havacilik filmleri

Uçak Filmleri: Havacılık ve Uçuş İle İlgili İzlenmesi Gereken 21 Film

Uçak Filmleri

1- Top Gun: Maverick (2020) – IMDb Puanı: –

top gun maverick

Yönetmen koltuğunda Joseph Kosinski’yi göreceğimiz Top Gun devam filmi Maverick’te, Tom Cruise, Miles Teller, Val Kilmer ve Jennifer Connelly başrolleri paylaşacak. Müzikler ise Hans Zimmer’e ait.
Fragman
Lolita’dan sadece iki yıl sonra Kubrick sinema perdelerine Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love The Bomb (Dr. Garipaşk) ile geri döner. Kubrick ilk başta 1950’lerdeki Soğuk Savaş ve nükleer savaş krizini ciddi bir tonla anlatmak ister. Fakat filmin eleştirel bir parodi olmasının insanların bakış açısını değiştirebileceğini ve böyle daha iyi bir film ortaya koyacağını düşünür.
Fragman

3- Catch Me If You Can (2002) – IMDb Puanı: 8,1

catch me if you can

Kılıktan kılığa geçerek milyonlarca dolarlık dolandırıcılık yapan Frank Abagnale Jr.’ın gerçek hikayesidir. Onu ‘kovalayan’ FBI ajanını Tom Hanks canlandırırken, DiCaprio ilk kez Spielberg ile çalışmıştır. John Williams’ın muhteşem müziği, komedi, suç ve dram türlerinin dengesini bularak koruyabildiğini tonu ve tabii ki yardımcı karakterler dahil filmdeki herkesin kaliteli performansıyla bizim de en sevdiğimiz filmlerden biri olarak yerini almıştır.
Fragman

4- Fail Safe (1964) – IMDb Puanı: 8

fail safe

Amerikan uçakları Moskova’ya nükleer bir saldırı gerçekleştirmek için gönderilir, ancak bu aslında elektrik arızası nedeniyle gelişen bir hatadır. Topyekün savaş önlenebilir mi? Usta yönetmen Sidney Lumet’in filminde başrollerde Henry Fonda, Walter Matthau, Fritz Weaver, Dan O’Herlihy yer alıyor.
Fragman

5- Kaze tachinu (2013) – IMDb Puanı: 7,8

the wind rises

II. Dünya Savaşı sırasında Japon savaş uçaklarını tasarlayan Jiro Horikoshi’nin hayatına bir bakış. Miyazaki’nin güzel filmlerinden biri daha.
Fragman

6- Neerja (2016) – IMDb Puanı: 7,7

Neerja

Neerja, 1986’da Pan Am uçuşu 73’te 359 yolcunun hayatını korumaya çalışırken kendi hayatını feda eden cesur Neerja Bhanot’un öyküsüdür. Uçak, bir terör örgütü tarafından kaçırılmıştır.
Fragman

7- Airplane! (1980) – IMDb Puanı: 7,7

Airplane!

Uçmaktan korkan bir adam, pilotların hastalanmasından sonra uçağın güvenli bir şekilde inmesini sağlamalıdır. Başrollerde Robert Hays, Julie Hagerty, Leslie Nielsen, Kareem Abdul-Jabbar yer alıyor.
Fragman

8- The Aviator (2004) – IMDb Puanı: 7,5

The Aviator

Pilot ve ünlü yönetmen Howard Hughes’un 1920’lerden 1940’lara kadar olan hayatını anlatan film, DiCaprio’ya ikinci Oscar adaylığını getirmiştir. O ve yönetmeni Scorsese eve Oscar’la dönemese de Cate Blanchett ilk Oscar ödülünü kazanmıştır.
Fragman

9- United 93 (2006) – IMDb Puanı: 7,5

United 93

11 Eylül 2001’de yolcular terörist komployu bozduğunda Pennsylvania’nın yakınına düşen uçaklardan biri olan United Flight 93’teki olayların gerçek zamanlı hikayesi.
Fragman

10- The Terminal (2004) – IMDb Puanı: 7,4

The Terminal

Bir Doğu Avrupalı turist beklenmedik bir şekilde kendisini JFK havaalanında mahsur bulur ve orada geçici ikamet eder. Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Chi McBride, Stanley Tucci başrollerde.
Fragman

11- Sully (2016) – IMDb Puanı: 7,4

sully

2009 yılında yaşanan New York’ta Hudson Nehri‘ne acil iniş yaparak bütün yolcuların hayatını kurtaran pilot Sully‘nin gerçek hikayesini anlatmaktadır. Film daha çok olaydan önceki kişisel hayatı ve olaydan sonra bu hayatının hem olumlu hem de olumsuz etkilerine odaklanmıştır.
Fragman

12- Up in the Air (2009) – IMDb Puanı: 7,4

Up in the Air

Ryan Bingham, işi gereği seyahat etmekten ve insanları kovmak için dolaşmaktan oldukça hoşlanmaktadır; ancak bu yaşan tarzı, işe yeni başlayan potansiyel bir sevgili ile sarsılacaktır. George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick, Jason Bateman başrollerde.
Fragman

13- Flight (2012) – IMDb Puanı: 7,3

Flight

Bir havayolu pilotu düşen uçağındaki hemen hemen tüm yolcuları kurtarır, ancak kazayla ilgili bir soruşturma rahatsız edici bir şeyi ortaya çıkaracaktır. Robert Zemeckis’in yönettiği Flight’ta Denzel Washington, Nadine Velazquez, Don Cheadle, John Goodman gib isimler başrolde.
Fragman

14- Into the White (2012) – IMDb Puanı: 7,2

Into the White

Norveç, İkinci Dünya Savaşı: Bir grup İngiliz ve Alman askeri, hava çatışmasından sonra kendilerini vahşi doğada mahsur bulurlar. Aynı kabinde sığınırken, kışın hayatta kalmanın tek yolunun savaş kurallarını bir kenara bırakmak olduğunu fark ederler.
Fragman

15- Catch-22 (1970) – IMDb Puanı: 7,2

Catch-22

Bir adam, II.Dünya Savaşı sırasında uçuş görevlerinden kurtulabilmek için çaresizce akıl hastalığı olduğuna dair belge almaya çalışır… Alan Arkin, Martin Balsam, Richard Benjamin, Art Garfunkel başrollerde. Diğer bir sürpriz ise Orson Welles’in general rolünde yer alıyor olması 🙂
Fragman

16- Non-Stop (2014) – IMDb Puanı: 6,9

Non-Stop

Bir deniz mareşali, kıyı ötesi bir hesaba 150 milyon dolar talep eden bir dizi kısa mesaj aldıktan sonra Atlantik ötesi bir uçuş sırasında harekete geçer yoksa her 20 dakikada bir birinin öleceği söylenmiştir.
Fragman

17- Top Gun (1986) – IMDb Puanı: 6,9

Top Gun (1986)

Birleşik Devletler Donanması’nın seçkin savaş silahları okulundaki öğrenciler sınıfta en iyi olmak için yarışırken, cesur bir genç pilot sivil bir eğitmenden birkaç şey öğrenir. Tom Cruise, Tim Robbins, Kelly McGillis, Val Kilmer başrollerde.
Fragman

18- Hot Shots! (1991) – IMDb Puanı: 6,8

Hot Shots! (1991)

Yetenekli ama dengesiz bir savaş pilotunun babasının hayaletlerinin üstesinden gelmesi ve açgözlü silah üreticileri tarafından sabote edilen bir görevi kurtarması gereken bir Top Gun parodisi.
Fragman

19- Red Eye (2005) – IMDb Puanı: 6,4

Red Eye (2005)

Bir kadın, bir yabancı tarafından uçakta esir alınır. Babasının potansiyel cinayeti yüzünden tehdit altında olarak, kendisini kaçıran kişiye yardımcı olmak için bir komploya çekilir. Wes Craven yapımı filmde Rachel McAdams, Cillian Murphy, Brian Cox, Laura Johnson başrollerde.
Fragman

20- Flightplan (2005) – IMDb Puanı: 6,3

Flightplan (2005)

Yaslı bir kadın ve kızı, Berlin’den Amerika’ya eve uçarken çocuk 30.000 fitte kaybolur ve kimse onun uçakta olduğunu kabul etmez. Jodie Foster, Peter Sarsgaard, Sean Bean, Kate Beahan başrollerde.
Fragman

21- Sky Captain and the World of Tomorrow (2004) – IMDb Puanı: 6

Sky Captain and the World of Tomorrow

New York City, dev uçan robotların saldırısı altında kaldıktan sonra, bir muhabir, kökenlerini aramak için bir pilotla iş birliği yapar ve aynı zamanda dünyadaki ünlü bilim adamlarının kaybolmalarının sebebini de araştırır.
Fragman

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.