basketbol filmleri

Basketbol Filmleri: İzlenmesi Gereken En İyi 21 Basketbol Filmi

Basketbol Filmleri

1- Hoop Dreams (1994) – IMDb Puanı: 8,3

Chicago’daki iki Afrikalı-Amerikalı lise öğrencisinin hikayesini ve profesyonel basketbolcu olma hayallerini takip eden eden bu filmde yönetmen koltuğunda Steve James yer alıyor. Toplamda 7.83 milyon Dolar hasılat yapan Hoop Dreams’te William Gates, Arthur Agee, Emma Gates, Curtis Gates başrollerde yer alıyor.

2- Rebound: The Legend of Earl ‘The Goat’ Manigault (1996) – IMDb Puanı: 7,7

“Keçi” lakabıyla ünlü efsanevi Amerikan sokak basketbol oyuncusu Earl Manigault’un hayatına odaklanan filmde başrolde Don Cheadle yer alıyor. Ayrıca Wilt Chamberlain rolünde NBA oyuncusu Kevin Garnett‘ı izliyoruz.

3- Hoosiers (1986) – IMDb Puanı: 7,5

Kötü geçmişi olan bir koç ve bir ayyaş, bir liste basketbol takımını şampiyonluğa hazırlar. Gene Hackman, Barbara Hershey, Dennis Hopper, Sheb Wooley başrollerde.

4- The Basketball Diaries (1995) – IMDb Puanı: 7,3

Bir basketbol yıldızı olmaya hayalleri kuran genç, uyuşturucu dünyasına düştükten sonra ya hayallerini bir kenara bırakıp bağımlı olacak ya da kendini bu bataklıktan kurtarıp hayallerini gerçekleştirecektir. Jim Carroll’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan filmin başrolü olarak önce River Phoenix düşünülmüş ancak Phoenix bir genci oynayamayacak yaşa geldiği için Leonardo DiCaprio’ya teklif edilmiştir.

5- Coach Carter (2005) – IMDb Puanı: 7,3

Richmond Lisesi basketbol koçu Ken Carter‘ın gerçek hikayesine dayanan bu gençlik filminde, takımına her şeyden önce iyi bir insan olmayı öğretmeye çalışan Carter’ın hikayesini Samuel L. Jackson performansıyla izliyoruz.

6- Love & Basketball (2000) – IMDb Puanı: 7,2

Sanaa Lathan ve Omar Epps’ın başrollerde oynadığı ve eleştirmenler de olumlu puan alan bu yapımda, iki komşunun aşk ve basketbol dolu yaşamına odaklanıyoruz.

7- Glory Road (2006) – IMDb Puanı: 7,2

1966’da, Texas Western teknik direktörü Don Haskins‘in, tamamen siyahi gençlerden oluşan bir lise basketbol takımını NCAA (NBA oyuncularının buradan önceki durakları) ulusal şampiyonasına götürüşünün hikayesi. Gerçek bir olaydan uyarlanmıştır.

8- He Got Game (1998) – IMDb Puanı: 6,9

Usta yönetmen Spike Lee‘nin bu filminde, bir basketbol oyuncusunun babası, daha kısa bir ceza alabilmesi için onu bir üniversiteye gitmeye ikna etmeye çalışmalıdır. Kadroda Denzel Washington, Milla Jovovich, Ray Allen gibi isimler yer alıyor.

9- White Men Can’t Jump (1992) – IMDb Puanı: 6,8

Sokak basketbolu üzerine yapılmış en güzel filmlerden biri. Yazar ve yönetmen koltuğunda Ron Shelton’ın yer aldığı filmde başrollerde ise Wesley Snipes, Woody Harrelson, Rosie Perez gibi iyi isimler var. İlginç bir detay da şu ki, büyük usta Stanley Kubrick‘in de favori filmleri arasında yer alıyor.

10- Above the Rim (1994) – IMDb Puanı: 6,6

Gelecek vaat eden bir lise basketbol yıldızının, biri uyuşturucu satıcısı diğeri eski bir basketbol yıldızı olan ve şimdilerde zor günler geçiren iki erkek kardeş ile olan ilişkisini izliyoruz. Başrollerde Duane Martin, Tupac Shakur, Leon, David Bailey yer alıyor.

11- Forget Paris (1995) – IMDb Puanı: 6,5

Billy Crystal‘ın hem yönetip hem oynadığını Forget Paris’te, NBA hakemi Mickey, Amerikalı bir havayolu şirketi çalışanı olan Ellen ile Paris’te bir araya gelir ve inişli çıkışlı hikayelerine misafir oluruz.

12- The Mighty Macs (2009) – IMDb Puanı: 6,5

70’lerin başında, Cathy Rush, tamamı küçük kızlardan oluşan bir Katolik lisesinin basketbol koçu olur. Ekibinin spor salonu ve üniforması olmasa da ve okulun kendisi satılma tehlikesiyle karşı karşıya olsa da, Coach Rush kızlarını ilk ulusal şampiyonaya hazırlamak istemektedir.

13- Space Jam (1996) – IMDb Puanı: 6,4

Ve geldik listenin en unutulmaz yapımına. Şimdilerde Netflix üzerinden izleyebileceğiniz 10 saatlik The Last Dance belgeseli konuşulan, emekli efsane Michael Jordan‘ın unutulmaz animasyon komedisi Space Jam. 90’larda çocuk olmuş efsanevi neslin de çok iyi hatırlayacağı gibi Jordan, Looney Tunes karakterleriyle birlikte oynadığı filmde de emekli bir koçu canlandırıyordu.

14- Blue Chips (1994) – IMDb Puanı: 6,2

Bir kolej basketbol koçu, ihtiyaç duyduğu oyuncuların rekabetçi kalmasını sağlamak için kuralları çiğnemek zorunda kalır. Nick Nolte, Mary McDonnell, J.T. Walsh, Ed O’Neill başrollerde.

15- Just Wright (2010) – IMDb Puanı: 5,9

Bir fizyoterapist, kariyerini tehdit eden bir yaralanmadan kurtulmaya yardım ettiği basketbolcuya aşık olmaya başlar. Queen Latifah, Common, Paula Patton, James Pickens Jr. başrollerde.

16- Drive, He Said (1971) – IMDb Puanı: 5,9

Hector, Leoparlar için oynadığı lise basketbol takımının yıldız basketbolcusudur. Kız arkadaşı Olive, terk edip etmeyeceğinden emin değildir. Ve okulu bırakıp protestocu olan arkadaşı Gabriel, umutsuzca Vietnam için hazırlanmamanın yollarını aramaktadır… Jack Nicholson‘ın yönetmenliğini yaptığı filmde William Tepper, Karen Black, Michael Margotta, Bruce Dern gibi isimler başrolde yer alıyor.

17- Semi-Pro (2008) – IMDb Puanı: 5,8

Amerikan Basketbol Birliği’deki Flint Michigan Tropics’in sahibi, koçu ve oyuncusu olan Jackie Moon, NBA hayallerini gerçekleştirmek için takım arkadaşlarını toplar. Başrollerde Will Ferrell, Woody Harrelson, André Benjamin, Maura Tierney yer alıyor.

18- The Air Up There (1994) – IMDb Puanı: 5,5

Jimmy Dolan büyük bir terfi isteyen bir lise basketbol koçudur. Bunu elde etmek için dramatik bir keşif yapması gerekir. Afrika’nın derinliklerine iner ve bir ev filminde göze çarpan dev bir basketbol dahisi Saleh’i işe almayı umar. Ancak Saleh, şefin oğludur ve evde sorumlulukları vardır; bir yandan da kabilenin arazisi bir maden şirketi ve basketbol takımı tarafından tehdit edilir.

19- Like Mike (2002) – IMDb Puanı: 5,3

14 yaşındaki bir yetim, baş harfleri “M.J.” olan solmuş bir çift spor ayakkabı üzerinde çalıştıktan sonra NBA süperstarı olur. Başrollerde Shad Moss, Jonathan Lipnicki, Morris Chestnut, Brenda Song yer alıyor.

20- Eddie (1996) – IMDb Puanı: 5,2

New York Knicks’in en büyük hayranı Edwina “Eddie” Franklin (Whoopi Goldberg) tesadüf eseri takımın koçu olur. Başrollerde Whoopi Goldberg, Frank Langella, Dennis Farina, Richard Jenkins yer alıyor.

21- Thunderstruck (2012) – IMDb Puanı: 5,1

Umutsuz bir genç olan Brian, kahramanı olan basketbol yıldızı Kevin Durant ile yeteneklerini sihirli bir şekilde değiştirdiğinde, lise takımının yıldızı olurken, Kevin Durant aniden hayatını kurtarmak için bir atış yapamaz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.