motor filmleri

Motor Filmleri: Motor Sporlarıyla İlgili En İyi 18 Film

Motor Filmleri

1- Long Way Round (2004) – IMDb Puanı: 8,6

Long Way Round, Ewan McGregor ve Charley Boorman’ın hazırladığı belgesel türünde bir mini dizidir. Dizi, iki aktör arkadaş McGregor ve Boorman’ın motorsikletleri ile Alaska’dan Kazakistan’a, dünyanın çeşitli yerlerini gezip New York’a gelene kadar edindikleri deneyimleri kayıt altına aldıkları süreci içerir.
Fragman

2- Akira (1988) – IMDb Puanı: 8

Japonca’da “parlak, canlı” anlamına gelen Akira, Japon animesinin Batı ülkelerinde, özellikle Amerika’da popülerleşmeye başlamasında çok önemli bir yere sahiptir. Üçüncü Dünya Savaşının üzerinden 31 yıl geçmiştir ve yıl 2019 iken konum Tokyo’dur ya da yeni adıyla “Neo-Tokyo”. Motorsiklet çetesi lideri Kaneda (Mitsuo Iwata), devlet tarafından alıkonulmuş olan arkadaşı Tetsuo’yu (Nozomu Sasaki) kurtarmaya çalışır. Devletin yürüttüğü gizli çalışmayı öğrendikçe, 31 yıl önce yaşanan felaketin tekrarlanabileceğini anlayan Kaneda’nın arkadaşına yardım etmenin yanında bir şeyi daha halletmesi gerekiyordur: Tarihin tekerrür etmesini önlemek.
Fragman

3- TT3D: Closer to the Edge (2011) – IMDb Puanı: 8

Bu belgesel, dünyanın en tehlikeli yarışlarından biri olan Isle of Man TT yani Tourist Trophy’i konu alır. Bilinen en büyük motorsiklet yarışı olan TT’de yarışanları inceleyen bu belgesel, yarışmacıların hayatlarını neden riske attığını, motivasyon kaynaklarını ve yarışmanın yanı sıra bulundukları fedakârlıkları da gözler önüne serer.
Fragman

4- Diarios de motocicleta (2004) – IMDb Puanı: 7,8

Ernesto Che Guevara’nın otobiyografi olarak yazdığı kitabından uyarlanan film, Guevara’nın devrimci olarak tanınmasından önceki anılarından bir bölümünü anlatır. Ernesto’nun (Gael García Bernal) arkadaşı Alberto Granado (Rodrigo De la Serna) ile bir motorsiklet yolculuğuna çıkmaya karar verir. Bu yolculuk filminde, tüm dünyanın tanıdığı Guevera’nın yolda deneyimlediklerinin, onun gelecekteki düşüncelerini ve dünyayı değiştirecek davranışlarını nasıl etkilediği de seyircilerin gözleri önüne serilir.
Fragman

5- The World’s Fastest Indian (2005) – IMDb Puanı: 7,8

Yeni Zelandalı Burt Munro’nun gerçek yaşam öyküsünden alınan filmde, Burt Munro (Anthony Hopkins) 1920 Indian model motorsikletini yıllarca en hızlı motorsiklet haline getirmek için uğraşır. Bu uğraşı kişisel hayatı yüzünden sekteye uğrasa da Bonneville Salt Flats’deki hız rekorunu kırmak için yola çıkmakta kararlıdır.
Fragman

6- On Any Sunday (1971) – IMDb Puanı: 7,8

TT’ye benzer konuya sahip, bir spor belgeseli niteliği taşıyan On Any Sunday, Steve McQueen‘in de içinde bulunduğu, motorsiklet yarışçıları ve bu yarışın tutkunlarına yer verir. Belgesel, izleyenlerin kafasındaki mühim sorunun cevabını vermeye çalışır: Neden bu insanlar bir yarış için hayatlarını riske atıyorlar?
Fragman

7- Dust to Glory (2005) – IMDb Puanı: 7,5

Dünyanın en riskli ve en zorlu motorsiklet yarışlarından biri olan Baja 1000’i konu alan bu belgesel, her yıl Baja, Meksika’da düzenlenen bu yarışta yarışanların yaşadığı zorlukları gözler önüne sererken aynı zamanda bu çölde yarışmanın nasıl bir his olduğunu da izleyenlere yaşatmaktadır.
Fragman

8- Easy Rider (1969) – IMDb Puanı: 7,2

Wyatt (Peter Fonda) and Billy (Dennis Hopper) motorsiklet sevdalısı iki arkadaştır. Bir aydınlanma yaşamak ve ilham kaynakları toplamak için Los Angeles’tan New Orleans’a uzanan bir motor yolculuğuna çıkarlar. Özgür ruhlu bu iki hippi, yol boyunca çeşitli deneyimler ve maceralarla karşı karşıya gelirler.
Fragman

9- Quadrophenia (1979) – IMDb Puanı: 7,3

1960’ların Londra’sında geçen öyküde, Jimmy (Phil Daniels) ailesinden ve işinden sıkılmış bir gençtir. İsmini The Who’nun albümünden alan bu film, Jimmy’nin kendini tek özgür hissettiği yerde yaşadıklarını konu alır: Kendi gibi uyuşturucu kullanıp motorsiklet süren “Mod” adlı arkadaş grubu.
Fragman

10- Electra Glide in Blue (1973) – IMDb Puanı: 7,2

Arizona’da motorsikletleri denetleyen devriye polisi John (Robert Blake), artık bu işi yapmaktan sıkılmıştır. Her zaman hayali olan cinayet bürosuna atandığını öğrenince çok sevinir ve bir cinayeti çözmek için göreve getirilir. Fakat amiri onun bir cinayet davasına kibar yaklaşımlarından pek hoşlanmaz.
Fragman

11- The Leather Boys (1964) – IMDb Puanı: 7,1

Gillian Freeman’ın romanından uyarlanan The Leather Boys, birbirini neredeyse hiç tanımadan genç yaşta evlenen Reggie (Colin Campbell) ve Dot’u (Rita Tushingham) konu alır. Motora olan tutkuları ve aynı çetede yer almaları ile tanışan bu çift, gün geçtikçe birbirlerine ne kadar zıt olduklarını fark ederler. Bu durumdan sıkılan Reggie, kendi gibi motosikletçi olan Pete (Dudley Sutton) ile takılmaya başlar ve olaylar gelişir.
Fragman

12- One Week (2008) – IMDb Puanı: 7

Ben (Joshua Jackson) 4. evre kansere sahip olduğunu öğrenir. Yaşamak için çok az zamanı kaldığını fark eden Ben, ikinci el bir motorsiklet alıp Toronto’dan yola çıkar. Bu yolculuk bugüne kadar yaşamadığı şeyleri deneyimleyeceği ve hayatının anlamını arayacağı bir serüvene dönüşür.
Fragman

13- The Wild One (1953) – IMDb Puanı: 6,8

Usta oyuncu Marlon Brando’nun başrolünde yer aldığı bu filmde, kalabalık bir motorsiklet çetesinin lideri olan Johnny (Marlon Brando), çete üyeleriyle beraber kentteki insanları huzursuz etmektedir. Bir yandan her gittikleri yerde huzursuzluk çıkarırken diğer yandan da rakip motorsiklet çetesi üyeleriyle bir yarış içine gireceklerdir.
Fragman

14- Stone (1974) – IMDb Puanı: 6,4

Avustralya’nın kült filmi Stone, “Grave Diggers” isimli motorsiklet kulubünden bir üyenin bir cinayete tanıklık etmesiyle başlar. Çete üyesinin tanıklık ettiği bu politik cinayet, bütün üyeleri faili meçhul ölümlere götürecek bir tehlikeye sokar. Peki katil bulunabilinecek midir?
Fragman

15- The Born Losers (1967) – IMDb Puanı: 6

İçerdiği şiddet yüzünden İsveç’te yasaklanan The Born Losers, Kaliforniya’nın küçük bir kentinde bir motorsiklet çetesinin kent sakinlere verdiği zararları konu alır. Zarar yaşattıkları insanları polise gitmemeleri için tehdit eden çete, kendilerini bu yolla sağlama aldıklarını düşünür. Fakat bir kişiyi gözden kaçırırlar: Onlardan korkmayan ve gerektiği cezayı almaları için elinden geleni ardına koymayacak olan Billy Jack (Tom Laughlin).
Fragman

16- Psychomania (1973) – IMDb Puanı: 5,8

Mahallenin gençlerinin bir araya gelip oluşturduğu motorsiklet çetesinin üyesi Tom (Nicky Henson) intihar eder fakat ölmez. Ölümsüz olabildiğini fark eden Tom, arkadaşlarıyla bu olayı paylaşıp onları da intihar etmeleri için teşvik eder. Kimsenin artık onlara zarar veremeyeceğini anlayan ölümsüz grup, mahalle sakinlerinin başına bela olur ve onlara kök söktürmeye başlar.
Fragman

17- The Wild Angels (1966) – IMDb Puanı: 5,7

Heavenly Blues (Peter Fonda), Kaliforniya’da “Angels” lakaplı bir motorsiklet çetesinin lideridir. Çete üyelerinden biri ölünce onu gömmek için Sequoia Groves’a giderler. Ancak arkadaşlarının cenazesi, her zaman verdikleri çılgınca partilerden birine dönüşür.
Fragman

18- The Girl on a Motorcycle (1968) – IMDb Puanı: 5,3

Zamanın en ünlü aktörlerinden, yakışıklılığı ile dönemini kasıp kavurmuş Alain Delon’un Daniel karakterini canlandırdığı film, özgür ruhlu Rebecca’nın (Marianne Faithfull) hayatını konu alır. İyi niyetli, melek gibi olan kocası Raymond (Roger Mutton) ile yeni evlenmiş olan Rebecca, asi kişiliği daha ağır basınca bu tekdüze hayatı motoruna atlayıp terk eder. Tek isteği sevgilisi Daniel’i görmektir. Daniel’e kavuşmak için çıktığı yolda Raymond ve Daniel ile paylaştığı anları düşünmekten kendini alamaz.
Fragman

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.