“Incident by a Bank”: Ödüllü Bir Banka Soygunu Canlandırması

Force Majeure (The Tourist) ile tanıdığımız sıradışı yönetmen Ruben Östlund’un 2009 yapımı kısa filmi “Incident by a Bank” sonunda malum ortamlarda görücüye çıktı

İsveç’in demokrasi timsali bir ülke olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, günlük hayatta Stockholm‘de bir banka soygununa şahit olmanız ironik olurdu. İşin daha da ilginç tarafı, böyle bir olaya 2006 yılında, o sırada yapımcısı Erik Hemmendorff ile birlikte uzun metraj filmine destek fonu almak adına İsveç Film Enstitüsü‘ne doğru gitmekte olan yönetmen Ruben Östlund‘un bizzat tanık olmuş olması.

Incident By a Bank

2009 yılında yeniden canlandırma ile filme aldıkları ve 2010 yılında ise Berlinale‘de Altın Ayı ödülü aldıkları kısa film Incident by a Bank, yapımcı Hemmendorff’un Östlund’a dönüp boşta duran bir motosiklet üzerinde oturan iki kişiye işaret etmesi ve “Üzerlerinde kayak maskeleri mi var?” sorusuyla başlıyor. Östlund bu saçma olayı “Çok absürd ve gerçeküstü bir deneyimdi” diye hatırlıyor. Film şu anda sadece Vimeo‘ya özel olarak ilk kez dünya çapında yayınlanıyor.

Incident by a Bank Ruben Ostlund

Tek seferde çekilen (ya da öyleymiş gibi gösterilen) filmlerin yeni yeni tomurcuklandığı o yıllarda Östlund, yeni çıkan 5K teknolojisinin nimetlerinden sonuna kadar yararlanarak filmi %400 dijital yakınlaştırmalar, aksiyonu takip edebilmek için çeşitli panlar ve 14 çekimle tamamlamış ve tek seferde çekilmiş gibi 4 gizli kesme ile kurgulamış. Yönetmen biraz görüntü kalitesi kaybı yaşasa da çıkan sonuçtan memnun olduğunu belirtiyor.

En iyi banka soygunu filmi denemez ama banka soygunu filmleri içindeki yerinin apayrı olacağı kesin.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.