misir filmleri

Mısır Filmleri – Antik Mısır’da Geçen Mitoloji Konulu 18 Film

Mısır Filmleri

1- The Ten Commandments (1956) – IMDb Puanı: 7,9

The Ten Commandments (1956)

Mısır Prensi Musa, bir Yahudi olarak geçmişini öğrendikten sonra halkına Tanrı’nın mesajını yayacak aracı olacaktır. Günümüzde adıyla onur ödülü verilen Cecil B. DeMille filmin yönetmenliği yaparken, Charlton Heston Musa rolünde oynamıştır.
Fragman

2- Princes et princesses (2000) – IMDb Puanı: 7,6

Princes and Princesses (2000)

Silüet olarak sunulan altı kısa animasyon filmden oluşan 70 dakikalık film, sihir ve hayal gücünün nerelere varabileceğini izleyenlere göstermektedir.
Fragman

3- Faraon (1966) – IMDb Puanı: 7,4

Pharaoh (1966)

Genç firavun XIII. Ramses, Mısır’ın ruhban sınıfıyla çatışır. Ramses ülke üzerinde daha fazla güç isterken din insanları ülkenin din ve inanç tarafından yönetilmesini savunur.
Fragman

4- Agora (2009) – IMDb Puanı: 7,2

Agora (2009)

İspanyol yönetmen Alejandro Amenábar’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu film, Roma İmparatorluğu’nda büyümekte olan Hristiyanlık’ın etkisini anlatmaktadır. Bu sırada Yunan filozof ve profesör Hypatia din ve inanç yerine bilimin seçilmesi gerektiğini söyler. Roma İmparatorluğu, Hypatia’yı hedef alır.
Fragman

5- Asterix and Cleopatra (1968) – IMDb Puanı: 7,2

Asterix and Cleopatra (1968)

Bu animasyon film, sevdiğimiz Asteriks ve Oburiks karakterlerini Mısır’a götürerek Kleopatra ile buluşturur. İkili burada Kleopatra’nın yazlığını inşa etmeye yardım ederken ayrıca planlarını bozmaya çalışan Jül Sezar ile de çatışacaktır.
Fragman

6- Patterns of Evidence: The Red Sea Miracle (2020) – IMDb Puanı: 7,4

Patterns of Evidence- The Red Sea Miracle (2020) (1)

İncil’de yer alan mucizelerden biri Musa’nın Tanrı’nın yardımıyla Kızıldeniz’i ortadan ikiye ayırmasıdır. Yönetmen Tim Mahoney de bu belgeselinde bu mucizevi olayla alakalı bulabildiği kadar kanıt bulma arayışına düşmüştür.
Fragman

7- Stargate (1994) – IMDb Puanı: 7,1

Stargate (1994)

Yıldızlar arası bir ışınlanma cihazı Mısır’da keşfedilir. Bu cihazın ardında antik bir Mısır’a açılan ve Ra’ya tapan bir halk ortaya çıkar.
Fragman

8- The Prince of Egypt (1998) – IMDb Puanı: 7,2

The Prince of Egypt

Mısır Prensi Musa, bir Yahudi olarak geçmişini öğrendikten sonra halkına Tanrı’nın mesajını yayacak aracı olacaktır. Evet, The Ten Commandments’ın daha kısa ve animasyon hali denilebilecek olan The Prince of Egypt, DreamWorks’ün ilk animasyon filmlerinden biridir.
Fragman

9- The Mummy (1932) – IMDb Puanı: 7,1

The Mummy (1932)

Tekrardan hayata gelen bir mumya, sevgilisi ve gelinine benzettiği güzel bir kadını kovalar. İlk ‘Mumya’ filmi olan 1932 yapımı The Mummy’de Mumya’yı da dönemin canavar filmlerinin yıldızı Boris Karloff canlandırmıştır.
Fragman

10- The Mummy (1999) – IMDb Puanı: 7

The Mummy (1999)

Mısır’daki antik kentlerden Hamunaptra’da arkeolojik bir kazı yapan bir Amerikalı, yanlışlıkla bir mumyayı hayata döndürür. Mumya da kaybettiği aşkını bulmak için şehre terör estirecektir. Aynı seride 2001 yılındaki The Mummy Returns adlı devam filminden sonra seri, 2017’de Tom Cruise ile beraber tekrardan sinema perdesine gelmiştir.
Fragman

11- Cleopatra (1963) – IMDb Puanı: 7

Cleopatra (1963)

Kraliçe VII. Kleopatra, Roma İmparatorluğu yönetimine karşı koyarken ayrıca hem galibiyetler hem de trajediler yaşayacaktır. Bütçesi günümüzde 370 milyon dolar olup sinema tarihinin en pahalı filmlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.
Fragman

12- El-Kanz: El-Haqiqah wa el-Khayal 1 (2017) – IMDb Puanı: 7

The Treasure (2017)

Dört farklı dönemde geçen film, Mısır’daki yolsuzlukları, güç oyunlarını ve din ve devletin nasıl birbirinin içine girdiğini anlatmaktadır.
Fragman

13- X-Men: Apocalypse (2016) – IMDb Puanı: 6,9

X-Men- Apocalypse (2016) (1)

1980’lerde antik Mısır’dan günümüze kadar gelmiş olan En Sabah Nur adında bir mutant uyanır. Ve tek amacı dünyaya kaos ve yıkım getirmektir. Onu da yalnızca X-Men durdurabilir.
Fragman

14- Mr. Peabody & Sherman (2014) – IMDb Puanı: 6,8

Mr. Peabody & Sherman (2014) (1)

Sahibi tarafından reddedildikten sonra hayatını bilim ve teknolojiye adayan konuşan bir köpek, evlatlık edindiği oğluyla birlikte zamanda yolculuk yaparak dünyayı eski haline getirmeye çalışacaktır.
Fragman

15- Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002) – IMDb Puanı: 6,6

Asterix & Obelix- Mission Cleopatra (2002) (1)

Listemizde yer alan 1968 yapımı animasyon filminin canlı versiyonu olan film, hepimizin tanıyıp sevdiği Asteriks ve Oburiks karakterlerini Monica Bellucci tarafından oynanan Kleopatra karakteriyle buluşturmuştur.
Fragman

16- The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec (2010) – IMDb Puanı: 6,3

The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec (2010) (1)

1900’lerin başında geçen film, popüler bir roman yazarının kolluk kuvvetleri, yaratıklar ve canavarlarla olan maceralarını anlatmaktadır.
Fragman

17- Night at the Museum: Secret of the Tomb (2014) – IMDb Puanı: 6,2

Night at the Museum- Secret of the Tomb (2014) (1)

Larry’nin (Ben Stiller) müzedeki arkadaşlarına hayat veren tablet artık eriyerek yok olmaya başlamıştır. Larry de müzedeki arkadaşlarıyla beraber tabletin yok olup gitmemesini önlemek için tehlikeli maceralara atılacaktır.
Fragman

18- Exodus: Gods and Kings (2014) – IMDb Puanı: 6

Exodus- Gods and Kings (2014)

Halkın lideri Musa, Mısır firavunu II. Ramses’in karşısına çıkar. Altı yüz bin köleyi de yanına alarak Mısır’ın tehlikelerini terk etmeye çalışır. Christian Bale, Joel Edgerton ve Ben Kingsley gibi yıldızlardan oluşan kadroya ve yönetmenlik koltuğunda Ridley Scott’a sahip film hem sinema eleştirmenleri tarafından hem de gişede hasılat bakımından olumsuz sonuçlar almıştır.
Fragman

Listeye doyamayanları mitolojik filmleri derlediğimiz Yunan Mitolojisi yazımıza alalım.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.