coronavirüs kısa film

Bir Wuhan Kısa Filmi: Karantina Altındaki Şehrin Özeti ”Wuhan”

Wuhan’da bulunan bir film ekibi, şehrin boş sokaklarını kameraya aldı

Sokaklar ürkütücü derecede boş. Binalar sessiz duruyor. Yaşam belirtisi yok.

Bu tür açıklamalar, gözünüzde kıyamet sonrası bir şehir manzarasını uyandırabilir, ancak aslında Wuhan’ın gerçek sahneleridir. Bir zamanlar 14 milyon kişilik hareketli bir ulaşım merkezi olan Çin’in Hubei bölgesindeki Wuhan şehri, devam eden koronavirüs salgını sırasında neredeyse terkedilmiş gibi görünüyor.

23 Ocak’ta COVID-19 salgını nedeniyle karantinaya alınan şehirde mahsur kalan bir film ekibi, yaklaşık beş dakikalık bir kısa film çekerek şehrin durumunu gözler önüne sermek istedi.

“Onlar (ekibim) Wuhan’da… Anlamlı bir şey yapmak istiyorlar” diyor bir uzun metraj film çekmek için Wuhan’a giden ama günlük yaşamı belgelemek için odağını değiştiren Lan Bo. “Onlar olan biteni belgelemek istiyorlar.”

Lan, Sixth Tone‘a kendisi ve ekibinin salgın nedeniyle planlanan film projelerini ertelemek zorunda olduklarını söyledi. Video sanatçısı Xie Dan telefonda çekmeye başladı: Ekip “Wuhan: Uzun Gece” başlıklı kısa bir film hazırladı ve çevrimiçi paylaştı.

Wuhan’ın akıl almaz görüntüleri mikroblog platformu Weibo’da milyonlarca görüş aldı ve videonun popülaritesi Lan’ı uzun metrajlı bir belgesele genişletmeye teşvik etti.

“İlk olarak, karantinadan bu yana, böyle panoramik bir görüntü sunan bir video olmadı,” dedi Lan. “İkincisi, bunların tarihsel referans ve diğer belgeseller için değerli görüntüler olacağını düşünüyorum.”

Filmi için Lan ve ekibi, sıradan insanların – sağlık çalışanları, gönüllüler ve diğer endüstrilerdekiler – salgının şokundan nasıl etkilendiğine dair hikayeler anlatmaya odaklanacaklar.

“Umarım insanlar gerçeği söyleyebilir, kamerayla dürüstçe yüzleşebilirler” dedi. “Umarım kameram yalan söylemez.”

COVID-19, Çin’de 2.986 kişiyi öldürdü ve dünya çapında 106.765 kişi hastalığa yakalandı. Geçen hafta, yetkililer yeni koronavirüsün 1,716 sağlık çalışanını enfekte ettiğini ve bunların altısını öldürdüğünü açıkladı. Sadece Wuhan’da 1.102’den fazla sağlık çalışanı enfekte oldu.

Koronavirüs salgınının ortasında, birçok gazeteci ve vatandaş-gazeteci durumu sıfırdan – günlük yaşam ve sıkışık hastanelerden – canlı yayınlıyor. Bu arada, şarkıcı Li Yuchun ve ünlü piyanist Lang Lang da dahil olmak üzere Wuhan’ın dışından diğerleri, şehrin sakinleriyle dayanışma gösterisi olarak bir müzik videosu oluşturulmasına yardımcı oldu.

Wuhan: The Long Night kısa filmi buradan izlenebilir.

John Hopkins Üniversitesi’nin canlı ve interaktif virüs haritasına ise buradan ulaşabilirsiniz. Virüsle ilgili bilgilenmek isteyenler Çağrı Mert Bakırcı’nın videosuna da göz atabilirler.

Alternatif olarak:

Kaynak

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.