The French Dispatch fragman

Wes Anderson’ın Son Filmi The French Dispatch’in Fragmanı Yayınlandı

The French Dispatch

The French Dispatch, kurgusal bir 20. yüzyıl Fransız şehrinde yayınlanan bir Amerikan dergisinin son sayısından hikayeler koleksiyonunu hayata geçiriyor. 1925-1975 yılları arasında geçen filmde, Benicio del Toro, Adrien Brody, Tilda Swinton, Léa Seydoux, Frances McDormand, Timothée Chalamet, Lyna Khoudri, Jeffrey Wright, Mathieu Amalric, Stephen Park, Bill Murray, Owen Wilson, Saoirse Ronan, Elisabeth Moss, Edward Norton, Christoph Waltz, Liev Schreiber gibi isimlerle dolu (5’i Oscar ödüllü) rüya takımı yine başrolde. Saoirse Ronan ve Timothée Chalamet’nin de Lady Bird (2017) ve Little Women (2019)’dan beri üçüncü iş birliği.

2 sene önce Isle of Dogs animasyonu ile ekranlarda izlediğimiz Wes Anderson, yıldız dolu kadrosuna bakılırsa The Grand Budapest Hotel’in başarısını da geçecek ve kendi rekorunu kıracak gibi gözüküyor.

The Grand Budapest Hotel sonrası ilk uzun metraj

Isle of Dogs’u saymazsak, bir önceki metrajı, Bill Murray ile yedinci işbirliği (bu filmle birlikte 9.) olan The Grand Budapest Hotel 2014 yılında vizyona girmişti. Bu 1 saat 39 dakikalık film, Anderson’ın şu ana kadarki en ses getirmiş, film eleştirmenleri tarafından övülen ve ilk kez Oscar kazanan bir Wes Anderson filmi olmuştur. Stefan Zweig’in yazılarından esinlenerek yazdığı ve Ralph FiennesEdward NortonSaoirse RonanTilda SwintonHarvey Keitel ve Willem Dafoe gibi muhteşem bir oyuncu kadrosuyla süslenmiş, izlerken renk şöleni yaşatan film, Budapeşte Oteli’nin ‘concergie’i yani kapıcısı olan Gustave’ın, lobide yeni işe başlayan Zero ile savaş zamanında yaşadıklarını anlatıyor.

Karakter esinlenmeleri ve +18 vizyon

Çıplaklık, müstehcen konuşmalar ve argo kullanımı içerdiğinden dolayı +18 olarak vizyona girecek The French Dispatch, Anderson’ın, 16 yıl önce çektiği The Life Aquatic With Steve Zissou’dan beri Disney’le olan ikinci anlaşması aynı zamanda. Bill Murray’nin canlandırdığı Arthur Howitzer Jr. karakteri the New Yorker’ın kurucu editörü Harold Ross’tan, Owen Wilson’ın canlandırdığı Herbsaint Sazerac karakteri yazar Joseph Mitchell’den, Adrien Brody’nin Julian Cadazio karakteri de 6 parçalık New Yorker makalesine konu olan Lord Duveen’den esinlenilmiş.

The French Dispatch’in ABD vizyon tarihi 24 Temmuz olarak açıklanırken Türkiye vizyon tarihi ise henüz belli değil fakat festivallere damga vurmasını beklediğimiz filmlerden biri olacağa benziyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.