severance

AppleTV+ Mini Dizisi ”Severance” Sevenlerin Bayılacağı 17 Dizi

Severance Benzeri Diziler

2022 AppleTV+ mini dizisi Severance bu senenin en iyilerinden olmaya şimdiden aday. 6 bölümünü Ben Stiller’ın yönettiği bu harika mini diziyle akıl oyunlarına doymayanların iştahını kabartmak adına bu güzel listeyi beğenilerinize sunuyorum.

Dark (2017-2020)

dark gizemli cocuklar

Stranger Things’in yabancı ve daha korkunç versiyonu olarak tanıtılan “Dark” ile ilgili bilmeniz gereken en önemli 9 detayı bu yazımızda derlemiştik. Dark, Alman yazar ve aktris Jantje Friese ve İsviçre’li yönetmen Baran bo Odar işbirliğinde Netflix’in ilk Alman yapımı yabancı dizisi. Adını Grimm Masalları’nın da esin kaynağı olan Siyah Orman’la çevrili “Winden im Elztal”dan alan “Winden” adlı hayali bir mekanda geçiyor. Ortada anlamlandırılamayan kayıp çocuk vakaları var ve dört aile suçluyu ve çeşitli cevapları bulabilmek için seferber oluyor. Garip olaylar dönüyor. Hatta tam olarak Stranger Things değil de True Detective ve Top of the Lake karışımı desek yeridir.

Black Mirror (2011-2019)

blackmirror

Birçoğunuzun artık Netflix orijinal yapımı olarak bildiği Black Mirror, aslında 2011’den beri var olan, bizi teknolojinin toplumsal kaygılarla harmanlanmış karanlık alternatiflerini sunan bir mini distopik seri. İlk sezon üçüncü bölümünün baş kahramanı da bildiğiniz eski demirli akbildir ayrıca.

Westworld (2016-2022)

westworld

Michael Crichton tarafından çekilen 1973 yapımı filminde, Westworld, Delos Corporation tarafından işletilen eğlence parklarından sadece birisiydi. Bunun dışında ziyaretçiler Roma Dünyası, Ortaçağ Dünyası, Gelecek Dünya gibi farklı eğlence parklarını da ziyaret edebiliyorlardı. Şimdiye kadar toplamda 22 bölüm ve 2 sezonluk haliyle tanıdığımız dizi olan Westworld’de ise başka dünyaları da görme şansına sahip olduk. Bakalım bizi daha neler bekliyor?

Utopia (2013-2014)

Şu an burayı okuyorsanız hiç tereddüt etmeden siteden çıkıp bu İngiliz dizisini izlemeye başlamanızı öneririz. O kadar mükemmel, az bilinen cevherlerden biri. Çevrimiçi olarak tanıştıktan bir araya gelen bir grup insan, gizemli cevaplar veren tuhaf bir grafik romanı keşfettikten sonra, kendilerini sadece ‘Ağ’ olarak bilinen acımasız bir kuruluş tarafından bir kedi fare oyunu içinde bulurlar. Adeel Akhtar, Paul Higgins, Neil Maskell, Fiona O’Shaughnessy başrollerde. ”Where is Jessica Hyde?”

The OA (2016-2019)

the oa 2.sezon fragman

Yedi yıl önce kaybolan kör Prairie, evine geri döndüğünde görme engeli ortadan kalkmış bir şekilde dönmüştür. Bu olay bazılarına göre bir mucize olarak gözükürken, bazılarına göre Prairie’nin dönüşünü bir tehlike olarak algılamıştır. The OA çok sevilmesine ve üçüncü sezonu hazır olmasına rağmen Netflix tarafından maalesef şimdilik iptal edildi.

Orphan Black (2013-2017)

Üçkağıtçı olarak yaşayan bir kadın, kendisine ikizi kadar benzeyen bir kadının intiharına şahit olduktan sonra bir komplonun içine çekilmeye başlar. Bittiğine çok üzüleceğiniz harika gizem-bilimkurgu yapımlarından biri. Hastası olanlar için YouTube’daki ”Orphan Crack” kanalını da öneririm.

Maniac (2018)

Maniac

Maniac aslında Norveç yapımı aynı adlı diziden bir uyarlama. Netflix’in paylaştığı sinopsise göre yeni konu şöyle:

Annie, annesi ve kız kardeşi ile ilişkisini koparmış ve amaçsız bir insanken; Zengin New York sanayicisinin beşinci oğlu olan Owen ise, tüm hayatını tartışmalı bir şizofreni teşhisi ile mücadele ederek geçirmektedir. Radikal bir ilaç tedavisinin vaadi olarak bir dizi hap sunan mucit, Dr. James K. Mantleray’ e göre (Justin Theroux), akıl ile ilgili her şey tamir edilebilir. Akıl hastalığı ya da kalp acısı fark etmez. Dr. Mantleray, bu iki karakterimizle birlikte diğer 10 yabancıyı, üç gün sürecek bir ilaç araştırması için Neberdine İlaç ve Biyoteknoloji tesisine davet eder. Kendilerine hiçbir komplikasyon ya da yan etki olmaksızın, tüm problemlerinin çözüleceği söylenen bu deney grubu için işler planlandığı gibi gitmez.

Devs (2020)

Bir bilgisayar mühendisi, erkek arkadaşının ortadan kaybolmasının arkasında olduğuna inandığı şirketindeki gizli geliştirme bölümünü araştırır. Yönetmen koltuğunda Ex Machina, Annihilation ve Men’den tanıdığımız Alex Garland yer alıyor.

Mr. Robot (2015-2019)

Zeki ama son derece dengesiz genç bir siber güvenlik mühendisi ve kanunsuz bir hacker olan Elliot (Rami Malek), kendisi ve karanlık müttefikleri için çalıştığı yozlaşmış şirketi devirmeye çalıştığında, karmaşık bir küresel hakimiyet oyununda önemli bir figür haline gelir.

Wormwood (2017)

Errol Morris‘in yönettiği Wormwood, bir adamın babasının gizemli ölümünün ayrıntılarını belirlemeye yönelik altmış yıllık arayışının hikayesi aracılığıyla, geçmiş hakkındaki bilginin sınırlarını ve gerçeği arayışımızda gideceğimiz yolları araştırıyor. Peter Sarsgaard‘ın usta performansıyla Morris’in efsanevi röportaj stilini birleştiren Wormwood, bu vakayı mümkün olan her açıdan inceleyerek izleyiciyi Amerika Birleşik Devletleri’nin en karanlık sırlarından bazılarıyla yüz yüze getiriyor.

Tales from the Loop (2020)

Evrenin gizemlerini keşfetmek için inşa edilmiş bir makine olan “The Loop”un üzerinde yaşayan kasaba halkı, daha önce bilim kurgu dünyasına emanet edilmiş şeyleri deneyimlemeye başlar.

Electric Dreams (2017-2018)

“Minority Report”, “The Man in the High Castle” ve “Blade Runner” senaryolarından tanıdığımız Phillip K. Dick ile elektrikli koyun düşlemeye hazır mısınız? Electric Dreams kadrosunda Bryan Cranston, Steve Buscemi, Anna Paquin, Terrence Howard, Janelle Monáe, Mireille Enos, Richard Madden, Vera Farmiga ve daha birçok ünlü isim yer alıyor. Amazon Prime’ın Black Mirror‘ıvari bu seçkisinden sonra izleyiciler olarak herhangi bir yapımdan H. P. Lovecraft uyarlamaları bekliyor olacağız.

Undone (2019)

Bir kadın, neredeyse onu öldüren bir trafik kazasından sağ çıktıktan sonra ”zamanla” yeni bir ilişkisi olduğunu keşfeder. Dizi Amazon Prime üzerinden izlenebilir.

Dispatches from Elsewhere (2020)

Hayatlarında eksik bir şey varmış gibi hisseden dört sıradan insan, gündelik hayatın perdesinin hemen arkasında saklanan bir bulmacaya rastlarlar ve gözleri bir olasılık ve sihir dünyasına açılır. Dizi Amazon Prime üzerinden izlenebilir.

The Prisoner (1967)

Gizli bir ajan istifa ettikten sonra kaçırılır ve pastoral bir köy gibi görünen ama gerçekten tuhaf bir hapishane olan bir yere götürülür. Gardiyanları bilgi ister ama onlara hiçbir şey vermez, amacı sadece kaçmaktır.

The Lost Room (2006)

Bir dedektif, alternatif bir evrene açılan bir portal görevi gören gizemli bir motel odasını araştırır.

Homecoming (2018-2020)

Sıra dışı bir sağlık şirketi olan gizemli Geist Group ve onların eşit derecede alışılmışın dışında programı olan Homecoming Initiative etrafında odaklanan bir antoloji dizisi.

Severance’tan aldığınız tadın benzerini alacağınız dizilere ek olarak birkaç da film tavsiyesi eklemek isterim: The Manchurian Candidate, The Jacket ve Jacob’s Ladder. Pişman olmayacaksınız.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.