hapishane filmleri

Hapishane Filmleri: Mutlaka İzlenmesi Gereken 32 Hapishane Filmi

Gelmiş geçmiş en iyi* cezaevinden kaçış filmlerini derledik

*IMDb puanına göre

1- The Shawshank Redemption (1994) – IMDB Puanı: 9,3

theshawshankredemption

Farklı suçlardan farklı cezalara çarptırılarak hapse düşen iki adam, bulundukları esaretin bedellerini görecek ve bu bedeli ödeyerek hapishaneden çıkmayı bekleyeceklerdir. Hepimizin adını duyduğu film, en büyük film sitesi olan IMDb’nin Top 250 listesinde kullanıcılar tarafından verilen oylarla listenin ilk sırasındadır.

2- Le trou (1960) – IMDB Puanı: 8,5

letrou

Uzun süreli hapis cezalarına çarptırılan dört mahkum, dikkatli şekilde planladıkları detaylı kaçış planlarını gerçekleştirirken yeni bir mahkumun da plana katılmasına izin verirler. Aldıkları bu karar ile planı tehlikeye atan adamlar, birbirlerine olan güveni de kaybetme riskine girerler.

3- The Green Mile (1999) – IMDB Puanı: 8,5

thegreenmile

İdam cezasına çarptırılan mahkumların gardiyanların hayatı hapishaneye gelen yeni bir mahkumla değişir. Bir çocuğa tecavüz ve cinayetten yargılanan siyahi dev bir adam, masum olduğunu savunmaktadır. Ancak gardiyanlar bu adamda gözükenden daha fazlasını olduğunu görecektir.

4- 13th (2016) – IMDB Puanı: 8,2

13th

Yönetmen Ava DuVernay bu belgeselde Amerika’nın tarihi boyunca süregelen ırk eşitsizliğine değinmiştir. DuVernay özellikle hapishanelerde çoğunlukla siyahi mahkumların bulunmalarına dikkat çekmiştir.

5- The Great Escape (1963) – IMDB Puanı: 8,2

thegreatescape

Steve McQueen ve Richard Attenborough gibi yıldız isimlerin kadrosunda bulunduğu film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’da bir kampta esir olan Amerikan ve İngiliz askerlerinin bu kamptan kaçış planı yapmalarını ve bu planı uygulamaya koymalarını anlatmaktadır.

6- Shutter Island (2010) – IMDB Puanı: 8,1

theshutterisland

Yıl 1954’tür. Bir katil, bulunduğu tımarhaneden kaçmıştır. Onu bulmak için görevlendirilen iki dedektif tımarhanenin bulunduğu adaya gelir. Ancak ada onlara düşündüklerinden çok daha fazlasını gösterecektir. Bu sefer Scorsese-DiCaprio ikilisi bir gizem/gerilim filmi ele almışlardır. Çoğu sinema eleştirmeni tarafından hikaye bakımından zayıf olarak görülen film, bize göre hem vermek istediği gizemi hem de gerilimi başarıyla seyircilere yansıtmıştır.

7- Papillon (1973) – IMDB Puanı: 8

papillon

Adada bulunan bir hapishanede Papillon lakabına sahip bir mahkum, bir arkadaşını da kaçış planının içine dahil eder. Steve McQueen ve Dustin Hoffman’ın başrollerini paylaştığı iki buçuk saatlik dram filmi, Papillon’un gerçek hikayesinden uyarlanmıştır.

8- A Prophet (Un prophète) (2009) – IMDB Puanı: 7,9

aprophet

Fransız bir hapishanesine düşen Müslüman bir mahkum, önceleri oradakiler tarafından masum ve zayıf olarak gözükmektedir. Ancak içerideki patronlar için yaptığı küçük işlerle çetesinde yükselir ve kendisi de bir patron haline gelir.

9- Hunger (2008) – IMDB Puanı: 7,6

açlık

Kuzey İrlanda’da 1981 yılında yaşanan gerçek hikayeden sinema perdesine aktarılan film, Bobby Sands’in içerideki mahkumları bir açlık grevine liderlik etmesini anlatmaktadır. Michael Fassbender ve yönetmen Steve McQueen’in birlikte yaptıkları ilk film olan bu gerçek hikaye, filmin ortasında bulunan 17 dakikalık tek çekim sahnesiyle de akıllara kazınmıştır.

10- Law Abiding Citizen (2009) – IMDB Puanı: 7,4

lawabidingcitizen

Ailesini katleden adamlardan biri bir anlaşma yaparak hapisten kurtulduktan sonra Clyde (Gerard Butler), adaleti anca kendi eliyle teslim edebileceğini düşünür. Katili, bölge savcısını ve bu anlaşmada katkısı olan herkesi hedef alacaktır.

11- Starred Up (2013) – IMDB Puanı: 7,4

starredup

Agresif 19 yaşındaki bir genç, çocukluğundan beri hiç görmediği babasıyla aynı hapishaneye gönderilir. Babası genci sakin ve hayatta tutmaya çalışırken farklı çetelerle de çatışmalara girecektir.

12- Caesar Must Die (2012) – IMDB Puanı: 7,3

caesarmustdie

Roma’da yüksek güvenlikli bir hapishanedeki mahkumlar, Shakespeare’in Julius Caesar oyununu sahneye koymak için tüm güçleriyle çalışırlar.

13- Good Time (2017) – IMDB Puanı: 7,3

goodtime

Başarısız bir banka soygunundan sonra kardeşi hapse giren Connie, gittikçe çaresiz hale gelirken, tehlikelerle dolu suç dünyasının yeraltında bir gününü geçirecektir. Bu sırada kardeşini hapisten çıkaracak kefaleti bulmalı ya da kardeşini kaçırmalıdır.

14- Shot Caller (2017) – IMDB Puanı: 7,3

shotcaller

Zengin bir Kaliforniyalı iş adamı, alkollü araba sürerken adam öldürmeden 16 aylık bir hapis cezasına çarptırılır. İçeride ise beyaz ırkın üstünlüğüne bağlanan şiddet sever bir çeteyle içli dışlı olacaktır.

15- Chopper (2000) – IMDB Puanı: 7,2

chopper

Film, hapisteyken efsaneleşen Mark “Chopper” Read’in içerideyken yazdığı çok satan otobiyografisinden adapte edilmiştir. Başrolü oynayan Eric Bana rol için fiziksel olarak değişmiş ve gerçek Chopper’la birkaç gün geçirmiştir.

16- Brawl in Cell Block 99 (2017) – IMDB Puanı: 7,1

brawlincellblockninenine

Boks kariyeri bittikten sonra uyuşturucu ticaretine başlayan Bradley (Vince Vaughn), kötüye giden bir uyuşturucu alışverişinden sonra kendini hapishanede bulur. Komedilerde görmeye alıştığımız Vince Vaughn burada ciddi bir performans vererek kendini ‘yılın en iyi performansları’ listesine yazdırmıştır.

17- Bronson (2008) – IMDB Puanı: 7,1

bronson

Bir postane soymaktan yedi yıl hapse mahkum edilen Michael Peterson, oluşturduğu Bronson kişiliği yüzünden 30 yıl hücre hapsinde kalmıştır. Tom Hardy, Michael Peterson’ın gerçek hikayesini sinema perdesini taşımıştır.

18- Papillon (2017) – IMDB Puanı: 7,1

papillon 2017

1973’teki filmin yeniden çekimi olan 2017 yapımı Papillon, karakterlerin geçmişine ve hapishanenin bulunduğu adaya daha çok odaklanmıştır. Bu sefer baş karakterleri Charlie Hunnam ve yakın zamanda Bohemian Rhapsody filmiyle yıldızı parlayan Rami Malek canlandırmıştır.

19- Get the Gringo (2012) – IMDB Puanı: 7

getthegringo

İsimsiz Amerikan bir suçlu, acımasız bir Meksika hapishanesine gönderilir. Orada hayatta kalmak ve belaya bulaşmamak için genç bir adamın yardımına ihtiyaç duyacaktır.

20- A Prayer Before Dawn (2017) – IMDB Puanı: 6,9

aprayerbeforedawn

Film, Tayland’ın en şiddetli hapishanelerden birine gönderilen İngiliz bir boksörün, orada özgürlüğüne kavuşmak için Muay Thai dövüş turnuvalarını kazanmasının gerçek hikayesini sinema perdesine aktarmaktadır.

21- The Last Castle (2001) – IMDB Puanı: 6,9

thelastcastle

Saygın bir general Kale adı verilen yüksek güvenlikli bir hapishaneye düştükten sonra bu yozlaşmış sistemi çökertmek için oradaki 200 mahkumla beraber yönetimi ele geçirme planları kurmaya başlar.

22- Camp X-Ray (2014) – IMDB Puanı: 6,9

campxray

Guantanamo Bay olarak geçen Amerikan hükümetinin terörist şüphelilerini tuttuğu hapishaneye atanan kadın bir gardiyan, uzun bu hapishanede bulunan bir mahkumla bir arkadaşlık kurar.

23- The Stanford Prison Experiment (2015) – IMDB Puanı: 6,9

thestanfordprisonexperiment

1971 yılında rastgele seçilen 24 erkek öğrenci Stanford Üniversitesi’nin psikoloji bölümünün düzenlediği bir deneye katılır. Öğrenciler rollerine kendilerine fazla kaptırırlar, böylece deney tehlikeli hatta ölümcül seviyelere gelecektir. Deney, birçok farklı dilde birçok farklı şekilde beyaz perdeye ve televizyon ekranlarına uyarlanmıştır.

24- Con Air (1997) – IMDB Puanı: 6,8

conair

Hapisten yeni çıkmış Cameron Poe (Nicolas Cage), mahkumların başka bir eyalete taşınırken bulundukları uçağı ele geçirmesiyle yetkiyi tekrardan kendi eline alacaktır. Alamazsa kendileri dışında kimseyi umursamayan mahkumlar istediklerini yapacak ve öldürebildikleri kadar insanı öldüreceklerdir.

25- Escape Plan (2013) – IMDB Puanı: 6,7

escapeplan

İşinde başarılı bir güvenlik uzmanı kendini dünyanın en güvenli hapishanesinde bulur. Aklında tek bir şey vardır: Yeteneklerini kullanarak bu hapishaneden kaçmak.

26- Son of a Gun (2014) – IMDB Puanı: 6,5

sonofagun

Hapishaneden kaçmayı başaran JR ve Lynch ikilisinin ilk işleri planladıkları bir altın soygununu yapmaktır. Ancak hedef ve ödül büyük olduğu gibi riski de büyük olacaktır.

27- The Longest Yard (2005) – IMDB Puanı: 6,4

thelongestyard

Gardiyanlara karşı kendilerini kanıtlamak isteyen mahkumlar, bir Amerikan futbol takımı oluşturarak hapishane ekibini bir maça davet ederler.

28- True Story (2015) – IMDB Puanı: 6,3

truestory

Bir New York Times muhabiri bir haber için bir katille hapishanede röportaj yapar. Ancak katil, gazetecenin kimliğini çaldıktan sonra bir kedi-fare kovalamacası başlar.

29- Lockout (2012) – IMDB Puanı: 6,1

lockout

Masum olduğu halde hüküm giymiş bir mahkumun hapishaneden kurtulması için sadece bir seçeneği vardır: Başkanın kızıyla beraber uzayın derinliklerinde bulundukları hapishaneden kaçmak.

30- Get Hard (2015) – IMDB Puanı: 6

gethard

Beyaz milyoner bir adam hapise gireceği anlaşılınca onu hapis ortamına hazırlaması için hapis dünyasını bilen birini onu eğitmesi için işe alır.

31- Down by Love (Éperdument) (2016) – IMDB Puanı: 5,9

downbylove

Kadın bir mahkum ve kaldığı hapishane müdürünün imkansız aşkını anlatan film, Fransa’da yaşanan gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.

32- Celda 211 (2009) – IMDB Puanı: 7,7

cell 211

Bir hapishane isyanının farklı taraflarındaki iki adamın öyküsü – isyanı başlatan mahkum ve genç gardiyan. Ve gardiyan, hayatta kalmayı sürdürmek için çaresiz bir şekilde mahkum olarak rol yapmaya başlar.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.