Mahmut Fazıl Coşkun’un Yönettiği ”Anons” (The Announcement) 75. Venedik Film Festivali’nden Ödülle Döndü

Anons (The Announcement), Horizons (Orizzonti) Ödülleri dalında Jüri Özel Ödülünü aldı. Asın bayrakları!

29 Ağustos – 8 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşen 75. Venedik Film Festivali‘nde, Athina Tsangari tarafından yönetilen ve Michael Almereyda, Frédéric Bonnaud, Fatemeh (Simin) Motamed-Arya, Mohamed Hefzy, Alison Maclean ve Andrea Pallaoro’dan oluşan jüri, aralarında Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği ”Anons”un da yer aldığı 19 filmi ve 12 kısa filmi izledikten sonra 75. Uluslararası Venedik Film Festivali Orizzonti ödüllerinde Jüri Özel Ödülü’nü Anons‘a verdi.

the announcement

Anons’un konusu kısaca şöyle:

Anons, ordudan tasfiye edilmiş dört askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu konu ediyor. 1963 yılının Mayıs ayında Ankara’da başlayacak olan bir darbenin hazırlık çalışmaları vardır. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha darbenin İstanbul ayağında görevlidir. Etkili bir bildirinin darbenin başarısında önemli olacağını, halkı bu sayede yanlarına çekeceklerini düşünen dört asker, darbe gecesi Ankara’daki radyolarda okunacak darbe bildirisinin bir benzerini İstanbul’da okumayı planlar. Askerler darbenin başarılı olacağına çok emindir. Onlar yaptıkları planlama ve askeri güçle her şeyin üstesinden gelebileceklerini düşünür. Fakat hesap etmedikleri bir şey vardır; o da sivil hayatın görünmeyen gücü…

75. Venedik Film Festivali Orizzonti bölümünde yarışan Anons’un yönetmen koltuğunda “Uzak İhtimal” ve “Yozgat Blues” filmlerinin ödüllü yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun oturuyor. Başrollerini Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz’ün paylaştığı filmin senaryosunu Mahmut Fazıl Coşkun, Ercan Kesal ile birlikte kaleme alıyor. Filmotto yapımı “Anons” filmi, BKM ve Chouchkov Brothers ortak yapımı olarak hayata geçirildi.

Mahmut Fazıl Coşkun‘u gönülden tebrik ediyoruz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.