Sundance 2023 filmleri

Sundance 2023’ten İzlenmesi Gereken 6 Film

Sundance 2023

Bu yıl 19-29 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleşen 2023 Sundance Film Festivali‘nde, Jüri Büyük Ödülü’nü A.V. Rockwell’in yönettiği A Thousand and One alırken, belgesel kategorisinde ise Going to Mars: The Nikki Giovanni Project aldı. Bu filmlerin dışında radarımıza giren ve izleme listemize aldığımız Sundance filmlerine gelin birlikte göz atalım. Sizin en çok beklediğiniz ve bu sene festivallere gelmesini umduğunuz film hangisi?

Past Lives
Past Lives (2023)

Past Lives (2023)

Seul’deki bir ilkokulda sınıf arkadaşları olan Nora ve Hae Sung arasında tomurcuklanan çocukluk aşkı, Nora’nın ailesinin Kanada’ya göç etmesiyle aniden sona erer. On iki yıl sonra, şimdi New York’ta bir oyun yazarlığı öğrencisi olan Nora, Hae Sung’un sosyal medyada onu aradığını fark eder. Çevrimiçi olarak yeniden bağlanırlar, sık sık konuşmaya başlarlar ve hatta yeniden bir araya gelmeyi hayal ederler. Hayatları dramatik bir şekilde değişmiş olsa da, hüzünlü bir bağla bağlı kalırlar.

Oyun yazarı Celine Song’un (Endlings) ilk uzun metrajlı filmi olan Past Lives, üç farklı zamanda anlatılan bir aşk hikayesidir. Song’un ustaca ve derin karakter yazımı ve Greta Lee, Teo Yoo ve John Magaro’ın büyüleyici performansları aşkı, kimliği ve Kore’nin iki insanın bağlantısından kaynaklanan bir kader kavramı olan “In Yun”u keşfediyor.

https://festival.sundance.org/program/film/638a1aa777dd3d27c8805e4c

The Disappearance of Shere Hite (2023)

“The Disappearance of Shere Hite” adlı film, 2023 Sundance Film Festivali’nde gösterime girdi. Film, 1976 yılında yayınlandığından bu yana en çok satan kitaplardan biri olan “The Hite Report” adlı kitabın yazarı Shere Hite’ın hikayesini anlatıyor. Anonim anket yanıtlarından çıkarılan kitap, cinsiyet hakkındaki kısıtlayıcı kavramları sorguladı ve kadınların zevkleri hakkında popüler kültürde bir diyalog alanı açtı.

Karizmatik yazarı Shere Hite, feminist bir cinsel araştırmacı ve eski bir modeldi ve kadınların gizli itiraflarının kamusal habercisi oldu. Her bir sonraki en çok satan kitapla birlikte, televizyon devlerini cinsellik hakkında unutulmaz açık tartışmalara dahil etti ve tartışmalı bulgularının yol açtığı tepkileri çekti. Ancak bugün Shere Hite’ı az kişi hatırlar. Onun silinmesine ne yol açtı? Özel arşivlere, Hite’ın kişisel günlüklerine ve orijinal anket yanıtlarına dayanarak, film yapımcısı Nicole Newnham (Crip Camp, Audience Award: U.S. Documentary, 2020 Sundance Film Festival) izleyicileri cinsellik etrafında büyük toplumsal dönüşümlerin yaşandığı bir zamana geri götürür.

https://festival.sundance.org/program/film/638a159ad406b27870f2c4c2

You Hurt My Feelings (2023)

New Yorklu romancı Beth, onu onaylayan, destekleyici kocası Don ile sayısız taslak paylaşarak oldukça başarılı anılarının devamı için yıllardır çalışıyor. Beth’in dünyası, Don’un kayınbiraderi Mark’a aslında yeni kitabı beğenmediğini itiraf ettiğini duyunca hızla alt üst olur. Kız kardeşi Sara’ya, onlarca yıllık sevgi dolu, kararlı bir evliliğin bu muazzam ihanetin yanında sönük kaldığını söyler. Bu arada, terapist Don, artık mutsuz hastalarının sorunlarını umursayamaz ve hatta hatırlayamaz hale geldiğinden kendi profesyonel sorunlarıyla yüzleşir.

Yazar-yönetmen Nicole Holofcener, keskin bir şekilde çizilmiş, kusurlu karakterlerinin güvensizliklerini, ayrıcalıklarını ve narsisizmlerini hassas bir şekilde işleyen, zekice gözlemlenmiş, esprili bir filmle Sundance’e dördüncü kez geri dönüyor. Julia Louis-Dreyfus ve Tobias Menzies, etraflarındaki herkesi birisini sevmenin işini de sevmeyi gerektirip gerektirmediği konusunda kararsızlığa sürükleyen, tekdüze muhteşem, komik bir kadroya liderlik ediyorlar.

https://festival.sundance.org/program/film/638a1a2377dd3d3efb805c2b

The Eight Mountains (2022)

Sundance mezunları Felix van Groeningen ve Charlotte Vandermeersch (Belçika), bu yılki Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nü kazanan nefes kesici The Eight Mountains ile geri dönüyor.

Bir yaz annesiyle birlikte küçük dağ köyü Grana’yı ziyaret eden şehir çocuğu Pietro, yerel bir çoban olan Bruno ile tanışır. Her ikisi de 11 yaşındadır ve birbirini takip eden yaz gezileri sayesinde arkadaş olurlar. Yıllar sonra, Pietro’nun babası ölür ve ona dağın tepesinde ücra bir arazi parçası bırakır. Orada yıkılan bir evi yeniden inşa etmek için Bruno ile yeniden bir araya gelir, dağla olan bağını ve hayatta, hayallerde ve ilişkilerde yol alırken Bruno ile devam eden arkadaşlığını yeniden alevlendirir.

Kuzeybatı İtalya’nın muhteşem Aosta Vadisi bölgesinde yer alan ve Paolo Cognetti’nin olağanüstü ustalık ve büyüleyici güzellikteki romanından uyarlanan The Eight Mountains, bir yer tarafından bir araya getirilen ve hayattaki farklı yollarını aşan bir bağı paylaşan iki adam arasındaki ömür boyu süren olağanüstü dostluğu keşfediyor.

https://festival.sundance.org/program/film/638a1a0e77dd3d2015805bb2

Eileen (2023)

Edebiyat devi Ottessa Moshfegh’in aynı adlı kitabından uyarlanan Eileen, kasvetli hayatı bitmeyen bir sefalete uzanan tuhaf bir genç kadını konu alıyor. 1960’ların soğuk Boston’unda, Eileen (Thomasin McKenzie) babasının kasvetli, duygusal olarak perili evi ile onu dışlayan meslektaşlarıyla birlikte çalıştığı hapishane arasında gidip gelir. Sarhoş edici bir kadın (Anne Hathaway) hapishane personeline katıldığında, Eileen etkilenir. Tam da kurtarıcı bir arkadaşlık (veya belki daha fazlası) olasılığı ele geçirilip Eileen’in karanlığında tekil bir parıltı oluşturduğunda, yeni bulduğu sırdaşı onu her şeyi değiştiren şok edici bir suça bulaştırır.

https://festival.sundance.org/program/film/638a19fbd406b28075f2d2b4

Fair Play (2023)

Nişanlarının hemen ardından, başarılı New Yorklu çift Emily (Phoebe Dynevor) ve Luke (Alden Ehrenreich) birbirlerine doyamazlar. Acımasız bir finans firmasında gıpta ile bakılan bir terfi ortaya çıktığında, aşıklar arasındaki destekleyici alışverişler daha uğursuz bir şeye dönüşmeye başlar. İlişkilerinde güç dinamikleri geri dönülmez bir şekilde değişirken, Luke ve Emily başarının gerçek bedeli ve hırsın sinir bozucu sınırlarıyla yüzleşmek zorundadır.

Yazar-yönetmen Chloe Domont, ilk uzun metrajlı filminde, kuralların ayak uyduramayacağı kadar hızlı dönüşen bir dünyada partnerleri birbirine düşüren yıkıcı toplumsal cinsiyet dinamiklerini gözü kara bir şekilde gözler önüne sererek gergin bir psikolojik gerilim örüyor.

https://festival.sundance.org/program/film/638a208c77dd3dc87f80726b

Sundance 2023 Ödülleri

BÜYÜK JÜRİ ÖDÜLLERİ

ABD DRAMA A Thousand and One (A.V. Rockwell)
ABD BELGESEL Going to Mars: The Nikki Giovanni Project (Joe Brewster & Michèle Stephenson)
DÜNYA SİNEMASI DRAMA Scrapper (Charlotte Regan)
DÜNYA SİNEMASI BELGESEL The Eternal Memory (Maite Alberdi)

SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

FESTİVAL FAVORİSİ Radical (Christopher Zalla)
ABD DRAMA The Persian Version (Maryam Keshavarz)
ABD BELGESEL Beyond Utopia (Madeleine Gavin)
DÜNYA SİNEMASI DRAMA Shayda (Noora Niasari)
DÜNYA SİNEMASI BELGESEL 20 Days in Mariupol (Mstyslav Chernov)
NEXT ÖDÜLÜ Kokomo City (D. Smith)

YÖNETMEN, SENARYO VE KURGU ÖDÜLLERİ

ABD DRAMA Sing J. Lee | The Accidental Getaway Driver
ABD BELGESEL Luke Lorentzen | A Still Small Voice
DÜNYA SİNEMASI DRAMA Marija Kavtaradze | Slow
DÜNYA SİNEMASI BELGESEL Anna Hints | Smoke Sauna Sisterhood
WALDO SALT SENARYO ÖDÜLÜ The Persian Version | Maryam Keshavarz
JONATHAN OPPENHEIM KURGU ÖDÜLÜ Going Varsity in Mariachi | Daniela I. Quiroz
ALFRED P. SLOAN ÖDÜLÜ The Pod Generation

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLLERİ

ABD DRAMA Theater Camp kadrosu (toplu performans)
ABD DRAMA Magazine Dreams kreatif ekibi (kreatif vizyon)
ABD BELGESEL The Stroll (vizyon berraklığı)
ABD BELGESEL Bad Press (ifade özgürlüğü)
DÜNYA SİNEMASI DRAMA Mami Wata | Lílis Soares (görüntü yönetimi)
DÜNYA SİNEMASI DRAMA Roca Marchant | When it Melts (oyuncu)
DÜNYA SİNEMASI DRAMA Animalia (kreatif vizyon)
DÜNYA SİNEMASI BELGESEL Fantastic Machine (kreatif vizyon)
DÜNYA SİNEMASI BELGESEL Agains the Tide (verité)

KISA FİLM ÖDÜLLERİ

JÜRİ BÜYÜK ÖDÜLÜ When You Left Me on That Boulevard
ABD KURMACA Rest Stop
ULUSLARARASI KURMACA The Kidnapping of the Bride
BELGESEL Will You Look at Me
ANİMASYON Night Bus
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ Valeria Hoffman | AliEN0089 (yönetmenlik)
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ Jarreau Carrillo | The Vacation (yönetmenlik)

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.