cannes 2019 jüri

Alejandro Gonzalez Iñárritu başkanlığındaki 72. Cannes Film Festivali Jürisi Açıklandı

72. Cannes Film Festivali ana yarışma jürisi bu sene 4 kadın, 4 erkek, 7 millet ve 4 kıtayı barındırıyor

Cannes 2019 Jürisi – Ana Yarışma

Alejandro Gonzalez Iñárritu – Jüri Başkanı
Yönetmen, yapımcı ve senarist / Meksika

Elle Fanning – Oyuncu / ABD

Dünyaca ünlü Amerikalı aktris Elle Fanning, çıkışını Phoebe in Wonderland (2008), Because of Winn-Dixie (2005), Somewhere (2010) ve Iñárritu’nun Babel gibi filmleriyle yaptı. J. J. Abrams’ın Super 8 filmiyle de dünyaca tanınır hale geldi. Devamında Ginger & Rosa (2012), Maleficient (2014), 3 Generations (2015), 20th Century Women (2016), Mary Shelley (2017) gibi filmlerde rol aldı. Babel’den sonra Cannes’a dönüşü Nicolas Winding Refn’in The Neon Demon (2016) ve Sofia Coppola’nın The Beguiled filmleriyle oldu.

Maimouna N’Diaye – Oyuncu, yönetmen / Burkina Faso

Bol d’amour – Jacques Trabi (2001), Gardens in Automn (2005) – Otar Iosseliani, A Woman like no other – Abdoulaye Dao (2008) ve Ca tourne à Ouaga – Irene Tassembedo gibi filmlerde yer alan oyuncu ve yönetmen N’Diaye, Maimoundi derneğinin de kurucusudur.

Kelly Reichardt – Yönetmen, senarist ve editör / Amerika Birleşik Devletleri

ABD bağımsız sinema eleştirmenlerinin beğenisini kazanan Kelly Reichardt, 1994’te River of Grass’la birlikte ilk filmini yaptı. 2006’da Old Joy adlı filmi birçok ödül kazandı ve Rotterdam Film Festivali’nde Tiger Ödülü’nü kazanan ilk Amerikan filmi oldu. Bir sonraki filmi, Wendy ve Lucy, 2008 yılında Cannes’da Un Certain Regard kategorisinde gösterildi. Film, Independent Spirit Ödülleri’nde Michelle Williams’ın En İyi Film ve En İyi Kadın Başrol adayı oldu. Daha sonra Meek’s Cutoff ve Night Moves filmlerini 2010 ve 2013 yıllarında Venedik Uluslararası Film Festivali’nde sundu. En son filmi 2016’da Sundance Film Festivali’nde yer aldı ve Londra Film Festivali’nde en yüksek ödülü kazandı. Reichardt şu anda yeni filmi First Cow için yapım aşamasında.

Alice Rohrwacher – Yönetmen ve senarist / İtalya

İtalyan auteur sinemasının önde gelen isimlerden Alice Rohrwacher, Torino Üniversitesi’nde Edebiyat ve Felsefe okudu. İlk kurgu uzun metrajı Heavenly Body’i 2011 yılında yönetti ve film Directors’ Fortnight’ta Nastro d’argento‘yu aldı. 2014’te Alice Rohrwacher, yönetmenin kız kardeşi Alba Rohrwacher ve Monica Bellucci’nin başrol oynadığı ikinci uzun metrajlı filmi The Wonders (Le Meraviglie) ile Cannes’a döndü ve film Grand Prix’i kazandı. Son filmi Happy as Lazzaro (Lazzaro Felice) ile 2018 Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülünü kazandı.

Enki Bilal – Çizgi roman yazarı ve film yapımcısı / Fransa

Dünyada bilinen otuzdan fazla kitabın ve çizgi romanın yazarı olan Enki Bilal, aynı zamanda bir yönetmen ve ressam. Tito’nun Yugoslavya’sında doğdu, Fransa’ya gitti, Beaux-Arts okulunda okudu ve “Pilote” dergisinde başladı. Özellikle The Black Order Tugayı, Av Partisi, sonra Nikopol üçlemesi – Ölümsüzler Karnavalı (1980), Kadın Tuzağı (1986), Soğuk Ekvator (1992) ve Canavar Üçlemesi (1998 -2007) gibi eserleri yayınladı. 1987’de Angoulême Comics Festivali’nde ödül aldı. Bilal üç uzun metrajlı film çekti: Bunker Palace Hotel (1989), Tykho Moon (1996), Immortal (2004).

Robin Campillo – Yönetmen, senarist ve editör / Fransa

120 BPM adlı filmiyle 2017 Cannes Film Festivali’nde sansasyon yaratan Robin Campillo, 1962’de Fas’ta doğan Fransız bir film yapımcısı. 80’ler IDHEC’inde, gelecekte de birlikte yazmaya devam edeceği Laurent Cantet ile tanıştı. 2001’de Time Out, 2005’te Heading South, 2008’de The Class gibi birkaç filmi düzenledi. They Came Back ile ilk uzun metrajlı filmini 2004’te çekmiş oldu. İkinci filmi Eastern Boys, Orizzonti En İyi Film Ödülü’nü kazandığı 2013 Venedik Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi. En yeni uzun metrajlı filmi 120 BPM, Cannes 2017 Film Festivali’nde Grand Prix’i kazandı. Hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından beğenilen film birçok ödül aldı ve dünya çapında bir başarı kazandı.

Yorgos Lanthimos – Yönetmen, senarist ve yapımcı / Yunanistan

Dört kez Akademi Ödülü adaylığı olan film yapımcısı Yorgos Lanthimos, Yunanistan’ın Atina kentinde doğdu. 2009’da, 62. Cannes Film Festivali’nde Un Certain Regard Ödülü’nü kazanan Dogtooth, en iyi Yabancı Film Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. İlk İngilizce filmi The Lobster, Jüri Ödülü’nü kazandığı 68. Cannes Film Festivali’nde yarıştı. Lanthimos 2017 yılında da En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar adayı oldu. Yetmedi, 70. Cannes Film Festivali’nde Kutsal Geyiğin Ölümü ile En İyi Senaryo Ödülünü kazandı. En son filmi The Favorite, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dalında Olivia Colman da dahil olmak üzere on Akademi Ödülü adaylığı aldı.

Paweł Pawlikowski – Yönetmen ve senarist / Polonya

1990’lı yıllarda belgeselleriyle tanınmaya başlayan yönetmen, Last Resort (2001) ve My Summer of Love (2004) filmleriyle BAFTA ödülleri kazandı. 2015’te şaheseri Ida, En İyi Yabancı Film dalında Akademi Ödülü kazandı ve bunu başaran ilk Polonya filmi oldu. En son filmi olan Soğuk Savaş, kendisine Cannes 2018 Festivalinde En İyi Yönetmen Ödülü’nü ve 91. Akademi Ödüllerinde En İyi Yönetmen, En İyi Sinematografi ve En İyi Yabancı Film dalında üç adaylık verdi.

Cannes 2019 Jürisi – Un Certain Regard

Başkan
Nadine Labaki
Yönetmen & oyuncu / Lübnan

Marina Foïs
Oyuncu / Fransa


Nurhan Sekerci-Porst
Yapımcı / Almanya


Lisandro Alonso
Yönetmen / Arjantin

Lukas Dhont
Yönetmen / Belçika

Cannes 2019 Jürisi – Kısa Film

Claire Denis
Yönetmen & senarist / Fransa

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.