İkinci dünya savaşı filmleri

2. Dünya Savaşı Filmleri: II.Dünya Savaşını Anlatan 30 Muhteşem Film

İkinci Dünya Savaşı Hakkında İzlenmesi Gereken En İyi 30 Film

1- Schindler’s List (1993) – IMDB Puanı: 8,9

schindlers list

Polonya, Almanya tarafından işgal edilmiştir. Parasına düşkün Alman Oskar Schindler, Yahudi çalışanları için endişelenmeye başlar ve varlığını hayat kurtarmaya adar. Kendisi de bir Yahudi olan Steven Spielberg tarafından yönetilen film, Schindler ve onun sayesinde kurtulanların anısına yapılmıştır.

 

2- Saving Private Ryan (1998) – IMDB Puanı: 8,6

er ryan'ı kurtarmak

Bir grup Amerikan askeri Normandiya Çıkarması için Fransa kıyılarına gelmiştir. Amerikan askerlerinin görevi, Alman cephelerini geçerek Ryan adında bir eri çatışmanın dışına çıkartmak ve evine götürmektir. Başlangıcındaki Normandiya sekansının gerçekçiliği, filmi izleyen birçok eski Amerikan askerleri tarafından ‘en gerçekçi savaş sahnesi’ ilan edilmiştir.

3- Life is Beautiful (1997) – IMDB Puanı: 8,6

hayat güzeldir

Mutlu İtalyan bir aile savaş sonrası toplama kamplarına götürülür. Baba, oğlunu savaşın acı gerçekleri ve kampın tehlikelerinden uzak tutmak için mizahını ve hayal gücünü kullanacaktır. Roberto Benigni tarafından yönetilen film, Benigni’ye En İyi Yabancı Film ve sürpriz bir şekilde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü de getirmiştir.

4- The Pianist (2002) – IMDB Puanı: 8,5

piyanist

Müziğiyle zar zor geçinen Polonyalı Yahudi bir piyanist, Varşova’yı işgal eden Alman askerlerinden kaçarak kendini kurtarmaya çalışacaktır. Yönetmen Roman Polanski‘nin çocukken yaşadığı Yahudi Soykırımından hatırladıklarıyla, piyanist Władysław Szpilman‘ın deneyimlerinden esinlenilmiştir.

5- The Great Dictator (1940) – IMDB Puanı: 8,5

büyük diktatör

Diktatör Adenoid Hynkel hükümdarlığını daha da güçlendirmek istemektedir. Bu sırada ona çok benzeyen Polonyalı fakir bir berber soykırımdan kaçmaya çalışmaktadır. İkinci Dünya Savaşı hala devam ederken çekilen film, Charlie Chaplin‘in ilk sesli filmi olmuştur. Adolf Hitler, Nazi yönetiminde olan bütün ülkelerde filmi yasaklamış, kendisi bir kopyasını alıp saklamıştır. Hitler’in filme tepkisi bir sır olarak saklanıp hiçbir resmi kayda geçmemiştir.

6- Shoah (1985) – IMDB Puanı: 8,4

shoah

Bu 10 saatlik belgeselde Yahudi Soykırımından kurtulanlar, şahit olanlar ve gerçekleştirenlerle yapılan röportajlara yer verilmiştir. Çekimleri 14 ülkede ve 11 sene boyunca süren Shoah, yaşananları birinci elden yaşayanlar tarafından anlatarak olayları en filtresiz şekilde yansıtmıştır.

7- Inglourious Basterds (2009) – IMDB Puanı: 8,3

soysuzlar çetesi

Savaş sırasında Naziler tarafından işgal edilen Fransa’da, birkaç Yahudi Amerikan askeri kendilerini bir Fransız sinema salonu sahibiyle aynı amacı paylaşırken bulurlar: Hitler’i ve onunla beraber öldürülebilecek kadar Nazi askerini öldürmek.

8- Downfall (2004) – IMDB Puanı: 8,2

çöküş

Savaşın son günlerinde Berlin’deki sığınağında Hitler’in geçirdiği son günler sekreteri Traudl Junge tarafından anlatılmaktadır. Adolf Hitler’i hala aklımızdan çıkmayacak performansıyla yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü Alman aktör Bruno Ganz canlandırmıştır.

9- Hacksaw Ridge (2016) – IMDB Puanı: 8,1

hacksaw ridge

Okinawa Çatışması‘nda doktor olarak görev yapan Desmond T. Doss, yetiştirilişinden ötürü başka bir insan öldürmeyi reddetmiştir. Tek kurşun dökmeyerek Onur Madalyası’na sahip olan ilk ve tek asker olmuştur.

10- The Imitation Game (2014) – IMDB Puanı: 8

the imitation game

İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz matematikçi Alan Turing, Almanların Enigma kodunu çözerek ülkesine ve savaşın bitmesine yardım etmelidir. Bu sırada Turing modern dünyadaki ilk bilgisayar benzeri makineyi üretecektir.

11- Dunkirk (2017) – IMDB Puanı: 7,9

dunkirk

Dunkirk kıyısında mahzur kalmış Belçika, Fransa ve İngiltere askerleri farklı yollarla bulundukları yeri terk etmelilerdir. Alman askerleri kıyı, deniz ve hava yollarıyla çatışmaya devam etmektedir. Christopher Nolan‘ın son filmi Dunkirk, yönetmen için de faklı bir tür deneyimi olmasıyla ses getirmişti.

12- Letters from Iwo Jima (2006) – IMDB Puanı: 7,9

lettersfromiwojima

Savaş sırasında Iwo Jima’da Japon ve Amerikan askeri arasında geçen muharebenin hikayesi Japon askerlerin bakış açısından anlatılmıştır.

13- The Wind Rises (2013) – IMDB Puanı: 7,8

thewindrises

İkinci Dünya Savaşı esnasında Japon savaş uçakları tasarlayan Jiro Horikoshi‘nin hayat hikayesi yönetmen Hayao Miyazaki tarafından animasyon evreninde anlatılmıştır.

14- The Boy in the Striped Pajamas (2008) – IMDB Puanı: 7,8

theboyinthestripedpajamas

Aynı isimli romandan uyarlanan film, toplama kampı çitlerinin farklı taraflarında yaşayan iki çocuğun ilişkisini ve ikisinin de beklemediği ya da yaşanmasını istemediği olaylar sürecini anlatmaktadır.

15- Atonement (2007) – IMDB Puanı: 7,8

atonement

Briony Tallis, ablasının sevgilisini işlemediği bir suç üzerine suçlar ve birçok insanın hayatını geri döndürülemeyecek şekilde değiştirir. Joe Wright‘ın yönettiği film savaş sahnelerinin dramatikleştirilmesi ve ‘tek çekim’ tekniğinin uzun süre kullanılmasıyla akıllara kazınmıştır.

16- Black Book (2006) – IMDB Puanı: 7,8

blackbook

Naziler tarafından işgal edilen Hollanda’da, Yahudi bir şarkıcı Gestapo’nun merkezine sızmak için Hollandalı asilerle detaylı bir plan yapar.

17- Fury (2014) – IMDB Puanı: 7,6

fury

Sene 1945, yer Almanya. Katı bir tank komutanının savaşın esnasında çatışmanın içinden geçerek ekibiyle birlikte güvenli topraklara ulaşmaya çalışmasını anlatmaktadır.

18- The Reader (2008) – IMDB Puanı: 7,6

okuyucu

Avukat Michael Berg, on sene önce bir ilişki yaşadığı bir kadınla bir mahkemede tekrardan karşılaşır. Kadın İkinci Dünya Savaşı sırasında işlediği savaş suçları yüzünden yargılanmaktadır ve Berg’ün kendisini savunmasını ister.

19- Enemy at the Gates (2001) – IMDB Puanı: 7,6

enemyatthegates

Stalingrad Savaşı sırasında karşı cephelerde olan bir Rus ve bir Alman keskin nişancısının tehlikeli ve ölümcül kovalamacısını anlatmaktadır.

20- The Thin Red Line (1998) – IMDB Puanı: 7,6

thethinredline

James Jones‘un otobiyografisinden uyarlanan film, Guadalcanal Muharebesi‘nde savaşan Amerikan askerlerinin hikayelerini anlatmaktadır. Sean Penn, Adrien Brody, George Clooney ve John Travolta gibi yıldız isimlerin rol aldığı filmi Terrence Malick yönetmiş ve 7 dalda Oscar adaylığı almıştır.

21- Son of Saul (2015) – IMDB Puanı: 7,5

sonofsaul

Auschwitz‘te 1944 yılında öldürülen Yahudileri yakmakla görevlendirilen bir Yahudi’nin hayatı, o sırada öldüğü düşünülen ama ölmeyen küçük bir çocuğu kurtarınca değişecektir. O dönemde kamplarda yaşananları çekinmeden tüm gerçekliğiyle yansıtan Macaristan yapımı film, En İyi Yabancı Film Oscar‘ını kazanmıştır.

22- Stalingrad (1993) – IMDB Puanı: 7,5

stalingrad

Film, bir grup Alman askerinin Sovyet Rusya’nın buzlu tepelerini aşarak Stalingrad’da çatışmalarını anlatıyor.

23- Darkest Hour (2017) – IMDB Puanı: 7,4

darkesthour

1940’ta İngiltere Başbakanı Winston Churchill, Avrupa adına önemli bir karar vermelidir. Adolf Hitler‘le anlaşmaya mı gidecek yoksa ona karşı savaşıp utanç verici ve imparatorluğu riske atacak bir mağlubiyeti göze mi alacaktır?

24- The English Patient (1996) – IMDB Puanı: 7,4

ingiliz hasta

İkinci Dünya Savaşı sonlanırken genç bir hemşire ağır şekilde yanmış bir askere bakmaktadır. Bu sırada bu askerin bu duruma nasıl geldiği ve savaştan önce hayatının nasıl olduğunu görürüz. Film En İyi Film dahil 9 Oscar ödülü kazanmıştır.

25- Bent (1997) – IMDB Puanı: 7,3

bent

Max, Nazi rejimi altında olan Dachau toplama kampına gönderilir. Eşcinsel olan Max, işkence görmemek için bunu reddederek Yahudilere verilen sarı bir etiket alır. Ancak eşcinsellere verilen pembe etikete sahip Horst’a aşık olur.

26- Rhapsody in August (1991) – IMDB Puanı: 7,3

rhapsodyinaugust

Nagasaki’deki atom bombalama sonucunda gelecek üç neslin hangi şekillerde etkilendikleri ve hayatlarının bombalama yüzünden nasıl değiştiği anlatılır. Efsanevi yönetmen Akira Kurosawa‘nın son filmlerinden biri olmuştur.

27- Unbroken (2014) – IMDB Puanı: 7,2

unbroken

Bir uçak kazasından sağ çıkan Olimpik koşucu Louis Zamperini, açık denizde bir salda geçirdiği 47 günden sonra Japon denizciler tarafından yakalanır ve savaş esiri olarak Japonya’da bir kampa götürülür.

28- Defiance (2008) – IMDB Puanı: 7,2

defiance

Naziler tarafından işgal edilen Doğu Avrupa’da iki Yahudi erkek kardeş köylerini ve tamamen Yahudilerden oluşan bin kişilik halkını korumak için savaşacaklardır.

29- Allied (2016) – IMDB Puanı: 7,1

allied

Kanadalı bir istihbarat ajanıyla Fransız direnişçi önce Kuzey Afrika’da ölümcül bir görevi atlatacak, daha sonra Londra’da İkinci Dünya Savaşı’nın tehlikelerini hissedecektir.

30- Valkyrie (2008) – IMDB Puanı: 7,1

valkyrie

Film, birkaç Alman Ordu askeri tarafından 22 Haziran 1944’te Adolf Hitler’e düzenledikleri suikast girişimini fikrin ortaya çıkışından gerçekleştirilmesine kadar detaylı bir şekilde anlatmaktadır.

Bu arada gerçek olayları kronolojik sırada izlemeyi tercih edenler için bir Reddit kullanıcısı buna uygun liste hazırlamış. Dileyenler buradan ulaşabilir.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.