en iyi ortaçağ filmleri

Ortaçağ Filmleri: En Fantastik 32 Ortaçağ Filmi

Son güncelleme:

Ortaçağ Filmleri

1- Braveheart (1995)- IMDb Puanı: 8,3

Mel Gibson’ın hem yönetmen hem de oyuncu koltuğunda yer aldığı, unutulmaz film İskoçyalı, 75 milyon $ hasılat yapan klasiklerden biri. Duygusal nedenlerden dolayı, William Wallace’ın İngiltere Kralı Edward Edward’a karşı bir isyanını izliyoruz.

2- Der Name der Rose (1986) – IMDb Puanı: 7,7

Entelektüel olarak uyumsuz bir keşiş izole edilmiş bir manastırdaki bir dizi gizemli ölümü araştırıyor. Başrolde usta oyuncu Sean Connery yer alıyor. Gülün Adı, İtalyan yazar Umberto Eco’nun aynı isimli romanının sinemaya uyarlanan filmi aynı zamanda.

3- Henry V (1989) – IMDb Puanı: 7,5

Yüzyıl Savaşı’nın ortasında, İngiltere’nin genç kralı Henry V, 1415’te Fransa’nın fethine başlar. Kenneth Branagh, Mel Gibson gibi hem yönetmen hem de oyuncu koltuğunda.

4- The King (2019) – IMDb Puanı: 7,3

David Michôd’un Netflix için yönettiği bu filmde başrolde Timothée Chalamet yer alıyor. İngiliz prensi ve İngiliz tahtının varisi Hal, zalim babası öldükten sonra Kral Henry V olarak taçlandırılır. Şimdi genç kral saray politikalarında, babasının geride bıraktığı savaşta ve geçmiş yaşamının duygusal geriliminde gezinmelidir.

5- Kingdom of Heaven (2005) – IMDb Puanı: 7,2

Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson, Martin Hancock gibi isimlerin yer aldığı Ridley Scott filminde İbelinli Balian, 12. yüzyılın Haçlı Seferleri sırasında Kudüs’e gider ve orada kendisini şehir ve halkının savunucusu olarak bulur.

6- The Physician (2013) – IMDb Puanı: 7,2

11. Yüzyılda Pers’te, bir cerrahın çırağı, Hıristiyanları kabul etmeyen bir okulda okumak için kendini Yahudi olarak gizler. Başrollerde meşhur Skarsgård ailesinden Stellan Skarsgård’ı da izliyoruz.

7- Ofelas (1987) – IMDb Puanı: 7,2

Katliam niyetinde olan bir savaş grubu, MS 1000’deki kuzey İskandinav köylerini terörize eder. Film dünya çapında Pathfinder olarak ün salmıştı.

8- Ladyhawke (1985) – IMDb Puanı: 7

Hırsız Gaston, ortaçağdaki Aquila zindanından kaçar. Navarre onu kurtardığında askerler Gaston’ı öldürmek üzeredir. Erk hayvanıyla birlikte yolculuk yapan Navarre, Gaston’un yardımıyla Aquila piskoposunu öldürmeyi planlar.

9- Perçeval le Gallois (1978) – IMDb Puanı: 7

Perceval le Gallois, Éric Rohmer tarafından yönetilen 1978 Fransız filmidir. Chrétien de Troyes’un 12. Yüzyıl Arthur romantizmi Perceval, The Grail’in Hikayesinden esinlenilmiştir.

10- Outlaw King (2018) – IMDb Puanı: 6,9

Netflix’in Chris Pine’lı bu filminde, 14. yüzyılın İskoç kralı “Outlaw King” Robert Bruce’un, çok daha büyük ve daha donanımlı işgalci İngiliz ordusunu yenmek için kurnazlığını ve cesaretini kullanmasının hikayesini izliyoruz.

11- A Knight’s Tale (2001) – IMDb Puanı: 6,9

Ustası öldükten sonra, yiyecek ve zafer arzusuyla beslenen bir köy ağası, şövalye olarak kendine yeni bir kimlik yaratır. Başrolde Heath Ledger var.

12- Robin Hood: Prince of Thieves (1991) – IMDb Puanı: 6,9

Robin ve Mağribi arkadaşı İngiltere’ye ve Nottingham Şerifi’nin zulmüne geldiğinde, bir haydut olarak savaşmaya karar verir. Başrollerde Kevin Costner ve Morgan Freeman yer alıyor.

13- Ophelia (2018) – IMDb Puanı: 6,8

Ophelia’nın bakış açısından Hamlet’in yeniden hayal edilmesini izliyoruz.

14- Tristan + İsolde (2006) – IMDb Puanı: 6,8

Tristan ve Isolde’nin ortaçağ romantik efsanesine dayanan, Dean Georgaris tarafından yazılmış, 2006’nın epik romantik bir drama filmi. Başrollerde James Franco, Sophia Myles, Rufus Sewell, David O’Hara yer alıyor.

15- Hamlet (1990) – IMDb Puanı: 6,7

Danimarka Prensi Hamlet, Claudius Amcanın tahtı elde etmek için babasını öldürdüğünü ve intikam almayı planladığını öğrenir. Genç Mel Gibson başrolde. Helena Bonham Carter da bebek haliyle yer alıyor.

16- Pope Joan (2009) – IMDb Puanı: 6,7

Dokuzuncu yüzyılda Alman Ingelheim şehrinde doğan İngiliz kökenli bir kadın kendini bir erkek olarak gizler ve Vatikan rütbelerinde yükselir.

17- When the Raven Flies (1984) – IMDb Puanı: 6,7

İrlandalı bir adam ailesini öldüren vikinglere karşı intikam almak ister.

18- Robin Hood (2010) – IMDb Puanı: 6,6

İngiltere, 12. yüzyılda, Robin ve saldırganlar grubu yerel bir köyde yolsuzlukla karşı karşıya kalıyor ve dünya güç dengesini sonsuza dek değiştirecek olan taca karşı ayaklanıyor. Ridley Scott’tan yine bir ortaçağ filmi; bu sefer başrollerde Russell Crowe ve Cate Blanchett var.

19- Macbeth (2015) – IMDb Puanı: 6,6

Macbeth, Glamis Hanedanı, bir gün bir cadı üçlüsünden İskoçya Kralı olacağına dair kehanet alır. Hırs tarafından tüketilen ve eşi tarafından eyleme geçirilen Macbeth, kralı öldürür ve tahta geçme planı yapar. Michael Fassbender, Marion Cotillard başrollerde.

20- The 13th Warrior (1999) – IMDb Puanı: 6,6

Yanlış kadına aşık olan bir adam, padişah tarafından diplomatik bir misyon ile padişahın elçisi olarak uzak bir ülkeye gönderilir. Sarf malzemelerini yeniden stoklamak için bir Viking köyü limanında dururken, kendisini uzak bir Viking ülkesinde gizemli bir tehdidi yasaklamak için istemeden gönüllü olarak bulur. Antonio Banderas izlemek için güzel bir sebep.

21- Arn: Tempelriddaren (2007) – IMDb Puanı: 6,6

Yüksek rütbeli bir İsveç asilinin oğlu olan Arn, bir manastırda eğitim görmüş ve yasak bir aşkı cezalandırmak için bir tapınak şövalyesi olarak Kutsal Topraklara gönderilmiştir.

22- The Huntress: Rüne of the Dead (2019) – IMDb Puanı: 6,5

İki kız 2 yıl önce Viking saldırısından geri dönmeyen babalarını özlemektedir. Ablası Runa, babası gibi yay avcılığı işleri yapmaktadır. Kötü rüyalar görmeye başlar. Onlar Omen midir?

23- The Reckoning (2002) – IMDb Puanı: 6,5

Bir rahip, seyahat eden bir aktör grubuna katılır ve daha sonra bir cinayetin ortaya çıktığını keşfeder ve suçu yeniden yaratarak çözmeye çalışırlar. Willem Dafoe izlemek için bir sebep.

24- Vision – Aus dem Leben der Hildegard von Bingen (2009) – IMDb Puanı: 6,5

Çok yetenekli Alman rahibe Hildegard von Bingen‘in hayat hikayesi. Film, besteci ve dinsel vizyoner olarak bilinen orijinal bir kadının, etrafındaki ataerkil dünyaya sık sık karşı çıkan bir kadının etrafında geçer. Manastırdaki rahipler ve rahibeler, hem sakinlere hem de düşmanlara hizmet eden bir tür aile haline gelir. Örneğin, Hildegard’ın başarısının kıskançlığıyla mücadele eden Jutta ve hem entelektüel bir rol modeli hem de bir anne figürü olarak Hildegard’a tapan genç Richardiler.

25- Joan of Arc (1999) – IMDb Puanı: 6,4

Genç bir kız, onu Fransa’yı baskıcılarından kurtarmaya iten bir öngörü alır. Milla Jovovich, John Malkovich, Rab Affleck başrollerde.

26- Black Death (2010) – IMDb Puanı: 6,4

İngiltere’de ilk hıyarcıklı veba salgını sırasında, genç bir rahibe, küçük bir köyde hayata döndürülen insanların raporları hakkındaki gerçeği öğrenme görevi verilir.

27- Legenda o Kolovrate (2017) – IMDb Puanı: 6,2

13. yüzyılda, uykusuz bir asker, köyünü yağmalayan Moğol ordusundan intikamını alma sözü verir.

28- Valhalla Rising (2009) – IMDb Puanı: 6,1

Bir süre savaşçı köle olmaya zorlanan bir putperest savaşçı, esirlerinden bir çocukla kaçar ve Kutsal Topraklara olan arayışlarıyla bir grup Haçlı’ya katılır. Yönetmen Nicolas Winding Refn ve başrolde tabii ki Mads Mikkelsen var.

29- Ironclad (2011) – IMDb Puanı: 6,1

On üçüncü yüzyılda İngiltere… Bir Tapınak Şövalyesi ve birkaç Baron adamı, Rochester Kalesi’ni zorba Kral John’a karşı savunmak için savaşırlar.

30- Birkebeinerne (2016) – IMDb Puanı: 6,1

1206 yılında Norveç iç savaş zamanları… Krallığın gayri meşru ve herkes tarafından öldürülmek istenen bebek oğlu Håkon Håkonsson, iki kişi tarafından gizlilik içinde korunur. Ülkenin tarihinin akışını değiştiren bir hikaye.

31- First Knight (1995) – IMDb Puanı: 6

Lancelot, Kral Arthur’la evlenecek olan Guinevere’ye aşık oluyor. Bu arada, vahşi bir savaş ağası Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nin gücünü ele geçirmeye çalışıyor. Başrollerde Sean Connery ve Richard Gere var.

32- The Little Hours (2017) – IMDb Puanı: 5,8

Bu listedeki en genç ve eğlenceli filmlerden biri. Ortaçağ’da, ustasından kaçan genç bir hizmetkar, duygusal açıdan dengesiz rahibelerle dolu bir manastıra sığınır. Sağır ve dilsiz bir adam olarak tanıtıldığında, rahibelerin günaha karşı koymaya çalıştıkları dürtülerine yenilmemeyi öğrenmelidir.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.