Alejandro Gonzalez Inarritu

Cannes 2019 Jüri Başkanı: Alejandro Gonzalez Iñárritu ve Film Kariyeri

Bu sene 14-25 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan 72. Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı Alejandro Gonzalez Iñárritu olarak açıklandı

The Revenant, Birdman gibi filmlerle tanıdığımız Meksika’lı yönetmen Alejandro Gonzalez Iñárritu, bu yılki Cannes Film Festivali‘nin jüri başkanlığını yapacak. Geçtiğimiz sene Cate Blanchett’in başkanlığında yönetilen jürinin bu seneki isimleri de merak konusu. Yönetmenin kendi ağzından festivalle ilgili düşünceleri ise şöyle:

“Cannes, kariyerimin başından beri benim için önemli olan bir festival. Bu YILKİ FESTİVALE Jüri BAŞKANI OLARAK KATILMAK beni şaşkına çevirdi ve çok SEVİNDİRDİ. Sinema gezegenin damarlarından akıyor ve bu festival onun kalbi. Jüri olarak tüm dünyadan film yapımcılarının yeni ve mükemmel çalışmalarına tanık olma ayrıcalığına sahip olacağız. Bu, tutku ve özveriyle üstleneceğimiz gerçek bir zevk ve sorumluluktur.”

Öte yandan Cannes Festivali Başkanı Pierre Lescure ve Thierry Frémaux da, Iñárritu’nun davetlerini kabul etmesinden memnun olduklarını belirtti. İkili, ”Alejandro G. Iñárritu, çok nadiren jüriye katılmayı kabul eder ve bu aynı zamanda Latin Amerikalı bir yönetmen tarafından yönetilecek ilk Cannes Film Festivali‘dir. Cannes her türden sinemayı benimser ve Babel‘in yönetmeninin varlığı ile Festivalin kutlayacağı Meksika sinemasıdır. Sadece cesur bir film yapımcısı ve sürprizlerle dolu bir yönetmen değil, Alejandro aynı zamanda bir kanaat adamı, zamanının bir sanatçısı. Onu Croisette’de ağırlamaktan her zaman mutluluk duyarız.” şeklinde açıklama yaptı.

Alejandro Gonzalez Iñárritu Kimdir?

Alejandro Gonzalez Iñárritu Filmleri

Iñárritu, 2000 yılında, ilk uzun metraj yönetmenliğiyle görücüye çıkışını Cannes Semaine de la Critique‘de gerçekleştirdi ve Meksika toplumunu, Mexico City’deki bir trafik kazasıyla bağlantılı üç hikaye ile birleştirdiği bir drama olan Amores Perros (Paramparça Aşklar Köpekler) ile Yabancı Film Oscar Ödülü’ne aday gösterildi.

Sonraki filmi, kaderi ve inancı çizgisel olmayan bir şekilde inceleyen ve Naomi Watts ve Benicio del Toro‘nun performanslarıyla Oscar adaylığı alan ilk Amerikan filmi olan 21 Grams oldu.

2006’da, Babil, üç kıtada beş ayrı dilde kesişen 4 ayrı hikayeden oluşan üçlemesinin sonuncusuydu. Yedi Oscar adaylığı kazandı ve 2006 Festival de Cannes’da En İyi Yönetmen Ödülü’nü İñárritu’ya kazandırdı.

Amores Perros’tan bu yana çektiği ikinci İspanyolca film olan ve bilinçli bir uyumsuzluk, babalık ve göçmenliğin keşfi olan Oscar adayı Biutiful, Cannes’daki En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Javier Bardem‘e kazandırdı.

En sonunda Iñárritu, 87. Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Sinematografi ödüllerini, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) ile aldı. Film, sanki tek bir çekimde gerçekleşmiş gibi deneyimlenen, unutulmuş bir süper kahraman aktörünün egosunu keşfeden varoluşsal bir kara komediydi.

Ertesi yıl, Iñárritu, The Revenant En İyi Yönetmen Oscar’ını alırken, Leonardo DiCaprio‘ya da En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırdı.

Iñárritu, aynı zamanda Akademi Ödülleri tarihinde yönetmen veya yapımcıya aday gösterilen ilk Meksikalı film yapımcısı ve Festival de Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü alan ilk Meksikalı film yapımcısıdır.

Son zamanlarda, Iñárritu, “Festivalin Resmi Seçimi’ne dahil edilmiş ilk VR projesi olarak uluslararası kritik beğeni toplayan 2017 Festival de Cannes’da önizleme yapan “Carne y Arena” VR seçkisini yarattı. Sanat enstalasyonu Milano, Los Angeles, Mexico City ve Washington DC’de sergilendi. Akademi Yönetim Kurulu, Iñárritu’nun kurulumuna Özel Oscar’ı, Akademi’nin tarihinde sadece 15 kez verilen ve Iñárritu’nun beşinci Akademi Ödülünü sunmak için oy verdi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.