tiff 2017

TIFF 2017 (Toronto Film Festivali) Kazananları ve Kaybedenleri

Bu sene 7-17 tarihleri arasında gerçekleşen TIFF 2017’nin (Toronto International Film Festival) en iyi ve en kötü filmleri

Bir önceki yazımızda TIFF 2017’de gösterilecek filmlerden en göze çarpanları derlemiştik. Bu sene toplamda 250 filmin gösterildiği Toronto Film Festivali yarın son buluyor. IndieWire ekibinden Anne Thompson’ın derlemesine göre en iyi ve en kötü filmler belli olmuş bile.

TIFF 2017 – En İyi Filmler

Aynı zamanda Oscar’a koşan filmler

1- “The Shape of Water” – Guillermo del Toro

Del Toro’nun The Shape of Water‘ı genellikle Oscar’da En İyi Film habercisi olarak gösterilen TIFF’in Halkın Seçimi Ödülü’nü alacak gibi duruyor.

the shape of water

2- “Lady Bird” – Greta Gerwig

Telluride Film Festivali’ndeki başarısından sonra iyice yükselen Greta Gerwig‘in son filmi Lady Bird’ün Metacritic puanı şimdiden 92/100 olmuş durumda.

lady bird

3- “Darkest Hour” – Joe Wright

İngilizler için sinema bu sene güzel geçiyor. Christopher Nolan’ın Dunkirk’ü ile birlikte Joe Wright’ın “Darkest Hour”ı Oscar için çarpışmaya hazır. Gary Oldman‘ın Sir Winston Churchill portresini ise En İyi Aktör Oscar’ı kategorisinde geçmek zor olacak.

the darkest hour

4- “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Martin McDonagh

In Bruges, Seven Psychopaths gibi filmlerin yönetmeni Martin McDonagh’ın kara komedi olan son filmi Three Billboards Outside Ebbing, Missouri‘de Coen Kardeşler’in favori oyuncusu Frances McDormand’ı başrolde görüyoruz. Filmin Metacritic puanı ise 92.

Three Billboards Outside Ebbing

5- “The Square” – Ruben Östlund

“Force Majeure” (Turist) filminden tanıyacağınız efsane yönetmen Ruben Östlund‘un Altın Palmiye ödüllü, sanat dünyasını başarılı bir şekilde tiye alan yeni filmi The Square de Toronto Film Festivali’nin ses getirenleri arasında. Başrolde Top of The Lake ve The Handmaid’s Tale’den tanıdığımız yıldızı parlayan aktris Elisabeth Moss var.

the square

6- “In the Fade” – Fatih Akın

Yine Cannes 2017’de Altın Palmiye için yarışan filmlerden biri olan ve başrolünde Diane Kruger‘i izlediğimiz “In the Fade” Fatih Akın‘ın son filmi. Film aynı zamanda Kruger’e Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de getirdi.

in the fade

TIFF 2017 – Hayal Kırıklıkları

Bu kısımlar tabii eleştirmenlerin yorumlarına göre objektifliği sorgulanabilir alanlar ama belirli bir sayının ve çeşidin üstünde film izleyenler de topluca yanılıyor olamaz herhalde. Bir de şöyle bakmak lazım tabii: çok beklediğiniz her şeyin hayal kırıklığı yaratma olasılığı vardır. Çıtalar yüksekse de yapacak bir şey yok.

1- “Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House” – Peter Landesman

Taken serisinden sonra aksiyon çizgisinden biraz daha dramatik rollere kaymaya çalışan Liam Neeson, Peter Landesman’in son filminde yer alarak değişik bir tercih yapmış ve film Neeson’a rağmen biraz hayal kırıklığı yaratmış.

Mark Felt- The Man Who Brought Down the White House

2- “The Current War” – Alfonso Gomez-Rejon

Thomas Edison ile Tesla’nın finansörü George Westinghouse arasındaki elektrik çekişmesini anlatan ve kimin elektriğinin dünyayı aydınlatacağı konusundaki kavgalarını izlediğimiz bir yapım. Fakat Edison rolündeki Benedict Cumberbatch bile filmin kötü olmasını kurtaramamış diyorlar.

The Current War

Festivalin kazanan listesi için takipte kalmayı unutmayın!

Peki Filmekimi 2017 film listenizi hazırladınız mı?

 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.