denizaltı filmleri

Denizaltı Filmleri: Tüm Zamanların En İyi 21 Denizaltı Filmi

Denizaltı Filmleri

1- Das Boot (1981) – IMDb Puanı: 8,3

das-boot

Wolfgang Peterson’ın 2,5 saatlik başyapıtı, II. Dünya Savaşı‘nın ortasında kalan bir Alman gemisinin klostrofobik iç dünyasını inceliyor. Savaşın gerçekliğini ve ağırlığını yansıtan film, geminin içindeki sıkkınlığı, pisliği ve savaşın korkusunu da işlemiştir.
Fragman

2- The Hunt for Red October (1990) – IMDb Puanı: 7,6

The Hunt for Red October (1990)

Kasım 1984. Sovyetler Birliği’nin en başarılı denizaltı kaptanlarından biri kuralları çiğnediği gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçar. Burada sakin bir hayata mı başlayacak yoksa Sovyetler ve Amerika’nın durulan Soğuk Savaş gerginliğini tekrardan mı ateşe verecek?
Fragman

3- The Abyss (1989) – IMDb Puanı: 7,6

The Abyss (1989)

Sivil bir dalış ekibi, denizin derinliklerinde kaybolan bir nükleer denizaltı için arama çalışmalarına başlar. Ancak Dünya’dan olmayan canlıları barındıran denizin derinlikleri, ekibin hem akıl sağlığını hem de hayatını tehlikeye sokacaktır.
Fragman

4- The Enemy Below (1957) – IMDb Puanı: 7,5

The Enemy Below (1957)

II. Dünya Savaşı sırasında bir Amerikan denizaltısı bir Alman gemisiyle karşı karşıya gelir. Her geminin kaptanı da işinde çok başarılıdır. Böylece okyanusta süregelen bir kedi fare oyunu başlar.
Fragman

5- Crimson Tide (1995) – IMDb Puanı: 7,3

Crimson Tide (1995)

Film, içinde nükleer füzeler bulunan bir Amerikan denizaltısında, füzeleri atmaya hevesli tecrübeli kaptan ile savaş başlatmamaya çalışan acemi bir askerin mücadelesini anlatıyor. Deneyimli kaptanı Gene Hackman oynarken, acemi askeri Denzel Washington canlandırmıştır. Filmin yönetmenliğini de 90’lara damga vuran aksiyon filmleriyle tanıdığımız Tony Scott yapmıştır.
Fragman

6- Run Silent Run Deep (1958) – IMDb Puanı: 7,3

Run Silent Run Deep (1958)

Vatansever olan Amerikan bir denizaltı komutanı, Japon gemilerini batırmakla kafayı bozmuştur. Ancak bütün mürettebatı ona karşıdır ve zaten sürmekte olan savaşın daha çok can kaybıyla büyümesini istemez. Clark Gable ve Burt Lancaster gibi Hollywood’un parlak dönemi olan 1950’lerde yıldızlaşan iki büyük isim filmin başrollerini üstlenmiştir.
Fragman

7- 20,000 Leagues Under the Sea (1954) – IMDb Puanı: 7,2

20,000 Leagues Under the Sea (1954)

Birkaç geminin gizemli batışını incelemekle görevlendirilen bir gemi, okyanusta Nautilus adındaki gelişmiş bir denizaltıyla karşılaşır. Bu denizaltının kaptanı da Kaptan Nemo adında eksantrik bir adamdır. Jules Verne aynı isimli ünlü romandan uyarlanan film, Kirk Douglas ve James Mason gibi ünlü aktörleri kadrosunda bulundurmuştur.
Fragman

8- Le chant du loup (2019) – IMDb Puanı: 6,9

The Wolf's Call (2019)

Yakın gelecekte, bir Fransız nükleer denizaltısının kaderi duyduğu her sesi algılayıp tanıyabilen bir adamın ellerine bırakılmıştır. Ancak yaptığı bir hatanın sonucu bütün görevi ve denizaltında bulunan bütün mürettebatı tehlikeye atacaktır.
Fragman

9- K-19: The Widowmaker (2002) – IMDb Puanı: 6,7

The Widowmaker (2002)

İlk görevinde başarılı olamayan Rusya’nın ilk nükleer denizaltısı, nükleer bir felaket yaratmanın eşiğine gelmiştir. Mürettabatı ise dünyanın tekrardan bir nükleer saldırı haline geçmemesi için bütün gücüyle çırpınır. Harrison Ford’un başrolünü üstlendiği filmin yönetmenliğini, 90’lı yıllarda Point Break ve Strange Days gibi aksiyon yüklü filmlerle duyuran Kathryn Bigelow yapmıştır.
Fragman

10- The Hunley (1999) – IMDb Puanı: 6,7

The Hunley (1999)

1864 Charleston işgali sırasında Amerika Konfedere Devletleri’nin H.L. Hunley adındaki denizaltısı, bir düşman savaş gemisini batıran ilk denizaltı olacaktır.
Fragman

11- 72 metra (2004) – IMDb Puanı: 6,7

72 Meters (2004)

Okyanusun 72 metre altında çakılı kalan bir Rus denizaltısı için her saniyenin değeri artacaktır. Mürettebat ve yolcular arasındaki gerginlik de artarken hayatlarına karşı bir zaman yarışına gireceklerdir.
Fragman

12- Hunter Killer (2018) – IMDb Puanı: 6,6

Hunter Killer (2018)

Okyanusa yeni açılan bir Amerikan denizaltısı, deniz kuvvetleriyle işbirliğine girerek Rus generaller tarafından rehin alınmış Rusya Başkanı’nı kurtarma çalışmalarına girişir.
Fragman

13- U-571 (2000) – IMDb Puanı: 6,6

U-571 (2000)

Bir Alman denizaltısına sızan Amerikan askerleri, Almanya’nın sahip olduğu kod çözme makinesini çalmaya çalışır. Matthew McConaughey, Bill Paxton, Harvey Keitel ve Jon Bon Jovi isimlerin boy gösterdiği film hem sinema eleştirmenleri tarafından hem de gişe hasılatı açısından istediği başarıyı elde edememiştir.
Fragman

14- Kursk (2018) – IMDb Puanı: 6,6The Command (2018)

2000 yılında gerçekleşen Kursk denizaltı felaketini konu alan film, olayın sonrasında yaşanan hükümet ihmalkârlığını da gözler önüne serer. Denizaltı mürettebatı canını kurtartmaya çalışırken, aileleri de siyasi engelleri aşmaya çalışarak onları kurtarmaya çalışacaktır.
Fragman

15- Ice Station Zebra (1968) – IMDb Puanı: 6,6

Ice Station Zebra (1968)

Kuzey Kutbu’nda mahsur kalan bir haber ekibi kurtarma çalışmaları USS Tigerfish adındaki bir nükleer denizaltının görevi almasıyla hızlanır. Ancak dayanılmaz soğukla mücadele eden ekibin çok zamanı yoktur ve denizaltı da mürettebatı kurtarmak için zamana karşı bir yarışa girecektir.
Fragman

16- Above Us the Waves (1955) – IMDb Puanı: 6,6

Above Us the Waves (1955)

Film, II. Dünya Savaşı sırasında bir Norveç fiyordunda gerçekleşen gerçek bir çatışmayı anlatmaktadır. Çatışma, İngiliz denizaltıları ve ‘Tirpitz’ adında bir büyük Alman savaş gemisi arasında çıkmıştır.
Fragman

17- Ghostboat (2006) – IMDb Puanı: 6,5

Ghostboat (2006)

II. Dünya Savaşı sonunda yalnızca bir mürettebatı hayatta kalarak kaybolan bir İngiliz denizaltısı, 40 sene sonra tekrardan su yüzüne çıkıyor. Savaşta kurtulan tek mürettebat yeni bir ekiple denizaltıya tekrardan gidiyor. Denizaltı 40 sene sonra su yüzüne çıkmış olsa da orada hayatını kaybeden mürettebatın ruhu hala canlı bir şekilde durmaktadır.
Fragman

18- Black Sea (2014) – IMDb Puanı: 6,4

Black Sea (2014)

Eski çalıştığı yere geri dönebilmek için kendini kanıtlamaya çalışan bir denizaltı kaptanı, belirsiz kaynaklardan gelen bir görevi alır. Görev ise Karadeniz’in derinliklerinde altın yüklü olduğu söylenen batan bir denizaltını ortaya çıkarmaktır.
Fragman

19- Torpedo Run (1958) – IMDb Puanı: 6,4

Torpedo Run (1958)

Amerikan bir denizaltı kaptanı, içinde mahkumların da bulunduğu bir Japon gemisini bombalamaya zorlanır. Ancak kendi içinde savaşın doğruluğunu ve suçlu insanlar kadar masum insanları da öldürmenin nelere yol açabileceğini sorgulaması gerekmektedir.
Fragman

20- In Enemy Hands (2004) – IMDb Puanı: 6

In Enemy Hands (2004)

Bir Amerikan denizaltısındaki mürettebat, denizaltı batmadan bir Alman gemisi tarafından kurtarılır. Ancak patlak veren menenjit salgını açık okyanusta bir gemide birleşen iki mürettebatın da hayatını tehlikeye atacaktır.
Fragman

21- Underwater (2020) – IMDb Puanı: 5,8

Underwater (2020)

Dünya üzerinde bilinen en derin nokta olan Mariana Çukuru’nda kazma çalışmaları yapan bir grup okyanus araştırmacısı, meydana gelen bir deprem sonrasında bütün tesislerinin yıkılışını durdurmaya çalışacaktır.
Fragman

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.