clint eastwood 87 yasinda

Clint Eastwood’u Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Tüm zamanların en ünlü kovboyu, Vahşi Batı filmlerinin vazgeçilmezi Clint Eastwood’u daha yakından tanımaya hazır mısınız?

İçindekiler
Clint Eastwood Kimdir?
Clint Eastwood’un Gençliği
Oyunculuğa Adım Atması
Clint Eastwood Filmleri
Yönetmenlik Hayatı
Clint Eastwood’un Aile Hayatı ve Politik Yaşamı

Clint Eastwood Kimdir?

31 Mayıs 1930 California’da dünyaya gelen, Western filmleriyle ve Dirty Harry serisiyle tanınan, tam adı Clinton Eastwood Jr. olan Clint Eastwood, 1960 ve 70’li yılların en popüler Hollywood aktörlerinden biridir. Dünyaca ünlü bir aktör olmasının yanı sıra kendi çektiği filmlerle yönetmenlik kariyerini de geliştirmiştir.

clint eastwood hayati

Clint Eastwood’un Gençliği

Clint Eastwood, babası Clinton ve annesi Ruth Eastwood‘un iki çocuğunun en büyüğüydü. Gençliği Büyük Buhran dönemine denk geldiği için, ailesinin ekonomik sebeplerinden dolayı sürekli okul değiştirmek zorunda kaldı.

clint eastwood lise

Büyük Buhran diye adlandırılan dönem, ABD’nin 1929 ve 1939 yılları arasında, ekonomisinin aşırı zayıf olduğu ve işsizliğin tavan yaptığı bir dönemdi. Bu sırada, bizdeki Fen Lisesi, Anadolu Lisesi gibi sınavla alan bir devlet okulu tipi olan 8 farklı gramer okulunda okudu.

clint eastwood ergen

Ailece yerleşik hayata, yine dünyaya geldiği yer olan California’da geçtiler. Orada Oakland Teknik Lisesi’ne başladı. Hatta burada tiyatroda bile rol aldı. Okulun yüzme ve basketbol takımlarında yarıştı. 1948 yılında liseden mezun olduktan sonra çeşitli düşük ücretli işlerde çalıştı. 1953 yılında askerliğini tamamladı. Sonrasında Los Angeles City College‘da işletme fakültesinde okudu ve bu sırada yine eğitimini destekleme amacıyla birçok tuhaf işte çalıştı.

Oyunculuğa Adım Atması

Aslında oyunculuğa ilk adımı atmasını sağlayan ordudaki arkadaşları olmuştur. Orada tanıştığı ve aynı zamanda film sektöründe olan arkadaşları, Eastwood’u Universal Studios’a deneme çekimi yapmaya çağırdılar. 1955 yılında yakışıklılığı sayesinde, haftada 75 dolar kazanacağı yan rollerde oynamaya başladı. Sözleşmesi dolunca 1956 yılından 1958 yılına kadar tekrar üniversitede yaptığı havuz temizleme işine döndü.

clint eastwood 1956

Derken şans eseri gerçekleşen bir toplantı sonucu Columbia Broadcasting System (CBS)’nin yedi yıl (1959-66) sürecek televizyon dizisi Rawhide‘ın kadrosuna seçildi ve Rowdy Yates karakterini canlandırdı.

Clint Eastwood Filmleri

1964 yılında Rawhide’ın çekimlerine ara verildiği bir sırada Eastwood, Avrupa’ya geçip ünlü İtalyan yönetmen Sergio Leone ile birlikte A Fistful of Dollars’ı (Bir Avuç Dolar) çekti. Eastwood’u bir gecede bir yıldız yapan film, Sergio Leone’nin “A Fistful of Dollars”, “For a Few Dollars More” (Birkaç Dolar İçin) ve “The Good The Bad and The Ugly” (İyi, Kötü ve Çirkin)’den oluşan spaghetti western üçlemesinin ilk ayağıydı.

clint eastwood fistful of dollars

Hafızalarda, kovboy filmlerindeki uzun boylu, soğuk ve kaba ve pek konuşmayan bir karakter olarak yer etti. Sonraki filmleri The Outlaw Josey Wales (1976) ve yönetmenliğini de üstlendiği Oscar ödüllü Unforgiven’da da (1992) (Affedilmeyen) bu tarz karakterleri canlandırdı.

clint eastwood unforgiven

Ülkesine döndüğünde yönetmen Don Siegel ile birlikte çalışmaya başladılar. Diğer yarattığı sert karakter ise 1971’de Siegel’ın yönettiği Dirty Harry’de karşımıza çıkan Harry Callahan’dı.

clint eastwood dirty harry makyaji

Dirty Harry de polis yönetmeliğini hiçe sayarak kendi adalet kanunlarını koyan zorlu bir polis dedektifiydi. Eastwood, Harry Callahan olarak dört filmde daha yer aldı.

Yönetmenlik Hayatı

Clint Eastwood, yönetmenliğe ilk adımını 1971 yapımı “Play Misty for Me” adlı gerilim filmi ile attı. Film, daha sonra çekeceği tüm filmleri gibi çok iyi eleştiriler aldı ve gişede de başarılı oldu.

Yönettiği çoğu filmde oyuncu olarak da yer almasına rağmen en başarılı filmlerinden biri olan ve ünlü Jazz müzisyeni Charlie Parker’ın hayatını işleyen filmi 1988 yapımı “The Bird”de yer almadı. Birçok filminin soundtrack’ini oluşturan Jazz’ın Eastwood için ayrı bir önemi vardır.

clint eastwood jazz

1980’lerin başında, birçok filme yapımcı ve yönetmen olarak katkılarından dolayı daha çok itibar görmeye başladı. 1985 yılında Paris’e giderek ulusal bir ödül olan Chevalier des Arts et Lettres ödülünü kabul etti. 1992 yılında Unforgiven (Affedilmeyen) ile ilk Oscar ödülünü kazandı. 3 yıl sonra ise sadece yüksek kaliteli işler başaran yapımcı ve yönetmenlere verilen Irving G. Thalberg anma ödülüne layık görüldü. Eastwood yönetmenlik kariyerine The Bridges of Madison County (1995), Absolute Power (1997), ve Space Cowboys (2000), Mystic River (2003), Letters from Iwo Jima (2006), Gran Torino (2008), American Sniper (2014), Sully (2016) gibi filmlerle devam etti.

Clint Eastwood’un Aile Hayatı ve Politik Yaşamı

Eastwood’un ilk evliliğini o sırada henüz altı aydır birlikte olduğu Maggie Johnson ile 1953 yılında yaptı ve Kyle ve Alison Eastwood adında iki çocukları oldu. Uzun bir dönem ayrı kaldıktan sonra 1984 yılında boşanma kararı aldılar.

clint eastwood Maggie Johnson

Eastwood ayrıca birçok filmde birlikte rol aldığı arkadaşı aktris Sandra Locke ile on yılı aşkın bir süre birlikte yaşadı. Bu ilişkinin sonu, Eastwood’un Locke’a 7 milyon dolardan fazla ödeme yapmasını gerektiren bir dava ile sonuçlandı.

1996 yılında Eastwood, 1992 yılında bir röportajda tanıştıkları televizyon muhabiri olan Dina Ruiz ile evlendi. Bu evlilikten Morgan Eastwood adında bir kızları dünyaya geldi. Evlilikleri 2014 yılına kadar sürdü. Toplamda 2 evliliği ve 7 çocuğu oldu.

clint eastwood politik

Eastwood, Carmel, California’da yaşadığı için arkadaşlarının çoğu gösteri sektöründe yer almayan insanlardı. Birkaç kez siyasi kariyer yapmak için adım atsa da Carmel belediye başkanı olarak iki yıl görev aldığı bir dönem (1986-88) dışında başka bir pozisyonu olmadı. Bu görevi de kentteki onaylamadığı imar yasalarını değiştirmek için istemişti ve yasaları değiştirdikten sonra istifa etti.

Western filmlerinin vazgeçilmez aktörü Clint Eastwood şu an 87 yaşında ve hala filmleriyle hayranlarının gönüllerini fethetmeye devam ediyor.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.