en iyi hacker filmleri

En İyi Hacker Filmleri: Gelmiş Geçmiş En İyi 35 Hacker Filmi ?‍??‍?

Bağımsız filmlerden, online belgesellere kadar hacker filmleri dünyasında neler oluyor sizler için derledik

1- The Internet’s Own Boy: The Story of Aaron Swartz (2014) – IMDB Puanı: 8,1

The Internet's Own Boy
Program ve kod yazmada genç yaştan bir dahi olarak görülen, Reddit gibi günümüzün en büyük sitelerinden birine imza atıp, bilgi paylaşımında sözünü sakınmayan bir aktivist olan Aaron Swartz’un doğumundan, 26 yaşında genç yaştaki ölümüne kadar hayatını anlatmaktadır.

2- Citizenfour (2014) – IMDB Puanı: 8,1

Citizenfour

Bir yönetmen ve The Guardian’da çalışan bir gazeteci bütün dünyanın siber suçlarını açıklayacak Edward Snowden ile görüşmek için Hong Kong’a giderler. Küçük bir otel odasından tüm dünyaya yaydıkları haberler, güvenlik ve gizlilik bakımından geleceği değiştirecektir. Film, 2015 Oscarları’nda En İyi Belgesel ödülünü almıştır.

3- The Imitation Game (2014) – IMDB Puanı: 8

The Imitation Game
İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz matematikçi Alan Turing, Almanların Enigma kodunu çözerek ülkesine ve savaşın bitmesine yardım etmelidir. Bu sırada modern dünyadaki ilk bilgisayar benzeri makineyi üreten Turing, bu olaydan yıllar sonra üretilecek terim olan ‘hacker’ olarak anılmasa da savaş gibi stresli ve önemli bir dönemde kod kırarak Almanların planlarını İngiltere ordusuna vermeyi başarmıştır.

4- The Girl with the Dragon Tattoo (Män som hatar kvinnor) (2009) – IMDB Puanı: 7,8

The Girl with the Dragon Tattoo
40 yıldır ölü olarak kabul edilen bir kadının katilini bulmakla görevlendirilen bir gazetecinin, genç kadın bir hacker’ın yardımına ihtiyacı olacaktır. Stieg Larsson’ın çok satan kitap serisinden uyarlanan film, üçleme olarak İsveç’te vizyona girmiştir. Daha sonra 2011’de David Fincher bu hikayeyi kendi tarzıyla Amerika’ya uyarlamıştır, o versiyonunu da izlemeyi unutmayın.

5- Who Am I – No System Is Safe (Who Am I – Kein System Ist Sicher) (2014) – IMDB Puanı: 7,6

Who Am I - No System Is Safe
Genç Alman bilgisayar dehası Benjamin, bir hacker grubuna katılır. Bu grubun tek bir amacı vardır: Tüm dünya tarafından tanınmak. Filmin yönetmeni Baran bo Odar, Netflix tarafından bu filmle radara girdikten sonra Netflix’in ilk Alman dizisi Dark’ı yazıp yönetecektir.

6- TPB AFK: The Pirate Bay Away from Keyboard (2013) – IMDB Puanı: 7,5

TPB AFK: The Pirate Bay Away from Keyboard
The Pirate Bay adındaki milyonlarca medya dosyasını ücretsiz bir şekilde indirmenize yarayan dijital bir endekstir. Bu belgesel ise sitenin üç kurucu üyesinin İsveç’teki yargı sürecini anlatmaktadır. Sorgu kayıtları ve mahkeme savunmaları dahil birçok görüntüye erişen film, dava sonrasını ve kurucuların kişisel hayatlarını da ekrana yansıtmıştır. Filmi resmi kanaldan YouTube üzerinden ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

7- Terms and Conditions May Apply (2013) – IMDB Puanı: 7,4

Terms and Conditions May Apply
Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal medya şirketlerinin, müşterilerinin internet kullanımları aracılığıyla yasal olan ve olmayan yollarla hangi gizli bilgilere erişebildiğini ve kimlerle paylaşabileceğini gözler önüne seren bir belgeseldir.

8- Snowden (2016) – IMDB Puanı: 7,3

Snowden
ABD’nin en çok istihbarat toplayan teşkilatı NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı), dünya vatandaşlarını yasal olmayan yollarla dinleyip izlemektedir. Çalışanlarından Edward Snowden ise bu bilgiyi ve binlerce gizli belgeyi basına sızdırmaya çalışmaktadır. Siyasi ideolojisini röportajlarında ve filmlerinde de ortaya koyan Oliver Stone, film için gerçek Snowden ile defalarca görüşmüş ve olabildiği kadar gerçek bir hikaye ortaya koymak istemiştir. Snowden da filmi izledikten sonra yaşanan olayların büyük bir bölümünü onaylamıştır.

9- WarGames (1983) – IMDB Puanı: 7,1

wargames
Genç bir bilgisayar meraklısı devletin gizli ağına girip ordunun her planına erişmiştir. Ancak tek bir sorun vardır: Bu sistemi bir bilgisayar oyunu sanmaktadır ve yapacağı tek bir hata Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatacaktır.

10- Lo and Behold: Reveries of the Connected World (2016) – IMDB Puanı: 7,1

Lo and Behold: Reveries of the Connected
Önemli ve artistik belgeselleriyle tanınan Werner Herzog, bu belgeselinde internet evrenini ve ne kadar kolay girilebileceğini, bilgilerin çalınabileceğini ve yanlış bilgiler koyulabileceğini işlemiştir. Dünyanın en iyi üniversitelerindeki bilim insanları ve Elon Musk gibi tanınmış yatırımcılarla da röportajlar yapmıştır.

11- Sneakers (1998) – IMDB Puanı: 7,1

Sneakers
Tecrübeli bir hacker (Robert Redford), dünya üzerindeki bütün şifreleri çözebilecek bir makine keşfeder. Ancak bu makineyi uzman ekibiyle beraber bulması devlet yetkililerin eline geçmesine izin vermemesi gerekmektedir. Dan Aykroyd, Ben Kingsley ve Sidney Poitier gibi ünlü yıldızlar da yardımcı rollerde yer almaktadır.

12- Deep Web (2015) – IMDB Puanı: 7

Deep Web
Belgesel, Silk Road isimli sitenin kurucusu Ross Ulbricht’ın hikayesini ve siteyi kurduktan sonra insanları izlemekten uyuşturucu ticaretine ve cinayete kadar giden suçların aracısı olmasına izin vermesini konu alıyor. FBI’ın soruşturması ve yargı sürecine de yer vermektedir.

13- Breach (2007) – IMDB Puanı: 7

Breach
FBI’a yeni katılan Eric O’Neill, Sovyetler Birliği’ne Amerika’nın güvenlik bilgilerini satarak bütün vatandaşların gizliliğini ihlal eden patronuyla bir ölüm-kalım çatışmasına girmek zorundadır.

14- We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks (2013) – IMDB Puanı: 6,9

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks
Avustralyalı hacker Julian Assange’ın kurduğu siteyi ve nasıl Amerika’nın tarihindeki en büyük güvenlik ihlali ve bilgi sızıntısını başardığını açıklıyor. Filmi Oscar ödüllü, belgesellerin tanınan ismi Alex Gibney yönetmiştir.

15- The Hacker Wars (2014) – IMDB Puanı: 6,6

The Hacker Wars
Bizi internet özgürlüğü, güvenliği ve gizliliği için yapılan eylemlerin içine koyan belgesel, bu zorlu mücadeleyi dünyadaki her aktivist, hacker ve sadece interneti günlük hayatında kullanan vatandaşların gözünden anlatmaktadır.

16- Cloak & Dagger (1984) – IMDB Puanı: 6,5

Cloak & Dagger
11 yaşındaki Davey bir FBI ajanının öldürülmesine tanık olur. Ölen FBI ajanı bütün askeri sırları içine koyduğu bir video oyunu kaseti verir. Davey ve hayali ajan arkadaşı, bu sırların içine sızmalı ve tehlikeli insanların ele geçirmesine engel olmalılardır.

17- Swordfish (2001) – IMDB Puanı: 6,5

Swordfish
Uluslararası terör örgütüne yeni katılan hacker Stanley Jobson (Hugh Jackman), önceleri hoşuna giden işte zaman geçtikçe patronunun (John Travolta) gerçek yüzünü ve teşkilatın gerçek amacını görecektir.

18- Transcendence (2014) – IMDB Puanı: 6,3

Transcendence
Bir bilim insanının yapay zekaya olan tutkusu, öldükten sonra bilincinin bir programa yüklenmesine dönüşecektir. Düşmanları ise bilincini ve kullandığı teknolojiyi hacklemeye ve çalmaya uğraşacaktır. Johnny Depp, Morgan Freeman, Rebecca Hall ve Paul Bettany gibi yıldız isimlerin oynadığı film, Christopher Nolan’ın uzun zamandır görüntü yönetmenliğini yapan Wally Pfister tarafından yönetilmiştir.

19- Takedown (2000) – IMDB Puanı: 6,3

Takedown
Birçok bilgisayar şirketinin bilgilerine erişen ünlü hacker Kevin Mitnick’in hayat hikayesi ve FBI tarafından yakalanışını konu almıştır. Mitnick film vizyona girdiğinde hapiste olmasına rağmen, çıktıktan sonra Werner Herzog’un internet ve bilgi alışverişi üzerine yaptığı belgeseli Lo and Behold: Reveries of the Connected World’de de röportajlar vermiştir.

20- Hackers (1995) – IMDB Puanı: 6,2

Hackers
1990’lardaki hackerları ve hacker dünyasını ekrana yansıtan Hackers, hikayesinin ve karakterlerinin çoğunu New York’taki gerçek hackerlardan almıştır. Jonny Lee Miller ve Angelina Jolie başrollerde yer almıştır.

21- Hacker (2016) – IMDB Puanı: 6,2

Hacker
Alex Danyliuk, suç hayatı ve siber suçlara meraklı bir gençtir. Ve arkadaşlarının yardımıyla da bu merakını kimlik hırsızlığı gibi suçları gerçekleştirerek giderecektir. Yaşanmış olaylardan esinlenerek yapılan film, çekimlerini beş farklı ülkede tamamlamıştır.

22- The Fifth Estate (2013) – IMDB Puanı: 6,2

The Fifth Estate
21. yüzyılın en tartışılan organizasyonlarından Wikileaks ve kurucusu Julian Assange’ın hikayesini anlatmaktadır. Assange’ın yardımcısı Daniel Berg’in kaleme aldığı kitaptan uyarlanan filmde, eksantrik hacker Assange’a Benedict Cumberbatch hayat vermiştir.

23- Untraceable (2008) – IMDB Puanı: 6,2

Untraceable
Bir FBI ajanı, siteleri hackleyip kurbanlarını öldürürken çektiği videolarını ekleyen bir seri katilin peşine düşecektir. Ancak bu tehlikeli kedi fare oyunu ajan için gittikçe daha kişisel bir duruma gelecektir. Türkiye’de ‘Öldür.com’ adıyla vizyonlara girmiştir.

24- Anon (2018) – IMDB Puanı: 6,1

anon
Yakın gelecekte kimse anonim değildir. Herkesin hayatı transparan, açıkta ve yetkililer tarafından kaydedilmektedir. Böyle bir dünyanın sonucunda suç oranı neredeyse yok olmuştur. Gizemli bir dizi cinayeti araştıran Sal Frieland, bir kadınla karşılaşır. Kimliği, geçmişi olmayan ve polislerin göremediği bir kadın… Gattaca ve In Time gibi filmlerin yazarı ve yönetmeni Andrew Niccol’un yeni bilim-kurgu filmidir.

25- One Point O (2004) – IMDB Puanı: 6,1

One Point O
Evine esrarengiz boş kutular gelen bir bilgisayar programcısı, hem fiziksel hem de dijital dünyada bu sırrı çözmek için kişisel bir arayışa girişecektir.

26- Mickey Virus (2013) – IMDB Puanı: 6,1

Mickey Virus
Delhi Polis Teşkilatı karşılaştıkları hack sorununu çözmek için bir uzmana başvurmak zorundalardır. Ancak bu uzman sakar ve işe yaramaz Mickey Virus olacaktır. Bollywood yapımı olan film, çekimlerine başlandığında ciddi bir gerilimken daha sonrasında komedik ögeleri de barındırarak bir komediye dönüştürülmüştür.

27- Autómata (2014) – IMDB Puanı: 6,1

Autómata
Fütüristik bir gelecekte, dünyadaki robotların çoğu emir protokollerini ihlal ederek kafalarına göre hareket etmeye başlar. Jacq Vaucan (Antonio Banderas) bu meseleyi araştırmakla görevli bir ajandır. Robotlar yapay zekalarını geliştirerek bir devrim mi yapacaklardır, yoksa bütün bunlar eğlenmeyi seven bir hacker’ın kapsamlı planı mıdır?

28- Antitrust (2001) – IMDB Puanı: 6,1

Antitrust
Başarılı bir bilgisayar programcısı idolünün başında olduğu şirkette hayalini kurduğu işi alır. Ancak patronu hakkında öğrendiği sırlar onu bir bilgisayar programcısından ‘hacker’a dönüştürecektir.

29- The Net (1995) – IMDB Puanı: 5,9

the net
Hackerlığı geride bırakıp bir bilgisayar programlamacısı olarak işine devam eden Angela, karşısına çıkan bir komple teorisi ile kendisi ve değer verdiği herkesin hayatını tehlikeye atacaktır.

30- Johnny Mnemonic (1995) – IMDB Puanı: 5,6

Johnny Mnemonic
Gelecekte ‘veri kuryesi’ olarak çalışan Johnny Mnemonic (Keanu Reeves), Yakuza tarafından ele geçirilip beyninin içindeki verilerin çalınmasına engel olmalıdır. Bu sırada işini de yerine getirip kuryelik görevini de tamamlamalıdır.

31- Prime Risk (1985) – IMDB Puanı: 5,6

Prime Risk
Bir mühendis kadın ve pilot erkek arkadaşı tesadüfen ATM’lerden fazla para çekme yöntemini keşfeder. Önceleri sıradan bir eğlence olarak başlayan bu olay daha sonra Amerika’nın para sistemini yerle bir edip banka rezervlerini sömürebilecekleri bir suça dönüşür.

32- Blackhat (2015) – IMDB Puanı: 5,4

Blackhat
Eski bir hacker, çökertilmesi imkansız olarak görülen bir siber suç ağını kapatmakla görevlendirilir. Amerika’dan Çin’e kadar uzanan bu ağı kapatmak için dünyanın her yerindeki ortaklarından yardım alması gerekmektedir.

33- Algorithm (2014) – IMDB Puanı: 4,8

Algorithm
İşten işe parasını kazanmaya çalışan bir hacker, tesadüfen gizemli bir program bulur. Devlete ait olduğunu düşündüğü bu ağı hackler. Ve istemeden de olsa dijital bir devrimin ilk adımını atmış olur.

34- Conspiracy/The Crash/Jekyll Island (2017) – IMDB Puanı: 4,2

Conspiracy/The Crash/Jekyll Island
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bütün bankaları iflas ettirecek bir siber saldırıdan kurtulmak için federal devlet bu konuyu bilen insanlara ülkenin güvenliğini emanet edecektir: Para kaçırma, aklama ve yozlaşma suçlarından hapse giren beyaz yaka suçlular.

35- Terminal Error (2002) – IMDB Puanı: 4

Terminal Error
Uzman bir hacker’ın yarattığı bilgisayar virüsünü durdurmak bir baba ve oğul ikilisine kalmıştır. Ancak bu virüsü durdurup kaosa son vermek için kendi virüslerini yaratmak zorunda kalacaklardır.

Sizin favoriniz hangisi?

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.