istanbul film festivali 2023

42. İstanbul Film Festivali’nde İzlemeniz Gereken 13 İlgi Çekici Film

İstanbul Film Festivali 2023 Filmleri

7-18 Nisan 2023’te gerçekleşecek İstanbul Film Festivali 2023 programı açıklandı ve merakla beklediğimiz 13 filmi sizler için derledik.

İstanbul Film Festivali, dünyanın dört bir yanından gelen filmleri izleyicilerle buluştururken aynı zamanda Türk sinemasının da en iyilerini sergilemeye devam ediyor.

Festivalin açılışı, bu yıl Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Dramatik kategorisinde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan “Scrapper” filmi ile yapılacaktır.

Scrapper (2023)

2023 yapımı film “Scrapper”, Londra’daki evinde mutlu bir şekilde yalnız yaşayan hayalperest 12 yaşındaki Georgie adlı bir kızın hikayesini anlatır. Georgie evini sihirle doldurur. Ancak bir gün, yıllardır görüşmediği babası ortaya çıkar ve onu gerçeklerle yüzleşmeye zorlar. Filmin yönetmeni ve senaristi Charlotte Regan. Başrollerinde ise Lola Campbell (Georgie), Alin Uzun (Ali) ve Cary Crankson (Mr. Barrowclough) yer alıyor. “The Florida Project”in İngiliz versiyonu olarak nitelendirilen film, tanıdık hissiyatına rağmen iyi mizahı ve kimyası sayesinde genel olarak iyi eleştiriler almış.

Joyland (2022)

Saim Sadiq tarafından yönetilen ve Saim Sadiq ile Maggie Briggs tarafından yazılan 2022 yapımı Joyland, geleneksel bir Pakistan ailesinin en küçük oğlunun Bollywood tarzı bir kabarede yedek dansçı olarak işe alınması ve gösteriyi yöneten güçlü trans kadına hızla hayran kalması hikayesini anlatır.

Filmin oyuncu kadrosu Ali Junejo, Rasti Farooq ve Alina Khan gibi yetenekli isimlerden oluşur. Cannes Film Festivali’nde coşkulu bir izleyici kitlesinden 8 dakikalık ayakta alkış alan film, eleştirmenler tarafından mükemmel bir aile draması olarak nitelendirilmiştir. Yorumlara göre oyunculuklar mükemmel ve sinematografi büyüleyicidir. Bu kadar olumlu eleştiri alan Joyland’i merakla bekliyoruz.

All the Beauty and the Bloodshed

“All the Beauty and the Bloodshed” 2022 yapımı bir belgeseldir. Film, sanatçı Nan Goldin’in hayatını ve Sackler ailesinin düşüşünü, opioid salgınının inanılmaz ölüm oranından büyük ölçüde sorumlu olan ilaç hanedanlığını takip eder.

Filmin yönetmeni Laura Poitras’dır. Oyuncular arasında Nan Goldin, David Velasco ve Megan Kapler gibi isimler yer alır.

Film hakkında ilginç bir bilgi ise filmin adının Nan Goldin’in ablası Barbara Holly Goldin’e bir referans olduğudur. ‘Tüm güzellik ve kan dökülmesi’ bir psikiyatristin Barbara’nın bir kurumda bulunduğu sırada yapılan zihinsel sağlık değerlendirmesinden alınmış doğrudan bir alıntıdır. 1965 yılında 18 yaşındayken intihar etmiştir. Nan Goldin’in 1986 tarihli kitabı “The Ballad of Sexual Dependency” ve bu film, her ikisi de ona adanmıştır.

Afire (2023)

“Afire” (Orijinal adı: Roter Himmel) 2023 yılında vizyona girecek bir film. Baltık Denizi kıyısındaki bir tatil evinde bir grup arkadaş, etraflarındaki kavrulmuş orman alev alırken duyguların tavan yaptığı bir yerdedir. Filmin yönetmeni ve senaristi Christian Petzold. Filmin oyuncuları arasında Thomas Schubert, Paula Beer ve Enno Trebs yer alıyor.

De humani corporis fabrica (2022)

“De humani corporis fabrica” 2022 yapımı bir belgesel filmidir. Film, Paris’in kuzey mahallelerindeki beş hastaneye odaklanmaktadır. İnsan etinin, sadece diğerlerinin bakışı ve dikkati sayesinde var olan olağanüstü bir manzara olduğunu ortaya koyar.

Film, Lucien Castaing-Taylor ve Verena Paravel tarafından yönetilmiştir. Aynı zamanda filmin senaryosu da bu ikili tarafından yazılmıştır. IMDb’de 7.3/10 puan alan film, kullanıcı yorumlarına göre, sağlık sistemi üzerine bir belgesel, şokumenter (shockumentary), body horror ve slapstick komedi gibi birkaç etiket altında yer almakta ancak tüm önemini ve tür doğasını özetleyememektedir.

Son olarak filmin adı Andreas Vesalius (1514-1564) adlı 16. yüzyıl anatomisti, hekimi ve De Humani Corporis Fabrica (1543) adlı ünlü kitabın yazarından esinlenilmiştir.

Blue Jean (2022)

“Blue Jean” 2022 yapımı bir dram filmidir. Film, 1988 yılında cinsel yönelimini gizleyen bir öğretmenin, cinselliğini ifşa etme tehdidiyle karşı karşıya kaldığı yeni bir öğrenci tarafından zor duruma düşürüldüğü bir hikayeyi anlatmaktadır.

Filmin yönetmeni ve senaristi Georgia Oakley’dir. Filmin oyuncuları arasında Rosy McEwen (Jean), Kerrie Hayes (Viv) ve Lucy Halliday (Lois) gibi isimler yer almaktadır.

BAFTA ödülüne de aday gösterilen ve toplamda 12 ödül kazanan film eleştirmenlerden genel olarak olumlu yorumlar almıştır.

Totem (2023)

“Totem” (2023) orijinal adıyla “Tótem”, yönetmenliğini Lila Avilés’in yaptığı bir dram filmidir. Film, yedi yaşındaki Sol’un büyükbabasının evinde geçirdiği bir günü anlatır. Sol, babası için sürpriz bir parti hazırlıklarına yardım ederken, gün boyunca kaos yavaşça aile temellerini parçalar. Sol varoluş için bırakmanın özünü benimseyecektir.

Filmin oyuncuları arasında Naíma Sentíes (Sol), Montserrat Marañon (Nuria) ve Marisol Gasé (Alejandra) gibi isimler yer alır. Filmin eleştirileri oldukça olumludur ve IMDb puanı 7.2’dir.

Passages (2023)

“Passages” (2023), Ira Sachs tarafından yönetilen bir drama ve romantik filmdir. Film, on beş yıldır birlikte olan iki erkeğin hikayesini anlatır ve bunlardan birinin bir kadınla ilişkisi olduğunda neler olacağını gösterir.

Filmin oyuncuları arasında Franz Rogowski (Tomas), Ben Whishaw (Martin) ve Adèle Exarchopoulos (Agathe) gibi isimler yer alır. Filmin eleştirileri oldukça olumludur ve IMDb puanı 6.9’dur.

Magnitika pedia (2021)

“Magnitika pedia” (2021), Giorgos Gousis tarafından yönetilen bir komedi ve dram filmidir. Film, bir adaya giderken tesadüfen tanışan bir kadın ve bir erkeğin hikayesini anlatır. İkili, metalik bir kutuyu gömmek için iyi bir yer aramak üzere birlikte dolaşmaya karar verir.

Filmin oyuncuları arasında Elena Topalidou (Elena), Antonis Tsiotsiopoulos (Antonis) ve Nikos Spanides (Mezar kazıcı) gibi isimler yer alır. Filmin eleştirileri oldukça olumludur ve IMDb puanı 6.9’dur.

Inside (2023)

Festivalin en merakla beklediğimiz filmlerinden olan “Inside” (2023), Vasilis Katsoupis tarafından yönetilen bir drama ve gerilim filmidir. Film, soygunu planlandığı gibi gitmeyince New York’taki bir penthouse’da mahsur kalan becerikli bir sanat hırsızı  Nemo’nun hikayesini anlatır. Nemo, paha biçilmez sanat eserleriyle içeride kilitli kaldığında, hayatta kalmak için tüm zekasını ve yeteneklerini kullanmak zorunda kalır.

Filmin oyuncuları arasında Willem Dafoe (Nemo), Gene Bervoets (Sahibi) ve Eliza Stuyck (Jasmine) gibi isimler yer alır. Filmin eleştirileri oldukça olumludur ve IMDb puanı 6.4’dür.

Infinity Pool (2023)

“Infinity Pool” (2023), Brandon Cronenberg tarafından yönetilen bir suç, korku ve gizem filmidir. Film, La Tolqa adlı kurgusal bir adada her şey dahil bir plaj tatilinde keyif alan James ve Em Foster’ın hikayesini anlatır. Bir kaza sonrası, tatil köyünün hedonistik turizm, pervasız şiddet ve gerçeküstü korkuların sapkın alt kültürü ortaya çıkar.

Filmin oyuncuları arasında Alexander Skarsgård (James), Mia Goth (Em) ve Cleopatra Coleman gibi isimler yer alır. Filmin eleştirileri oldukça olumludur ve IMDb puanı 6.1’dir. Aynı zamanda festivalin en beklediğimiz filmlerinden biri.

The Eternal Daughter (2022)

“The Eternal Daughter” (2022), Joanna Hogg tarafından yönetilen bir drama ve gizem filmidir. Film, gizemli geçmişi tarafından şimdi perili olan bir otele dönen bir sanatçı ve yaşlı annesinin eski aile evlerinde uzun süredir gömülü sırlarla yüzleşmesini anlatır.

Filmin oyuncuları arasında Tilda Swinton (Julie Hart / Rosalind Hart), Carly-Sophia Davies (Otel resepsiyonisti) ve Zinnia Davies-Cooke gibi isimler yer alır. Filmin eleştirileri oldukça olumludur ve IMDb puanı 6.0’dır.

God’s Creatures (2022)

“God’s Creatures” (2022) filmi, rüzgarlı bir balıkçı köyünde geçen bir dram filmidir. Bir anne, sevgili oğlunu koruma ve kendi doğru ve yanlış anlayışı arasında bölünmüştür. Onun için söylediği bir yalan, bu gergin, son derece duygusal destanda ailelerini ve birbirine sıkı sıkıya bağlı toplulukları paramparça eder.

Filmin yönetmenleri Saela Davis ve Anna Rose Holmer’dir. Senaryo ise Fodhla Cronin O’Reilly (hikaye) ve Shane Crowley (senaryo) tarafından yazılmıştır.

Filmin oyuncuları arasında Emily Watson (Aileen O’Hara), Paul Mescal (Brian O’Hara) ve Aisling Franciosi (Sarah Murphy) gibi isimler yer almaktadır.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.