Spencer 2021

Lady Diana Biyografisi “Spencer” Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey

Spencer (2021)

Her peri masalının bir sonu vardır” sloganıyla 19 Kasım’da ülkemizde vizyona giren ve başrolünde Kristen Stewart’ın Diana Spencer’ı adeta yeniden dirilttiği Spencer, Oscar‘ın en iyi ve naif adaylarından olacağa benziyor. Film, Dune, The French Dispatch ve The Tragedy of Macbeth gibi filmlerle birlikte en iyi müzik kategorisindeki son listeye kalmış durumda. Bunun dışında meraklısı için ne gibi ilginç detaylar var gelin hep birlikte göz atalım (¹), (²):

Prenses Diana ve Prens Charles’ın ayrılığı

Film 1991’de geçiyor ve Diana ve Charles’ın Aralık 1992’de resmen ayrıldığı zamandan sadece bir yıl öncesine yer veriyor. Bu da 1981’de evlendiklerinden on bir yıl sonrasına tekabül ediyor. Evliliklerinin bu noktasında, çoğu, Charles’ın ilk aşkı Camilla Parker Bowles ile uzun süredir devam eden ilişkisine atfedilen evlilik çekişmelerine dair, yıllarca söylentiler ve spekülasyonlar olmuştu.

Diana, Charles’ın Noel’de ona sunduğu inci kolyenin, Camilla’ya da hediye ettiği kolyeyle aynı olduğunu fark ettiğinde, Charles’la ilişkisinin acı veren yarası filmde açıkça görülüyor. Bu olay gerçekte de benzer bir mücevherle gerçekleşmişti.

İlginç Tartılma Geleneği ve Kraliyet Ailesi İle Tatil

Sandringham’daki Noel yemeğinden önce ve sonra insanları tartmanın, kraliyet ailesi için gerçek bir gelenek olduğu ortaya çıktı. Bu değişik gelenek, Kral VII. Edward’ın tatillerde insanların yeterince yemek yemesini sağlamak istediği 1900’lere kadar uzanıyor.

Filmdeki Diana’nın tatillerdeki rahatsızlığı, aynı zamanda gerçek yaşam deneyimlerine de dayanıyor. 2020 tarihli bir belgeselde, Diana’nın eski uşağı Paul Burrell, Diana’nın, kendisine, Sandringham Noel’inin sonunda “duvarlara süründüğünü” ve “kaçmak için sabırsızlandığını” söylediğini anlatıyor. Sandringham, Diana için mutsuz anıların yeriydi: Andrew Morton’un 1992 biyografisine göre, Diana, 1982 Noelinde, Charles’ın Camilla ile devam eden ilişkisi nedeniyle kendini Sandringham’da merdivenlerden aşağı atarak intihara teşebbüs etti. Ayrıca, filmde hatırı sayılır bir şekilde atıfta bulunulan sayısız kıyafet değişikliğini içeren tatillerdeki katı kraliyet protokolü yüzünden bunalmıştı.

Diana’nın Yeme Bozukluğu

Film, Diana’nın yeme bozukluğu (bulimia) mücadelesinin gerçeklerini göstermekten çekinmiyor. Diana ile gizlice kaydedilmiş kasetler aracılığıyla konuştuğu iddia edilen Andrew Morton’a göre, Diana’nın yeme bozukluğu nişanlandıktan sonraki hafta başladı ve yaklaşık on yıl boyunca devam etti. Bu durumun, Charles’ın kilo ile ilgili bir yorumu ve ilişki stresi tarafından tetiklendiği belirtiliyor.

Aksan Eğitimi

Kristen Stewart aksanını mükemmelleştirmek için altı ay eğitim aldı.

Gizemli Maggie Karakteri

Spencer’ın senaristi Steven Knight, Maggie (Spencer’ın hem sırdaşı hem de yardımcısı) karakterinin, konuştuğu ve kadroda çalışan gerçek bir kişiye dayandığını açıkladığı bir röportaj verdi. Kişinin anonim kalmasını istediler. Dikkat SPOILER: Filmin bir yerinde kendisi Diana’ya aşkını da ilan ediyor.

Stewart’ın En İyi İşi

Kristen Stewart, New York Times’a verdiği bir demeçte (New York Times 11/6/21), çekimlerin ilk haftasının sonunda, “Bu şimdiye kadar yaptığım en iyi şey. Bu şimdiye kadar hissettiğim en canlı şey.” diye düşündüğünü aktardı.

Şef Darren McGrady ve Eski Koruma Yorumu

Gerçek hayattaki Şef Darren McGrady de filmi izlemeye gitti. Kristen Stewart’ın performansının “inanılmaz” olduğunu ve aksanının “yerinde” olduğunu söyledi. Bu arada şef, 2021 itibariyle Youtube’da yemek videoları yayınlıyor. Buna ek olarak, Prenses Diana’nın eski koruması Ken Wharfe, Stewart’ın performansı hakkında: “Son 10 yılda Diana’yı oynayan tüm insanlar arasında, ona en yakın olanı o. Davranışlarını mükemmelleştirmeyi başardı.” şeklinde açıklamada da bulundu.

Spencer İlham Kaynakları

Yönetmen Pablo Larraín, rolüne hazırlanmak için Kristen Stewart’a Gena Rowlands’ın A Woman Under the Influence (1974) filmindeki performansını izletti. Ayrıca Stewart’ın Lady Di rolünü hazırlamak için The Crown’u (2016) izlediği de ortaya çıktı.

Görkemli Chanel Elbise

Filmdeki Kristen Stewart’ın beyaz Chanel elbisesini yaratmak için 1000 saatten fazla çalışma gerekti.

KFC mi McDonalds mı?

Diana’nın Sandringham House’dan ayrıldıktan sonra William’ı ve Harry’yi Kentucky Fried Chicken’a götürdüğü son kısmen gerçek olaylara dayanıyordu. Eski kraliyet şefi Darren McGrady ve uşak Paul Burrell’e göre, Diana’nın oğullarını McDonalds’a götüreceği zamanlar olacaktı.

Son Olarak Boy Konusu

1,65 metre boyunda olan Kristen Stewart, 1,77 metre boyunda olan Prenses Diana’yı canlandırdı. İzlerken sırıtmayan bir unsur. Siz ne düşünüyorsunuz?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.