakalayamamıştır.
Fragman

Favoriniz hangisi?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.