leonardo dicaprio filmleri

Leonardo DiCaprio Filmleri: Usta Aktörün En İyi 30 Filmini Sizler İçin Derledik

Leonardo DiCaprio Filmleri

Yapımcı ve anlatıcı oldukları da dahil olmak üzere karşınızda en iyi 30 Leonardo DiCaprio filmi

1-Inception (2010) – IMDB Puanı: 8,8

inception

Şirketlerin önemli sırlarını iş adamlarının rüyalarına girerek çalan bir hırsız, çocuklarını görmek uğruna daha önce yapmadığı büyüklükte bir işe girişecektir. 8 dalda Oscar adayı gösterilen Inception, bu adaylıkların 4 tanesini ödüle dönüştürmüştür. Ellen Page, Tom Hardy ve Joseph Gordon-Levitt gibi ünlü isimlerin de yan rollerde oynadığı film Dark Knight serisinden tanıdığımız Christopher Nolan’ın yedinci uzun metraj filmidir. Senaryo dalında adaylık alsa da herkesin (umutları) beklentilerine rağmen yönetmenlik dalında aday olarak gösterilmemiştir. Modern Amerikan sinemasında etkisi büyük olan Inception, IMDb’nin ‘Top 250 Film’ listesinde (kullanıcılardan gelen oylarla) 14. sırada yerini almıştır.

2-The Departed (2006) – IMDB Puanı: 8,5

the departed

Boston’da bir polis kimliğini değiştirip İrlanda mafyası içinde gizli bir göreve soyunurken aynı sırada İrlanda mafyasında yetişen bir köstebek polis merkezinin içindedir. Birbirlerini açık etme arayışı zamandan zamana gerilim dolu anlar yaratacaktır. Martin Scorsese’nin En İyi Yönetmen Oscar ödülünü aldığı film, aynı zamanda En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ve En İyi Film ödüllerini de evine götürmüştür. DiCaprio mafyanın içine sızmış gizli polisi oynarken, polisin içindeki köstebeği de Matt Damon hayata geçirmiştir. İrlanda mafyasının başında ise Jack Nicholson ustalığını muhteşem bir performansa sergiler.

3-Before the Flood (2016) – IMDB Puanı: 8,3

Before the Flood

İklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın dünyamıza etkilerine ışık tutan belgesel, aynı zamanda nesli tükenmekte olan türlere, çökmeye yakın ekosistemlere ve yerli toplulukları da barındırır. Toplumun bu önemli konularda ne yapması gerektiğini ve seçimlerimiz konusunda aynaya da bakmamız gerektiğini bize yansıtır. Leonardo DiCaprio ve National Geographic ortak bir projeye imza atmıştır.

4-Django Unchained (2012) – IMDB Puanı: 8,4

Django Unchained

Alman bir ödül avcısı sayesinde kurtulan köle Django, eşini kurtarmaya Mississippi’ye gitme kararı alır. Jamie Foxx, bu filmle üst üste ikinci Oscar’ını alan Christoph Waltz ve Kerry Washington filmde yer alır. DiCaprio ise Calvin Candle adındaki bir köle sahibini oynar. Quentin Tarantino senaryosuyla kariyerindeki ikinci En İyi Senaryo Oscar’ına ulaşırken, 2019’da vizyona girecek filmi Once Upon a Time in Hollywood’da DiCaprio’ya başrolü vermiştir.

5-The Wolf of Wall Street (2013) – IMDB Puanı: 8,2

The Wolf of Wall Street

Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio), Wall Street’e yeni adım atmış paraya aç bir borsacıdır. Zamanla kendi şirketiyle hedeflediği zenginlik ve konfora erişir ancak buradan suç, yolsuzluk ve başka pis işlere düşmesi uzun sürmeyecektir. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, Scorsese-DiCaprio eşleşmesinin 5. filmi olmuştur. DiCaprio’nun yanında yardımcı rollerde Jonah Hill ve Hollywood’da bu filmle parlayan Margot Robbie yer alır. Üç saatlik film ‘fuck’ kelimesini ve türevlerini 569 kez geçirerek sinema tarihinde rekor kırmıştır.

6-Shutter Island (2010) – IMDB Puanı: 8,1

shutter island

Yıl 1954’tür. Bir katil, bulunduğu tımarhaneden kaçmıştır. Onu bulmak için görevlendirilen iki dedektif tımarhanenin bulunduğu adaya gelir. Ancak ada onlara düşündüklerinden çok daha fazlasını gösterecektir. Bu sefer Scorsese-DiCaprio ikilisi bir gizem/gerilim filmi ele almışlardır. Çoğu sinema eleştirmeni tarafından hikaye bakımından zayıf olarak görülen film, bize göre hem vermek istediği gizemi hem de gerilimi başarıyla seyircilere yansıtmıştır.

7-Catch Me If You Can (2002) – IMDB Puanı: 8,1

catch me if you can

Kılıktan kılığa geçerek milyonlarca dolarlık dolandırıcılık yapan Frank Abagnale Jr.’ın gerçek hikayesidir. Onu ‘kovalayan’ FBI ajanını Tom Hanks canlandırırken, DiCaprio ilk kez Spielberg ile çalışmıştır. John Williams’ın muhteşem müziği, komedi, suç ve dram türlerinin dengesini bularak koruyabildiğini tonu ve tabii ki yardımcı karakterler dahil filmdeki herkesin kaliteli performansıyla bizim de en sevdiğimiz filmlerden biri olarak yerini almıştır.

8-The Revenant (2015) – IMDB Puanı: 8

the revenant

Kürk ticareti işinde olan Hugh Glass, önce bir ayı saldırısına uğrayacak ardından da ölüme terk edilecektir. Hayata karşı savaşırken, intikam hissini de unutmayacaktır. Dürüst olmak gerekirse, Revenant akıllarımızda ve kalplerimizde hep DiCaprio’nun (sonunda) Oscar kazandığı film olarak kalacaktır. Onun yanı sıra Iñárritu üst üste ikinci En İyi Yönetmen ödülünü, görüntü yönetmeni Emmanuel ‘Chivo’ Lubezki ise En İyi Sinematografi ödülünü almıştır.

9-Blood Diamond (2006) – IMDB Puanı: 8

blood diamond

Bir balıkçı, bir hırsız ve sayıca iş adamı değerli bir elmasın peşine düşerler. DiCaprio’nun ilk ve tek Güney Afrika aksanıyla konuştuğu film olan Blood Diamond, Afrika’da günümüzde de devam eden elmas ticaretinin iç yüzünü izleyenlere yansıtır. DiCaprio ise kendi tercihiyle aynı sene The Departed yerine bu filmle adaylığının öne çıkarılmasını istemiştir.

10-Titanic (1997) – IMDB Puanı: 7,8

titanic

17 yaşındaki zengin bir aristokrat, Titanik gemisindeki fakir bir ressama aşık olur. Ne diyebiliriz ki Titanic hakkında daha önce söylenmemiş? James Cameron’ın 3 saatlik başyapıtı, 11 dalda Oscar alarak rekoru kırmış ve rekoru hala elinde tutmaktadır. Celine Dion’un ünlü My Heart Will Go On şarkısına dünya ve müzik kültürüne bir efsane olarak sokmuştur. Kate Winslet ve Leonardo DiCaprio’nun kariyerlerini başlatmış ve onları Hollywood’da vazgeçilmez isimler haline getirmiştir. James Cameron box office rekorunu Avatar ile ele geçirmeden önce, Titanic dünya genelinde 2.2 milyar dolar hasılatla gişedeki gelmiş geçmiş en başarılı film olmuştu.

11-What’s Eating Gilbert Grape? (1993) – IMDB Puanı: 7,8

What's Eating Gilbert Grape?

Babasının ölümünden sonra Gilbert (Johnny Depp), hem obez annesi hem de zihinsel engelli kardeşi Arnie’ye (Leonardo DiCaprio) bakmak zorundadır. DiCaprio’yu Hollywood’a tanıtan film olarak akıllarda kalan filmi izleyenler (özellikle sinema eleştirmenleri) DiCaprio’yu gördüklerinde gerçekten zihinsel engelli olduğunu düşünmüşlerdir. Filmin galasına geldikten sonra muhteşem performansı daha da takdire şayan bulunmuş ve bir Oscar adaylığıyla da bunun karşılığını görmüştür.

12-Hubble 3D (2010) – IMDB Puanı: 7,8

hubble 3d

3D IMAX kameralarıyla çekilen belgesel Hubble Uzay Teleskopu’nu onarmaya gelen 7 astronotun çabalarını perdeye yansıtır. Leonardo DiCaprio belgeselin anlatıcılığını yaparak sadece sesiyle filme katkıda bulunur.

13-Gangs of New York (2002) – IMDB Puanı: 7,5

Gangs of New York (2002)

Genç bir adam babasını öldüren Bill the Butcher’dan intikam almak için New York’a gelir. Daniel Day-Lewis’in efsanevi performansı karşında ona ayak uydurabilen DiCaprio, bu filmle yönetmen Martin Scorsese ile olan işbirliğine başlamıştır.

14-The Aviator (2004) – IMDB Puanı: 7,5

The Aviator

Pilot ve ünlü yönetmen Howard Hughes’un 1920’lerden 1940’lara kadar olan hayatını anlatan film, DiCaprio’ya ikinci Oscar adaylığını getirmiştir. O ve yönetmeni Scorsese eve Oscar’la dönemese de Cate Blanchett ilk Oscar ödülünü kazanmıştır.

15-The Great Gatsby (2013) – IMDB Puanı: 7,3

The Great Gatsby

Bir yazar ve borsacı olan Nick, milyoner komşusu Jay Gatsby’nin geçmişi ve yaşam tarzı üzerine araştırmaya ve yazmaya başlar. Müzikallerle ünlenmiş yönetmen Baz Luhrmann Fitzgerald’ın Amerikan rüyasını, Jay-Z ve Beyoncé gibi şarkıcıların modern müziğiyle beraber sinema perdesine taşımıştır. Ayrıca, Luhrmann-DiCaprio ikilisi olarak ortaya koydukları ikinci filmdir.

16-Revolutionary Road (2008) – IMDB Puanı: 7,3

Revolutionary Road

1950’lerde Connecticut’ta yaşayan bir ailenin çocuklarını yetiştirmeye çalışırken yaşadıkları kişisel sorunları anlatıyor. Titanic rol arkadaşı Kate Winslet ile uzun bir aradan sonra tekrardan bir filmde bir araya gelen DiCaprio, yönetmen Sam Mendes’le de ilk kez bu filmde çalışmıştır.

17-The Basketball Diaries (1995) – IMDB Puanı: 7,3

The Basketball Diaries

Bir basketbol yıldızı olmaya hayalleri kuran genç, uyuşturucu dünyasına düştükten sonra ya hayallerini bir kenara bırakıp bağımlı olacak ya da kendini bu bataklıktan kurtarıp hayallerini gerçekleştirecektir. Jim Carroll’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan filmin başrolü olarak önce River Phoenix düşünülmüş ancak Phoenix bir genci oynayamayacak yaşa geldiği için DiCaprio’ya teklif edilmiştir.

18-The 11th Hour (2007) – IMDB Puanı: 7,3

The 11th Hour

DiCaprio’nun hem anlatıcı hem de yapımcı olarak görev aldığı belgesel, Amerika’da yaşanan Katrina Kasırgası sonrasında gezegenimizde büyüyen endüstriyel krizin ve dünya liderlerinin bu konudaki eylem eksikliğine yoğunlaşmıştır.

19-This Boy’s Life (1993) – IMDB Puanı: 7,3

This Boy's Life

Tobias Wolff’un 1950’lerde asi bir genç olarak baskıcı üvey babasıyla olan gerçek hikayesi anlatılmaktadır. Seçmelere gelen 4000 çocuk oyuncunun arasından Robert De Niro tarafından özellikle seçilen DiCaprio, tekrardan De Niro’nun tavsiyesiyle Martin Scorsese’nin de radarına bu filmdeki performansıyla girmiştir.

20-Body of Lies (2008) – IMDB Puanı: 7,1

Body of Lies

Ürdün’de saha görevinde olan bir CIA ajanı güçlü bir terörist liderini alt etmeye çalışırken, Amerikan ve Ürdün hükümetlerinin siyasi güç savaşının arasında kalır. The Departed’ın yazarı William Monahan ile tekrardan çalışan DiCaprio, bu filmle aynı zamanda Russel Crowe ve yönetmen Ridley Scott ile de ilk kez beyaz perdede çalışmıştır.

21-Romeo + Juliet (1996) – IMDB Puanı: 6,8

Romeo + Juliet

William Shakespeare’in ünlü oyunu Baz Luhrmann’ın modern Verona’sına uyarlanmıştır. Kılıçların yerini silahlar ve varlıklı ailelerin yerini mafyalar almıştır. Radiohead filmin sonuna özel olarak Exit Music (For a Film) şarkısını yapmış ve Baz Luhrmann’ın her zaman iltifat ettiği bir kapanış şarkısı olmuştur. Romeo ve Jüliet’i oynayan DiCaprio ve Claire Danes ise setteyken anlaşamamış ve beraber çalışmaktan hoşnut olmamışlardır.

22-Marvin’s Room (1996) – IMDB Puanı: 6,7

Marvin's Room

Bir lösemi hastası, ablasının kemik iliğini almak için onunla olan 20 yıllık anlaşmazlığa bir son vermek zorundadır. Leonardo DiCaprio ise Meryl Streep, Diane Keaton ve Robert De Niro gibi tecrübeli ve yıldız oyuncuların karşısında performansından ödün vermemiştir.

23-The Beach (2000) – IMDB Puanı: 6,6

The Beach

Tayland’a giden Richard (Leonardo DiCaprio), eline geçen haritada işaretlenmiş gizemli ve bir ‘tropikal cennet’ olarak adlandırılan yeri bulma arayışına girmiştir. Alex Garland’ın aynı isimli romanından Trainspotting yazarı John Logan ve Trainspotting yönetmeni Danny Boyle tarafından sinema perdesine uyarlanmıştır. Zamanın rekoru olarak DiCaprio (Titanic’in başarısı sayesinde) film başı 20 milyon dolar ücret almaya bu filmle başlamıştır.

24-J. Edgar (2011) – IMDB Puanı: 6,6

J. Edgar

Yaklaşık 50 yıl boyunca FBI’ın liderliğini yapmış Amerikan federal devletinde güçlü bir figür olmuş J. Edgar Hoover’ın kariyeri ve kişisel hayatı ele alınmıştır. Yönetmen Clint Eastwood ile ilk kez çalışan DiCaprio, çekimler sırasında birçok konuda ünlü otoriter sinemacıyla fikir ayrılığı yaşamıştır.

25-Total Eclipse (1995) – IMDB Puanı: 6,6

Total Eclipse

Biri genç ve vahşi diğeri ise evli ve tecrübeli iki şairin yaşadığı gizemli ve yasak aşkı anlatmaktadır. 19. yüzyılda Fransa’da gerçekleşen gerçek bir hikayeden uyarlanan film, Leonardo DiCaprio’nun yıllar sonra ünlenmesiyle yeniden keşfedilmeye başlanmıştır.

26-The Man in the Iron Mask (1998) – IMDB Puanı: 6,5

The Man in the Iron Mask

Fransa’nın acımasız kralı XIV. Louis’nin hapishanede kapalı tuttuğu bir ikizi vardır. Devlet adamları yönetimi ele geçirmek için ‘demir maskeli adamı’ kralla değiştirebilecekler mi?

27-The Quick and the Dead (1995) – IMDB Puanı: 6,4

The Quick and the Dead

Babasının ölümünün intikamını almak için kasabasına geri dönen kadın bir silahşor, sadece erkeklerin katıldığı bir düello turnuvasına katılır. Sharon Stone ve Gene Hackman’ı başrollerde gördüğümüz filmin yönetmenliğini Sam Raimi yapmıştır. Dinamik tarzını bir Western filmine uyarlamıştır. Leonardo DiCaprio ise yardımcı bir rolle karşımıza çıkar.

28-Celebrity (1998) – IMDB Puanı: 6,3

Celebrity

Boşandıktan sonra ünlü olmak ve ünlü olarak kalmak için her şeyi yapabilecek bir adam ve kadının hikayesi. O sıralarda Hollywood’da çok ünlü bir isim olmasına rağmen DiCaprio, bu 10 dakikalık yardımcı rolü Woody Allen’la çalışmak için can attığından kabul etmiştir.

29-Don’s Plum (2001) – IMDB Puanı: 5,8

Don's Plum

Film, her hafta Los Angeles’taki bir kafede toplanıp hayatları hakkında konuşan bir grup arkadaşı anlatır. Ancak film daha çok yayınlandıktan sonrasında yaşananlarla bilinmektedir. Filmden utanan Leonardo DiCaprio ve rol arkadaşı (hem de çocukluk arkadaşı) Tobey Maguire, film şirketine dava açar. Dava sonucunda filmin Amerika ve Kanada’da herhangi bir medya mecrasında gösterilmesi yasaklanır. Yıllar sonra gizlilik sözleşmesini bozan filmin yazarı ve yapımcısı Dale Wheatley, www.freedonsplum.com adında bir site açıp kendi gerçeklerini yazar. Kendisine e-posta yoluyla ulaşan herkese filmi resmi bir şekilde atacağını söyleyen Wheatley, aynı sitede DiCaprio’ya yazdığı uzun açık mektubu da yayınlamıştır. Kendiniz de bu siteyi ziyaret edip mektubu okuyabilir, hatta isterseniz sayfada yazan adrese e-posta gönderip filmi izleyebilirsiniz.

30-Critters 3 (1991) – IMDB Puanı: 4,3

Critters 3

Los Angeles’taki bir apartmana dadanan küçük tüylü uzaylılar, karşılarına çıkan herkesi yiyeceklerdir. 17 yaşındaki Leonardo DiCaprio’nun ilk uzun metraj film tecrübesi olmuştur.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.