Isle of Dogs: Wes Anderson’dan Yepyeni Bir Animasyon Projesi

614
Görüntülenme

Simetri hastası ünlü yönetmen Wes Anderson’ın gizemli stop-motion projesi “Isle of Dogs”un fragmanı sonunda yayınlandı

Sinema yazarımız Duru Angı, geçtiğimiz aylarda yönetmenin hayatıyla ilgili çok detaylı bir yazı hazırlamıştı. Bu yazının son kısmında gelecek projelerinden biri olan “Isle of Dogs“dan da bahsetmiştik.

isle of dogs 5

Bir oğlan ve köpeği üzerine işlenen bu Anderson animasyonunda bu sefer işler eski masallar ya da filmler kadar klişe değil. Bu hikayede bütün köpekler hasta ve çöpten oluşan bir adaya karantinaya gönderiliyorlar.

isle of dogs 2

Stop-motion tekniğiyle hazırlanan animasyonda, 12 yaşında bir çocuk da Spot adlı köpeğini aramak üzere bu adaya doğru yola çıkıyor ve hayatta kalmaya çalışan diğer köpeklerle karşılaşıyor.

isle of dogs 3

Wes Anderson aslında Isle of Dogs’u 2015 yılında, Oscar ödüllü Fantastic Mr. Fox animasyon filminin resmi olmayan devamı olarak açıklamıştı. Film merkezi çerçeveleme, uyumlu renk kullanımı vb. özellikler gibi tipik Anderson stiline sahip.

isle of dogs 1

Japonya’da geçmesine rağmen bütün köpeklerin Amerikan aksanıyla İngilizce konuştuğunu da söylemeden geçmeyelim. Bu da muhtemelen Anderson’ın Owen Wilson, Edward Norton ve Bill Murray gibi klasik kemikleşmiş kadrosuyla çalışmak istemesinden kaynaklanmış olabilir.

Isle of Dogs Türkiye vizyon tarihi ise 29 Haziran 2018 olarak açıklandı.

Kısa film, Tumblr, MUBI, ekşisözlük deneyimlerinden sonra ivedi bir kararla Haziran 2017'de oBiçimSinema'yı kurdum. Filmlerle doldurdum sessizliği. Festivalleri kodladım. Makas-ellerin çocukluğunu bilirim. Film afişlerinden arkadaşlarım oldu, hala da var. Primer'i anlamadım. H.A.L. 9000'i de. (Yapay zekalar daha bulunmamış gibi davranıyorlardı.) Yalnız Matrix'le içli dışlı oldum. (Kim olmamıştır ki?)

Yanıt Bırak

Yorumunuzu girin
İsminizi girin