stalker

Rus Filmleri: Rus Sineması’ndan En İlginç 10 Filmi Sizler İçin Derledik ????

Stalker’ın yanında gölgede kalanlar da dahil, yeterli ilgiyi görememiş ödüllü ve en ilginç Rus filmlerine göz atmaya ne dersiniz?

1- The Return (Vozvrashchenie)

the return - Vozvrashchenie

Yıllar sonra ortaya çıkan bir baba… Hayatta kalmayı ve kabuklarından çıkmayı amaçladığı bir geziye çıkardığı iki oğul. Film, yıllardır babalarını görmeyen iki kardeşin babalarıyla olan garip yolculuğunu anlatıyor. Baba rolündeki Konstantin Lavronenko ve küçük çocukların oyunculukları izlemeye değer.  Sinema filmiyle ilgili en dramatik olay ise Andrey karakterini oynayan V.Garin’in film vizyona girmeden önce 2003 yılında filmin başındaki kuleden denize atladığı aynı yerde bir kaza sonucu boğularak 16 yaşında yaşamını yitirmiş olması.

The Return filmi Global çapta “en iyi yabancı film”, “En iyi Cinematography”, “En iyi Aktör” gibi birçok dalda 30’dan fazla ödül kazanmıştır.

Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
IMDB puanı: 8.0/10.0
Fragman:

2- The Banishment (Izgnanie)

the banishment - Izgnanie

Sürgün sadece fiziksel bir olgu mudur? Düşüncelerimizin durmadan yer değiştirmesi ya da birbirine çok yakın insanların aslında birbirlerine en uzak yerlerde olması da bir sürgün değil midir? Andrey Zvyagintsev’in yönetmen koltuğunda oturduğu film bize Tarkovsky havasını yansıtıyor.

2007 Cannes Film festivali’nde baba rolüyle Konstantin Lavronenko “En iyi Aktör” ödülü almıştır.

Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
IMDB puanı: 7.7/10.0
Fragman:

3- Stalker

stalker

O gizlendikçe sizin de onu aramaya  devam ettiğiniz, gerçeği aramak üzerine yapılmış Andrey Tarkovski’den bir başyapıt.

Yönetmen: Andrei Tarkovsky
IMDB puanı: 8.1/10.0

4- Leviathan (Leviafan)

leviafan

Yozlaşma adı altında tüm olanaklara sahip olan, güçlünün güçsüzü ezmesi gibi global bir konuyu bir kasaba yaşantısına indirgeyerek başarılı ve çarpıcı şekilde anlatan filmde yönetmen koltuğunda The Return ve The Banishment filmlerinin yönetmeni Andrey Zvyagintsev bulunuyor.

Leviathan, başta 2015 Oscar Ödüllerinde “Yılın en iyi yabancı filmi” ödülü olmak üzere 30’dan fazla ödül kazanmıştır.

Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
IMDB puanı: 7.6/10.0

5- The Student ((M)uchenik)

muchenikDini inançları doğrultusunda yaşamını sürdüren ve İncil’in öğretilerine göre hayatını katı bir şekilde yönlendiren, kendisi gibi düşünmeyen herkesi ise günahkar olarak gören ve bu nedenle kendini arkadaşlarından izole eden  aykırı öğrenci Veniamin’in dramı anlatılıyor.

The Student 2016  Cannes Film Festivalinde “François Chalais” ödülünü kazanmıştır.

Yönetmen: Kirill Serebrennikov
IMDB puanı: 7.0/10.0

6- Dersu Uzala

dersu uzala

20. yüzyılın başlarında harita çizmekle görevli Rus subay Rusya’nın uzak doğu ormanlarında avcılık yapan Dersu Uzala ile tanışır. Medeniyetten uzak kalmış bu avcı tecrübe ve ön sezisiyle Rus subayı kendine hayran bırakır. Rus birliği bu bilge adamdan çok şey öğrenecek, cesur yüreği ve zekası karşısında hayrete düşecektir.

Dersu Uzala, 1976 Oscar Ödüllerinde “Yılın en iyi yabancı filmi” ödülünü kazanmıştır.

Yönetmen: Akira Kurosawa (yönetmen Japon da olsa film Rusya ile ilgili!)
IMDB puanı: 8.3/10.0

7- The 9th Company (9 rota)

9 rota

Filmdeki Rus subayının bir repliğinden yola çıkarsak “Tarih boyunca hiç kimse Afganistan’ı ele geçirmeyi başaramadı”. Afganistan ile Rusya arasındaki savaşa ve Sovyet ordusuna dair ilginç bir film.

Vorobey rolüyle Aleksey Chadov 2006 Cinemanila International Film Festival’inde en iyi actor ödülünü kazanmıştır.

Yönetmen: Fedor Bondarchuk
IMDB puanı: 7.2/10.0

8- Andrei Rublev

andrey rublev

Ünlü Rus ressam Andrey Rublyov’un hayatından kesitlerin sunulduğu Tarkovsky’nin perspektifinden sunulmuş harika bir film.

Film, 1969 Cannes Film Festival’inde yönetmen Andrei Tarkovsky ‘e FIPRESCI ödülünü kazandırmıştır.

Yönetmen: Andrei Tarkovsky
IMDB puanı: 8.3/10.0

9- The Ascent (Voskhozhdenie)

the ascent

Savaş konulu ancak dram ve psikolojik unsurları bulunan film 2. Dünya Savaşı’nın bütün hızıyla sürdüğü dondurucu 1942 kışında Belarus’un karlarla kaplı ormanlık bir bölgesinde geçmektedir.

The Ascent, 1977’de Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yarışmanın büyük ödülü olan Altın Ayı’nın yanı sıra FIPRESCI ve OCIC ödülleri ile “Interfilm Özel Mansiyon” ödülünü de kazanmıştır.

Yönetmen: Larisa Shepitko
IMDB puanı: 8.3/10.0

10- Attraction (Prityazhenie)

attraction

Rusya’nın bir şehrine iniş yapan dünya dışı işgalci bir gemi, insanlığın kendi varoluşunu sorgulamalarına sebep olur. Uzaylıların dünyayı terk etmesi gerektiğini düşünen insanlar ise bunun için mücadele vermek ister. İlginç ve sıradışı bir Rus bilimkurgu örneği.

Yönetmen: Fedor Bondarchuk
IMDB puanı: 5.3/10.0

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.