Meryl Streep, Steven Spielberg’ün “Pentagon Belgeleri”ni İşlediği Filmi “The Post” ile 21. Oscar Adaylığına Hazır!

Spielberg, sene sonuna son anda yetiştirerek Oscar yarışına soktuğu filmiyle Meryl’e yine ödülleri toplatacak gibi duruyor

Yine bir gizli hazırlanan ve bir şekilde basına sızdırılan belgeler operasyonu. Pentagon Papers (Pentagon Belgeleri), asıl resmi adıyla United States – Vietnam Relations, 1945–1967: A Study Prepared by the Department of Defense (Amerika Birleşik Devletleri – Vietnam İlişkileri, 1945–1967: Savunma Bakanlığınca Hazırlanan Bir Çalışma), Vietnam‘daki siyahi askerlerin mücadelesi ile alakalı ve bu belgeler hazırlandıktan dört sene sonra bir şekilde kendini The New York Times gazetesinin ön sayfasında buluyor. Filmin adı da gayet net “The Post“.

Filmi izleyen eleştirmenler henüz çok açık ve kapsamlı bir şekilde yorum yapma ve film eleştirisi yazma haklarını kullanamıyor olsa da (6 Aralık’a kadar ambargo var), üstü kapalı bir şekilde Meryl Streep‘e övgü yağdırmayan kalmamış durumda.

The Post“, The Washington Post‘un ilk kadın yayıncısı olan Katharine Graham (Streep) ile editör Ben Bradlee (Tom Hanks) arasındaki, Amerika’nın Vietnam’daki rolüyle ilgili Pentagon Belgelerini yayınlamak için yaptıkları ortaklığın etrafında geçiyor. Film, “Spotlight” ile Oscar kazanan Josh Singer‘ın ortak yazarlığıyla ve Alison Brie, Carrie Coon, David Cross, Bruce Greenwood, Tracy Letts ve Bob Odenkirk gibi isimleri içeriyor.

IndieWire’dan David Ehrlich, “The Post” için Spielberg’ün “Munich”ten sonraki en iyi filmi olduğu yönünde yorumlar yapmış ve aynı zamanda Streep’in de kariyerindeki en iyi performansı olduğunu vurgulamış. Merak bu olsa gerek.

Film 22 Aralık 2017’de vizyona giriyor. Türkiye gösterim tarihi ise 12 Ocak olarak gözüküyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.