Harvey Weinstein

Harvey Weinstein: Hollywood’un Ünlü Tacizci Yapımcısının Gazabına Uğrayan Kadınlara Ne Olacak Şimdi?

Son olarak kendi şirketinden sonra Oscar Komitesinden de kovulan ünlü yapımcı Harvey Weinstein’ın tacizleri ile ortalık çalkalanıyor

26 Yaşındayken Miramax Films şirketini kuran ve 2005 yılından beri de kardeşiyle kendi adını taşıyan şirketin başkanlığını yürüten Harvey Weinstein‘in kariyeri boyunca taciz ettiği kadınlar sessizliklerini bozma kararı aldı. Bu Hollywood için ne ilk ne de son. Sadece bir şeyler artık gün yüzüne daha kolay çıkmaya başlıyor. Tabii o kadar sene beklemelerine, sineye çekmelerine değer miydi o da ayrı bir konu.

Her şey 5 Ekim’de The New York Times’ın, yapımcı ile ilgili aralarında Ashley Judd, Rose McGowan gibi isimlerin bulunduğu (adı belirilmeyen de bir sürü kadın var) bir cinsel istismar haberi yayınlamasıyla başladı.

Harvey Weinstein tacizleri
Vanity Fair

Harvey Weinstein’in 30 senelik kariyeri boyunca cinsel tacizine uğradığını açıklayan kadınlar:

1. Emily Nestor

Weinstein Şirketi’nin eski resepsiyonisti, 2014’te Weinstein tarafından ilk kez ziyaret edildiğinde 25 yaşında taze bir hukuk fakültesi mezunuydu. Bir kahvaltı toplantısı sırasında Weinstein, Nestor’u akıl hocalığı karşılığında cinsel birliktelik önerisinde bulundu.

2. Lauren O’Connor

Weinstein Şirketi’nin eski asistanlarından biri olan O’Connor, 2015 yılında, kendine ait olmayan bir e-posta adresinden, Weinstein tarafından taciz edildiğini ve saldırıya maruz kaldığını iddia eden ve diğer kadınları uyaran bir e-posta yazdı.

3. Laura Madden

Weinstein’ın eski çalışanı Madden, The New York Times‘a yaptığı açıklamada, 1991’de Weinstein tarafından kendisine masaj yapılmasının istendiğine dair ricalarla tacizlerin başladığını belirtti.

4. Zelda Perkins

Weinstein’ın Londra bürosunda bir asistanı olan Perkins, Weinstein’ı 1998’de kendisine ve diğer kadın iş arkadaşlarına uyguladığı cinsel istismarlar başladığında sadece 25 yaşındaydı. Perkins, Weinstein’ı yasal işlem başlatmakla tehdit ettikten sonra Miramax’ın avukat Steve Huntensky tarafından gönderilen mutabakat anlaşması imzaladı.

5. Ashley Judd

Aktris, 1997 yılındaki Kiss The Girls adlı filmini çekerken Weinstein’ın otel odasına davet edildi. Judd oradayken Weinstein ona masaj yapmayı, omuzlarını ovmayı ve duştayken kendisini izlemeyi teklif etti.

6. Rose McGowan

Kült korku filmi Scream‘in ünlü yıldızı Rose McGowan, 1997 yılında Weinstein’ın radarına girdiğinde henüz 23 yaşındaydı. Prodüktörle olan kavgası için 100.000 dolarlık bir anlaşma imzaladı.

7. Ambra Battilana Gutierrez

İtalyan model Ambra Battilana Gutierrez, 2015’te New York’taki Tribeca ofisinde toplantıdayken, Weinstein’in göğsünü yakaladığını belirtti. Gutierrez, şikayetiyle polise gittikten sonra, araştırmacılarla yapılan gizli bir operasyona katıldı ve Weinstein’ın odasına geri döndü ve onu duş alırken izlemeye ikna etti. Niçin göğsüne dokunduğunu sorguladığında ise “Buna alışkınım” cevabını aldı.

8. Lucia Evans

Umut vadeden oyuncu Evans, 2004’te Weinstein’ın New York’taki Miramax bürosunda oral seks yapmak zorunda kaldığını söyledi.

9. Asia Argento

Suspiria, Opera gibi ünlü İtalyan korku filmlerinden tanıdığımız usta yönetmen Dario Argento‘nun yönetmen kızı Asia Argento da maalesef Weinstein mağdurlarından. İtalyan aktris, 1997 yılında Hôtel du Cap-Eden-Roc’da bir partiye davet edildi; ancak kendisinden ve Weinstein’dan başka kimsenin olduğunu gördü. Argento ona masaj yaptırdıktan sonra Weinstein’in eteğini yukarı çektiğini ve kendisine zorla oral seks yaptığını belirtti.

10. Mira Sovino

1995’te Toronto Uluslararası Film Festivali sırasında Weinstein’ın otel odasından zor kurtulan aktris, kendisinin birkaç hafta sonra gece yarısından sonra evine geldiğini belirtti.

11. Emma de Caunes

Fransız aktris, 2010’da Paris Hôtel Ritz’deki Weinstein’ın odasına gitmeye zorlandığını ve kaçmayı başarana kadar çirkin cinsel birliktelik ısrarlarına maruz kaldığını belirtti.

12. Rosanna Arquette

Aktris, bir film senaryosu almak için 90’lı yılların başında Weinstein’ın otel odasına gittiğini söyledi. Weinstein’in, kapıyı bir bornozdan başka bir şey giymeden açtığını ve sonrasında cinsel birliktelik zorlamalarına maruz kaldığını iddia etti.

13. Gwyneth Paltrow

O zamanlar sadece 22 yaşında olan Paltrow, otel odasında Weinstein’ı “Emma” filmi ile ilgili bir toplantı için ziyaret etti. Paltrow, New York Times’a Weinstein’ın kendisine dokunmaya başladığını ve masaj için yatak odasına girmesini önerdiğini söyledi.

14. Angelina Jolie

Angelina Jolie, 1998 yapımı “Playing by Heart” filminin çıktığı sene, yapımcının otel odasında kendisine istenmeyen gelişmeler yaşattığını belirtti.

15. Tomi-Ann Roberts

O tarihte 24 yaşındaki bir garson olan Roberts, 1984’te Weinstein’ın filmlerinden birinin seçmelerine ikna edildi ve filmi tartışmak için otele davet edildi. O geldiğinde, Roberts, Weinstein’ın küvette çıplak olduğunu ve oynayacağı karakterin üstsüz bir sahnesinin bulunduğu gerekçesiyle Weinstein’ın önünde tüm giysilerini çıkarmaya teşvik edildiğini söyledi.

16. Katherine Kendall

1993’te 23 yaşında olan Kendall, Beautiful Girls filmindeki bir bölümle ilgili olarak yaptığı toplantı sonrasında Weinstein’ın evinin etrafında kovalandığını söyledi.

17. Judith Godrèche

1996 yılında Cannes Film Festivali‘nde Weinstein ile birlikte kahvaltı yapmaya davet edilen oyuncu, o sıralarda zaten çoktan yıldız olmuştu. Yemekten sonra Weinstein, Godrèche’e manzarayı görmesi için odasına gelmesini ve haklarını elde ettiği Ridicule adlı bir film hakkında konuşmak istediğini söyledi. Fakat bunun yerine, ona masaj yapmaya çalıştığını bildirdi.

18. Dawn Dunning

O zamanlar gelecek vadeden, istekli bir aktris olan Dunning, 2003’te kariyerini görüşmek üzere Manhattan’da bir otele Weinstein ile buluşmaya davet edildi. O geldiğinde Weinstein ona üç film sözleşmesi yaptığını söyledi; ancak kendisiyle üçlü cinsel birlikteliği kabul ettiği takdirde imzalayabileceğini söyledi.

19. Zoe Brock

Yeni Zelanda’lı model ve yazar Brock, bir blog’da 1997’de Weinstein ile buluşmak üzere otel odasına davet edildiğinde sadece 23 yaşında olduğunu ve Weinstein’ın masaj isteğiyle çıplak bir şekilde odada kendisini kovaladığını belirtti.

20. Romola Gara

Gara, film seçmesi bahanesiyle, sadece bornoz giydiği hali Weinstein tarafından izlendiğinde henüz 18 yaşındaydı.

21. Lauren Sivan

The Fox News sunucusu Lauren Sivan’ın HuffPost’a belirttiğine göre, Weinstein 2007’de New York’taki bir restoranda kendisini kıstırıp önünde mastürbasyon yaptı.

22. Liza Campbell

Yazar ve sanatçı Liza Campbell, Londra’daki Sunday Times’a, Weinstein’ın 1995’te Miramax’ta bir senaryo okuma pozisyonunu tartışmak için otel odasına geldiğinde onunla banyo yapmaya zorlandığını söyledi.

23. Léa Seydoux

Fransız aktris, yapımcının 2012’de dudaklarından öpmeye çalıştığını söyledi. Weinstein’a bir Paris moda defilesinde rastladığını ve kariyerini tartışmak için odasına gitmeye ikna edildikten sonra Weinstein’in kendisinin üstüne geldiğini belirtti.

24. Cara Delevingne

Model ve aktris, bir Instagram postunda, Weinstein’ın odasına davet edildiğini ve başka bir kadınla öpüşmeye zorlandığını belirtti. Odadan ayrılmaya çalıştığında, kapıyı kapattığını  ve bu sefer de kendisinin onu dudaklarından öpmeye çalıştığını, ama zor da olsa odadan kaçabildiğini belirtti.

25. Kate Beckinsale

Şu an 44 yaşında olan aktris, Weinstein kariyeri hakkında konuşmak için kendisini otel odasına çağırdığında 17 yaşındaydı. Kendisini bornozla karşılayan ve içki ikram eden Weinstein’i reddettiğini belirtti.

26. Jessica Barth

Barth, 2011 yılında Peninsula Otel’de Weinstein’ı ziyaret ederek film fırsatlarını tartışacaklarını düşündü. Ancak, geldiğinde Weinstein yatakta çıplak yatarken ona masaj yapmasını istedi.

27. Sophie Dix

İngiliz aktris Dix, Guardian’a Weinstein tarafından cinsel tacize uğradığında 22 yaşında olduğunu belirtti. İddiaya göre, kendisinin oynadığı bir filmin ham görüntülerini izlemek için davet edildiği otel odasında Weinstein’den kaçmak için tuvalete saklanmak zorunda kaldığını belirtti.

28. Eva Green

Fransız aktris’in annesi Marlène Jobert, kızının 2010 ve 2011 yıllarında Weinstein tarafından taciz edildiğini ve Paris’e geldiğinde sürekli olarak Green’i aradığını söyledi.

Cinsel istismara uğrayan tüm bu kadınların yanında olan bazı ünlülerin açıklamaları ise şu şekilde oldu:

Emmy ödüllü aktris Ellen Barkin:

2005 yılında yaptığı açıklamada kadınları uyaran Courtney Love ise desteğini vermeye devam ediyor:

Twitter’dan Weinstein ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra ban yiyen aktris Rose McGowan için Anna Paquin de sessiz kalmadı:

Ryan Gosling:

Harvey Weinstein’ın yanında olan “dostları” (Oliver Stone gibi isimler) ise yüz karası ilan edildi ve hatta bazıları hakkında da cinsel istismar haberleri çıkmaya başladı:

Patricia Arquette de Oliver Stone mağdurları arasında olduğunu itiraf etti:

Tarantino da Weinstein destekçisi olarak sevenlerini inanılmaz hayal kırıklığına uğratan isimler arasında:

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.