Jean Seberg

Jean Seberg Filmleri: Yeni Dalganın İkonu Jean Seberg’in En İyi 17 Filmi

Jean Seberg Filmleri

41 yıllık kısa yaşamına dolu dolu 35 rol sığdıran, Fransız Yeni Dalga’sının zarif ve ikon oyuncularından Jean Seberg’in en iyi 17 performansını derledik. Sizin favoriniz hangisi?

1- À bout de souffle / Breathless (1960) – IMDb Puanı: 7,9

À bout de souffle

Küçük hırsızlıklar yapan bir adam, bir araba çalar. Ancak bu sırada istemeden de olsa bir polis memurunu öldürür. Yetkililerden kaçarken, genç bir gazetecilik öğrencisi olan Amerikan bir kadınla yeniden bir araya gelir. Fransa’dan İtalya’ya kaçmak isteyen adam, onunla beraber gelmesi için kadını da ikna etmeye çalışır. Jean-Luc Godard ve François Truffaut’nun Fransız Yeni Dalga (French New Wave) sinemasına yaptığı en büyük katkılardan biri bu film olmuştur. Romantik hikâyesi ve gerçekçi performanslarla donatılan film ayrıca teknik alanda ‘jumpcut’ tekniğini sinema perdelerine taşımıştır.
Fragman

2- Congo vivo (1962) – IMDb Puanı: 7,2

Congo vivo (1962)

Kongo’da 1960-1965 arası gerçekleşen devrim sırasında işini yerine getirmeye çalışan İtalyan bir gazeteci, Kongo’da bulunan Belçikalı bir iş adamının eşine aşık olur.

3- Die Wildente / The Wild Duck (1976) – IMDb Puanı: 7,2

die weldente

Film, tiyatroya modernizmi getiren yazarlardan olan Henrik Ibsen’in aynı isimli 1884 yılındaki oyunundan adapte edilmiştir. Bir anne, egomanyak kocası ve her geçen gün özgürlüğünün elinden alındığı hisseden kızlarının ilişkilerini anlatan film, Jean Seberg ile beraber yakın zamanda kaybettiğimiz usta oyuncu Bruno Ganz’ı buluşturmuştur.

4- The Mouse That Roared (1959) – IMDb Puanı: 7

The Mouse That Roared (1959)

Amerika’yla savaşa girerek yenilmeyi ancak bu sırada belirli ülkelerden yardım toplamayı amaçlayan gelişmemiş bir ülke, savaşı kazandıktan sonra bütün planlarının alt üst olduğunu görür. Peter Sellers’ın parladığı filmlerden biri olan The Mouse That Roured, ayrıca Jean Seberg’in de rol aldığı nadir komedi filmlerinden olmuştur.
Fragman

5- Les hautes solitudes (1974) – IMDb Puanı: 7,1

Les hautes solitudes (1974)

Philip Garrel’in Seberg’in hayatına odaklandığı belgesel film, aynı zamanda Friedrich Nietzsche’nin Der Antichrist (Deccal) kitabından da ilham almıştır.
Fragman

6- Le bleu des origines (1979) – IMDb Puanı: 7,1

le bleu des origines

Jean Seberg ile birden fazla defa deneysel filmlerle kendini gösteren Philippe Garrel, bu listede de kendini gösterdi. Yalnızca 52 dakikalık kısa bir film olan Le bleu des origines, gerçeklik üzerine yoğunlaşmıştır. Bir binanın tepesinde gökyüzünü izleyen bir adam ve esen rüzgara karşı kitabına okuyan bir kadının hikâyesidir.
Fragman

7- Bonjour tristesse (1958) – IMDb Puanı: 6,9

bonjour tristesse

Zengin playboy babasıyla yaşayan genç Cecile, babasının sevgililerinden birinin eve yerleşmesiyle hem yaşam biçiminin hem hayat standartlarının hem de babasıyla ilişkisinin ne kadar değişeceğini görecektir.
Fragman

8- Lilith (1964) – IMDb Puanı: 6,9

Lilith (1964)

Savaştan döndükten sonra bir akıl hastanesinde çalışmaya başlayan bir asker (Warren Beatty), hastalardan biri olan güzel ancak bir o kadar da ‘eksantrik’ olan Lilith (Jean Seberg) ile tanışır.
Fragman

9- La ligne de démarcation (1966) – IMDb Puanı: 6,9

Line of Demarcation (1966)

Fransa’da bulunan küçük bir kasaba olan Jura, ortasından geçen bir nehirle ikiye bölünmüştür. Bir tarafından Naziler tarafından işgal edip ele geçirilen Fransa, diğer tarafta ise özgürlük bölgesi.
Fragman

10- L’attentat (1972) – IMDb Puanı: 6,8

The Assassination (1972)

Kuzey Afrika’da gerçekleşen başarılı bir darbe sonrası, isyancılar Avrupa’ya kaçar. Ancak Fransa’da aradıkları huzur onların olmayacak ve hayatları siyasi müdahaleler ile riske girmeye devam edecektir.

11- Let No Man Write My Epitaph (1960) – IMDb Puanı: 6,8

Let No Man Write My Epitaph (1960)

Film, Humphrey Bogart’ın başrolünde oynadığı 1949 yapımı Knock on Any Door filminin devam hikâyesini anlatmaktadır. Chicago’da bir apartmanda bulunan komşular babası elektrikli sandalyede idam edilen bir adamın da hapse atılıp idam cezasına çarptırılmaması için uğraşır.
Fragman

12- Ondata di calore (1970) – IMDb Puanı: 6,7

Dead of Summer (1970)

Joyce (Jean Seberg), Fas’taki lüks evinde yalnızdır. Güçlü bir sıcak hava dalgası ülkeye vurmuştur, Joyce serinlemeye çalışırken panik ataklar ve cinsel aydınlanmalar tecrübe edecektir. Evinde bir parti verir, sahile gider ve doktora gider. Ancak kafasında cevabını veremediği bir soru vardır: Kocası nereye kaybolmuştur?
Fragman

13- In the French Style (1963) – IMDb Puanı: 6,7

In the French Style

Paris’te eğitim gören genç bir güzel sanatlar öğrencisinin alması gereken bir karar vardır: Fransa’da erkek arkadaşıyla kalmak ya da Amerika’ya zengin babasının yanına dönmek.
Fragman

14- Les grandes personnes (1961) – IMDb Puanı: 6,6

Time Out for Love (1961)

Bir moda tasarımcısı olan Michèle, sevgilisi tarafından terk edildikten sonra kendini öldürmeye çalışır. Doktoru ve Amerikan bir hemşire tarafından kurtarılan kadın, daha sonra evine döner. Genç hemşire Ann, Michèle’e göz kulak olmak için aynı eve taşınır.
Fragman

15- Paint Your Wagon (1969) – IMDb Puanı: 6,6

Paint Your Wagon (1969)

İlginç bir Broadway müzikalinden beyaz perdeye uyarlanan filmde, altın bulmak için madenlerde çalışan iki adam, kasabaya gelen poligamist ve Mormon bir kadınla birlikte bir aile kurmaya çalışır.
Fragman

16- Airport (1970) – IMDb Puanı: 6,6

Airport (1970)

Kalkış yapan bir uçaktaki yolculardan biri bir bomba taşımaktadır. İniş yapmaları gereken havaalanı ise soğuk bir kışla gelen bir kar fırtınasıyla kapalıdır. Uçağın içindeki yolcuların da bombayla birlikte ilgilenmeleri gereken kişisel sorunları da doğacaktır. Burt Lancaster, Dean Martin ve Jean Seberg gibi yıldızlardan oluşan bir kadroya sahip olan film, ilk ‘blockbuster’ türündeki filmlerden biri olmuştur.
Fragman

17- Saint Joan (1957) – IMDb Puanı: 6,4

Saint Joan (1957)

1456 yılında Fransa Kralı 7. Charles 17 yaşındaki bir köylü kızıyla tanışma hikâyesini ve onu Fransız ordusunun başına getirme öyküsünü hatırlar. Bu köylü kızın adı Jeanne d’Arc yani Joan of Arc’tır.
Fragman

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.