cannes 2019

72. Cannes Film Festivali’nin Agnès Varda’lı Resmi Afişi Yayınlandı

’un Agnès Varda’ya, ilk filmi Paralel Yaşamlar’ın — La Pointe Courte — setindeki unutulmaz karesi ile saygı duruşunda bulunulduğu resmi afişi yayınlandı.

Festivalin posterle ilgili yayınladığı yazıyı da aşağıda sunuyoruz:

Tamamen yukarı.
Gidebileceği kadar yüksek.
Çok etkileyici bir teknisyenin omuzlarına tünemiş.
Tamamen onu emen bir kameraya tutunmuş.
26 yaşında, ilk filmini çeken genç bir kadın.

Ağustos 1954: Fransa’nın güneyindeki Sète’deki Pointe Courte mahallesindeyiz. Göz kamaştırıcı bir yaz ışığında, Silvia Monfort ve Philippe Noiret, hayat mücadelesi eden balıkçılarla, telaşlı kadınlarla, oyun oynayan çocuklarla ve kedilerle çevrili kırılgan aşklarını keşfederler. Doğal ortamlar, hafif kamera, son derece kısıtlı bir bütçe: La Pointe Courte ile (Cannes’da, 1955’te rue d’Antibes’de yapılan bir gösterimle), Jean Vilar’ın Théâtre National Populaire’nin fotoğrafçısı, tek kadın yönetmeni olarak kalacağı genç bir sinemanın önünü açıyor.

Bir manifesto gibi, bu fotoğraf Agnès Varda hakkında her şeyi özetliyor: tutkusu, kendine güveni ve yaramazlığı. Özgür bir sanatçının malzemeleri, geliştirmeyi asla bırakmadığı bir tarif oluşturuyor. 65 yıllık yaratıcılığı ve deneyimlemesi, neredeyse Cannes Film Festivali’nin yaşına yakındı.

Belirttiği gibi, Agnès Varda bir kadın yapımcı değil: Agnès Varda bir yapımcı. Filmlerini sunmak için sık sık Festival de Cannes’a katıldı: Resmi Yarışma’ya 13 kez. Ayrıca 2005 yılında Jüri üyesi ve 2013’te Caméra d’or Jüri Başkanı olarak görev yapmıştır. Onursal Palme d’or’u aldığında, 2015 yılında “onurdan daha fazla” esneklik ve dayanıklılık çağrısında bulundu ve bunu “Tüm cesur ve yaratıcı film yapımcılara, orijinal sinema yaratanlara, kurgu ya da belgesel olsun, ilgi çekici olmayan ama devam edenlere.” adadı.

Avangart ama popüler, samimi ama evrensel, filmleri öncülük etti. Ve böylece, bu piramitin tepesine tünemiş, genç ve ebedi Cannes’daki sahili inceleyen Agnès Varda, Festival’in bu 72. baskısının ilham verici ışığı olacak!

Bu harika açıklamadan sonra posterin de Flore Maquin / www.flore-maquin.com tarafından tasarlandığını belirtelim.

Cannes Film Festivali Başkanı Pierre Lescure ve General Delege Thierry Frémaux, 2019’un resmi seçki duyurusunu ise, 18 Nisan Perşembe günü 11: 00’de YouTube, Dailymotion, Facebook, Twitter’da gerçekleştirecek. Merakla bekliyoruz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.