Love, Death & Robots 2. Sezon

Love, Death & Robots: İkinci Sezon Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Love, Death & Robots 2. Sezon

LOVE, DEATH + ROBOTS, kökleri geçmişin derinliklerine uzanan bir gelecek vizyonunu aktarıyor. Dizinin yaratıcısı Tim Miller ve baş yapımcısı David Fincher, Miller’ın sahibi olduğu animasyon şirketi Blur Studio’da yıllardır yetişkinlere yönelik animasyon filmleri ve kısa filmler hazırlamak istiyordu. Miller’ın ilk yönetmenlik denemesi olan DEADPOOL ile büyük başarı yakalamasının ardından oluşan olumlu ortamdan yararlanan ikili, bu antoloji dizisini yaratmak için işe koyuldu. Miller ilk sezonun yarattığı heyecan ve daha fazlası için oluşan talep karşısında şunları ifade ediyor: “Diziye gösterilen olumlu tepki, büyük mutluluk yaşamamıza yol açtı. Bu, David ve benim animasyon hayranlarından almayı umut ettiğimiz ancak yıllardır herkesten bunun gerçekleşmesinin imkânsız olduğunu duyduğumuz tutku dolu bir tepkiydi. İkinci sezonda Jennifer Yuh Nelson, Süpervizör Yönetmen olarak Miller’a katılıyor. Kung Fu Panda 2 ve 3’ün yönetmeni olan Oscar adayı Nelson, sektörde geçen yıllarının ardından muazzam bir animasyon deneyimine sahip. İkili şiddet içerikli komediden varoluşsal felsefeye kadar farklı tarz ve öykülerin bir harmanını yaratmak için dünya genelinde yetenekli ve farklı geçmişlerden gelen animasyon yönetmeni arayışına çıktı. Jennifer Yuh Nelson şunları ifade ediyor: “Hangi yönetmenin hangi öyküyü daha iyi ele alabileceğini bulmaya çalışmak ton ve tarz üzerine kurulu bir Jenga oyunu gibiydi.”

Love, Death & Robots 2. Sezon Bölümleri

Pop Squad

Yönetmen: Jennifer Yuh Nelson
Animasyon Şirketi: Blur Studio
Yazar: Paolo Bacigalupi
Kaynakların zenginler tarafından kontrol edildiği bir gelecekte, “kayıtsız çocuklar” devlet tarafından yasaklanmıştır. Nüfus kontrolünü uygulamakla suçlanan bir polis memuru vicdan kriziyle karşı karşıya kalır.

Bu animasyonda yüz hareketi yakalama (facial motion capture) kullanılmış ve bu, ana kare animasyonuyla (key-frame animation) daha da geliştirilmiş. Hareket yakalama (motion capture) sahnesinde birlikte çalışan oyuncular da etkileşime girip birbirlerinden beslenebilmişler. Ayrıca bu bölümdeki Ipswitch Collectibles dükkanını The Drowned Giant’ta da görüyoruz.

Life Hutch

Yönetmen: Alex Beaty
Animasyon Şirketi: Blur Studio
Yazar: Harlan Ellison
Gemisi savaşta hasar gören bir muharebe pilotu (Michael B.Jordan) ıssız bir gezegene düşer. Neyse ki kurtarma gelene kadar yüzeyde kalabileceği bir sığınak vardır… Tabii o kadar uzun süre hayatta kalabilirse.

Jordan’ın büyük bir animasyon fanı olduğunu belirten Tim Miller, canlı aksiyon (live action) / CG süreci ile projeyi hayata geçirdiklerini söylemiştir.

Ice

Yönetmen: Robert Valley
Animasyon Şirketi: Passion Pictures
Yazar: Rich Larson
Pek çok insanın olağanüstü bir güç ve güçle zenginleştiği bir gelecekte, dayanıklılık, “modifiye edilmemişler” dışlanmıştır. Bu sınıf çatışması, donmuş denizde tehlikeli bir yarış sırasında hayatlarını riske atan iki kardeşin arasında uyuşmazlık yaratacaktır.

Karakter tasarımı ve animasyon dünyasını 1. sezondaki en sevdiğimiz bölüm olan Zima Blue‘dan hatırlayabilirsiniz çünkü ikisi de aynı yönetmenin elinden çıkma.

The Tall Grass

Yönetmen: Simon Otto
Animasyon Şirketi: Axis Animation
Yazar: Joe Lansdale
Bir tren hiçliğin ortasında planlanmamış bir şekilde durduğunda, yalnız bir yolcu merakına yenik düşer ve ortamı araştırmaya başlar. Aydınlanmanın cehennem kaynağını keşfettiğinde ölümcül olduğunu anlaması çok geç olmayacaktır.

Filmdeki karakterin H.P Lovecraft‘a benzediği gerçeğini reddedemeyiz bizce de. Hatta karakterin karşılaştığı garip insanımsı varlıklar da Innsmouth’un Üzerindeki Gölge kapağındakilere oldukça benziyor.

Automated Customer Service

Yönetmen: Meat Dept (Kevin Dan Ver Meiren, David Nicolas, Laurent Nicolas)
Animasyon Şirketi: Atoll Studio
Yazar: John Scalzi
Bazı yaşlılar, altın yıllarının tadını çıkaracak kadar şanslıdır. Yüksek teknolojili, gelişmiş destekli yaşayan topluluklar vardır artık. Rahatlama ve maneviyat peşinde koşarlarken, birden robotik hizmetkarları kendilerini öldürmeye karar verir.

Hikayeyi okumak ve yazarından dinlemek isterseniz de buraya bakabilirsiniz.

All Through the House

Yönetmen: Elliot Dear
Animasyon Şirketi: Blink Industries
Yazar: Joachim Heijndermans
Noel arifesinde, genç bir kız ve küçük erkek kardeşi uyuyamayacak kadar heyecanla uyanık yatarlar. Noel Baba’nın gelişini duyduklarında, gizlice aşağıya inerler. Noel Baba hiç de bekledikleri gibi çıkmayacaktır…

Yönetmen Elliot Dear, dijital tekniklerle hibridizasyon sürecinde stop motion’ın sınırlarını zorlamasıyla tanınıyor. Çocukların bilgisayar efekti yüzleri, stop-motion figürlerinde bir araya getirilmiş. Filmde Alien’in meşhur sahnesi de animasyon ile tekrar yaratılmış.

The Drowned Giant

Yönetmen: Tim Miller
Animasyon Şirketi: Blur Studio
Yazar: J.G. Ballard
İki yüz fit uzunluğundaki çıplak dev bir insan vücudu, küçük bir balıkçı köyünün dışında kıyıya vurduğunda, kalabalıklar gösteriye tanık olmak için toplanır. Yerel bir bilim adamı da, bu bilinmeyen canlının doğaya teslim oluşunu belgeler.

Bilimkurgu yazarı James Graham Ballard‘ın kısa öyküsünden uyarlanan bu kısa film, sindirmesi oldukça zor bir bölümdü. Empire of the Sun, Crash gibi kitapları sinemaya da uyarlanan yazarın, 60’lardan kalma klasik bir öyküsünün sağlam bir uyarlaması The Drowned Giant.

Reddit kullanıcısı wTVd0‘nun da dediği gibi, Ballard’ın kurgusunda insanların düzenli olarak normal insan beklentilerini temelden baltalayan, ancak bunu kabul etmek ve bununla başa çıkmak zorunda olan durumlarla karşı karşıya kaldıklarını anlamak önemlidir. Hükümete, orduya veya diğer otoriteye başvurma asla ciddi bir şekilde ele alınmaz; dehşet ya da harikalar, tıpkı devin parçalarının şehrin manzarasının bir parçası haline gelmesi gibi, hayatın dokusunun bir parçası haline gelir. Bunun genellikle yazarın kendi yaşam deneyimlerini yansıttığı söylenir.

Snow in the Desert

Yönetmen: Leon Berelle, Dominique Boidin, Remi Kozyra, Maxime Luere
Animasyon Şirketi: Unit Image
Yazar: Neal Asher
Galaktik uygarlığın kenarındaki kurak, kavrulmuş bir gezegende, yaşlanmayan bir albino olan “Kar ”, bir grup kiralık katil tarafından avlanır. Hirald adlı yabancı hayatını kurtarır, onun için planlarını açıklar, ancak kendine ait bazı sırları vardır.

Favori bölümlerimizden ve neredeyse pürüzsüz grafikleriyle Tekinsiz Vadi‘yi geçtiğini söylemek yanlış olmaz.

İkinci sezon fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.