beyoglu-sinemasi

Beyoğlu Sineması Neden Kapanıyor?

Beyoğlu‘nun “son kalelerinden biri” olarak tanımlanan Beyoğlu Sineması ne yazık ki kapanacağını açıkladı.

Bölgedeki sinemaların kapanma sırasına göre kronolojik olarak gidecek olursak, Etual Sineması (1920-1960), Elhamra Sineması (1923-1999), Saray Sineması (1913-2000), Lale Sineması (1954-2000), Alkazar Sineması (1923-1994-2010), Sine Pop Sineması (1943-2012), Majik Sineması (1919-2012), Rüya Sineması (1930-2013), Emek Sineması (1924-2013) derken bu silsileye Beyoğlu Sineması (1989-2017) da eklenmiş oldu… Bu arada buraya sığmadı ama oBiçimSinema’nın “Beyoğlu’nun Kapanan Sinemaları”na ağıt olarak hazırladığı infografik çalışmasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kendi siteleri üzerinden ve sosyal medya profillerinden yapmış oldukları açıklama da şu şekilde:

Uzun zamandır; tekelleşen dağıtım ve gösterim zincirleri arasında, bağımsız kalarak ayakta durmaya çalıştık. Sabit giderlerimizi karşılayamaz hale geldiğimiz dönemde, değişen sinema teknolojisini kurmamız mümkün olmadığından Beyoğlu Sineması 2013 yılında kapanıyordu.

Başka Sinema, destek oldu ve fedakarlık yaptı. Bugünlere geldik. Ama hala sabit giderlerimizi karşılayamıyoruz. Sponsor aradık, bulamadık. Giderleri düşürmeye çalıştık, olmadı.

Bu koşullarda, 1989’dan beri Beyoğlu Sineması ile bir renk katma çabamızı sürdürmek imkansız hale geldi.

30 Haziran’da Beyoğlu Sineması kapanıyor.

Kabullenmemizin mümkün olmadığı, tek renkliliğe gidişten kurtulmanın yolunu bulanlar da olacaktır, umarız.

Kapanma haberinin alınmasının hemen ardından Cem Altınsaray, Beyoğlu Sineması müdürü Temel Kerimoğlu ile görüştüğünü Twitter üzerinden açıkladı:

Özetle demiş ki Temel Kerimoğlu:

Geçmişte çıkan haberlerin aksine bu defa karar kesin. Sinema yönetimi tarafında yaklaşık 10 yıldır süren bir mücadele söz konusu. Çekilmedik zahmet, yaşanmadık badire kalmadı desek yeridir. Kapanma kararının artık yorulmuş olmakla, pes etmekle uzaktan yakından ilgisi yok. Beyoğlu Sineması’nın çok ciddi bir borcu var. Ne yazık ki işletme artık piyasadan film alamayacak hale geldi ve kapanma kararını geri çevirebilecek tek şey borcun ödenmesi. Sinemanın kendisi, ticari bir faaliyet söz konusu olduğu için bağış da toplanamıyor.

Maalesef tekelleşen sinema sektörünün içinde tutunmasına izin verilememiş ve artık tarihe karışmak zorunda kalan “o biçim” bir sinema oldu artık Beyoğlu Sineması da. Başka Sinema, çabalarından dolayı ne kadar sevindirmiş olsa da, diğeri de bir o kadar üzdü. Cem Altınsaray’ın devam tweetlerinde çok güzel bilgiler ve açıklamalar var. Okuyun derim.

Güncel durum: kapanmıyor. Beyoğlu Sineması Kartı adında bir oluşumla kurtarılma operasyonu başlatıldı Cem Altınsaray önderliğinde. Detaylı bilgileri Filmekimi’nin de Facebook sayfasından paylaştığı bu gönderide bulabilirsiniz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.