en iyi tayvan filmleri

Tayvan Filmleri: En İyi 19 Tayvan Yapımı Romantik Komedi ve Dram

Tayvan Filmleri

Romantik, tarihi ve fantastik temalı Tayvan dizileri önerilerini derlediğimiz listemizden sonra bu kez da romantik komedi ve dram ağırlıklı Tayvan filmleriyle karşınızdayız.

1- Gu ling jie shao nian sha ren shi jian (1991) – IMDb Puanı: 8,4

Gu ling jie shao nian sha ren shi jian

Gerçek bir hikâyeden esinlenilen filmde, 14 yaşındaki bir gencin kız arkadaşı, birbirine düşman iki çeteden birinin lideriyle belirsiz bir nedenden dolayı çatışmaya girer. Bu çatışma ise şiddetli bir sona doğru gitmektedir.
Fragman

2- Yi yi (2000) – IMDb Puanı: 8,2

Yi Yi

Taipei’de yaşayan orta sınıf bir ailenin bireyleri, geçmişteki ve günümüzdeki ilişkilerindeki anlaşmazlıklara bir çözüm aramaktadır. Yi Yi, listemizin ilk iki sırasında bulunan filmlerin yönetmeni Edward Yang’in hayatını kaybetmeden önceki son uzun metraj filmi olmuştur.
Fragman

3- Lu bing hua (1989) – IMDb Puanı: 8

Lu bing hua

Genç bir güzel sanatlar öğretmeni olan Kuo, küçük bir kasabada öğretmenlik yapmak için görevlendirilir. Burada ise fakir ve dersleri o kadar iyi olmayan fakat bir resim dehası olan sekiz yaşındakı Ah-Ming ile yolları kesişir.
Fragman

4- A City of Sadness (1989) – IMDb Puanı: 7,9

A City of Sadness

Dört erkek kardeşin karmaşık hayatlarını konu alarak bir aile dramı ortaya koyan film, aynı zamanda 1945’te Japonya’nın Tayvan’ı kontrol altından çıkartmasıyla da savaş dönemine de odaklanır.
Fragman

5- Wu yan de shan qiu (1992) – IMDb Puanı: 7,9

Wu yan de shan qiu

1920’lerde Tayvan Japonya’nın kolonisiyken, Chiu-Fen adlı küçük bir kasaba altın madenleriyle ünlenir. Ev sahiplerinin kontrolünden kaçan Chu ve Wei, bir gün zengin olmayı ve kendi topraklarına sahip olmayı umarak Chiu-Fen’deki altın bulma mücadelesine katılır.
Fragman

6- Li ti qi bing (1989) – IMDb Puanı: 7,9

The 3-D Army

Hello Dracula serisinin beşinci filmi olan The 3D Army, hayalet avcısı kung-fu ustası Ten-Ten ve arkadaşları Blackie, Dragonfly ve On-On’un maceralarını konu alır. Seri korku komedi türünde olup Tayvan’da bir kült eser de olmuştur.
Fragman

7- Wo hu cang long (2000) – IMDb Puanı: 7,8

Crouching Tiger, Hidden Dragon

Genç Çinli bir savaşçı, ünlü bir kılıç ustasından kılıç çalar ve gizemli bir adamla ülkenin sınırında romantik bir maceraya atılır. Ang Lee’nin yönetmenliğindeki film tam dört dalda Oscar ödülünü alırken, En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorileri de dahil tam 10 dalda aday olmuştur.
Fragman

8- Yin shi nan nu (1994) – IMDb Puanı: 7,8

Yin shi nan nu

Tecrübeli bir şef, üç kızı ile birlikte yaşamaktadır. Ortanca kızının gelecek planları, beklenmedik olaylardan ve evdekilerin hayatlarındaki değişikliklerden etkilenecektir.
Fragman

9- Kong bu fen zi (1986) – IMDb Puanı: 7,8

Kong bu fen zi

Tayvan’ın başkenti Taipei’de yaşayan ve hayatları birbirlerini etkileyen üç çiftin yaşadığı doğaüstü bir gizemi anlatmaktadır.
Fragman

10- Kano (2014) – IMDb Puanı: 7,8

Kano

Tayvan’da bir lise beyzbol takımı, 1931’de ulusal bir turnuvada yarışmak için Japonya’ya gider. Bu dönemde Japonya tarafından kolonileştirilmiş olduğu için beyzbol takımı ve rakipleri arasında bitmeyen bir gerginlik vardır.
Fragman

11- Qing mei zhu ma (1985) – IMDb Puanı: 7,7

Qing mei zhu ma

Eski bir beyzbol oyuncusu ve bir kumaş işletmesinin operatörü olan Lung, geçmiş kariyerinin ihtişamına özlem duymaktadır. Bir gün, beyzbolu bırakarak taksi şoförlüğü yapmaya başlayan eski bir takım arkadaşına rastlar. İkili birlikte eski zamanları yad eder ve kaybettikleri şeyleri düşünürler. Lung, geleneksel bir ailede yetişmiş bir iş kadını olan çocukluk aşkı Ah-chin ile yaşamaktadır. Ancak Lung, Ah-chin’i başka bir kadınla aldatmaktadır. Ah-chin ise bundan haberdardır ve hayatını da buna göre devam ettirecektir.
Fragman

12- Dust in the Wind (1986) – IMDb Puanı: 7,7

Dust in the Wind

Genç bir çift, madencilikle geçinen kasabalarından endüstriyel bir girdap olan başkent Taipei’ye taşınmak için yola çıkar.
Fragman

13- A Time to Live and a Time to Die (1985) – IMDb Puanı: 7,7

A Time to Live and a Time to Die

Yönetmen Hou Hsiao-Hsien’in babasının, annesinin ve büyükannesinin ölümlerini, Tayvan’da geçen çocukluğunu ve ergenliğini anlatan yarı otobiyografik film, Hou’nun ‘Coming-of-Age’ Üçlemesi olarak adlandırdığı serinin ilk filmi olmuştur.
Fragman

14- A Summer at Grandpa’s (1984) – IMDb Puanı: 7,7

A Summer at Grandpa's

Büyükanne ve büyükbabalarıyla kasaba hayatı yaşayarak bir yaz geçiren iki kardeşin çocukluktan gençliğe geçiş öyküsünü anlatan film, Hou’nun ‘Coming-of-Age’ Üçlemesi’nde ikinci film olarak yer almıştır.
Fragman

15- Tian xia di yi (1983) – IMDb Puanı: 7,7

All the King's Men

MÖ 10. yüzyılda geçen film, Tayvan İmparatoru’nun hastalığına odaklanmaktadır. İmparator, Ölümsüz Li adında birinden aldığı ilaçlarla iyileştiğini sanarken, aslında daha da kötüye gitmektedir.
Fragman

16- Xi yan (1993) – IMDb Puanı: 7,6

The Wedding Banquet

Eşcinsel bir adam, onu evlenmesi için baskılayan ailesini susturmak adına kiracısıyla anlaşarak evlenir. Ancak ailesi onu ziyarete gelince kaos başlar.
Fragman

17- Na xie nian, wo men yi qi zhui de nu hai (2011) – IMDb Puanı: 7,6

You Are the Apple of My Eye

Özel okula giden yakın arkadaş grubundaki herkes, okulun yıldız öğrencisi Shen Jiayi’ye aşık olur. Grupta aşık olmadığını iddia eden tek kişi Ke Jingteng olmuştur fakat onun da hisleri zamanla değişmeye başlayacaktır.
Fragman

18- Qing shao nian nuo zha (1992) – IMDb Puanı: 7,6

Rebels of the Neon God

Taipei’in koşuşturmacası ve kalabalığı altında ezilmeden durmaya çalışan dört genç yalnızlık ve varoluşsal krizlerle uğraşmaktadır. Aynı zamanda bir dizi ciddi olmayan suça bulaşan gençlerin her biri bu büyük şehirde ötekileştirilmeyi tadacaktır.
Fragman

19- The Great Buddha+ (2017) – IMDb Puanı: 7,6

The Great Buddha +

Gece bekçisi Pickle ve iş arkadaşı Belly Bottom’ın televizyonları bozulur. Daha sonra patronlarının gizli bir videosunu bulmalarıyla hayatları değişecektir.
Fragman

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.